مفصل دست کجاست؟ ? مفصل مچ دست از چه نوعی است؟

مفصل دست کجاست

مفصل دست کجاست؟💚 مفصل مچ دست از چه نوعی است؟ چه بیماری هایی ممکن است این مفصل را تهدید کند؟ اگر این سوالات برای شما نیز پیش آمده است، توصیه می کنیم در ادامه با ما همراه باشید. علاوه بر خواندن این مقاله، مقاله ی پروتز دست چیست نیز می تواند در افزایش اطلاعات شما کمک کننده باشد.

با آناتومی دست انسان (مچ دست) بیشتر آشنا شوید!؟

قبل از آنکه در مورد مفاصل دست نکاتی را بیان کنیم، خوب است در مورد آناتومی دست انسان نکاتی را بیان کنیم و این قسمت از بدن را بیشتر به شما بشناسانیم. یکی از پیچیده ترین آناتومی های بدن را، دست انسان و خصوصا مچ دست دارد. نکته ای که پزشکان در مورد آن اتفاق نظر دارند، این است که مفصل مچ دست، به صورت یک عضو منفرد نبوده و بسیاری از مفاصل در کنار هم قرار گرفته، و این قسمت را تشکیل داده اند. در واقع، کسانی که برای ساخت پروتز مچ دست اقدام می کنند، به دلیل از دست دادن این مجموعه است که زندگی شان تحت مخاطرات و پیچیدگی های زیادی قرار می گیرد.

برخی از مهم ترین عملکردهای مچ دست، به شرح زیر است:

  • انتقال دادن نیرو از سمت انگشتان و دست به ناحیه بازو
  • حرکت دادن سمت به جهات مختلف، مانند جلو، عقب و پهلوها
  • افزایش انعطاف پذیری و قدرت در ناحیه دست

در ادامه صحبت در خصوص مفصل دست کجاست، خوب است به خاطر داشته باشید، عملکردهای یاد شده در فوق، به واسطه همکاری چندین استخوان، بافت های نرم، اعصاب، عروق خونی، مفاصل و بافت های نرم، صورت پذیرفته است. این قسمت از بدن، نقش بسیار مهمی در بدن و زندگی ما انسان ها ایفا می کند و به همین سبب است که افراد درگیر با قطع عضو از ناحیه مچ، با وجود بالا بودن قیمت پروتز مچ دست، برای ساخت آن اقدام می کنند.

شایع ترین بیماری های مفصل مچ دست چیست

مفصل دست کجاست؟ انواع مفصل مچ دست چیست؟

همانطوری که در بالاتر نیز اشاره کردیم، ناحیه دست و مچ دست، از یک مفصل تشکیل نشده است و در واقع، مجموعه ای از مفاصل و دیگر اندام ها در کنار هم جمع شده، و این قسمت را به وجود آورده اند. مفاصلی که در ناحیه مچ دست قرار گرفته اند، در سه گروه زیر خلاصه می شوند:

1- مفاصل نوع متاکارپوفالانژیال

یکی از مفاصل مچ دست، مفاصل نوع متاکارپوفالانژیال نام دارد. در جایی که انگشتان دست به ناحیه کف دست وصل می شوند، این مفصل واقع شده است.

2- مفاصل نوع اینترفالانژیال پرگزیمال

از دیگر انواع مفاصل در ناحیه مچ دست می توان به مفصل نوع اینترفالانژیال پرگزیما اشاره کنیم. در محلی که بند اول انگشتان دست و بند دوم به هم متصل شده اند، این مفصل قرار گرفته است. این مفصل به انگشتان دست کمک می کند تا خم و راست شوند.

3- مفاصل نوع اینترفالانژیال دیستال

مفصل نوع اینترفالانژیال دیستال، بین بند دوم و سوم دست قرار گرفته است. این مفاصل به فرد کمک می کنند تا بتواند دست خود را از این ناحیه خم کرده و کارهای خود را انجام دهد و اجسام را در مشت خود بگیرد. حال که می دانید مفصل دست کجاست، خوب است از این به بعد، با ملاحظه بیشتری، در انجام کارهای خود از آنها کمک بگیرید.

مفصل مچ دست از چه نوعی است؟ آیا این مفصل، از نوع لغزنده است؟

ما در این مقاله به سوال مفصل دست کجاست، پرداختیم و در مورد مفاصلی که در دست وجود دارند، نکاتی را بیان کردیم. ما در بدنمان انواع و اقسام مفصل داریم که یکی از آنها مفصل لغزنده است. سوالی که در اینجا ممکن است برای برخی پیش آید، این است که مفصل مچ دست از چه نوعی است و با مفاصل لغزنده چه ارتباطی دارد. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در واقع، مفصل مچ دست از نوع لغزنده است. به این مفاصل، مفاصل مسطح و یا زلاله ای نیز گفته می شود.

در ادامه ی پاسخ به سوال “مفصل دست کجاست” باید بگوییم، در مفصل های لغزنده، سطوح، پهن و مسطح هستند و به همین دلیل مفصل، تنها می تواند به سمت جلو و عقب حرکت کند. اصطلاحا حرکت در این نوع مفصل، به صورت خطی است و نه زاویه ای. در مفصل مچ دست، دو استخوانی که در کنار هم قرار گرفته اند، خیلی محدود در کنار هم می لغزند و همین عامل است که باعث شده حرکت این مفصل نیز محدود و کم باشد. حرکت این نوع مفصل در جای خود بسیار کم است. استخوان های موجود در مچ دست، توسط رباط های بسیار قوی به هم متصل شده اند.

مفصل مچ دست از چه نوعی است

شایع ترین بیماری های مفصل مچ دست چیست؟

حال که می دانیم مفصل مچ دست از چه نوعی است و مفصل دست کجاست، خوب است در مورد برخی بیماری های شایع مفصل مچ دست نیز نکاتی را بیان کنیم. شاید آشنایی با این بیماری ها انگیزه خوبی برای شما باشد تا بتوانید از این به بعد به شکل درست تری با اندام خود و به خصوص دست، رفتار کنید. این بیماری ها به شرح زیر هستند:

1- آرتروز مچ دست

یکی از بیماری های آزاردهنده مربوط به مچ دست، آرتروز است. این بیماری، علائمی چون سفتی، درد و التهاب در مچ دست دارد. در این بیماری، غضروف، از بین رفته و ملتهب شده است و به همین دلیل، علائمی مانند آنچه در فوق بیان کردیم، بروز پیدا می کند.

2- بیماری کین باخ

از دیگر بیماری های مچ دست، کین باخ است. این بیماری که از آن به عنوان نکروز آواسکولار یاد می کند، باعث مرگ در استخوان می شود. این بیماری در مردانِ بازه سنی 20 تا 40 سال شایع است.

کلام آخر

مفصل دست کجاست و مفصل مچ دست از چه نوعی است، در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این مقاله به همت و تلاش کارشناسان ما در کلینیک ارتوپدی فنی پایار تهیه شده است. این کلینیک در حوزه ساخت انواع پروتز، مانند پروتز لگن، پروتز زیر زانو، پروتز بالای زانو، پروتز چشم، پروتز انگشت دست، پروتز آرنج و ساخت کفش و کفی طبی فعالیت می کند. هر زمان که به یکی از این موارد نیاز پیدا کردید، با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته و از آنها کمک بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *