پروتز ورزشی چیست؟⭐ معرفی 7 نوع پروتز ورزشی

پروتز ورزشی چیست؟ انواع پروتزهای ورزشی

اگر ورزشکار حرفه ای باشید، حتما عبارت پروتز ورزشی را زیاد شنیده اید. زمانی که علم پزشکی پیشرفت زیادی نکرده بود، وقتی یک ورزشکار حرفه ای دچار قطع عضو می شد، بازگشت خود را به عرصه ورزش امری محال و نشدنی می پنداشت، اما از زمانی که پروتزها به دست بشر اختراع شدند، آرزوهایی که زمانی محال به نظر می رسید، دست یافتنی تر شدند. اگر در مورد پروتزهای ورزشی اطلاعاتی ندارید و اگر مجبورید بنا به یک اتفاق ناخواسته از پروتزها استفاده کنید، در ادامه با ما همراه باشید. مقاله ” اندام مصنوعی چیست؟” را نیز مطالعه کنید؛ اطلاعاتتان کامل تر می شود.

پروتز ورزشی چیست؟

پروتزهای ورزشی یک نوع اندام مصنوعی اند که میتواند شامل : پروتز مچ پا – پروتز پا زیر زانو – پروتز بالای زانو – پروتز لگن باشد. این اندام مصنوعی می تواند جایگزین اندامی باشد که از بین رفته و قطع شده است. پروتزهایی که به این منظور تولید می شوند، هم باید از نظر زیبایی شناسی و ظاهر کیفیت لازمه را داشته باشند و هم از نظر کاربرد باید قادر باشند تمامی نیازها و خواسته های فرد را تحت پوشش قرار دهند.

پروتز ورزشی را با توجه به شکل و اندام بیمار طراحی کرده و می سازند. عضوی که تا همین دیروز سالم بوده و به فرد کمک می کرده تا به کارهای روزانه خود رسیدگی کند، چنانچه دچار قطعی شود، فرد را با مخاطرات روحی و جسمی فراوانی رو به رو می کند. پروتزها برای کاهش این تالمات روحی و آسیب های جسمی اختراع شده اند و به فرد کمک می کنند به روز های قبل از قطع عضو بازگردد. کسی که از پروتز ها یا اندام های مصنوعی استفاده می کند، چنانچه اراده کرده و هدف والایی برای خود تعیین کند، می تواند طعم شیرین روزهای توام با موفقیت را مجددا بچشد.

انواع پروتز ورزشی

دلایل استفاده از پروتز ورزشی

وقتی فرد دچار قطع عضو می شود، زندگی اش هیچ گاه به روزهای گذشته باز نمی گردد و مجبور است با روش های متفاوت و با کمک ابزار مختلف از جمله پروتز، نگرانی ها و مشکلات موجود را تحت کنترل خود درآورد. مساله قطع عضو برای ورزشکاران حرفه ای، با مخاطرات و ناراحتی های بیشتری همراه است؛ اما خبر خوب این است که امروزه، با اختراع شدن پروتز ورزشی می توان نبود و فقدان عضو از دست رفته را به مقدار زیادی جبران کرد.

درست است که این پروتزها نمی توانند همان کارایی و عملکرد اندام طبیعی بدن انسان را داشته باشند، اما بهرحال بودن آنها بهتر از نبودشان است و ورزشکار می تواند با تغییر سبک فعالیت هایی که دارد، به ورزش مورد علاقه اش رسیدگی کند. کسانی که به صورت حرفه ای ورزش می کنند، با کمک پروتز ورزشی قادر به ادامه ورزش خواهند بود و می توانند بدون هیچ محدودیت و نگرانی برای موفقیت قدم بردارند. البته کسانی که یکی از انواع پروتزهای ورزشی را نصب کرده اند، باید در نگهداری و حفظ پروتز نیز کوشا بوده و بعد از هر بار استفاده، با توجه به دستورالعمل های موجود، آنها را مورد شستشو و نظافت قرار دهند. ورزشکارانی که در فضای باز و یا خاکی ورزش می کنند، باید به موضوع تمیز کردن اندام های مصنوعی توجه بیشتری داشته باشند.

مزیت های استفاده از انواع پروتز های ورزشی

یکی از مهم ترین مزیت هایی که می توان در مورد پروتز ورزشی عنوان کرد، ایجاد یک بستر مناسب برای افرادی است که بنا به دلایل مختلف دچار قطعی عضو شده اند. کسانی که به صورت مادرزاد و یا در اثر یک اتفاق و حادثه عضوی از بدن خود را از دست داده اند، در صورتی که به ورزش علاقه زیادی داشته باشند و در صورتی که حضور پروتز برای انجام حرکات ورزشی لازم و ضروری باشد، نیاز دارند از پروتزهای ورزشی استفاده کنند.

نکته مهم دیگری که خوب است در بررسی مزیت ها و معرفی انواع پروتزهای ورزشی ذکر شود، نیاز افراد سالم به پروتزها است. برخی ورزشکاران حرفه ای از جمله بسکتبالیست ها به مرور زمان از ناحیه زانو دچار مشکل شده و نیاز دارند از پروتزهای زانو استفاده کنند. پروتزهای ورزشی، در برابر ساییدگی مقاوم هستند؛ توان جسمانی و توان رقابتی بازیکنان را افزایش می دهند و به آنها کمک می کنند در طولانی مدت به ورزش مورد علاقه خود بپردازند.

پروتز ورزشی چیست

انواع پروتز ورزشی

آشنایی با انواع پروتزهای ورزشی می تواند در انتخاب بهترین نوع آن کمک کننده باشد. انواع معمول پروتزهای ورزشی مناسب ورزشکاران به شرح زیر است:

پروتزهای مخصوص دویدن

یکی از انواع پروتز ورزشی، پروتزی است که ورزشکاران ورزش دو از آن استفاده می کنند. این نوع، در واقع یک پروتز پنجه کربنی است و افراد به کمک آن، تحرکات بیشتری داشته و سبک جدیدی از زندگی را تجربه خواهند کرد. در ورزش هایی که بالا بودن سرعت و انعطاف پذیری اهمیت زیادی دارد، استفاده از این نوع پروتز، بسیار کمک کننده است. کانتور فنری به کار برده شده در این نوع، نیروی محرکه بالایی تولید کرده و مقاومت را به مقدار زیادی کاهش می دهد. پروتز مخصوص دو را به صورت صاف طراحی می کنند تا به راحتی روزی زمین قرار گیرد و تعادل ورزشکاران حفظ شود.

پروتز ورزشی زیر زانو

یکی دیگر از انواع پروتزهای ورزشی، پروتزهایی است که زیر زانو نصب می شود. این نوع  پروتز کاربرد زیادی داشته و در رشته های متفاوت و برای انجام حرکت های گوناگون می توان از آن استفاده کرد. یکی از برجسته ترین و مهم ترین خصوصیت هایی که می توان در مورد این نوع پروتز عنوان کرد، بالا بودن انعطاف پذیری است. در ورزش هایی مانند دو و یا پرش، این پروتز کاربرد زیادی دارد. کار کردن با پروتز مصنوعی زیر زانو، بسیار راحت بوده و ورزشکاران راحتی و آسانی زیادی را با آن تجربه می کنند.

پروتز مخصوص کوهنوری

از دیگر انواع پروتز ورزشی، پروتزهایی است که در ورزش کوهنوردی استفاده می شود. کوهنوردانی که مجبورند از این نوع پروتز استفاده کنند، به راحتی از کوه بالا و پایین می روند؛ بدون آنکه کمبود و یا نبود یک عضو در بدن آنها مشکلی را به وجود آورد. افرادی که نقص عضو دارند، چنانچه نخواهند از پروتز استفاده کنند، می توانند برای سفارش قلاب هایی اقدام کنند که مخصوص کوهنوردی هستند. این قلاب ها در ایجاد تعادل در هنگام راه رفتن کمک بسزایی به شمار می روند.

پروتز ورزشی

پروتزهای مخصوص قایقرانی

از دیگر انواع پروتز ورزشی پروتزهای قایقرانی هستند. در این نوع پروتز، قلاب ها به قسمت بالاتنه متصل شده و فرد به شکل راحت تر و آسان تری می تواند قایق را به سمت جلو هدایت کند.

پروتز مخصوص شنا

نوع دیگری از پروتز ورزشی، پروتزهای مخصوص شناست. این پروتزها برای پاسخگویی به نیازهای شناگر در هنگام شنا ساخته شده اند. حفظ تعادل و برطرف کردن طبیعی نیازی که شناگر دارد، دو مورد از مهم ترین و برجسته ترین خصوصیاتی است که می توان در مورد پروتزهای مخصوص ورزش شنا بیان کرد. نکته بسیار مهمی که در مورد این نوع پروتز باید مورد توجه قرار گیرد، ضد آب بودن پروتزهاست. علاوه بر ضد آب بودن پروتزها، استفاده از ابزاری که بتواند از پروتز در برابر نفوذ آب جلوگیری کند نیز اهمیت زیادی دارد.

پروتزهای مخصوص غواصی

از دیگر انواع پروتز ورزشی باید به پروتزهای مخصوص غواصی اشاره کنیم. شیرجه زدن به داخل آب، بدون داشتن پروتز امکان پذیر است، اما وقتی غواص می خواهد از آب خارج شده و به داخل قایق وارد شود، باید از پله ها بالا آید و اینجاست که او به پروتز نیاز دارد. پروتزها به فرد کمک می کنند تا راحت تر و با مشکل کمتری وارد قایق شود. در غواصی، از پروتزهای توخالی استفاده می کنند تا بتوان آنها را از آب پر کرد. زمانی که قرار است یک پروتز مخصوص غواصی طراحی، و ساخته شود، وزن بدن غواص و همین طور وزن مچ پای او مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به این دو فاکتور، پروتز ساخته می شود.

ساخت پروتز ورزشی

پروتزهای مخصوص بسکتبال و والیبال

افرادی که به صورت حرفه ای بسکتبال و یا والیبال بازی می کنند، در صورتی که دچار قطع عضو شوند، می توانند از پروتزهای مخصوص این دو ورزش استفاده کنند. این پروتزها به خوبی قادرند وزن توپ را تحمل کرده و آن را حمل کنند. این نوع پروتزها به بازیکن امکان می دهند تمام حرکت های مرسوم در بازی را به خوبی بقیه انجام دهند. با وجود این پروتزها حرکت هایی مثل دریبل زدن به راحتی انجام می شود و بازیکن احساس کمبود و یا ضعف نخواهد داشت.

آیا پروتز ورزشی با پروتز استاندارد تفاوت دارد؟

یکی از سوالاتی که ممکن است در مورد پروتز ورزشی مطرح شود، این است که آیا این نوع پروتز با پروتزی که به صورت استاندارد برای فرد ساخته می شود، تفاوت دارد؟ در پاسخ به این سوال بسیار مهم باید بگوییم که پروتزهای استاندارد معمولا برای انجام فعالیت های روزانه فرد، مانند راه رفتن، نشستن، ایستادن و برخی امور این چنینی ساخته می شوند. هدف اصلی ساخت این نوع پروتز این است که فرد بتواند به کارهای روزانه خود رسیدگی کند و برای انجام آنها به فرد دیگری وابسته نباشد. پروتزهای استاندارد در ایجاد استقلال در افراد نقش بسیار مهم و اساسی ایفا می کنند.

پروتزهای ورزشی به پروتزهایی گفته می شوند که ساختار خاصی دارند و بیمار به کمک آنها می تواند به فعالیت های مورد علاقه اش رسیدگی کند. تصور کنید، فردی که علاقه شدیدی به بازی تنیس داشته است، در اثر یک حادثه، دست و پای خود را از دست داده است. این فرد برای آنکه بتواند به ورزش مورد علاقه اش بپردازد، باید برای ساخت نوع متفاوتی از پروتز اقدام کند. این نوع پروتزها قدرت بیمار را برای انجام کارهای خاص افزایش می دهند و به آنها کمک می کنند تا قطع عضو، کمترین تاثیر منفی را بر زندگی شان داشته باشد.

دستگاه های کمکی پروتز چیستند؟ چه تفاوتی با پروتز ورزشی دارند؟

وقتی کسی دچار قطع عضو می شود، نباید خود را از جریان زندگی خارج کند و تصور کند که دیگر هیچ گاه نمی تواند به فعالیت مورد علاقه اش رسیدگی کند. کسانی که به صورت حرفه ای ورزش می کنند، برای آنکه بتوانند ورزش را ادامه دهند، ناچارند برای نصب پروتز ورزشی اقدام کنند. در کنار نوع خاص پروتزی که این گروه باید نصب کند، وسایل و اسباب کمکی هستند که به ورزشکاران کمک می کنند با مشکلات کمتری به فعالیت حرفه ای شان بپردازند؛ برخی از این وسایل و دستگاه ها در ادامه معرفی شده است:

  • اگر فردی به بسکتبال یا تنیس علاقه دارد، می تواند برای حضور در چنین ورزش هایی از ویلچرهای سبک استفاده کند.
  • کسانی که از ناحیه پا دچار قطع عضو و آسیب شده اند، علاوه بر ساخت پروتز پا بالای زانو می توانند ویلچرهایی را که به کمک دست حرکت می کنند، سفارش دهند.
  • متخصصان، علاقه مندان به ماهیگیری را نیز فراموش نکرده اند. قلاب های خاصی برای این گروه ساخته شده و برای کسانی که محدودیت حرکتی دارند، بسیار مناسب هستند

افرادی که تحرک داشتن یکی از برنامه های مهم زندگی آنهاست، می توانند در کنار داشتن اندام مصنوعی، این وسایل کمکی را نیز سفارش دهند و از آنها استفاده کنند.

پروتز ورزشی و قیمت آن در پایار

 

جمع بندی

پروتز ورزشی و انواع پروتزهای ورزشی موضوعی بود که ما در این متن به بحث در مورد آنها پرداختیم. یکی از مهم ترین قابلیت هایی که در پروتزها وجود دارد این است که امکان ساخت آنها با توجه به شرایط و نیازهای بیمار وجود دارد. مثلا فردی که در طی روز یک فعالیت خاص را به صورت مدام انجام می دهد، مانند ورزشکارها، با مراجعه به مراکز حرفه ای تولیدکننده پروتز می توانند نوعی از اندام مصنوعی را سفارش دهند که با سبک زندگی آنها و فعالیت های غالبشان تناسب و هماهنگی دارد.

از جمله مجموعه های فعال و با سابقه در حوزه تولید انواع پروتز در کشور می توانیم به مجموعه پایار اشاره کنیم. پایار تمام تلاش خود را به کار گرفته تا پروتزی در نهایت کیفیت و ماندگاری در اختیار افراد قرار دهد. تولید پروتز در این مجموعه با توجه به وضعیت جسمی فرد صورت می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.