اندام مصنوعی چیست؟ 💚 معرفی تمام اندام مصنوعی

اندام مصنوعی چیست و چگونه ساخته می شوند

برخی از ما تصور می کنیم، تنها زمانی باید بدانیم اندام مصنوعی چیست که دست و پایمان قطع شده باشد. افراد درگیر با قطعی عضو، در مورد انواع شناخت اندام های مصنوعی با چالش های زیادی مواجهند. جهت کاهش این چالش ها نیاز است که ما در مورد انواع پروتز مانند ساخت و قیمت پروتز پا زیر زانو، ساخت و قیمت پروتز پا بالای زانو، ساخت پروتز مچ پا و ساخت پروتز لگن اطلاعاتی هر چند مختصر کسب کنیم.

آرزو نمی کنیم یکی از اعضای بدنتان قطع شود، اما پیشنهاد می کنیم به عنوان فردی که در عصر اطلاعات زندگی می کند، این متن را مطالعه کنید تا اطلاعات مختصر و مفیدی در خصوص پروتز مصنوعی یا اندام مصنوعی به دست آورید.

اندام مصنوعی چیست؟ هر آنچه که باید در مورد آن بدانید؟

اندام مصنوعی چیست؟ این سوال، سوال اغلب کسانی که اصولا نمی دانند اندام مصنوعی چیست. برخی افراد فکر می کنند، اندام مصنوعی به قلب مصنوعی و یا سایر اعضای داخلی بدن گفته می شود که بشر به کمک علم پزشکی آنها را ساخته است؛ ممکن است این تصور درست باشد، اما اندام مصنوعی تنها محدود به مواردی که گفتیم، نیست.

اندام مصنوعی که به آن پروتز مصنوعی نیز گفته می شود، جایگزین اندام هایی از بدن فرد است که قطع شده اند. برای مثال، فردی که پا و دست خود را از دست داده است، برای آنکه کیفیت زندگی او تحت تاثیر این اتفاق قرار نگیرد، از اندام مصنوعی یا پروتز مصنوعی استفاده می کند. مثلا، فردی که پای خود را از زیر زانو از دست داده است، می بایست برای پروتز مخصوص این قسمت اقدام کرده و موظف است برای ساخت و سفارش، قیمت پای مصنوعی زیر زانو را پرداخت کند.

امروزه، تغییرات و پیشرفت های زیادی در حوزه اندام مصنوعی روی داده است. یکی از جدیدترین انواع پروتز، پای مصنوعی هوشمند است. این نوع پروتز، قدرت عمل زیادی را در اختیار کاربر خویش قرار می دهد. خوب است بدانید، قیمت پای مصنوعی هوشمند از سایر انواع پروتز غیر هوشمند در بازار، بالاتر است.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت انواع اندام مصنوعی با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

اندام مصنوعی چیست و چند نوع اندام مصنوعی داریم

انواع اندام مصنوعی چیست؟

در ادامه صحبت در خصوص اندام مصنوعی چیست، باید این نکته را یادآوری کنیم که انواع پروتز را نوع و محل عضو قطع شده تعیین می کند. در زیر، نام برخی اندام های مصنوعی را ذکر کرده ایم:

1- پروتز دست

پروتز دست را کسانی نصب می کنند که دستشان قطع شده باشد. از جمله انواع این پروتز می توانیم به پروتز زیر آرنج و پروتز بالای آرنج، پروتز مچ دست، پروتز انگشتان دست و غیره اشاره کنیم.

2-  پروتز پا

پروتز پا به دو شکل پروتز زیرزانو و پروتز بالای زانو ساخته می شود. پروتز زیر زانو مخصوص کسانی است که پا را از ناحیه زیر زانو، و پروتز بالای زانو، مخصوص عده ای است که پای خود را از ناحیه بالای زانو از دست داده اند. در ساخت این نوع پروتز، به عواملی چون فعالیت های فرد در طول روز، شغل او و نیازها و توقعاتش توجه می شود.

پروتز های زیبایی

پروتز های زیبایی را نیز یکی از انواع اندام مصنوعی می دانند. گرچه عملکرد این نوع پروتز با اندام های مصنوعی که برای پا و دست ساخته می شود، از زمین تا آسمان تفاوت دارد، اما این نوع نیز یک اندام مصنوعی است. از جمله پروتزهای زیبایی می توانیم به پروتز انگشتان پا، پروتز انگشتان دست، چشم مصنوعی اشاره کنیم.

اندام مصنوعی چیست

به این دلیل از اندام مصنوعی خود مراقبت نکنید!!!

حال که با تعریف اندام مصنوعی چیست و انواع آن آشنا شدید، لازم است نکته بسیار مهمی را به شما بگوییم. برخی افراد تصور می کنند، انواع پروتز، نیاز به تعویض نداشته و فرد تا آخر عمر می تواند با یک پروتز سَر کند.

درست است که ما تاکید می کنیم برای ساخت پروتز به کلینیک های ارتوپدی فنی و با سابقه در کشور مراجعه کنید و درست است که در این مراکز از بهترین متریال ها برای ساخت پروتز استفاده می شود، اما هیچگاه فکر نکنید پروتز ها دائمی هستند و شما نیازی به انجام روش های مراقبتی از آنها ندارید.

اگر می خواهید اندام مصنوعی تان دوام بیشتری داشته باشد، به شکلی که در ادامه می گوییم، از آن مراقبت کنید:

  • قبل از خواب، پروتز را درآورید.
  • قسمت انتهایی عضو باقی مانده را با روغن ماساژ دهید.
  • سوکت اندام مصنوعی را به کمک آب و صابون مورد شستشو قرار دهید.
  • قبل از آنکه اندام مصنوعی تان را بپوشید، آن را خشک کنید.

جمع بندی

اندام مصنوعی چیست و معرفی انواع آن، موضوع صحبت ما در این متن بود. علاوه بر این دو موضوع، نکات مراقبتی از پروتز را نیز بیان کردیم و از شما درخواست داریم به این نکات عمل کنید تا مجبور نباشید هزینه های زیادی برای تعویض پروتز پرداخت کنید.

اگر می خواهید پروتزی با عملکرد بالا در اختیارتان قرار داده شود، به کلینیک های ارتوپدی فنی با سابقه در کشور، مانند ارتوپد فنی پایار مراجعه کنید. کارشناسان این مجموعه در تلاشند تا به افراد درگیر با قطع عضو کمک کنند، زندگی شان رنگ و بوی زمانی را بگیرد که اندامشان قطع نشده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.