مراحل ساخت پروتز زیر زانو ⭐ پروتز زیر زانو چگونه ساخته می شود؟

مراحل ساخت پروتز زیر زانو در کلینیک پایار

فردی که پای خود را از زیر زانو از دست داده است، باید مراحل ساخت پروتز زیر زانو را پشت سر گذارد و در طی این مسیر هیچ چاره‌ ای جز صبر و شکیبایی ندارد. وقتی قطع عضو در یکی از اندام های اصلی و اساسی بدن، مانند دست و پا به وقوع می پیوندد، فرد باید به یک کلینیک ارتوپد فنی مراجعه کرده و برای ساخت پروتز اقدام کند.

از آنجایی که زندگی افراد درگیر با قطع پا دچار چالش های زیادی می شود، لازم است که اقدام جدی برای ساخت پروتز زیر زانوی مصنوعی صورت گیرد. اگر علاقه مندید در مورد ساخت این نوع پروتز اطلاعات کاملی به دست آورید، در ادامه با ما همراه باشید.

مقاله “کاشت پای مصنوعی به روش ایمپلنت” را نیز بخوانید. این نوع پروتز، جدیدترین نوع پروتز پا در جهان است و کاربردهای زیادی دارد.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز زیر زانو با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

قیمت و مراحل ساخت پروتز زیر زانو

آیا می دانید پروتز زیر زانو از چه اجزایی تشکیل شده است؟

اندام هایی که نقش اساسی در انجام فعالیت های روزانه مان دارند، بیش از سایر قسمت ها در معرض خطر قطع شدگی هستند. پروتز زیر زانو، یک نوع پروتز کاربردی برای کسانی است که پایشان از ناحیه زیر زانو قطع شده است. فردی که دچار قطع شدگی از زیر زانو شده است، برای آنکه جای خالی اندام قطع شده را پر کند، مجبور است برای ساخت پروتز پا زیر زانو مصنوعی اقدام کند.

نکته ای که در مراحل ساخت پروتز زیر زانو مورد توجه قرار دارد، اجزای این نوع پروتز است. اگر اجزای به کار برده شده در ساخت پروتز، کیفیت بالایی داشته باشند، عملکرد پروتز، دستخوش تغییرات منفی نخواهد شد و اینجاست که می توان گفت، پروتز ساخته شده به دلیل اجزایی که دارد، می تواند بسیاری از مشکلات کاربر را حل کند. اجزای پروتز زیر زانو به شرحی است که در ادامه آورده ایم:

 • آستر
 • پیستون
 • اسکلت پا
 • سوکت
 • پوشش نهایی

در مراحل ساخت پروتز زیر زانو به نوع آن توجه می شود و ممکن است در برخی پروتزها، علاوه بر قطعاتی که در بالا نام بردیم، قطعات دیگری نیز به کار برده شود. هر یک از این قطعات به نوبه خود باعث تغییر  قیمت پروتز پا زیر زانو خواهند شد.

مراحل ساخت پروتز زیر زانو و قیمت آن

با مراحل ساخت پروتز زیر زانو آشنا شوید!؟

مراحل ساخت پروتز زیر زانو را در ادامه به صورت گام به گام و مرحله به مرحله توضیح دادیم و سعی کردیم اطلاعات خوبی را در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم این اطلاعات بتوانند در ساخت و نصب یک پروتز کاربردی، کمک کننده باشند.

1- در مرحله اول، مراجعه به پزشک در اولویت قرار دارد

فردی که به هر دلیلی پای خود را از دست داده است، برای آنکه کیفیت زندگی اش دچار اختلال نشود، مجبور است برای ساخت پروتز به یک کلینیک ارتوپد فنی معتبر و مطرح مراجعه کند.

پزشک متخصص حاضر در این کلینیک ها، زخم های فرد را بررسی می کند و سپس برای ساخت متناسب ترین نوع پروتز تصمیم می گیرد. برای آنکه پروتز به خوبی در جای خود نصب شود، بیمار می بایست صبر کند تا کلیه ی زخم ها بهبود پیدا کرده و هر گونه تورم و زخم فروکش کند.

2- ساخت آستر در مرحله بعدی است

در ادامه مراحل ساخت پروتز زیر زانو، آستر نیز باید ساخته شود. وقتی تمام معاینات انجام شد و بیمار تحت بررسی قرار گرفت، نوبت به ساخت آستر خواهد رسید. آستر همان پوششی است که فرد قبل از نصب پروتز، روی قسمت های باقیمانده از بدنش می پوشد. این آستر به فرد کمک می کند تا پروتز هیچ آسیبی به بدن او وارد نکند.

مزیت دیگری که نصب آستر دارد، جذب نیروهایی است که در زمان راه رفتن به بدن فرد وارد می شود. فردی که در حال راه رفتن با پروتز زیر زانو است، در معرض برخی نیروهای خارجی قرار دارد. این آستر، نیروهای وارده به بدن را جذب کرده و به فرد کمک می کند در شرایط راحت تری راه برود.

آسترها انواع و اقسام متفاوت دارند و پزشک با توجه به نوع پوست، سطح فعالیت فرد، شکل زانوی فرد، شرایطی که فرد در آن قرار دارد، میزان برجستگی سطح و برخی عوامل دیگر، آن را می سازد. در برخی شرایط، پزشک با توجه به مصلحت هایی که در نظر می گیرد، آسترها را به صورت سفارشی می سازد.

3- نصب ساخت سوکت تشخیصی از دیگر مراحل ساخت پروتز زیر زانو است

بعد از ساخت آستر، نوبت به ساخت سوکت تشخیصی است. برای ساخت سوکت از پلاستیک محکم استفاده می کنند. سوکت ها در اتصال آداپتور و پیچ به عضو باقی مانده نقش دارند.

به مرور زمان، کسانی که پروتز زیر زانو نصب می کنند، با کاهش حجم اندام باقی مانده مواجه می شوند. در این شرایط و برای آنکه سوکت نیز سست نشود، بهتر است فرد جوراب به پا کند. این جوراب ها شماره های متفاوتی دارند و بر اساس شماره، رتبه بندی شده اند. هر قدر شماره جوراب بیشتر باشد، ضخامت جوراب ها بیشتر است.

4-ساخت سوکت نهایی آخرین مرحله ساخت پروتز است

آخرین مرحله از مراحل ساخت پروتز زیر زانو ساخت سوکت نهایی و چند لایه است. این سوکت ها، تثبیتی هستند و در جای خود روی پای بیمار نصب می شوند. یکی از بهترین انواع سوکت های چند لایه، سوکت فیبر کربن است؛ این سوکت، بسیار سبک است و انعطاف پذیری بالایی دارد.

سوکت ها را با توجه به رنگ پوست بیمار و به صورت سفارشی می سازند. وقتی پروتز ساخته شد و در اختیار بیمار قرار گرفت، فرد باید تحت آموزش قرار گیرد تا بتواند به کمک آن راه برود. این مرحله آخرین مرحله ساخت پروتز زیر زانو مصنوعی است.

تاثیر نوع پروتز بر مراحل ساخت پروتز زیر زانو

در مراحل ساخت پروتز زیر زانو، چه نکات مهمی باید رعایت شود؟

وقتی که قرار است یک پروتز مخصوص زیر زانو ساخته شود، باید مراحل آن مو به مو اجرا شود. در این صورت است که می توان انتظار داشت، پروتز ساخته شده، کاربردی و موثر ظاهر شود. نکته دیگری که باعث می شود یک پروتز، کاربردهای زیادی داشته باشد، رعایت برخی نکات مهم در زمان ساخت آن است. در کلینیک های حرفه ای، به این موارد توجه شده و ساخت پروتز با توجه به آنها صورت می گیرد. از جمله عوامل تاثیر گذار بر ساخت پروتز مخصوص زیر زانو در مراکز پروتز پا در تهران به شرح زیر است:

 • یکی از عوامل اثرگذار بر ساخت انواع پروتزهای زیر زانو، سن بیمار است.
 • میزان فعالیت هایی که بیمار در طی روز انجام می دهد، دیگر عاملی است که روی نحوه ساخت تاثیر می گذارد. هر قدر میزان فعالیت های یک فرد بیشتر باشد، پروتز ساخت شده باید مقاوم تر بوده و با نیازهای کاربر تطابق بیشتری داشته باشد.
 • حجم و شکل باقی مانده از اندام، عامل مهم دیگری است که روی ساخت پروتز تاثیر مستقیم می گذارد.
 • در کلینیک های حرفه ای ساخت پروتز، وزن بیمار بر شکل و ساخت پروتزهای زیر زانو تاثیر دارد.
 • مراحل ساخت پروتز زیر زانو باید با توجه به برخی تغییراتی که در آینده ممکن است اتفاق افتد، انجام شود.

برای ساخت پروتز زیر زانو مصنوعی به کجا باید مراجعه کرد؟

مراحل ساخت پروتز زیر زانو را در این متن توضیح دادیم و سعی کردیم اطلاعاتی را در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم. برای ساخت پروتزی که کاربردی بوده و فرد از داشتن آن احساس رضایت و راحتی داشته باشد، باید به کلینیک هایی مراجعه کرد که در آنها متخصصان و پزشکان ماهر مشغول به فعالیت هستند.

یکی از مجموعه های معتبر و مطرح در حوزه ساخت انواع پروتز، کلینیک ارتوپد فنی پایار است. کارشناسان این مجموعه در تلاشند، پروتز زیر زانو، بالاترین خدمت را به فرد ارائه کند و به بهترین شکل ممکن، او را در انجام کارهایش یاری دهد.

 

ساخت پروتز زیر زانو، روی قیمت پروتز زیر زانو تاثیر دارد

آیا مراحل ساخت پروتز زیر زانو، روی قیمت پروتز زیر زانو تاثیر دارد؟

مراحل ساخت پروتز زیر زانو، موضوعی نیست که روی قیمت تاثیر بگذارد. تغییر قیمت پروتز زیر زانو، تحت تاثیر عواملی دیگری قرار دارد که برخی از آنها به شرح زیر هستند:

 • متریال به کار برده شده در ساخت پروتز، یکی از مهم ترین و اصلی ترین عوامل تغییر قیمت پروتز مخصوص زیر زانو به شمار می رود. برای مثال، پروتزهایی که با فیبر کربن ساخته شده اند، گران تر از پروتزهایی هستند که با سیلیکون ساخته می شوند. فیبر کربن یکی از جدیدترین متریال های حال حاضر است و مقاومت بالایی در برابر ضربه از خود نشان می دهد.
 • دیگر موضوع اثر گذار بر قیمت پروتز زیر زانو، وسعت و حجم قطع شدگی عضو است. کسی که پای او از ناحیه زیر مچ قطع شده است، هزینه کمتری می پردازد، در مقایسه با کسی که پای او از ناحیه لگن دچار قطعی عضو شده است.
 • نوع قطعات، دیگر عاملی است که باعث شده قیمت پروتز پای مصنوعی، دچار تغییر شود. قطعات پیشرفته و پیچیده، در ساخت پروتزهای هوشمند است که نقشی مهم و اساسی دارند. پروتزهای هوشمند، گران تر از سایر پروتزها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *