ارتوپد فنی چیست؟⭐ بهترین کلینیک ارتوپد فنی چه ویژگی دارد؟

ارتوپد فنی چیست

ارتوپد فنی چیست، موضوعی است که ما در این مقاله به صحبت در مورد آن خواهیم پرداخت. در گذشته نبود امکانات، طول عمر انسان و کیفیت زندگی او را کاهش می دادند، اما امروزه با وجود آنکه برخی صدمات جسمی وارد شده به انسان به راحتی درمان نمی شوند، عده ای از ابزارهای نوین توانسته اند تحمل شرایط سخت را برای انسان راحت تر کنند. ارتوپدی فنی دقیقا به همین منظور ابداع شده و گسترش پیدا کرده است. اگر نمی دانید در این مبحث به چه مسائلی پرداخته می شود، در ادامه با ما همراه باشید. توصیه می کنیم مقاله”ارتوپد چیست؟” را نیز مطالعه کنید؛ در تکمیل اطلاعاتتان کمک کننده خواهد بود.

تفاوت پروتز و ارتز چیست؟

قبل از آنکه به سراغ مبحث اصلی مان، یعنی ارائه پاسخ برای سوال ارتوپد فنی چیست، برویم لازم می دانیم در خصوص پروتز و ارتز توضیحاتی را به صورت مختصر و کوتاه بیان کنیم. ارتزها، وسایلی هستند که برای اصلاح و یا تقویت یکی اندام های بدن انسان به کار برده می شوند. افرادی که بنا به دلایل متفاوت در یکی از اندام های خود دچار نقص و یا بدشکلی شده اند، باید از ارتز استفاده کنند.

ابزار دیگری که ساخت آن نیز بر عهده کلینیک ارتوپد فنی است، پروتز می باشد. کسانی که به صورت مادرزادی و یا در اثر حادثه، یکی از اندام های خود را از دست داده باشند، مجبورند از پروتز استفاده کنند. پروتزها در صورت نبود یک قسمت از بدن می توانند تا حدی نبود آن را جبران کنند و به فرد، کمک کنند به کارهای روزمره خود رسیدگی کند.

درمان فشرده سازی در ارتوپد فنی چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که در ارتوپد فنی شنیده می شود، درمان فشرده سازی است. منظور از این درمان، پوشیدن جوراب هایی است که ساقِ بلندی دارند. این جوراب های ساق بلند، از رگ های خونی حمایت می کنند و باعث افزایش گردش خون می شوند.

معمولا برای آنکه بیمار در طی فعالیت های روزانه از پوشیدن این جوراب خسته نشود و آن را استمرار دهد، بهتر است در روز این جوراب ها را بپوشد و آنها را در طی شب خارج کند. این جوراب ها، فشاری را به رگ های خونی وارد می کنند و به خون اجازه جمع شدن در رگ ها را نمی دهند.

اگر می خواهید اطلاعاتتان در خصوص ارتوپد فنی چیست، کامل شود باید بدانید که این جوراب ها برای کاهش بیماری هایی چون، التهاب، بیماری های وریدی و ورم طراحی شده اند و پزشک متخصص آنها را تجویز می کند. پوشیدن این جوراب ها به فرد کمک می کند تا علائم بیماری اش کاهش پیدا کند. خوب است بدانید، فشرده سازی از قسمت مچ پا شروع شده و سپس به نواحی بالاتر انتقال پیدا می کند. در نواحی بالاتر پا میزان فشاری که وارد می شود، کاهش پیدا می کند. به یاد داشته باشید، یکی از وظایف ارتوپدهای فنی ساخت انواع پروتز، ساخت پروتز انگشت پا است. 

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز بالای زانو و پایین زانو با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

ارتوپد فنی به چه عملیاتی گفته می شود

ارتوپد فنی به چه عملیاتی گفته می شود؟

ارتوپد فنی چیست، اولین سوال مهمی است که قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم. رشته ارتوپدی فنی، یکی از زیر شاخه های پزشکی است؛ در فرایندهای تحت این رشته، ارتز و پروتز ساخته شده و نحوه استفاده از آنها به بیمار آموزش داده می شود. کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند، سیستم های موقعیت یابی، ابزار ارتتیک و پروستتیک تولید می کنند و به کسانی که دچار صدمه جسمانی شده اند و یا افرادی که یک قسمت از عضو خود را از دست داده اند، کمک می کنند تا زندگی شان نرمال تر و طبیعی تر شود.

از دیگر توضیحاتی که می توان در پاسخ به سوال ارتوپد فنی چیست، ارائه کرد این است که این گروه، دستگاه هایی را برای درمان اسکار و یا سوزش درمانی، جوراب های فشرده ساز، باندهای آماده و برخی ابزار مورد نیاز انسان را می سازد. هر یک از این دستگاه ها به نوبه خود می توانند به آسیب دیدگان و یا کسانی که عضو خود را از دست داده اند کمک کنند با شرایط موجود راحت تر کنار آیند.

در تکمیل مبحث ارتوپد فنی چیست، باید بگوییم، این زیر شاخه برای ایجاد تغییرات یا اصلاحات عملکردی و ساختاری در قسمت هایی مانند سیستم عصبی، سیستم اسکلتی و عضلانی به کار گرفته می شود. کسانی که در مراکز ارتوپدی مشغول به کار هستند، پزشکانی ماهر و با تجربه بوده و در ساخت انواع ابزارهای کمکی و اندام های مصنوعی تخصص بالایی دارند. از آنجایی که این حوزه روز به روز در حال گسترش و پیشرفت است، کسانی که به عنوان یک متخصص در ارتوپد فنی ها کار می کنند، باید همگام با علم روز دنیا پیش بروند و خدماتی ارزنده و بروز به کاربران و متقاضیان ارائه دهند. یکی از معتبرترین مراجع برای دریافت قیمت پروتز انگشت پا، کلینیک ارتوپد فنی است.

اهداف ارتوپد فنی چیست؟

پاسخ به سوال اهداف ارتوپد فنی چیست، به ما کمک می کند با فعالیت های این گروه بیشتر آشنا شویم. برخی از مهم ترین اهداف ارتوپد فنی شامل موارد زیر است:

 • از بین بردن درد در اندام های آسیب دیده
 • اصلاح کردن بد شکلی در بدن
 • کمک به بهبود حرکت های بدن
 • جلوگیری کردن از بروز ناهنجاری ارتوپدی
ارتوپد فنی چیست؟ بهترین کلینیک ارتوپد فنی چه ویژگی دارد

وظایف ارتوپد فنی چیست؟

وظایف ارتوپد فنی چیست را می توانیم به شکل زیر شرح دهیم:

 • یکی از مهم ترین کارهایی که در ارتوپدی فنی انجام می شود، اسکن، الگو برداری و اندازه گیری از بدن بیمار است؛ این مورد به منظور ساخت پروتز و ارتزی با عملکرد بالا صورت می گیرد.
 • طراحی کردن پروتزها و ارتزهایی که با نیازهای بیمار تناسب و هماهنگی داشته باشد، از دیگر وظایف افرادی است که در حوزه ارتوپد فنی کار می کنند.
 • آماده کردن بیمار با کمکِ وسایلی مانند لباس های فشرده و یا آتل از دیگر وظایف مهم این گروه به شمار می رود.
 • ارائه کامل ترین و دقیق ترین اطلاعات در مورد روش استفاده از ارتز و یا پروتز و همین طور نگهداری از آنها، یکی دیگر از کارهایی است که انجام آنها به عهده ارتوپدهای فنی است.
 • بررسی و ارزیابی پروتز و یا ارتز برای داشتن بیشترین عملکرد و کارایی یکی دیگر از مهم ترین وظایف ارتوپدی فنی است.
 • انتخاب و استفاده از بهترین متریال ها برای ساخت ارتز و پروتز نیز به عهده ارتوپدهای فنی است.
 • فردی که پروتز و یا ارتز نصب می کند، باید به نکات مراقبتی بعد از نصب این دو ابزار توجه و دقت داشته باشد. برای مثال، کسی که می خواهد برای ساخت پروتز پا بالای زانو اقدام کرده و آن را نصب کند، می بایست از پروتز خود مراقبت کند؛ نکات مراقبتی توسط متخصصان و کسانی که در ارتوپدی کار می کنند، ارائه می شود.
 • مشاوره های بعدی و ارائه راهنمای های لازم از دیگر نکاتی است که باید در اختیار دریافت کنندگان پروتز و ارتز قرار گیرد. این نیز از دیگر موضوعاتی است که می توان در پاسخ به سوال وظایف ارتوپد فنی چیست، بیان کرد.
 • ارائه اطلاعات مورد نیاز به بیمار از جمله مزیت ها، خطرات و مدت زمان استفاده از ابزار کمکی کار مهم دیگری است که ارتوپدهای فنی در بهترین کلینیک ارتوپدی فنی در تهران موظف به انجام آن هستند. برای دریافت قیمت پروتز پا بالای زانو، این کلینیک ها، معتبرترین راه هستند.
وظایف ارتوپد فنی چیست

دستگاه های ارتوپد فنی چیست؟

دستگاه ها و یا لوازم مورد استفاده در ارتوپد فنی چیست؟ کسانی که یکی از اعضای بدن خود را از دست داده اند و یا کسانی که نیاز دارند برخی قسمت های بدن را تقویت و اصلاح کنند، باید از چه لوازمی استفاده کنند؟ پاسخ به این سوالات در ادامه آورده شده است:

انواع بریس

اگر به بهترین کلینیک ارتوپدی فنی در تهران مراجعه کنید، ممکن است برای کاهش درد و یا اصلاح بدن توصیه کنند از بریس استفاده کنید. بریس ها انواع و اقسام متفاوت دارند که برای مثال می توانیم به بریس های مخصوص آسیب های نخاعی اشاره کنیم. بریس های مدرن از فیبر کربن، پلاستیک و آکریلیک ساخته شده اند و قادرند کل اندام فرد آسیب دیده را تحت پوشش قرار دهند.

نوع دیگری از بریس، بریس های مخصوص اندام تحتانی است. این نوع بریس برای حمایت کردن و پشتیبانی کردن از اندام های تحتانی ساخته شده و در صورتی که فرد در این قسمت دچار ضعف و یا آسیب باشد، این نوع بریس می تواند کمک های فراوانی کند. آشنایی با ابزاری که در ارتوپدی فنی استفاده می شود، در درک ارتوپد فنی چیست، کمک فراوانی می کند.

بریس اندام فوقانی نیز نوع دیگری از بریس است و برای حمایت کردن از آرنج، مچ دست و یا دست طراحی و ساخته می شود. در ساخت بریس اندام فوقانی از متریال هایی همچون، پارچه، کربن و یا ترکیبی از مواد استفاده می کنند.

ارتزهای اندام فوقانی

یکی دیگر از ابزارهایی که در ارتوپدی فنی به کار برده می شود، ارتزهای اندام فوقانی هستند. یکی از انواع این نوع ارتز، ارتز تنه است. از این نوع وسیله برای حمایت کردن از ستون فقرات استفاده می کنند. افرادی که در ناحیه کمر احساس درد می کنند و یا به کمر آنها آسیب وارد شده، بهتر است از این نوع ارتز استفاده کنند.

نوع دیگری از ارتزهای اندام فوقانی، ارتز مخصوص سر و گردن است. کسانی که در حین فعالیت های روزانه خود، فشارهای زیادی به گردن وارد می کنند و آن را در معرض آسیب قرار می دهند، باید از این نوع ارتز استفاده کنند. افرادی که می خواهند در خصوص ارتوپد فنی چیست، اطلاعاتشان را کامل کنند، می بایست به تمامی اجزاء ارتزهای فوقانی نیز آشنا باشند.

انواع پروتز

از دیگر دستگاه ها و یا لوازمی که در ارتوپدی فنی حضور پر رنگی داشته و از آن زیاد استفاده می کنند، انواع پروتز است. کسانی که به صورت مادرزادی فاقد یکی از اندام ها هستند و یا افرادی که در اثر یک حادثه، قسمت و یا تمامی اندام خود را از دست داده اند، برای داشتن یک زندگی نرمال و طبیعی مجبورند از یکی از انواع پروتز استفاده کنند. پروتزها یا مخصوص اندام فوقانی هستند و یا مخصوص اندام تحتانی. با توجه به اینکه چه قسمتی از بدن با مشکل قطعی عضو مواجه شده، یکی از انواع پروتز که شامل پروتزهای پا، پروتز دست، پروتز مچ پا، پروتز بالای زانو، پروتز زیر زانو، پروتز بالای آرنج، پروتز زیر آرنج، پروتز مچ دست و غیره است، می بایست طراحی و ساخته شود.

مهم-ترین وظایف ارتوپد فنی چیست

کاربردهای ارتوپد فنی چیست؟

موضوع بسیار مهمی که می تواند تکلیف ما را در خصوص ارتوپدی فنی مشخص کند، پاسخ به سوال کاربردهای ارتوپد فنی چیست، است. برخی از مهم ترین کاربردهای این حوزه به شرح زیر است:

 • یکی از مهم ترین اقداماتی که در کلینیک های ارتوپدی فنی انجام می شود، ساخت و تهیه انواع ابزارهای کمکی و فشرده ساز است.
 • کسی که می خواهد برای ساخت پروتز ورزشی اقدام کند، باید به ارتوپدی فنی برود.
 • اگر کودکان نیاز به ابزارهای ارتوپدی داشته باشند، باید به یک ارتوپد فنی مراجعه کنند.
 • کسانی که مجبورند بنا به هر دلیلی برای ساخت برخی ارتزهای ویژه و خاص اقدام کنند، می بایست به کلینیک هایی که در این حوزه کار می کنند، مراجعه کنند.
 • ساخت انواع پروتز برای بدن از دیگر وظایف کسانی است که در مجموعه های این چنینی کار می کنند. پروتزها، اندام های مصنوعی هستند که افراد درگیر با قطع عضو مجبورند آنها را تهیه و نصب کنند.
 • از دیگر کاربردهای ارتوپدی فنی می توان به پیدا کردن یک راه حل اساسی و مطمئن برای درمان بیماری ها و آسیب های جسمانی اشاره کرد.
 • ساخت کفش طبی و کفی طبی نیز از دیگر کاربردهای مجموعه هایی است که در قالب یک کلینیک ارتوپدی در حال فعالیت هستند.
کاربردهای رتوپد فنی چیست

چه کسانی نیاز دارند به یک متخصص ارتوپد فنی مراجعه کنند؟

در ادامه صحبت در خصوص ارتوپد فنی چیست، لازم می دانیم گروهی را معرفی کنیم که بیش از همه نیاز دارند به یک متخصص ارتوپدی فنی مراجعه کنند؛ این گروه به شرح زیرند:

 • بیماران و یا کسانی که دچار قطع عضو شده اند، نیاز دارند به یک متخصص ارتوپدی فنی مراجعه کنند.
 • اگر کسی به دلیل سوختگی، دچار صدمه های زیادی شده باشد، می بایست به دنبال یک متخصص ارتوپدی فنی مطرح و ماهر بگردد.
 • آن دسته از بیماران دیابتی (علائم دیابت چیست) که این اثر ابتلا به این بیماری دچار مرض قند شده اند، می بایست به یک متخصص ارتوپدی فنی معتبر مراجعه کنند.
 • نه تنها افرادی که قطع عضو شده اند نیاز دارند در مورد سوال ارتوپد فنی چیست، اطلاعات کاملی به دست آورند، بلکه تمامی کسانی که برای کاهش درد و یا هر گونه مشکل جسمانی نیاز به نصب ارتز دارند، می بایست در صدد برآیند تا یک متخصص آنها را ویزیت کند.
 • کسی که نمی تواند بنا به هر دلیلی اندام های خود را کنترل کند، باید به متخصصان این حوزه مراجعه کند.
 • کسی که مفاصل ضعیفی دارد و دچار درد و تورم در همین نواحی است، برای درمان بیماری اش چاره ای جر مراجعه به یک ارتوپدی ندارد.
ماهیت فعالیت ارتوپد فنی چیست

مراحل درمان در بهترین کلینیک ارتوپد فنی به چه شکل است؟

برای آنکه پاسخ کاملی، به سوال ارتوپد فنی چیست، بدهیم لازم است در مورد مراحل درمان نیز صحبت کنیم. مراحل درمان در بهترین کلینیک ارتوپد فنی، با ارزیابی و صحبت با بیمار شروع می شود. فردی که به عنوان یک ارتوپد فنی، کار می کند، با بیمار صحبت کرده و در مورد نیازهایی که در طی روز با آنها درگیر است، اطلاعاتی را کسب می کند. معمولا متخصصان با توجه به وضعیتی که فرد دارد و توجه به نیازهای او، بهترین دستگاه را انتخاب کرده و به بیمار معرفی می کنند.

مرحله بعدی، تولید پروتز و یا ارتز و یا دیگر وسایل مورد نیاز است. معمولا ارتوپدهای فنی و ارتوپدها با کمک هم سعی می کنند بهترین دستگاه را طراحی کرده و در اختیار بیمار قرار دهند. بعد از تولید، نوبت به استفاده و آموزش دستگاه کمکی می رسد؛ وقتی فرد یاد گرفت چطور با پروتز و یا ارتز کار کند، مراحل درمانی ارتوپدی نیز به پایان می رسد؛ البته در صورتی که بعدها نیازی به تعمیرات و یا اصلاحات نباشد.

مراحل درمان در بهترین کلینیک ارتوپد فنی به چه شکل است؟

روند درمان بیماری، در مرکز ارتوپدی فنی تهران یا دیگر مراکز ارتوپد فنی چیست؟

بیمارانی که به مرکز ارتوپدی فنی تهران مراجعه می کنند، با توجه به شرایطی که در آن هستند، می بایست روند مشابهی را طی کنند تا به صورت کامل درمان شوند. ما برای اطلاع از کسانی که نمی دانند روند درمان در ارتوپد فنی چیست، پاسخی به شرح زیر آماده کرده ایم:

1- بررسی و ارزیابی سابقه بیمار؛

کسی که به یک مرکز ارتوپدی فنی مراجعه می کند، اول از همه باید در مورد سوابق بیماری خود اطلاعات دقیقی را در اختیار پزشک قرار دهد. در این مرحله، ارزیابی دقیقی از بیمار انجام می شود تا همه مشکلاتی که دارد، به صورت کامل شناسایی شود.

2- تشخیص دادن آسیب؛

در قدم بعدی، برای آنکه مشخص شود بیمار برای درمان خود به چه ابزاری نیاز دارد، پزشک می بایست آسیب را به صورت دقیق شناسایی کند. در این مرحله است که می توان به صورت قطعی تشخیص داد بیمار، نیاز به چه نوع ارتز و یا چه نوع پروتزی دارد.

3- پیگیری کردن وضعیت بیمار؛

بعد آنکه وضعیت بیمار بررسی شد و مشخص شد که او به چه نوع ابزاری برای درمان نیاز دارد، پیگیری کردن وضعیت او آخرین کاری است که می بایست انجام شود. در این مرحله، بیمار باید تحت بررسی باشد تا مشخص شود آیا ارتز یا پروتز به کار برده شده تاثیری روی روند درمان او داشته است یا خیر.

اهداف ارتوپد فنی چیست- پایار

ارتوپدی فنی کودکان چیست؟ چه فعالیت هایی در این مراکز انجام می شود؟

ما در این مقاله در مورد ارتوپد فنی چیست، نکاتی را بیان کردیم و الان به خوبی می دانید که بزرگسالان به چه علت به یک اتوپدی فنی مراجعه می کنند. لازم است بدانید، کودکان نیز به برخی ناهنجاری های جسمانی مبتلا شده و نیاز دارند به مراکز ارتوپد فنی مراجعه کنند. برخی از کارهایی که در این کلینیک ها انجام می شود، به شرح زیر است:

 • بدشکلی پای اسبی در کودک، یکی از مشکلاتی است که متخصصان حاضر در اتوپدی فنی، می بایست برای درمان آن دست به کار شوند. بدشکلی پای اسبی که علامت آن، راه رفتن روی پنجه است، یکی از اختلالاتی است که در صورت درمان نشدن، کودک را به مشکلات جسمانی زیادی در بزرگسالی مبتلا می کند.
 • ساخت کفش های طبی مخصوص کودکان از دیگر کارهایی است در کلینیک های ارتوپدی مخصوص کودکان انجام می شود. کودکانی که مشکل کف پای صاف دارند، بهتر است کفش های طبی ساخته شده توسط این مجموعه ها را به پا کنند.

با دریافت اطلاعات در مورد کاربردهای ارتوپد فنی چیست، می توان به شکلی راحت تر و بهینه تر، در جهت درمان اختلالات جسمانی کودکان قدم برداشت. همان طوری که در بالاتر نیز در مورد اهداف ارتوپدی فنی چیست، حرف زدیم، کلینیک های فعال در این حوزه از توان و تجربه بالایی در جهت درمان افراد و کودکان برخوردارند.

نام بهترین کلینیک ارتوپد فنی چیست؟

نام بهترین کلینیک ارتوپدی فنی تهران چیست؟

در ادامه توضیح در خصوص ارتوپد فنی چیست، لازم می دانیم نام بهترین کلینیک ارتوپدی فنی تهران را نیز بیان کرده و به این شکل به شما کمک کنیم تا برای دریافت خدمات ارتوپدی به سراغ بهترین ها بروید. یکی از بهترین کلینیک های ارتوپدی فنی در کشور، پایار نام دارد. این مجموعه، همه وظایف و فعالیت هایی که برای کلینیک های ارتوپدی فنی بیان کردیم، ارائه می کند و بسیاری از مشکلات پیش روی افراد را به واسطه خدماتی که عرضه می کند، از میان بر می دارد.

این مجموعه، در حوزه های دیگری همچون، ساخت دست های مصنوعی و پاهای مصنوعی، ساخت کفش ها و کفی های طبی، ساخت ارتزها و بریس های اختصاصی و همین طور ساخت چشم مصنوعی نیز فعالیت می کند. حال که می دانید ارتوپد فنی چیست، در صورتی که نیاز به دریافت خدمات این چنینی دارید به پایار مراجعه کنید. همه فعالیت های نامبرده با قیمت مناسب و کیفیت بسیار عالی در این مجموعه عرضه می شود و به همین دلیل است که این کلینیک را بهترین ارتوپدی فنی در کشور می دانند. برای صحبت با کارشناسان این مجموعه می توانید با شماره های داده شده در سایت، تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید.

جمع بندی

ارتوپد فنی چیست موضوعی بود که ما در این متن به صحبت در مورد آن پرداختیم. در ارتوپدی فنی وسایل و دستگاه های متفاوتی به کار برده می شود و موضوعی که در این میان از اهمیت بالایی برخوردار است، بالا بودن کیفیت آنهاست. اگر خدای ناکرده مجبور شدید از پروتز، ارتز و یا بریس استفاده کنید، به سراغ مجموعه هایی بروید که حفظ کیفیت را در اولویت اهداف خود برای ساخت این ابزار قرار داده است. از جمله این مجموعه ها می توانیم به پایار اشاره کنیم. کارشناسان قسمت ارتوپدی در پایار، تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا دستگاه هایی با عملکرد قابل قبول و با کیفیت بالا در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

کلینیک ارتوپد فنی پایار توسط دکتر محمد کفیلی لاریمی تاسیس گردیده است. مرکز ارتوپد فنی پایار با بیش از ۲۰ سال سابقه و همکاری با ارگان های خصوصی و دولتی از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران در عرصه ساخت و طراحی انواع پروتز و ارتز در کشور عزیزمان ایران و کشور های حاشیه خلیج همیشه فارس مشغول فعالیت است. از جمله خدمات ارتز و پروتز کلینیک پایار که ارائه می دهد، عبارتند از : پروتز انگشت پا ، پروتز زیر زانو و روی زانو ، پروتز بالای زانو ، پروتز لگن ، پروتز مچ پا ، پروتز چشم ، ارتز مچ پا ، ارتز زانو ، ارتز لگن ، ارتز دست ، ارتز شانه ، ارتز آرنج ، ارتز ستون فقرات ، ارتز  گردن (سر و گردن) ، کفی طبی و کفش طبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *