عفونت پروتز زانو چیست؟⭐ درمان عفونت پروتز زانو

عوامل تشدید کننده عفونت پروتز زانو

عفونت پروتز زانو (عفونت پروتز زانو چیست) موضوعی است که ما در این مقاله به صحبت در مورد آن خواهیم پرداخت. علم پزشکی در سال های گذشته پیشرفت های زیادی داشته و به کسانی که در ناحیه زانو با مشکل مواجه شده اند، کمک های خوبی کرده است. امروزه انواع پروتز زانو در بازار موجود بوده و فرد با توجه به مشکلی که دارد، می تواند نوعی را انتخاب کند که مناسب ترین است. ما در اینجا قصد داریم در خصوص یکی از انواع شایع و معمول پروتز زانو، درمان عفونت پروتز زانو و مشکل عفونت در آن با شما صحبت کنیم.

انواع پروتز زانو چیست؟

قبل از از آنکه در مورد عفونت پروتز زانو، نکاتی را با شما در میان بگذاریم، لازم می دانیم توضیحاتی را به صورت کوتاه و مختصر در خصوص پروتزهایی که در ناحیه زانو به کار برده می شوند، بیان کنیم.

پروتزهای خارجی

پروتزهای خارجی ناحیه زانو، پروتزهایی هستند که فرد در صورت قطع عضو باید آنها را نصب کند؛ این نوع پروتز یک اندام مصنوعی است و کسانی که زانو و یا پایین تر از زانوی خود را از دست داده اند، برای آنکه بتوانند زندگی عادی و طبیعی داشته باشند، می بایست برای نصب آن اقدام کنند. اگر قطعی عضو از زیر زانو اتفاق افتاده و فرد ناحیه زانو را دارد، می بایست از پروتز زیر زانو استفاده کند و در کسی که زانوی پا نیز قطع شده است، ساخت پروتز بالای زانو الزامی است.

معمولا پزشکان متخصص با بررسی فاکتورهایی مانند میزان حجم باقی مانده از عضو و یا میزان فعالیت های روزانه فرد، یکی از انواع پروتز زانو را توصیه می کنند. به خاطر داشته باشید، به دلیل ساختار و نوع عملکرد پروتزها و یا اندام های مصنوعی، عفونت پروتز زانو در این نوع اصلا مشاهده نمی شود.  خاطر نشان می کنیم، قیمت پروتز پا بالای زانو از قیمت پروتز مخصوص زیر زانو کمتر است و این، به دلیل حجم متریال استفاده شده در ساخت پروتز اتفاق می افتد.

پروتزهای داخلی

ناحیه زانو به دلیل فعالیت های زیادی دارد، در معرض خطرات زیادی است؛ بیماری آرتروز یکی از شایع ترین بیماری هایی است که در این ناحیه بروز پیدا می کند. کسانی که به این بیماری مبتلا شده اند، دردهای زیادی را در این ناحیه حس می کنند. گاهی اوقات برای کاهش درد در زانو، نیاز است از پروتزهای مفصل زانو استفاده گردد. در طی عمل جراحی مفصل زانو، مفصلی را که دچار آسیب شده است، جدا می کنند و به جای آن یک نوع پروتز مصنوعی قرار می دهند. با این تعویض مفصل، میزان درد بیمار کاهش پیدا کرده و امکان پیاده روی راحت تر برای او فراهم می شود. در واقع، کسانی که تحت این نوع عمل جراحی قرار گرفته اند، در معرض خطر ابتلا به عفونت پروتز زانو هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد عفونت پروتز زانو چیست اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار دهیم.

 

علائم عفونت پروتز زانو

عوامل ایجاد کننده عفونت پروتز زانو چیست؟

اعمال جراحی همیشه با مخاطرات خاص خود همراه بوده و نمی توان با اطمینان بیان کرد که یک عمل جراحی با عوارض همراه نیست. اگر یکی از عوامل زیر وجود داشته باشد، خطر عفونت پروتز در زانو افزایش پیدا می کند و حتما می بایست برای درمان عفونت پروتز زانو اقدام کرد:

ضد عفونی نکردن پوست بیمار قبل از جراحی

یکی از پاسخ هایی که می توانیم به سوال دلایل ایجاد عفونت پروتز زانو چیست، بدهیم تمیز نکردن و ضد عفونی نکردن پوست بیمار قبل از جراحی است. با اینکه قبل عمل، پوست فرد را چند مرتبه ضد عفونی می کنند، اما باقی ماندن چند باکتری و یا میکروب می تواند باعث بروز عفونت در ناحیه پروتز شود.

انتقال باکتری ها توسط کارکنان اتاق عمل

از دیگر دلایل عفونت پروتز در زانو، انتقال باکتری ها و یا میکروب ها توسط کارکنان اتاق عمل است. پرسنل و کسانی که در اتاق عمل حضور پیدا می کنند، لباس خود را در همان محل پوشیده و دست های خود را با مواد ضد عفونی کننده، تمیز می کنند. با این وجود، باز هم ممکن است میکروب هایی بر سطح دست و یا لباس باقی مانده و به بدن بیمار وارد شود.

عفونت زخم به دلیل عدم مراقبت صحیح؛ شایع ترین علت عفونت پروتز زانو

نه تنها کسانی که مفصل زانوی خود را با پروتز زانو تعویض کرده اند، بلکه تمامی کسانی که عمل جراحی انجام داده اند، باید در مورد نگهداری از زخم خود نهایت تلاش را به کار گیرند. اگر فردی به این مساله بی توجهی کند، محل زخم به راحتی دچار عفونت شده و مشکلاتی را برای فرد ایجاد می کند.

عفونت پروتز زانو چیست؟ درمان عفونت پروتز زانو

انواع عفونت پروتز زانو چیست؟

عفونت پروتز زانو (عفونت پروتز زانو چیست) انواع و اقسام متفاوت دارد و معمولا پزشک با توجه به آن سعی می کند روش درمانی خاصی را در پیش بگیرد. انواع عفونت مشاهده شده در عمل جراحی پروتز زانو به این شرح است:

عفونت سطحی

یکی از انواع عفونت در عمل جراحی پروتز زانو، عفونت سطحی است. درمان عفونت پروتز زانو سطحی، ساده تری بوده و در روزهای اولیه بعد از جراحی ایجاد می شود.

عفونت عمیق در زانو

به عفونتی که در داخل پروتز ایجاد می شود، عفونت عمیق گفته می شود. این نوع عفونت، مساله بسیار جدی است و تا هفته ها و یا حتی ماه ها بعد از انجام عمل جراحی نیز خطر ایجاد آن وجود دارد. تنها راه درمان این نوع عفونت، عمل جراحی است. قیمت پروتز زیر زانو کم نیست و به همین دلیل است که باید در مورد علائم عفونت زانو گوش به زنگ باشید.

 تشدید کننده عفونت پروتز زانو چیست؟

درست است که برخی عوامل در ایجاد عفونت پروتز زانو تاثیر زیادی دارند، اما عواملی نیز هستند که باعث تشدید عفونت می شوند؛ برخی از این عوامل به شرح زیر است:

 • دیابت
 • اختلال در خونرسانی به اندام ها
 • داروهای شیمی درمانی و یا به صورت کلی داروهای مخصوص بیماری نقص سیستم ایمنی
 • اضافه وزن و چاقی
 • سیگار
 • مصرف الکل
 • بیماری هایی مانند نارسایی کلیه و یا کبد
 • بیماری روماتیسم
 • عفونت های ادراری و یا عفونت در ناحیه دهان و دندان
 • سوء تغذیه
 • طولانی شدن مدت زمان جراحی
 • بی تجربگی جراح در زمان تعویض مفصل زانو
درمان عفونت پروتز زانو

علائم عفونت پروتز زانو بعد از جراحی تعویض پروتز چیست؟

عفونت پروتز زانو اگر رخ دهد، با علائمی همراه خواهد بود. اگر مفصل زانوی خود را تعویض کرده و یکی از علائم زیر را مشاهده کردید، حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید و برای درمان عفونت پروتز زانو از او کمک بخواهید:

 • احساس گرما در ناحیه پوست زانو
 • ایجاد قرمزی و التهاب در محلی که برش ایجاد شده است
 • درد و یا ایجاد تورم در ناحیه زانو
 • خارج شدن ترشحات چرکی و غلیظ از محل برش جراحی؛ این ترشحات اگر بیش از 5 روز طول بکشد، نشانه عفونت پروتز زانو خواهد بود.
 • احساس درد در ناحیه زانو و ورم کردن آن
 • بالا رفتن دمای بدن؛ اگر دمای بدن فرد به بالای 38 درجه سانتی گراد برسد و با لرزش های شبانه همراه باشد، به این معنی است که عفونت رخ داده است
 • احساس خستگی و بی حالی در بیمار
 • سفت شدن و یا خشک شدن مفصل زانو

حال که می دانید عفونت پروتز زانو چیست، خود را نگران نکنید؛ در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و از او راهنمایی بخواهید. معمولا پزشکان با مشاهده علائم و نشانه ها و با کمک آزمایش خون، شمارش سلول های خونی، انجام آزمایش های ESR و CPR، سی تی اسکن و یا عکس برداری رادیولوژی می توانند عفونت را تشخیص دهند. به خاطر داشته باشید، بی توجهی به این موضوع ممکن است شما را به سمت ساخت پروتز زیر زانو سوق دهد.

روش های درمان عفونت پروتز زانو چیست؟

اگر بعد از عمل جراحی و تعویض مفصل دچار عفونت شُدید، به روش های متفاوت می توانید برای درمان عفونت پروتز زانو اقدام کنید. بهترین پاسخ هایی که می توانیم به سوال روش های درمانی عفونت پروتز زانو چیست بدهیم در ادامه آورده ایم:

درمان به کمک روش های غیر جراحی

یکی از روش های درمانی برای از بین بردن عفونت در ناحیه مفصل تعویض شده، درمان به کمک روش های غیر جراحی است. اگر عفونت، سطحی باشد، این روش درمانی، موثر واقع شده و با مصرف داروهای مناسب مانند داروهای آنتی بیوتیک، می توان علت عفونت را از بین برد و بیمار را از شر درد و احساس بدی که در این ناحیه وجود دارد، راحت کرد. در این روش هیچ نیازی به انجام عمل جراحی نیست و درمان در کوتاه ترین زمان ممکن جواب می دهد.

درمان به کمک روش جراحی

از دیگر روش هایی که برای درمان عفونت پروتز زانو توصیه می شود، درمان به کمک عمل جراحی است. زمانی که عفونت ایجاد شده به صورت عمقی بوده و مفصل زانو را درگیر کرده باشد، از جراحی استفاده می شود. در این روش، جراح ارتوپد، عفونت را از بافت ها و مفصل مصنوعی جدا کرده و تمامی منطقه آلوده را کاملا تمیز می کند. معمولا بعد از انجام این عمل جراحی، بیمار مجبور است داروهای آنتی بیوتیک نیز استفاده کند تا عفونت به صورت کامل درمان شود. در برخی موارد اگر جراح تشخیص دهد، مفصل تعویض شده نیز باید خارج گردد.

 

ناخوشایندترین عوارض عفونت پروتز زانو

آیا عفونت پروتز زانو، به صورت دائمی درمان می شود؟

ما در این متن در خصوص عفونت پروتز زانو چیست، نکاتی را با شما در میان گذاشتیم و در مورد روش های درمان عفونت پروتز زانو نیز صحبت کردیم. یکی از سوالاتی که ممکن است در خصوص این عارضه پیش آید، این است که آیا این عفونت، به صورت دائمی درمان می شود، یا درمان های موجود، راه حل هایی موقتی هستند؟

در پاسخ به سوال بالا بگوییم، اینکه روش درمانی این عفونت پروتز زانو، موفقیت آمیز ظاهر شود به عوامل متفاوتی بستگی دارد. از جمله این عوامل می توانیم به نوع باکتری که باعث ایجاد عفونت شده، مدت زمانی که عفونت ایجاد شده و وضعیت جسمانی و سلامتی بیمار اشاره کرد.

نکته ای که خوب است در مورد وضعیت جسمانی بیمار، مورد توجه قرار گیرد، این است که در برخی افراد، از جمله افراد چاق و یا افراد دیابتی، چنانچه عفونت زانو ایجاد شود، درمان آن اندکی سخت خواهد شد. کسانی که در سیستم ایمنی خود ضعف دارند نیز با سختی های زیادی در درمان عفونت زانو مواجه می شوند.

در ضمن، به خاطر داشته باشد، هر قدر مدت زمان بیشتری از بروز عفونت گذشته باشد، درمان آن دشواتر خواهد بود. برای جلوگیری از چنین اتفاقی، بیمار باید هوشیار بوده و به علائم بیماری اش توجه داشته باشد. کسانی که می دانند عفونت پروتز زانو چیست، با سختی کمتری در درمان این عارضه مواجه خواهند شد.

عفونت پروتز زانو و حساسیت به پروتز

آیا حساسیت به پروتز زانو ممکن است باعث عفونت پروتز زانو شود؟

حساسیت به پروتز زانو، یکی از عوارضی است که ممکن است در اثر تعویض مفصل زانو ایجاد شود. برخی بیمارانی که به اشیاء فلزی حساسیت دارند، در صورتی که یک پروتز فلزی در بدنشان قرار داده شود، مشکلاتی برایشان ایجاد شده و دچار حساسیت می شوند. یکی از علائمی که ممکن است این افراد نشان دهند، عفونت پروتز زانو است.

بیمارانی که نمی خواهند با عفونت پروتز زانو فلزی درگیر شوند، خوب است قبل از آنکه تحت عمل جراحی قرار گیرند، با پزشک خود صحبت کرده و در این مورد این حساسیت با او صحبت کنند. معمولا، این بیماران قبل از عمل، آزمایش می شوند تا عمل جراحی با موفقیت و بدون هیچ مشکلی به پایان برسد.

برای آنکه نیازی به درمان عفونت پروتز زانو فلزی نباشد، سازندگان پروتز از فلزاتی چون، منگنز، نیکل، تنگستن، کروم، کبالت، آلومینیوم و تیتانیوم در ساخت پروتزها استفاده می کنند. نکته ای که باید خاطر نشان کرد این است که این حساسیت ها، معمولی و خفیف هستند و نگران کننده به نظر نمی رسند.

بیمارانی که نمی دانند عفونت پروتز زانو چیست، در صورت مشاهده هر گونه علامت غیر طبیعی در ناحیه پایی که مفصل زانوی آن عوض شده است، باید هر چه سریع تر پزشک را در جریان بگذارند و اجازه ندهند مشکل، وخیم تر شود.

موثرترین روش درمان عفونت پروتز زانو چیست

عفونت آب زانو چیست؟ تفاوت آن با عفونت پروتز زانو چیست؟

یکی از عوارضی که ممکن است زانوها را به خود درگیر کند، آب آوردن زانو یا عفونت آب زانو است. در این حالت، آب و مایعات، اطراف زانو جمع می شود و در اثر این جمع شدن آب، زانوها ورم می کند. عوارض متفاوتی ممکن است باعث ایجاد این مشکل شود که از جمله آنها می توانیم به آسیب دیدن زانو یا بیماری هایی چون آرتروز اشاره کنیم. فردی که زانوهایش به خودی خود، متورم است هیچ دردی را حس نمی کند اما کسانی که در اثر آب آوردن زانوهایشان متورم می شود، در ناحیه زانو درد حس می کنند و حتی برخی مواقع نمی توانند زانوی خود را صاف و خم کنند.

با توجه به توضیحاتی که در بالا اشاره کردیم، الان به خوبی می توان متوجه شد که تفاوت عفونت آب زانو و عفونت پروتز زانو چیست. عفونت پروتز زانو در کسانی ایجاد می شود که مفصل زانوی خود را عوض کرده اند.

روش های درمان عفونت پروتز زانو با روش های درمان آب آوردن زانو متفاوت است. کسانی که در اثر آرتروز دچار آب آوردن زانو شده اند، می بایست بیماری خود را درمان کنند، اما کسانی که به عفونت پروتز زانو مبتلا هستند می بایست به پزشکان مراجعه کرده و برای درمان این عفونت دارو مصرف کنند.

عفونت آب زانو چیست؟ تفاوت آن با عفونت پروتز زانو چیست؟

آیا تشخیص به موقع عفونت در پروتز زانو برای اهمیت دارد؟

عفونت جزء موارد نادر عمل جراحی تعویض پروتز زانو است. به طور میانگین یک نفر از هر 100 نفری که این عمل را انجام داده اند، ممکن است به این عارضه مبتلا شوند؛ این افراد حتما می بایست برای درمان عفونت پروتز زانو اقدام کنند.

از آنجایی که ممکن است بعد از جراحی، عفونت ایجاد شود، هر کسی که به فکر انجام جراحی تعویض زانو است می بایست در رابطه با  عفونت پس از آن آگاهی لازم را داشته باشد.

دلایل مختلفی وجود دارند که می ‌توانند باعث ایجاد عفونت شوند. برخی از این عوامل به موقعیت آناتومی مفصل زانو ارتباط دارند و برخی دیگر از عوامل ایجاد کننده این عارضه ممکن است به دلیل سرکوب سیستم ایمنی بدن باشد. از جمله کسانی که در اثر سرکوب سیستم ایمنی ممکن است با مشکل عفونت پروتز زانو درگیر شوند، مبتلایان به بیماری آرتریت روماتوئید هستند.

 این نوع عفونت در علم پزشکی عفونت سطحی یا خفیف نامیده می شود. جراحی های چندگانه یکی از روش های درمان عفونت در پروتز زانو است. این اعمال جراحی ممکن است فرد را تا مدتی از انجام فعالیت‌های روزمره خود بازدارد.

توصیه می شود برای پیشگیری از عفونت پروتز زانو و قبل از انجام اقدامات جدی، اطلاعات جامعی در رابطه با ساخت پروتز پا بالای زانو کسب نمایید و برای ساخت آن به مراکز معتبر مراجعه کنید.

جمع بندی

عفونت پروتز زانو و روش های درمان عفونت پروتز زانو را در این متن مورد بحث و بررسی قرار داریم و در موردعفونت پروتز زانو چیست، انواع عفونت و سایر مسائل نکاتی را با شما در میان گذاشتیم. این متن به همت و تلاش گروه پایار آماده شده است؛ مجموعه پایار یک مجموعه تخصصی ساخت و … انواع پروتز و ارتز با کادری مجرب در کشور است. این مجموعه از تمام توان خود استفاده می کند تا پروتزهایی با کیفیت و با ماندگاری بالا در اختیار متقاضیان قرار دهد. تولید پروتز در این مجموعه با توجه به استانداردهای روز دنیا و با توسل به آخرین تکنولوژی صورت می گیرد.

کلینیک ارتوپد فنی پایار توسط دکتر محمد کفیلی لاریمی تاسیس گردیده است. مرکز ارتوپد فنی پایار با بیش از ۲۰ سال سابقه و همکاری با ارگان های خصوصی و دولتی از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران در عرصه ساخت و طراحی انواع پروتز و ارتز در کشور عزیزمان ایران و کشور های حاشیه خلیج همیشه فارس مشغول فعالیت است. از جمله خدمات ارتز و پروتز کلینیک پایار که ارائه می دهد، عبارتند از : پروتز انگشت پا ، پروتز لگن ، پروتز مچ پا ، پروتز چشم ، ارتز مچ پا ، ارتز زانو ، ارتز لگن ، ارتز دست ، ارتز شانه ، ارتز آرنج ، ارتز ستون فقرات ، ارتز  گردن (سر و گردن) ، کفی طبی و کفش طبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *