لاینر پای مصنوعی چیست؟⭐معرفی انواع لاینر پای مصنوعی

لاینر پای مصنوعی

انواع لاینر پای مصنوعی یکی از همان ابزارهایی است که به افراد کمک می کنند از اندامشان محافظت کنند. لاینر چیست؛ انواع آن کدام است و قیمت آن چقدر است، از جمله مباحث و موضوعاتی است که ما در این مقاله از کلینیک ارتوپدی فنی پایار به آن خواهیم پرداخت؛ پس با ما همراه باشید.

شاید خواندن مقاله بهترین مارک صندل طبی زنانه نیز برایتان جالب باشد.

لاینر پای مصنوعی چیست؟ از مزیتهای ژل پای مصنوعی چه می دانید؟

ژل پای مصنوعی که یکی از انواع لاینر به شمار می رود، از جمله ابزارهایی است که افراد درگیر با قطع عضو از ناحیه پا به آن نیاز دارند. برای مثال، افرادی که برای ساخت پروتز زیر زانو اقدام می کنند، به استفاده از لاینر نیاز دارند.

سوکت پروتز یکی از قسمت های اصلی پروتز است که اطراف اندام باقیمانده را احاطه می کند. سوکت ها، به پوست بدن فشار آورده و ممکن است باعث زخم شدن آن شوند. برای آنکه از این اتفاق جلوگیری شود، بهتر است یکی از انواع لاینر پای مصنوعی تهیه و نصب گردد؛ لاینرها از ایجاد زخم روی پا پیشگیری می کنند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز زیر زانو و بالای زانو با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

لاینر پای مصنوعی

نکته ای که خوب است در مورد این لاینرها بدانید این است که آنها به مانند پوست دوم عمل می کنند. یکی از مهم ترین وظایفی که به عهده لاینرها گذاشته شده، کاهش نیرو بین پوست بدن و سوکت است. خوبی لاینر برای پای مصنوعی این است که آنها را می توان برای هر وسعتی از قطع عضو مورد استفاده قرار داد. حال که می دانید لاینر چیست، لازم می دانیم در مورد برخی از مزیت های آن نیز صحبت کنیم:

 • لاینر پای مصنوعی، باعث افزایش راحتی فرد می شود؛
 • لاینرها، فشاری که روی نقاط استخوانی و یا حساس بدن می آیند، کم می کنند؛
 • توزیع فشار به صورت یکنواخت، دیگر مزیت لاینرهاست؛
 • برخی جاها، لاینرها به سیستم تعلیق پروتز ها نیز کمک می کنند؛
 • ممکن است قیمت لاینر از قیمت پروتز زیر زانو کمتر باشد؛

با نکاتی که ما در بالا بیان کردیم، نباید این تصور برایتان پیش آید که هر فردی که پای مصنوعی نصب می کند، می بایست لاینر نیز استفاده کند. هر چند که تحقیقات نشان می دهند بیشتر کسانی که پای مصنوعی نصب می کنند، با لاینر ارتباط خوبی برقرار کرده و دوست داشته اند برای همیشه از آن استفاده کنند.

لاینر پای مصنوعی

انواع لاینر پای مصنوعی چیست؟ آیا نوع لاینر پای مصنوعی روی قیمت پای مصنوعی تاثیر دارد؟ 

موضوع مهمی که در مورد لاینر پای مصنوعی باید مورد توجه قرار داده شود، انواع آن است. انواع متفاوت لاینر به دلیل مشخصاتی که دارد، با قیمت های متفاوتی در بازار ارائه می شود. انواع لاینر رادر  ادامه معرفی کرده ایم:

1- لاینرهای ژلی

به لاینرهای ژلی، ژل پاهای مصنوعی نیز گفته می شود و در ساخت آنها از ماده ای به نام اورتان استفاده می شود. این لاینر، فشار را در مناطق دردناک و حساس فرد کمک می کند و به پروتز فرصت می دهد تا به صورت فیکس و ثابت در جای خود قرار گیرد. کسانی که در طی روز فعالیت های زیادی دارند، می توانند از مزیت های این لاینر به خوبی بهره ببرند. قیمت این لاینر اصلا قابل مقایسه با قیمت پای مصنوعی نیست و پایین تر است.

2- لاینرهای کوپلیمر

از دیگر انواع لاینرهایی که افراد درگیر با قطع عضو از ناحیه پا بهتر است آن را بپوشند، لاینرهای کوپلیمر هستند. این نوع، از ترکیب روغن مینرال، ترموپلاستیک فرم پذیر و ویتامین ای (E) ساخته شده و یکی از مهم ترین مزیت هایی که فراهم می کند، راحت قرار گرفتنِ سوکت در اطراف عضو باقیمانده است. کسانی که پوست حساسی دارند و سوکت اذیتشان می کند می توانند از مزیت های این نوع به خوبی بهره ببرند.

3- لاینر سیلیکونی

لاینر سیلیکونی نیز یک نوع لاینر پای مصنوعی است و از ماده سیلیکون در ساخت آن استفاده می شود. این لاینر، حساسیت زا نیست؛ خیلی خوب به پوست بدن می چسبد و در برابر هر گونه فشار نیز مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

آیا برای نصب جدیدترین پای مصنوعی در ایران، به نصب لاینر پای مصنوعی نیاز است؟

در مورد لاینر پای مصنوعی و مزیت هایی که دارد، نکاتی را بیان کردیم. اصولا لاینرها به دنیا آمده اند تا فشاری که روی پا وجود دارد کاهش پیدا کند. بنابراین فرقی نمی کند که شما می خواهید برای نصب جدیدترین پای مصنوعی در ایران اقدام کنید و یا قصد دارید انواع دیگر پای مصنوعی را نصب کنید، ؛ در هر صورت نیاز دارید از لاینرها استفاده کنید.

پروتزها وقتی نصب می شوند، فشاری را به پا پوست پا وارد می کنند و این ممکن است برای کاربر مشکلات و ناراحتی هایی را ایجاد کند. لاینرها به کار برده می شوند تا فرد بتواند به شکل مفیدتر و بهینه تری پروتز پا را نصب کرده و با کمک آن به کارهای روزانه خود رسیدگی کند.

جالب است بدانید لاینرها خلأ درست می کنند؛ این خلا، فشار یا مکش منفی به وجود آورده و از اینکه هوا به داخل سوکت نفوذ پیدا کند جلوگیری به عمل می آورد. این گونه است که می گوییم همه کاربران پاهای مصنوعی می بایست برای نصب لاینر اقدام کنند. لاینرها با قمیت مناسب نیز در بازار یافت می شوند و لازم نیست که افراد از این بابت نگرانی داشته باشند.

آیا اندازه، روی انتخاب لاینر پای مصنوعی تاثیر دارد؟

یکی از مهم ترین موضوعاتی که روی انتخاب لاینر پای مصنوعی تاثیر دارد اندازه آن است. کسانی که می خواهند لاینر نصب کنند باید لاینرهایی را انتخاب کنند که از نظر اندازه با عضو باقیمانده آنها تناسب دارد. کوچک بودن و بزرگ بودن لاینر، هیچ مزیتی نداشته و باعث می شود که فرد احساس خوبی در زمان نصب لاینر نداشته باشد. اگر لاینری که فرد نصب می کند خیلی کوچک باشد، به عضو باقیمانده فشار زیادی می آید و این باعث افزایش تعریع و اذیت شدن فرد می شود. اگر هم که خیلی بزرگ باشد، لاینر شل شده و حرکت کردن با آن به کار بسیار سختی تبدیل خواهد شد.

یکی از نکات مهمی که در زمان تهیه لاینر باید مورد توجه قرار داد، زمانی است که برای اندازه گیری لاینر انتخاب می شود. در روزهای ابتدایی بعد از قطع، عضو باقیمانده تورم زیادی دارد. بهتر است افراد بعد از آنکه تورم شان کاهش پیدا کرد برای تهیه آن اقدام کنند. بعد از آنکه عمل جراحی انجام شد و تورم در محل قطع کاهش پیدا کرد، عضلات باقیمانده نیز شروع به کوچک تر شدن می کنند و در این زمان بهترین زمان برای اقدام جهت تهیه و نصب لاینر به شمار می رود.

بهترین راه برای دریافت لاینر پای مصنوعی چیست

نکات مراقبتی لاینر سیلیکونی چیست؟ چگونه از لاینر پای مصنوعی مراقبت کنیم؟

نکات مراقبتی لاینر سیلیکونی چیست؛ یکی از سوالاتی است که در مورد لاینر پای مصنوعی مطرح می شود. اگر پای شما قطع شده است و مجبورید از لاینرهای سیلیکونی استفاده کنید، به نکاتی که در ادامه بیان می کنیم توجه و دقت کافی داشته باشید:

 • یکی از مهم ترین کارهایی که برای نگهداری لاینر باید انجام شود، نظافت کردن آن است. از آنجایی که لاینر در تماس مستقیم با پوست قرار دارد، عرق کردن، باعث تجمع چربی شده و شرایط خوبی برای رشد میکروب ها به وجود خواهد آمد.
 • برای تمیز کردن لاینرها بهتر است از شامپوهای بدن استفاده کرد. این شامپوها ذرات معلق نداشته و باعث ایجاد حساسیت در پوست فرد نمی شوند.
 • کسی که می خواهد لاینر را شستشو دهد، بهتر است ابتدا آن را با پشت و رو کند و سپس آن را بشوید. این عمل مانع از تجمع اجسام خارجی در داخل لاینر خواهد شد.
 • بهتر است بعد از آنکه عملیات شستشو به پایان رسید، سطح داخلی لاینر را به کمک یک حوله نرم، کاملا خشک کرد. برای افزایش درصد اطمینان از اینکه لاینر به صورت کامل خشک شده است می توان آن را در معرض هوا قرار داد.
 • بهتر است از روغن های گیاهی موجود در بازار برای چرب کردن لاینر استفاده نکرد.
 • الکل نیز می تواند گزینه مناسبی برای تمیز کردن لاینرها به شمار رود.
لاینر پای مصنوعی مخصوص پای مصنوعی هوشمند را چگونه می پوشند؟

لاینر پای مصنوعی مخصوص پای مصنوعی هوشمند را چگونه می پوشند؟

کسانی که می خواهند پای مصنوعی هوشمند خود را نصب کنند، باید بعد از آنکه در مورد راه رفتن با این نوع پروتز اطلاعات کاملی به دست آوردند، لاینر را بپوشند. نحوه پوشیدن لاینر پای مصنوعی کار خاصی نداشته و خیلی پیچیده نیست.

برای پوشیدن لاینر، اول از همه باید آن را برعکس کرد؛ به شکلی که ژل در قسمت خارجی قرار گیرد. وقتی این کار را کردید و مطمئن شُدید که ژل، کاملا تمیز است، انتهای لاینر را روی عضو باقی مانده بگذارید و آن را به سمت بالا بکشید. زمانی که در حال بالا کشیدن لاینر به سمت بالا هستید، مواظب باشید که تاخوردگی در آن ایجاد نشده و یا هوا جمع نشود. موضوعی که خوب است به خاطر داشته باشید این است که هر گونه فشار بیش از حد به آن ممکن است باعث شود که لاینر پاره شود.

لاینرها را نباید در معرض حرارت قرار داد و کسی که لاینر استفاده می کند باید نسبت به تمیز کردن آن نیز وسواس و دقت به خرج دهد. بهتراست لاینر هر چند وقت یک بار خیلی خوب، تمیز و شسته شود. برای این کار می توان از آب سرد و صابون استفاده کرد. هیچ وقت لاینر را در ماشین لباسشویی نیندازید؛ زیرا به آن آسیب وارد می شود.

قیمت لاینر سیلیکونی چند است؟

با توجه به توضیحاتی که در بالا و در مورد انواع مختلف لاینر پای مصنوعی ارائه کردیم، مشخص است که لاینرها نیز با توجه به مزیت هایی که دارند و همین طور با توجه به ماده اولیه مورد استفاده در ساخت آنها، با قیمت های متفاوتی ارائه می شوند. هر قدر انواع لاینر پای مصنوعی کیفیت بالاتری داشته باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

اگر لاینرها توسط شرکت های خارجی ساخته، و به کشور وارد شده باشند، قیمت بیشتری برای آنها در نظر گرفته می شود. برای مثال، قیمت لاینر سیلیکونی که توسط یک شرکت خارجی تولید می شود، در حال حاضر، یعنی خرداد ماه 1402، 11 میلیون تومان است. لاینرها از آنجایی که مستقیما به پوست بدن انسان متصل می شوند، باید نرم بوده و مشکلی ایجاد نکنند. به همین دلیل، برای آنکه مشکلی به مشکلات ناشی از قطع عضو اضافه نشود، بهتر است حتما برای تهیه و خرید یک لاینر با کیفیت اقدام شود.

اگر بخواهیم یک بازه ی قیمتی از انواع لاینرهای موجود در بازار ارائه کنیم، می توانیم بگوییم که حداقل قیمت لاینر در بازار، 6 میلیون تومان و حداکثر قیمت حدود 30 میلیون تومان است.

آیا برای خرید سیلیکون لاینر ( لاینر پای مصنوعی) می توان به هر مجموعه ای اعتماد کرد؟

آیا برای خرید سیلیکون لاینر ( لاینر پای مصنوعی) می توان به هر مجموعه ای اعتماد کرد؟

متنوع شدن روش های خرید سیلیکون لاینر برخی را دچار دودلی کرده است که به چه کسی اعتماد کنند. لاینر پای مصنوعی، همانطوری که در اینجا نیز اشاره کردیم، از جمله وسایل و ابزار برای کسانی است که پای مصنوعی نصب کرده اند. لاینرها باعث محافظت از پا می شوند و به پروتز پا اجازه نمی دهد که به صورت مستقیم در تماس با پوست پا قرار گیرد. این، یکی از مهم ترین دلایل خرید لاینرها به شمار می رود و خوب است اغلب کسانی که می خواهند پاهای مصنوعی نصب کنند برای تهیه و خرید آن اقدام کنند.

برخی فروشگاه های آنلاین در کشور نیز هستند که لاینرها را می فروشند، اما توصیه ما به شما این است که به این مجموعه ها اعتماد نکنید؛ چرا که لاینرها یکی از اجزای تخصصی پروتزها به شمار می روند و به همین دلیل، نمی توان آنها را از هر جایی تهیه کرد. بهتر است اگر نیاز دارید لاینر مصنوعی تهیه کنید به سراغ کلینیک های ارتوپدی فنی در کشور رفته و برای خرید لاینرها از آنها طریق اقدام کنید. این کلینیک ها که یکی از معتبرترین و مطرح ترین آنها، کلینیک پایار است لاینرهایی با کیفیت و با قیمت مناسب ارائه می کنند.

کلام آخر

لاینر پای مصنوعی، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. برای آنکه پوست عضو باقیمانده، در اثر تماس با سوکت پروتز، زخم نشود بهتر است برای تهیه لاینرها یک فکر اساسی کرد. البته در کنار لاینر، کارآمد بودن پروتز نیز در جای خود از اهمیت بالایی برخوردار است. توصیه می کنیم برای ساخت انواع اندام های مصنوعی به کلینیک های معتبر و مطرح در کشور، همچون ارتوپد فنی پایار مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *