پروتز پا زیر زانو چیست؟ و چگونه ساخته می شود؟

پروتزها در دنیای امروزی جایگاه خود را به خوبی پیدا کرده اند. پروتز زیر زانو از رایج ترین پروتز های مورد استفاده ی مردم است. پروتز پا زیر زانو را به صورت اختصاری BK می نامند. پروتز زیر زانو برای افرادی تهیه می شود که از قطع عضو BK (below knee) رنج می برند. پروتز ترنس تیبیال از دیگر انوع پروتزهای زیر زانو به شمار می آید که منحصرا برای افرادی ساخته می شود که از قطع عضو TT برخوردار هستند. ترنس تیبیال را تحت عنوان آمپوتاسیون میان زانو و مچ پا هم تعریف می کنند. با مار همراه باشید تا در مورد این نوع پروتز و قیمت پروتز پا زیر زانو نکاتی را بیان کنیم.

استفاده از خدمات پروتز پا زیر زانو کلینیک پایار

با عرض سلام و احترام !

کلینیک ارتوپدی فنی پایار ، در راستای توانبخشی به عزیزانی که نقص عضو دارند خدماتی با کیفیت و با قیمت منصفانه ای ارائه می دهد که در صورت تمایل میتوانید از دو راه زیر ، وقت ملاقات خود را با جناب آقای محمد کفیلی تنظیم کنید. 

پذیرش تماس تلفنی

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

پذیرش آنلاین

برای پذیرش آنلاین رو عکس کلیک کنید 

و در ادامه اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید😊

پذیرش پروتز پا زیر زانو
ساخت پروتز پا زیر زانو

پادکست شماره 1 (در خصوص پروتز زیر زانو – پروتز پا زیر زانو)

پروتز پا زیر زانو چیست؟

پروتز پا زیر زانو مانند : پروتز پا بالای زانو ، پروتز مچ پا ، پروتز لگن ، پروتز انگشت پا جزو پروتز های اندام تحتانی می باشد ؛ که از بخش های متعددی  تشکیل می شود که شامل موارد زیر می باشد:

 • لاینر
 • پایلون
 • سوکت و…

گاها پروتز ممکن است شامل لاینر ، فوم یا هر دو ، قفل (شاتل لاک) ، زانو بند و یا موارد جانبی دیگری باشد و این به سیستم تعلیقی که بیمار از آن استفاده می کند بستگی دارد. پروتز زیر زانو که زیر مجموعه ی پروتزهای اندام های تحتانی می باشد معمولا به عنوان یک جایگزین برای اندام های قطع شده پایینی پا مورد استفاده قرار می گیرد. پروتز پا زیر زانو به اندام های زیر مفاصل زانو وصل می شود. متخصصانی که پروتز زیر زانو می سازند از سابقه ی کاری بسیار بالایی در این زمینه برخوردار هستند. این متخصصان زمان بسیار زیادی را به استفاده و کار با این تجهیزات اختصاص داده اند و در زمینه ی کمک به بیماران از تجربه ی بسیار بالایی برخوردارند.

امروزه برای ساخت پروتز پا زیر زانو از پیشرفته ترین و بروزترین تکنولوژی و مواد استفاده می شود. اغلب برای ساخت پروتز زیر زانو از رزین پلی استر، فیبر کربن و سایر مواد موجود به صورت یک ترکیب استفاده می شود.

متخصصان امروزی ترجیح می دهند که پروتز ها را از فیبر کربن تهیه کند چرا که  فیبر کربن نسبت به سایر مواد سبک تر است، از استقامت بیشتری برخوردار است و مورد اطمینان تر می باشد. استفاده از مواد با کیفیت باعث افزایش قیمت پروتز پا زیر زانو می شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره اینکه لوازم پروتز پا چه مواردی است و چطوری با چه متریال و… نسبت به پای قطع شده بیمار انتخاب و ساخته می شود، شما می توانید مقاله ” لوازم پروتز پا ” را مطالعه کنید. خواندن این مقاله به شما کمک می کند به درک درستی از قیمت پروتز زیر زانو برسید.

نمونه ساخت پروتز پا زیر زانو (قیمت پروتز زیر زانو)

پروتز پا زیر زانو (با منصفانه ترین قیمت ساخت پروتز زیر زانو)

پروتز زیر زانو (بهترین قیمت برای ساخت پروتز زیر زانو)

انواع پروتزهای زیر زانو

پروتز پا زیر زانو انواع مختلفی دارد. نوع پروتز زیر زانو (ساخت پروتز پا زیر زانو) بستگی به شکل عضو قطع شده دارد. شکل اندامی که پس از قطع عضو باقی مانده هم در این امر دخیل است. از دیگر مواردی که در نوع پروتز پا زیر زانو و تعیین قیمت پروتز پا زیر زانو تاثیر دارد می توان به سطح فعالیت فرد، اولویت فرد، و پیش بینی تغییرات آتی اشاره کرد.

هنگام ساخت پروتز زیر زانو پزشک متخصص ابتدا به طراحی سوکت می پردازد. سوکت پروتز را با استفاده از یک قالب گچی از پای بیمار تهیه می کنند. سوکت ها انواع مختلفی دارند که شامل چک سوکت(سوکت آزمایشی) ، سوکت لمینت و … می شود.

طراحی سوکت  در ساخت پروتز پا زیر زانو به 3 دسته اصلی تقسیم بندی می شود که شامل موارد زیر می باشد:

 • سوکت کششی تاندون پتلا
 • تعلیق مکش سلیکونی یا 3S (silicone suction suspension)
 • کمک کننده وکیومی

به شما پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ” انواع پای مصنوعی ” را مطالعه کنید.

قیمت پروتز زیر زانو (قیمت پروتز پا زیر زانو) با تمام عوامل تاثیر گذار

پادکست شماره 2 (در خصوص پروتز زیر زانو – ساخت پروتز پا زیر زانو)

چه عواملی را باید برای ساخت پروتز زیر زانو در نظر گرفت؟

پروتز پا زیر زانو انواع متفاوتی دارد. اولین قدم برای ساخت بهترین و کاربردی ترین پروتز مختص بیمار، ارزیابی دقیق بیمار است. در مرحله ی ارزیابی موارد زیر بررسی می شوند:

 • بیمار چند سال دارد : در نظر گرفتن این عامل باعث می شود با کیفیت ترین و بهترین نوع پروتز برای فرد ساخته شود.
 • وزن بیمار چقدر است : این مورد در ساخت پروتز پا زیر زانو  تاثیرگذار است. هر چه وزن فرد بیشتر باشد، پروتز مقام تری باید برای او ساخته شود.
 • اندازه گیری قسمت باقیمانده پا : اندازه قسمت باقی مانده موجب تغییر قیمت پروتز زیر زانو خواهد شد. هر چه وسعت اندام باقیمانده بیشتر باشد، قیمت پروتز پا زیر زانو بالاتر می رود.
 • شکل باقیمانده ی پا چطور است : شکل اندام باقیمانده، بر تعیین نوع پروتز اثرگذار است.
 • مقدار فعالیت بیمار چقدر است : فعالیت هایی که بیمار انجام می دهد؛ اینکه این فعالیت ها با ثبات هستند و یا پویا، روی تعیین نوع پروتز و ساخت پروتز زیر زانو دخیل است.
 • پیش بینی فعالیت های پیش رو : اگر قرار است فرد یک فعالیت خاص را در طی روز انجام دهد، پروتز زیر زانو هدفمند ساخته شود؛ مانند پروتزهای ضد آب که برای شنا کردن مناسب هستند. یه یاد داشته باشید، قیمت پروتز زیر زانو ضد آب بالاست.
 • شیوه راه رفتن بیمار: از دیگر عوامل تاثیرگذار بر ساخت پروتز پا زیر زانو شکل راه رفتن بیمار است. برای آنکه برخی اجزاء خاص به پروتز اضافه شود، شیوه راه رفتن بیمار در نظر گرفته می شود.

قیمت پروتز زیر زانو در کلینیک پایار

موارد فوق یک دید کلی از بیمار را به پزشک متخصص ارائه می دهد. در مرحله ی ارزیابی پزشک همچنین به ارزیابی اعضای خانواده ی بیمار می پردازد. با آنان مشورت می کند. پزشک متخصص به  منظور ساخت یک پروتز پا (پروتز زیر زانو) مناسب نیاز به ارزیابی دقیقی جهت شناخت بیمار خود دارد.

پروسه ی ساخت پروتز پا زیر زانو ممکن است چند روز تا چند هفته به طول انجامد. بیمار به منظور بهبود جراحت ناشی از جراحی پا می تواند از پای مصنوعی زیر زانو استفاده کند. بیمار برای تهیه ی پای مصنوعی می تواند به بیمارستان ها یا مراکز توانبخشی مراجعه  کند. استفاده از پا مصنوعی علاوه بر بهبود جراحت ناشی از جراحی به موارد زیر هم کمک می کند:

 • افزایش سرعت بهبودی
 • کنترل کردن تورم
 • کنترل کردن ادم

علاوه بر این بیمار می تواند از شرینکر به منظور تنظیم پروتز پا زیر زانو بهره گیرد. شرینکر در واقع یک پارچه است که از خاصیت کشسانی بالایی برخوردار است. از شرینکر برای کاهش ادم استفاده می شود. از دیگر مزایای شرینکر می توان کمک به استفاده از پروتز پا زیر زانو اشاره کرد.

شرینکر برای افراد متفاوتی قابل اعمال است و به بیمار کمک می کند که بدون هیچ گونه حساسیتی در اندام هایش سوکت پروتز را نصب کند.

شرینکر با ثابت کردن اندازه ی اندام بیمار، موجب می شود که بیمار بتواند مناسب ترین پروتز را برای خود سفارش بدهد.

شما می توانید مقاله ” نحوه ساخت پروتز پا ” را مطالعه کرده و از 0 تا 100 چگونگی ساخت پروتز پا زیر زانو و سایر انواع پروتز تحتانی مطلع شوید. برای دریافت قیمت پروتز زیر زانو به کلینیک های معتبر مراجعه کنید. قیمت پروتز پا زیر زانو چوبی کمتر از متریال های مدرن و امروز است. 

ساخت انواع پروتز پا زیر زانو

فرآیند نصب پروتز زیر زانو (ساخت پروتز پا زیر زانو) چگونه است؟

پروتز را به طور معمول در هفته های اولیه پس از قطع عضو به بیمار ارائه می دهند. معمولا پروتز های دائمی و ثابت را زمانی برای بیمار  نصب می کنند که:

 • پس از قطع عضو بهبودی خود را به دست آورده باشد
 • جراحاتش بهبود یافته باشند
 • ورم پا کاملا کاهش یافته باشد

برای بهبود موارد فوق بایستی فرد مدت زمان 2 ماه تا 6 ماه صبر کند و پس از آن نسبت به نصب پروتز دائمی و ثابت اقدام کند.

روش های مختلفی برای نصب پروتز پا زیر زانو (ساخت پروتز پا زیر زانو) وجود دارد. یک از روش هایی که پزشک متخصص برای نصب پروتز زیر زانو از آن بهره گیرد استفاده از لاینر فوم می باشد. در این روش متخصص از آستین الاستیکی به منظور گرفتن نواحی اطراف ران استفاده می کند. متخصص همچنین می تواند  با شکل دهی سوکت پروتز پا زیر زانو اطراف زانو را محکم کند. لاینرها انواع مختلفی دارند. لاینر هایی که از جنس سیلیکون ساخته شده اند در قسمت انتهایی خود گیره های کوچکی دارند. این گیره های کوچک بعدا در داخل سوکت قرار می گیرند. لاینر های دیگری هم وجود دارند که چفت های لاستیکی دارند. به کمک این چفت ها می توان داخل سوکت خلاء ایجاد کرد. شما می توانید برای بهره گیری از بهترین نوع لاینر از پزشک معالج خود کمک بگیرید. لاینر، یکی از عوامل تغییر دهنده قیمت پروتز پا زیر زانو است.

در فرآیند نصب پروتز زیر زانو (ساخت پروتز زیر زانو) پای پروتزی را به سوکت متصل می کنند. این کار بدین منظور صورت می گیرد تا در حین راه رفتن پروتز زیر زانو در ارتفاع مناسب و ثابتی قرار بگیرد.  پروتز ها انواع مختلفی دارند و جنس هر نوع با دیگری متفاوت است. برخی از پروتز های زیر زانو ممکن است از جنس چوب باشند، برخی دیگر ممکن است از جنس لاستیک، فیبر کربن، فایبر گلاس و یا پلی پروپیلن  تهیه شده باشند. نسخه ی چوبی و یا فلزی پروتز زیر زانو را به ندرت می توان پیدا کرد اما دسترسی به پروتز فایبر گلاس بسیار راحت است.

برای ساخت پروتز زانو مصنوعی (پروتز زیر زانو) از چه موادی استفاده می شود؟

یکی از فاکتورهایی که بر قیمت پروتز زیر زانو تاثیر مستقیم دارد، نوع ماده ای است که در ساخت آن به کار برده می شود. برای ساخت این نوع پروتز از مواد و متریال های مختلفی استفاده می کنند. انتخاب نوع ماده با توجه به شرایط بیمار، شرایط مالی او، نوع فعالیت هایش و وزن او صورت می گیرد. برخی از موادی که در ساخت این اندام مصنوعی به کار برده می شود، به شرح زیر است:

1-  پلاستیک

پلاستیک یکی از رایج ترین موادی است که در ساخت و تهیه پروتز زیر زانو استفاده می کنند. این ماده از جمله مواد مقاوم و سبک در برابر هر گونه فشار و ضربه است و با توجه به نیازهایی که بیمار دارد، می تواند کمک کند تا یک پروتز زانو مصنوعی متناسب با شرایط متقاضی ساخته شده و در اختیار او قرار داده شود.

2-فلزات

از دیگر متریال های به کار برده شده در ساخت پروتز پا زیر زانو، فلزات هستند که از بین آنها می توان به استیل، آلومینیوم و تیتانیوم اشاره داشت. استفاده از این مواد، باعث تولید اندام مصنوعی با کیفیت و مقاوم در برابر هر گونه ضربه و فشار خواهد شد.

3-سیلیکون

از دیگر موادی که از آن نیز در ساخت پروتزها زیاد استفاده می کنند، سیلیکون است. این ماده، نرم و انعطاف پذیر است و هیچ گونه حساسیتی را در افراد باعث نمی شود. کسانی که می خواهند راحتی بیشتری را با پروتز خود تجربه کنند، بهتر است این نوع پروتز را تهیه کرده و نصب کنند.

قیمت پروتز پا زیر زانو مصنوعی

فرآیند ساخت پروتز زیر زانو و نصب پروتز شامل موارد زیر می باشد:

 • مرحله ی توانبخشی: در این مرحله از ساخت پروتز پا زیر زانو، پروتز های مقدماتی با پروتز های موقت را بر روی عضو قطع شده نصب می کنند. این مرحله از پروتز زیر زانو،  پروتز موقت نامگذاری شده است چرا که بیمار می تواند به مدت 3 تا 6 ماه از آن استفاده کند. در این مرحله  سوکت پروتزی فشار ناشی از وزن بدن را به باقیمانده ی اندام قطع شده وارد می کند. این کار باعث می شود تا باقیمانده ی اندام قطع شده جمع شود. پروسه ی جمع شدن باقیمانده ی عضو جمع شده 3 تا 6 ماه طول می کشد. پس از گذشت این زمان سوکت یا کل پروتز زیر زانو بایستی عوض شود. در ساخت پروتزهای اولیه از مواد ارزان قیمت استفاده می شود چرا که پس از مدتی قابلیت استفاده ی خود را از دست خواهند داد. استفاده از مواد ارزان قیمت که تنها شامل این مرحله می شود باعث می شود که هزینه های درمانی بیمار کاهش یابد. در این مرحله پس از نصب پروتز پا زیر زانو بیمار بایستی از جوراب ها 8 تا 15 لایه استفاده کند.        
 • مرحله ی دوم: پروتز ثابت یا دائمی

در این مرحله از سوکت های پروتزی پیشرفته تری استفاده می شود. سوکت های پروتزی این مرحله دارای کف پا، کمک جانبی و … می باشند. در ساخت قطعات سوکت پروتزی این مرحله از مواد و تکنولوژی پیشرفته تری کمک گرفته می شوند. سوکت پروتزی این مرحله سبک تر هستند و حمل آن برای بیمار آسان تر خواهد بود. از آن جا که جمع شدن باقیمانده ی اندام قطع شده تا 3 سال پس از قطع عضو ادامه خواهد داشت بیمار مجبور می شود که پروتز خود را هر 2 سال یا 4 سال عوض کند. اما برای صرفه جویی در هزینه ها پزشک معالج سعی می کند هنگام تعویض پروتز ها از همان قطعات موجود برای ساخت پروتز جدید استفاده کند. این تصمیم قیمت پروتز زیر زانو را به شدت کاهش می دهد.

مراکز پروتز پا زیر زانو در ایران

علل نصب پروتز زیر زانو(ساخت پروتز زیر زانو) چیست؟

پروتز زیر زانو یی از روش های جایگزین برای مواقعی است که فرد ناحیه زیر زانوی خود را از دست داده است. پروتز ساق پا یکی از انواع این نوع پروتز بوده و معمولا در مواقعی استفاده می شود که امکان نگهداری و حفظ اندام آسیب دیده وجود ندارد. اگر فردی، دچار حادثه شده و یا به برخی بیماری ها مبتلا شده باشد، پزشک برای آنکه جان او را حفظ کند مجبور است قسمتی از بدن را قطع کند. وجود یکی از بیماری های زیر، احتمال قطع عضو را افزایش خواهد داد:

 • تومور
 • عفونت در پا
 • زخم در پا
 • دیابت

اگر یکی از بیماری هایی که در فوق اشاره کردیم، در فرد وجود داشته باشد، قطعی عضو، نصب پروتزهای زیر زانو (ساخت پروتز پا زیر زانو) و پرداخت قیمت پروتز ساق پا که توسط مجموعه های تولید کننده پروتز تعیین می شوند، اجتناب ناپذیر خواهد بود. معمولا وقتی عضوی از بدن دچار صدمه شود، در صورتی که در سیستم گردش خون و سیستم ایمنی بدن اختلالی به وجود آید، عضو صدمه دیده عفونت کرده و این عفونت به استخوان ها سرایت خواهد کرد؛ همین عامل می تواند باعث به خطر انداختن بدن بیمار شود. در این شرایط پزشک مجبور است برای قطع عضو اقدام کند. در چنین شرایطی، فرد مجبور خواهد بود برای ساخت و پرداخت قیمت پروتز پا زیر زانو اقدام کند.

 

ساخت پروتز زیر زانو (ساخت پروتز پا زیر زانو مکانیکی)

چگونه با پروتز زیر زانو کنار بیایم؟

کسانی که می خواهند برای ساخت پروتز پا زیر زانو اقدام کنند باید چگونگی کنار آمدن با آن را نیز بلد باشند. این کنار آمدن با پروتز به عوامل مختلفی بستگی دارد که از آن جمله می توانیم به سن، شرایط بیمار، انگیزه فرد، مقدار باقیمانده از اندام و وزن او اشاره کنیم. کنار آمدن با پروتز ممکن است اندکی سخت به نظر آید، اما کسانی که انگیزه لازم را داشته باشند، می توانند با تلاش و تمرین کارهایی که قبل از قطع عضو انجام می دادند را مجددا انجام دهند.

توان لازم برای برگشت به روزهای قبل از قطع شدگی در اغلب افراد وجود دارد، اما داشتن انگیزه می تواند به عنوان یک اهرم موثر برای این افراد مطرح باشد. درست است که با ساخت پروتز زیر زانو و نصب آن انجام کارها با سرعت قبل امکان پذیر نخواهد بود، اما همین که فرد بتواند بدون نیاز به حضور دیگران کارهای شخصی خود را انجام دهد، در نوع خود به عنوان یک پیروزی مطرح است. اینجاست که فرد متوجه می شود پرداخت قیمت پروتز پا زیر زانو ارزش زیادی دارد.

مراکز پروتز پا در ایران چه خدماتی در حوزه پروتز زیر زانو  (ساخت پروتز پا زیر زانو) ارائه می کنند؟

مراکز پروتز پا در ایران، قبل از ساخت پروتز زیر زانو، بیمار را مورد ارزیابی قرار می دهند و با توجه به شرایطی که فرد در آن قرار دارد، جهت ساخت پروتزها، مثل پروتز ساق پا، اقدام می کنند. این مراکز سعی می کنند طراحی و ساخت پروتز به بهترین شکل ممکن انجام شود و پروتزی که در نهایت در اختیار فرد قرار داده می شود، کاملا استاندارد باشد.

پروتزهای استاندارد می توانند رضایت همه جانبه بیمار را فراهم کنند و به او کمک کنند به کارهای روزمره اش رسیدگی کند. هر چه پروتز ساخته شده از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، فردی که دچار قطعی عضو شده، زندگی با کیفیت تری را تجربه خواهد کرد. درست است که در برخی مواقع، قیمت پروتز زیر زانو بالا خواهد بود، اما کاهش مشکلات ناشی از قطع عضو مساله ای است که ارزش پرداخت قیمت پروتز پا زیر زانو را دارد.

تکنیک های راه رفتن با پروتز پا زیر زانو

تکنیک های راه رفتن با پروتز پا زیر زانو

هنگام استفاده کردن و راه رفتن با پروتز پا زیر زانو تکنیک های کاربردی وجود دارد که اگر از آن ها اطلاع داشته باشید و آن ها را به کار بگیرید استفاده از پروتز زیر زانو برایتان راحت تر خواهد بود.

استفاده از این تکنیک ها به شما این امکان را می دهد که ضمن حفظ امنیت به صورت طبیعی گام بردارید. بعد از ساخت پروتز زیر زانو، زمانی را صرف یادگیری و تمرین این تکنیک ها کنید و سعی کنید آن را به یک عادت تبدیل کنید.

تکنیک های استفاده از پروتز زیر زانو به 3 دسته تقسیم می شوند:

 • هنگام شروع فرآیند قدم برداشتن: بعد از ساخت پروتز پا زیر زانو و هر گاه خواستید اولین گام خود را بردارید سعی کنید حتما اول با پای سالم خود قدم بردارید و بعد از آن پایی که پروتز دارد را حرکت دهید.
 • هنگام پایین آمدن از پله ها: در این مرحله برعکس مرحله ی قبل عمل می کنیم. این به این معناست که هر گاه خواستیم از پله ها پایین بیاییم ابتدا پای مصنوعی خود را حرکت می دهیم و پس از با پای سالم گام بر می داریم.
 • هنگام بالا رفتن از پلکان ها: در این مرحله زمانی که می خواهیم از پله ها بالا برویم ابتدا بایستی پای سالم را تکان دهیم و پس از آن با پای مصنوعی قدم بر می داریم.
قیمت پروتز زیر زانو در جه یک

نحوه نگهداری صحیح پروتز زیر زانو

نگهداری از پروتز پا زیر زانو و باقیمانده اندام قطع شده، بعد از ساخت پروتز زیر زانو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به همین جهت پزشک متخصص توصیه می کند که هر شب قبل از اینکه به تخت خواب بروید ابتدا عضو قطع شده خود را کاملا تمیز کرده و با آب و شوینده مناسب شست و شو دهید. پس از آنکه پای خود را شستید با حوله ای نرم آن را خشک کنید، این کار باعث می شود تا از ته نشین شدن رسوبات صابونی بر روی بدن جلوگیری شود. اگر رسوبات صابونی بر روی پا ته نشین شوند پوست پا هنگام استفاده از پروتز تحریک می شود و باعث ایجاد حساسیت می شود.

همچنین اگر از لوسیون های پوستی استفاده می کنید توصیه می شود که این کار را در شب ها انجام دهید. استفاده از لوسیون های مخصوص پوست در شب باعث می شود که لوسیون کاملا جذب پوست شود و لوسیون اضافی بر روی پوست جمع نشود. چرا که باقی ماندن لوسیون بر پوست باعث ایجاد حساسیت پوستی می شود و پوشیدن پروتز را برای شما دشوار می کند.

از دیگر توصیه های پزشک متخصص این است که لاینر و قسمت های داخلی پروتز زیر زانو را روزانه با صابون و یک پارچه ی نرم مرطوب نمائید. این کار باعث می شود که از تجمع باکتری ها در قسمت درونی پروتز جلوگیری شود.

استفاده از جوراب تمیز یکی از نکات بسیار کلیدی هنگام استفاده از پروتز پا زیر زانو است. جوراب تمیز از تجمع باکتری ها و بروز حساسیت هنگام پوشیدن پروتز پیشگیری می کند. اگر نمی خواهید به زودی زود، مجبور به پرداخت قیمت پروتز پا زیر زانو شوید، نکات ذکر شده در بالا را رعایت کنید.

ساخت پروتز زیر زانو در ارتوپدی فنی پایار

قیمت پنجه پای مصنوعی بیشتر است یا قیمت پروتز پا زیر زانو؟

پروتزها انواع و اقسام متفاوت دارند و با توجه به محل قطع عضو ساخته می شوند. یکی از انواع پروتزها یا اندام های مصنوعی، پروتز پا زیر زانو، و دیگری، پنجه پای مصنوعی است. پروتز پا مخصوص زیر زانو برای مواقعی ساخته می شود که فرد پای خود را از ناحیه زیر زانو تا از دست داده است. در این شرایط، زانوی فرد هنوز وجود دارد و قطع نشده است. در چنین مواقعی فرد دردسر کمتری را به دلیل قطع عضو متحمل می شود.

موضوع مهمی که می بایست به آن نیز پرداخته شود مقایسه قیمت پروتز زیر زانو و مقایسه قیمت پنجه پای مصنوعی است. یکی از عوامل اثر گذار بر قیمت پروزها، میزان و حجم قطع شدگی است. در قطع عضو از پنجه پا حجم کمتری از پا قطع می شود، به همین دلیل پنچه ی مصنوعی پا با قیمت پایین تری در مقایسه با پروتز مخصوص زیر زانو ساخته می شود.

دیگر موضوع اثر گذار بر قیمت پنجه مصنوعی پا و هزینه ی پروتز زیر زانو، ماده اولیه ای است که در ساخت پروتزها به کار برده می شود. امروزه، برخی پروتزهای پنجه پا را به کمک کربن می سازند. این پروتز مزیت های زیادی داشته و قیمت بالایی نیز دارند. گرچه،گستردگی قطع پا از ناحیه زیر زانو از قطع عضو از پنجه پا بیشتر است، اما، چنانچه در ساخت پنجه های مصنوعی از کربن استفاده شود، هزینه ساخت این پنجه های مصنوعی از ساخت پروتزهای مخصوص زیر زانو بالاتر خواهد بود.

 

قیمت پروتز پا زیر زانو در تهران

آیا می دانید قیمت پروتز زیر زانو با بیمه چقدر است؟

نه برای همه، اما برای درصد زیادی از کسانی که پایشان از زیر زانو قطع شده و مجبورند برای ساخت پروتز زیر زانو اقدام کنند، قیمت پروتز پا زیر زانو، یک دغدغه و نگرانی اصلی به شمار می رود. پاهای ما عضوی از انداممان هستند که به ما کمک می کنند فعالیت داشته باشیم و به کارهای روزانه خود برسیم؛ حال فردی که یک یا دو پایش از زیر زانو قطع شده است، اگر درآمد کافی هم نداشته باشد، زندگی، روی تلخ و ناخوشایند خود را به او نشان داده و قیمت پروتز زیر زانو دردی به دردهای قبلی اش می افزاید.

بیمه های دولتی که در کشورمان در حال فعالیت هستند، زیر بار پرداخت هزینه های ساخت پروتز پا زیر زانو نمی روند و کسانی که اندام خود را از دست داده اند، یا باید خود این هزینه های بالا را بپردازند و یا باید در گوشه خانه بمانند و به بیماری افسردگی مبتلا شوند. برخی از آنهایی که ممکن است شانس بیشتری داشته باشند، با کمک برخی افراد خیّر موفق می شوند هزینه ساخت پروتز زیر زانو را بدهند و زندگی جدیدی را شروع کنند. پروتزها با توجه به ماده ای که برای تولید آنها به کار شده است، طول عمر متفاوتی دارند و این موضوع نیز بر سایر نگرانی های تهیه پروتز زیر زانو و مشکلات آن افزوده است. برای اطلاعات بیشتر از شرایط بیمه پروتز ها می توانید مقاله جامع ( قیمت پروتز پا با بیمه چقدر است ) را مطلاعه کنید.

قیمت پروتز پا زیر زانو چه مقدار می باشد؟

آنچه که در تعیین قیمت پروتز پا زیر زانو(قیمت پروتز زیر زانو) و حتی دیگر پروتز ها مانند : قیمت پروتز مچ پا دخیل است تنها نوع پروتز انتخابی نیست، بلکه علاوه بر نوع پروتز عواملی دیگری هم تاثیر گذار خواهند بود. اینکه در ساخت پروتز زیر زانو از چه مواد و یا قطعاتی استفاده شود باعث می شود هزینه ی پروتز تغییر کند. طبعا هر چه کیفیت و هزینه ی مواد مصرفی بیشتر باشد قیمت پروتز هم بیشتر خواهد بود. ویژگی های منحصر به فردی که به صورت سفارشی برخی از پروتز ها دارا هستند بر هزینه ی پروتز می افزاید. به عنوان مثال پروتزی که ضد آب باشد از قیمت بالاتری برخوردار است. قابل توجه شما عزیزان پروتز های ضد آب شامل پنجه های ضد آب و قطعاتی از جنس تیتانیوم هستند. همچنین جنس قطعات باعث افزایش یا کاهش وزن پروتز می شود.

منبع : 

https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/knee-replacement-surgery-procedure

https://www.infinitetech.org/below-knee-leg-prosthetics/

پاسخ به سوالات متداول شما

وقتی مجبورید پروتز پا زیر زانو نصب کنید، باید از آن نیز مراقبت کنید تا عمر مفید آن کاهش پیدا نکند. اگر نمی خواهید در آینده ای نزدیک هزینه دیگری بابت ساخت و قیمت پروتز پا زیر زانو بپردازید، پروتز پا را به خوبی تمیز کنید. سعی کنید، در فواصل زمانی معین، برای شستن و تمیز کردن پروتز اقدام کنید و تا زمانی که آن را کاملا خشک و تمیز نکرده اید، پروتز را در جای خود قرار ندهید. همه جای پروتز باید به خوبی خشک شود تا نه پوست شما دچار حساسیت شود و نه عمر مفید آن کاهش پیدا کند. با رعایت این نکات، هیچ اجباری بر پرداخت قیمت پروتز پا زیر زانو در آینده ای نزدیک نخواهید داشت.

وقتی بحث پروتز زیر زانو به میان می آید، آشنایی اجمالی و مختصر آن می تواند به شما کمک کند تا با سازوکار و نحوه عملکرد این نوع پروتز به خوبی آشنا شوید و در ادامه، برای کار کردن با آن هیچ مشکلی نداشته باشید. ما در مقاله ساخت پروتز پا زیر زانو، تمام چیزهایی که می بایست در این خصوص بدانید، ذکر کرده ایم. از جمله نکات ذکر شده در این مقاله می توان به مدت زمان ساخت پروتز پا زیر زانو، جدیدترین انواع پروتز زیر زانو و قیمت آن پرداخته ایم.

اگر به یک کلینیک ارتوپد فنی مراجعه کرده باشید، ممکن است از شما در مورد فعالیت های خاصی که انجام می دهید، بپرسند. بهتر است اگر شنا کردن یکی از مهم ترین و عمده ترین فعالیت های روزانه شماست، به کارشناسان بگویید؛ زیرا شما می بایست برای تهیه پروتز زیر زانو (ساخت پروتز پا زیر زانو) ضد آب اقدام کنید. قیمت پروتز زیر زانو ضد آب، بالاست، ولی در عوض، زنگ نمی زند و شما، هم می توانید شنا کنید و هم، خیلی زود مجبور نباشید برای تعویض پروتز و جایگزین کردن آن با یک پروتز جدید اقدام کنید. با رعایت این نکات، احتمال ساخت پروتز زیر زانو کاهش پیدا خواهد کرد.

یکی از کسانی که در معرض خطر قطع عضو قرار دارند، دیابتی ها هستند. اگر این گروه، نسبت به بیماری خود بی تفاوت باشند و قدمی در جهت بهبودی آن برندارند، شرایط را برای نصب و پرداخت قیمت پروتز زیر زانو فراهم می کنند.

متاسفانه، میزان مصرف قند و شکر در کشورمان افزایش پیدا کرده است و افراد، تحرک زیادی ندارند؛ پر رنگ شدن این شرایط، باعث بروز دیابت خواهد شد. اگر نمی خواهید به دیابت مبتلا شوید، حتما مقاله “معرفی انواع دیابت و پیشگیری از آن ها” را مطالعه کنید. در این متن، راهکارهایی کاربردی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، آورده شده است.

(12) دیدگاه

 1. آرزو
  30 اردیبهشت 1401

  سلام برای گرفتن وقت ملاقات با دکتر چجوری میتونم اقدام کنم؟

  پاسخ
  • aref
   1 خرداد 1401

   سلام آرزو عزیز
   برای گرفتن وقت ملاقات و مراجعه حضوری با شماره های موجود در سایت تماس گرفته و نوبت خود را رزرو کنید.

   پاسخ
 2. رها
  6 شهریور 1401

  برای پروتز زیر زانو چه مواردی باید رعایت بشه و اینکه قیمت پروتز زیر زانو چقدر میشه ممنون میشم بگید

  پاسخ
  • aref
   7 شهریور 1401

   سلام رها عزیز
   داخل مقاله به طور کامل توضیح داده ایم. و درباره قیمت پروتز زیر زانو ، هیچ مبلغ مشخصی نمیتوان گفت و باید حضوری مراجعه کنید تا پس از معاینه پزشک از قیمت پروتز خود مطلع شوید.

   پاسخ
 3. َAmin jadidi
  22 شهریور 1401

  ساخت پروتز پا زیر زانو چقدر زمان میبره و اینکه میشه گفت که موندگاری این کار چقدره؟

  پاسخ
  • aref
   26 شهریور 1401

   سلام امین عزیز
   مدت زمان ساخت یک پروتز و ماندگاری آن به عواملی مختلف بستگی دارد .

   پاسخ
 4. عادله
  4 مهر 1401

  چه چیزایی در قیمت پروتز زیر زانو تاثیر گذاره؟ من همسرم جانباز هست و با موضوع چاقی هم مواجه هست ایا این موضوع برای ایشون اذیت کننده نیست؟

  پاسخ
  • aref
   8 مهر 1401

   سلام عادله عزیز
   عوامل مختلفی میتواند بر روی قیمت پروتز زیر زانو تاثیرگذار باشد مانند: جنس پروتز
   ولی در خصوص چاقی و … که بحث تخصصی می باشد ، لطفا با شماره های موجود در سایت تماس گرفته متخصصین ما شما را به طور رایگان راهنمایی می کنند

   پاسخ
 5. بهنام
  16 مهر 1401

  کلینیک شما بعد از اتمام پروتز هم ما را همراهی میکنه؟ یعنی در صورتی که مشکلی پیش میاد یا عوارضی کمک میکنه آیا؟

  پاسخ
  • aref
   17 مهر 1401

   سلام بهنام عزیز
   بله ما بعد از اتمام ساخت پروتز مدنظر برای شما ، تمرین هایی برای نحوه کار با پروتز برایتان قرار میدهیم تا در زندگی عادی خود دچار مشکل نشوید. ما همیشه همراه شما هستیم

   پاسخ
 6. بهروز
  14 آبان 1401

  سن چه تاثیری در ساخت پروتز زیر زانو داره و اینکه آیا قیمتش برای سنین مختلف فرق داره؟

  پاسخ
  • aref
   15 آبان 1401

   سلام
   لطفا با شماره های کلینیک تماس بگیرید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *