لوازم پروتز پا چیست؟ ⭐ معرفی تمام لوازم پروتز پا

لوازم پروتز پا چیست؟ معرفی تمام لوازم پروتز پا

لوازم پروتز پا و شناخت آنها برای کسی که می خواهد پای مصنوعی نصب کند، لازم و ضروری است. خوب است بدانید با توجه به تحقیقات گسترده ای که در سال های گذشته روی پروتز، صورت گرفته است، قطعات مدرن و جدید توانسته اند راندمان و عملکرد پای مصنوعی را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. پروتز هایی که جدیدا ساخته می شوند، امکان انجام طیف وسیعی از کارها، از دویدن و رقص گرفته تا دوچرخه سواری و شنا را فراهم کرده اند. اگر نمی دانید لوازم پروتز پا چیست در ادامه با ما همراه باشید.

لوازم و اجزای پروتز پا چیست؟

لوازم پروتز پا، شامل یک قطعه و دو قطعه نیست؛ قطعات زیادی باید در کنار هم قرار داده شوند تا یک پروتز ساخته شده و بتواند به فرد کمک کند. لیست معرفی لوازم پروتز پا این شرح است:

قطعه قرار گیرنده بین پروتز و اندام باقیمانده

یکی از مهم ترین لوازم پا در پروتز، قطعه ای است که بین پروتز و اندام فرد قرار می گیرد. افراد درگیر با قطع عضو، از واسطه ها برای داشتن حسی راحت استفاده می کنند. این قطعه را از موادی نازک به نام ویسکوالاستیک می سازند.

یکی از انواع واسطه هایی که بین پروتز بالای زانو و اندام قرار داده می شود، واسطه های ژله ای هستند. این واسطه روی اندام، پوشیده شده و ضمن محافظت از پوست دست، فشار وارده را نیز تعدیل کرده و آن را به صورت همگن و یکنواخت پخش می کند. نکته مهمی که خوب است در مورد این لوازم پروتز پا بدانید، این است که هر فرد بهتر است دو واسطه داشته باشد تا هر روز بتواند آن را تعویض کند. استفاده طولانی مدت از این واسطه ها باعث کاهش خاصیت انعطاف پذیری و دوام آنها خواهد شد.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت انواع پروتز و ارتز با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

لوازم پروتز پا چیست

جوراب پروتز

یکی از روش هایی که می توان به کمک آن سطح اندام باقی مانده را پوشش داد و از ایجاد فشار بر آن توسط پروتز جلوگیری کرد، جوراب های مخصوص پروتز است. این جوراب ها از نوع پشمی، مصنوعی و یا پلاستیکی هستند و در ضخامت های مختلف نیز در بازار موجودند. از این جوراب ها در شرایط متفاوت استفاده می شود و بیمار راحتی و پایداری بیشتری را در هنگام استفاده از پروتز تجربه خواهد کرد.

سیستم تعلیق یکپارچه

از دیگر لوازم پروتز پا که آن نیز در نوع خود اهمیت زیادی دارد، سیستم تعلیق یکپارچه است. این سیستم یک نوع واسطه به شمار رفته و در جهت افزایش ایمنی پروتز به کار گرفته می شود. این سیستم نیز انواع و اقسام متفاوتی به شرح زیر دارد:

  • خلا
  • واسطه ها یا پین های قفل کننده
  • تسمه و بند
  • ساکشن

سوکت

از دیگر پاسخ هایی که می توانیم به سوال لوازم پروتز پا چیست بدهیم، سوکت است. مهم ترین و اساسی ترین لوازم در پروتز مخصوص پا، سوکت است. این قطعه، مانند یک ظرف عمل کرده و اندام باقی مانده را در بر می گیرد. این قطعه، تمام فشارهایی را که به عضو باقی مانده وارد می شود به پروتز انتقال داده و در کاهش درد و احساس ناراحتی در بیمار تاثیر بسزایی دارد.

آداپتورها

از دیگر اجزای پروتز که آن نیز نقش کلیدی در درست کار کردن این اندام مصنوعی دارد، آداپتور است. آداپتورها، آستر، زانو، مچ پا و دیگر اجزای اصلی پروتز را به هم متصل می کنند. این جزء یکی از مهم ترین مواردی است که می بایست در معرفی لوازم پروتز پا حتما به آن نیز اشاره شود.

Cosmesis

Cosmesis نیز یکی دیگر از لوازم پروتز پا به شمار رفته و در ایجاد ظاهری زیبا و طبیعی در اندام مصنوعی نقش دارد. در تولید این پوشش از موادی مانند سیلیکون و یا پی وی سی استفاده می کنند. مهم ترین هدف استفاده از این ابزار پوشانده شدن پروتز و طبیعی به نظر آمدن آن است. این پوشش، تمام ویژگی ها و خصوصیات پای فرد، مانند رگ، مو، برآمدگی ها و غیره را دارد. برخی از انواع این لوازم پا، به صورت آماده در بازار موجود هستند، اما می توان آن را سفارش نیز داد. Cosmesis توسط متخصصان پروتز، طراحی و ساخته می شود.

معرفی تمام لوازم پروتز پا

تخصصی ترین لوازم پروتز پا چیست؟

بعد از معرفی لوازم پروتز پا که به صورت عموم در کلیه انواع پروتز پا دیده می شود، خوب است در مورد لوازم تخصصی که در این اندام مصنوعی به کار برده می شود نیز صحبت کنیم. یکی از قابلیت هایی که باعث شده پروتز های تخصصی، محبوبیت زیادی بین افراد دچار قطع عضو پیدا کنند، قابلیت اضافه کردن برخی قطعات ویژه، جهت انجام یک فعالیت خاص، مانند دویدن، شنا کردن، کوهنوردی کردن و غیره است. با توجه به فعالیت هایی که یک فرد در طول روز دارد، امکان ساخت پروتز های تخصصی فراهم شده است. لوازم تخصصی پا، شرایط راحت تری را برای افراد درگیر با قطع عضو فراهم کرده اند. 

پیشرفته ترین لوازم پروتز پا شامل چه قطعاتی است؟

در دورانی که ما در آن زندگی می کنیم، علم و تکنولوژی، هر روز و هر ساعت در حال پیشرفت است. این رشد و توسعه علم باعث خلق پیشرفته ترین لوازم پروتز پا شده است. از جمله قطعات و لوازم پیشرفته پا می توانیم به قطعات هوشمند اشاره کنیم. امروزه، ما شاهد به بازار آمدن پروتز هایی هستیم که در آنها از ریزپردازنده ها استفاده می شود. ریزپردازنده ها با هوشمندی تمام، پروتز را کنترل کرده و در ایجاد یک تجربه راحت و لذت بخش به فرد کمک می کنند. با وجود این قطعات پیشرفته، ثبات و پایداری یکی از ویژگی های جدایی ناپذیر پروتز های اندام تحتانی شده است. کاهش مصرف انرژی و کاهش فشار از دیگر خصوصیات این لوازم به شمار می رود.

کارکرد لوازم پروتز پا

آیا لوازم پروتز پا روی کارکرد پروتز تاثیری دارند؟ نحوه کارکرد لوازم پروتز پا چیست؟

یکی از سوالاتی که ممکن است در مورد لوازم پروتز پا ایجاد شود، این است که این لوازم چه کارکردی دارند و آیا اصلا حضور آنها می تواند باعث افزایش اثربخشی پروتز شود یا خیر. قطعا، هر یک از قطعات و جزئیات به کار برده شده در پروتز می تواند روی نتیجه نهایی نصب پروتز تاثیر بگذارد، اما اینکه این تاثیر به چه شکل صورت خواهد پذیرفت، مواردی است که در ادامه بیان خواهیم کرد:

  • هر یک از قطعات و اجزای به کار رفته در پروتز، با توجه به اینکه نوع پروتز چیست، می تواند در نحوه کنترل آن تاثیر داشته باشد. برای مثال، قطعات پروتز پنجه پا به فرد کمک می کنند تا بتواند راحت تر این نوع پروتز را کنترل کند.
  • حمایت و حفظ تعادل در بدن، از دیگر آثار و نتایج حضور کاربردی قطعات و جزئیات در انواع پروتز به شمار می روند.
  • در مورد پروتزهایی که در پایین تنه نصب می شوند، این قطعات به فرد کمک می کنند تا ثبات بیشتری را در زمان راه رفتن تجربه کند.
  • راحت خم شدن و راحت نشستن، دیگر کاربرد قطعات استفاده شده در انواع پروتز به شمار می رود.
هزینه لوازم پروتز پا چقدر است؟

هزینه لوازم پروتز پا چقدر است؟

ما نمی توانیم در مورد هزینه لوازم پروتز پا عدد واحدی را بیان کنیم؛ زیرا این هزینه به عوامل و پارامترهای متفاوتی بستگی دارد. برای مثال، یکی از تاثیرگذارترین عوامل، نوع پروتز است. برای ساخت هر پروتز از اجزاء و قطعات متفاوتی استفاده می کنند و به همین واسطه نمی توان قیمت ثابتی را برای لوازم و اجزاء پروتزها بیان کرد.

اگر می خواهید بدانید که بهترین منبع برای دریافت قیمت لوازم پروتز پا چیست، باید بگوییم که مراکز ساخت پروتز در کشور بهترین انتخاب برای اطلاع پیدا کردن از قطعات پروتز پا به شمار می روند. این مراکز حتی در حوزه معرفی لوازم پروتز پا نیز می توانند به شما کمک کنند.

نکته ای که می بایست به آن توجه داشته باشید این است که معمولا، اجزا و لوازم پروتزها یکی از هزینه برترین قسمت ها در ساخت پروتز به شمار می روند. همانطوری که در بالا نیز گفتیم، پروتزها با توجه به نوعی که دارند از قطعات مختلف تشکیل شده اند. برخی پروتزها قطعات هوشمندتر و برخی دیگر قطعاتی ساده تر دارند. پروتزهایی با قطعات هوشمند، با قیمت بالاتری ساخته می شوند.

آیا در معرفی لوازم پروتز پا باید به اصل تناسب پروتز با بدن، اشاره کرد

آیا در معرفی لوازم پروتز پا باید به اصل تناسب پروتز با بدن، اشاره کرد؟

وقتی در حالِ معرفی لوازم پروتز پا هستیم، موضوعی که باید مورد توجه قرار داده شود، تناسب پروتز و لوازم آن با بدن انسان است. پروتزها، به صورت کاملا اختصاصی برای بدن ساخته می شوند و به همین جهت است که می گوییم لوازم پروتز پا باید با بدن تناسب و هماهنگی داشته باشند. کسانی که برای ساخت پروتز پا مصنوعی به کلینیک های معتبر مراجعه می کنند، تحت بررسی و ارزیابی قرار گرفته و سپس با توجه به نیازهایی که دارند و با توجه به قالب گیری که از بدن آنها انجام شده است، صاحب یک پای مصنوعی ویژه ی خود می شوند.

سوالی که برای متقاضیان ساخت پروتز، ممکن است ایجاد شود، این است که لوازم پروتز پا چیست. هر پروتز با توجه به نوع، لوازم خاص خود را دارد. برخی از پروتزوها به صورت هوشمند ساخته می شوند و به همین دلیل اجزایی که در ساخت آنها به کار برده شده است، با برخی پروتزهایی که عملکردی کاملا ساده دارند، تفاوت دارد. پس در یک کلام می توان این گونه بیان کرد، نمی توان در تمامی انواع پاهای مصنوعی، قطعات مشابه و مانند هم را مشاهده کرد. این تفاوت در جزئیات است که باعث تفاوت های بنیادین در پروتزها می شود.

جمع بندی

لوازم پروتز پا و معرفی آنها موضوع صحبت ما در این مقاله بود. برخی اجزای پای مصنوعی بین تمامی پروتز ها مشترک است و برخی دیگر از اجزا، تنها در انواع خاص و منحصر به فرد به کار برده می شوند. نوع لوازم قرار داده شده در پروتز، کاربرد و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می دهد. نکته مهم دیگری که باید در خصوص لوازم پا ذکر شود، به کار بردن بهترین متریال ها و مواد در ساخت آنهاست. ما در کلینیک فنی ارتوپدی پایار به موضوع کیفیت توجه خاص و ویژه ای داشته و سعی می کنیم پروتز هایی با دوام و عملکرد بالا در اختیار متقاضیان اندام های مصنوعی قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *