خشک کردن مفصل مچ پا یا آرترودز چیست؟ علت و درمان

خشک کردن مفصل مچ پا

خشک کردن مفصل مچ پا که از آن تحت عنوان آرترودز یاد می شود، موضوع مقاله ای است که پیش روی خود می بینید. ما سعی کرده ایم اطلاعات مفید درباره این عمل جراحی را گردآوری کرده و در اختیار شما قرار دهیم؛ پس لطفاً ما را همراهی کنید.

آرترودز چیست؟

آرترودز یا همجوشی مفصل مچ پا، به عملی می گویند که در آن، سه استخوان به مفصلی واحد تبدیل می شود. در این فرایند، پزشک جراح ارتوپدی، مفصل مچ آسیب دیده را به شکل دستی صاف می کند و غضروف ها را خارج می نماید. پس از آن، استخوان ها را به منظور جوش خوردن ثابت خواهد کرد.

عمل جراحی خشک کردن مفصل مچ پا، زمانی انجام می شود که بیماران، درد بسیار شدید و غیرقابل تحملی را تجربه می کنند. در این صورت داروهای مسکن و ضددرد، تاثیری در کاهش درد ندارند و دیگر درمان های طبیعی از جمله فیزیوتراپی یا حتی آتل بستن نیز نمی تواند وضعیت بیمار را بهبود بخشد. در چنین مواقعی، انجام عمل جراحی آرترودز، می تواند تاثیر بسیار زیادی در تسکین درد داشته باشد و زندگی طبیعی را به بیمار برگرداند.

اما اینکه عمل آرترودز (همجوشی مفصلی)، تا چه اندازه موفقیت آمیز باشد، بستگی به سلامت بیمار دارد؛ طبیعتاً احتمال موفقیت در این عمل، در بیمارانی که از دیابت رنج می برند، داروهای استروئیدی مصرف می کنند، سیگار می کشند و یا با بیماری های نقص ایمنی دست و پنجه نرم می کنند، کمتر است.

در عمل آرترودز یا همان خشک کردن مفصل مچ پا، امکان حرکت کردن مفصل از بین می رود. با این حال به دلیل تاثیر بسیار مثبتی که این عمل در کاهش درد دارد، بیماران تن دادن به آن را ترجیح می دهند. اما این درد بی وقفه که فرد را وادار به پذیرش عمل آرترودز می کند، ناشی از چیست؟

آرتریت روماتوئید، آرتروز و هر گونه آسیب ضربه ای و شکستگی که در عملکرد صحیح مفاصل مچ پا اختلال ایجاد کند، با درد بسیار شدیدی همراه است. افرادی که از بیماری های نام برده شده رنج می برند و هیچ راهی برای تسکین این درد نمی یابند، باید تحت عمل جراحی خشک کردن مفصل مچ پا قرار گیرند و مفاصل آن ها خشک شود.

فهرست بیماری هایی که برای درمان آن از عمل آرترودز استفاده می شود:

 • دررفتگی و بی ثبات شدن مفاصل مچ پا که ناشی از آسیب دیدگی رباط ها است.
 • آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی
 • تومورهای که داخل مفصل ایجاد شده اند.
 • استئوآرتریت یا همان آرتروز
 • شکستگی های داخل مفصل مچ
 • عفونت درون مفصل مچ
خشک کردن مفصل مچ پا یا آرترودز چیست

عمل خشک کردن مفصل مچ پا چگونه انجام می شود؟

پزشکان برای انجام عمل جراحی آرترودز، از چند روش مختلف استفاده می کنند و البته خود آن ها تصمیم می گیرند که کدام شیوه  برای بیمار بهتر است؛ از نظر آن ها، همه چیز بستگی به وضعیت سلامت بیمار و نوع آسیب دیدگی به وجود آمده برای مفاصل مچ پای او دارد.

یکی از روش های عمل خشک کردن مفصل مچ پا، استفاده از پیوند استخوانی است. بد نیست بدانید که به صورت کلی، دو نوع پیوند استخوانی وجود دارد که اولین آن، با برداشتن بخشی از بدن خود بیمار انجام می شود و به آن در اصطلاح، آتوگرافت گفته می شود. در دومین نوع از پیوند استخوانی از یک بافت مصنوعی ترکیبی و یا بافت اهداکننده استفاده می شود؛ این پیوند استخوانی، آلوگرافت نام دارد.

در عمل جراحی خشک کردن مفصل مچ پا، پزشک باقی مانده غضروف را که در سطوح مفصلی قرار دارد، برمی دارد و استخوان های سر مفصل را با استفاده از اره های مخصوص شکل می دهد. (هدف این است که استخوان ها بهتر در کنار یکدیگر قرار گیرند.) سپس سطوح را در کنار یکدیگر قرار می دهد و با استفاده از اکسترنال فیکساتور یا پیچ و پلاک، به هم وصل می کند.

بدن با این فرایند، درست مانند یک شکستگی رفتار خواهد کرد؛ در واقع سعی می کند استخوان ها را به یکدیگر جوش دهد. پیچ و پلاکی که در پروسه جراحی مورد استفاده قرار گرفته باشند، برای همیشه در بدن بیمار می مانند اما ملزومات اکسترنال فیکساتو، باید پس از 3 الی 4 ماه از بدن خارج شوند.

از مزایا و معایب عمل خشک کردن مفصل مچ پا چه می دانید؟

همانطور که گفتیم پس از عمل جراحی فیوژن، مفصل مچ برای همیشه بی حرکت باقی می ماند. در عوض، مفصلی که جراحی شده و جوش خورده است، دیگر دردی ندارد و بیمار، بدون کوچکترین احساس دردی، قادر به تحمل وزن بیشتر است. حال بیمار باید تصمیم بگیرد که آیا متوقف شدن درد، ارزش آن را دارد که حرکت مچ پا تا حدی محدود شود؟ برخی بیماران به این سوال پاسخ مثبت می دهند؛ در واقع آنقدر از درد و رنج زانو و ران خسته شده اند که محدودیت جزئی در حرکت را به از بین رفتن درد ترجیح خواهند داد. با همه این تفاسیر، عمل خشک کردن مفصل مچ پا، بدون عارضه نخواهد بود.

عوارض ناشی از عمل آرترودز، از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است؛ این بستگی به سن بیمار و وضعیت عمومی سلامت او، روش جراحی و… دارد. آنطور که پزشکان می گویند، عمل جراحی خشک کردن مفصل مچ پا، نسبتاً ایمن و بی خطر است و در اکثر مواقع، با موفقیت همراه است.

و اما خطرات و عوارض احتمالی خشک کردن مفاصل مچ پا کدامند؟ اولین آن خطر شکستگی ایمپلنت های فلزی است. در کنار آن، نگرانی از خرابی و آسیب دیدگی محل همجوشی استخوان ها وجود دارد و در برخی بیماران، احتمال عفونت زیاد است.

آیا خشک کردن مفصل مچ پا فایده ای دارد؟

خشک کردن مفصل مچ پا یا آرترودز، یکی از اعمال جراحی است که پزشک آن را توصیه می کند. اگر فردی در ناحیه مچ پا احساس درد شدیدی داشته باشد، یکی از احتمالاتی که داده می شود، حرکت سطوح مفصلی روی هم است. وقتی، رویه غضروفی مفصل از بین می رود، مفصل ها روی هم حرکت می کنند و درد زیادی حس می شود. این عارضه ممکن است باعث تغییر شکل مفصل و از دست رفتن پایداری آن شود.

برای آنکه درد ایجاد شده توسط این عارضه کاهش پیدا کند، پزشک چاره ای جز خشک کردن مفاصل و یا انجام عمل خشک کردن مفصل مچ پا ندارد. وقتی این عمل انجام می شود، باعث و بانی درد نیز از بین رفته و بیمار هیچ دردی را حس نخواهد کرد. در حین انجام این عمل، جراحانی که تخصص و تجربه کافی دارند، مفاصل را در امتداد مناسبی خشک می کنند و مانع از کاهش پایداری مفاصل می شوند. درد زیادی که در ناحیه مچ پا حس می شود، به فرد اجازه نمی دهد به راحتی راه برود. اگر به سرعت برای حل این مشکل هزینه ای پرداخت نکنید، شاید در آینده مجبور شوید برای قیمت پروتز مچ پا، هزینه بالایی پرداخت کنید.

خشک کردن مفصل مچ پا یا آرترودز (مراحل انجام کار)

بدترین عوارض عمل فیوژن مچ پا چیست؟

هر عمل جراحی، عوارضی با خود به همراه دارد و معمولا، پزشکان از قبل در مورد آنها به بیمار هشدار می دهند و خود نیز سعی می کنند از بروز این عوارض و خطرات جلوگیری به عمل آورند. برخی از بدترین عوارض خشک کردن مفصل مچ پا به شرح زیر است:

1- آسیب های عصبی

یکی از عوارضی که جراحی خشک کردن پا دارد، آسیب های عصبی است. آن دسته از اعصاب پوست که وظیفه عصب رسانی به عهده آنها گذاشته شده است، به ناحیه برش بسیار نزدیک هستند. اگر پزشک، بی دقتی کند و یا تجربه کافی نداشته باشد، ممکن است آسیب دائمی به این اعصاب وارد آید و بیمار را با مشکلات جدی و جبران ناپذیری مواجه کند. در موارد بسیار شدید، ممکن است فرد مجبور شود اقداماتی را برای ساخت پروتز مچ پا انجام دهد.

2- ترومبوز ورید عمقی

کسانی که در معرض ترومبوز ورید عمقی هستند، باید بعد از انجام این عمل جراحی داروهای رقیق کننده بخورند تا در وریدهای عمقی پا هیچ لخته ای ایجاد نشود. اگر فرد، تمریناتی را که به او توصیه می شود، انجام دهد و مچ پایش را ثابت نگه ندارد، از بروز این خطر جلوگیری می شود.

3- عفونت

مورد دیگری که آن نیز از دیگر خطرات عمل جراحی خشک کردن مفصل مچ پا به شمار می رود، عفونت است. خطر بروز عفونت در بیماران حدود 1 درصد بوده و در اغلب موارد با کمک داروهای آنتی بیوتیک قابل درمان است.

دوران نقاهت در عمل جراحی خشک کردن مفصل مچ پا

در عمل جراحی فیوژن، وقتی استخوان ها نزدیک به یکدیگر قرار می گیرند و بهم متصل می شوند، (جوش می خورند) آن قسمت از استخوان که زمانی مفصل در آن بوده، دیگر نمی تواند حرکت کند و معمولاً درد در آن ناحیه به پایان می رسد.

چند روز درد و محدودیت حرکت در افرادی که عمل خشک کردن مفصل مچ پا را انجام داده اند، طبیعی است. مدت زمان بهبودی برای این بیماران، چندین هفته طول می کشد. (گاه دوره نقاهت یکساله است.)

وقتی عمل حراجی خشک کردن مفصل مچ پا به پایان می رسد، پای بیمار حدود سه ماه در گچ می ماند؛ البته پس از دو یا سه هفته، گچ اولیه با گچی سبک تر جایگزین می شود. بهتر است که بیماران در همان روز های اولیه، چگونه راه رفتن با عصا را بیاموزند و حتماً تمریناتی که به بهبودی و انعطاف پذیری عضلات کمک می کند و نیرو و توان آن را افزایش می دهد، انجام دهند.

نکاتی مهمی که در دوران نقاهت باید به آن توجه کنید:

 • در هفته اول پس از عمل فیوژن، سعی کنید هیچ وزنی رو پایی که عمل شده نیاندازید؛ بهتر است پا بالاتر از سطح بدن نگه داشته شود. فراموش نکنید که انجام تمرینات ورزشی استقامتی و حرکات کششی که فیزیوتراپیست آموزش می دهد، برای تسریع بهبودی مفید است.
 • در هفته دوم پس از جراحی، احتمالاً می توانید بلند شوید و با استفاده از عصا، مسیرهای کوتاه را بپیمایید. با این حال هیچ وزنی نباید روی پای عمل شده باشد.
 • با گذشت شش ماه، استخوان ها به مناسبی از بهبودی می رسند و عکس برداری با اشعه ایکس به خوبی می تواند پیشرفت در درمان را تائید کند. اگر اینطور باشد، افتادن وزن بدن بر روی پا، بی خطر خواهد بود. در این دوره از ماساژ دادن نواحی نزدیک به زخم غافل نشوید. اگرچه دردناک است اما در عوض حساسیت های اطراف زخم کمتر می شود و از چسبیدن بافت ها به همدیگر جلوگیری خواهد شد.
 • برای بازگشت به زندگی عادی، 6 تا 12 ماه زمان نیاز دارید. پس عجله نکنید و اجازه دهید بهبودی به مرور زمان اتفاق بیفتد.
خشک کردن مفصل مچ پا و عوارض این عمل جراحی

بایدها و نبایدهای قبل از عمل جراحی آرترودز

کسب آمادگی برای عمل جراحی، بسیار مهم است. احتمالاً پزشک شما نیز به خوبی این را می داند و به همین دلیل فهرستی از بایدها و نبایدهای قبل از عمل جراحی به شما می دهد.

این دستورالعمل ها، شامل موارد ذیل است:

 • فضای منزل برای حرکت با واکر، ویلچر یا عصا آماده شود.
 • بیمار برای عمل جراحی، چندین ساعت ناشتا باشد و چیزی نخورد و ننوشد.
 • برای مرخصی از بیمارستان و رسیدن به خانه، حتماً از کسی کمک گرفته شود.
 • چنانچه بیمار از داروهای خاصی استفاده می کند، حتماً پزشک را در جریان قرار دهد.
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون، به توصیه پزشک، یک هفته قبل از بیماری متوقف شود.

جمع بندی

از عمل جراحی خشک کردن مفصل مچ پا برایتان گفتیم و اشاره کردیم که در صورت مواجهه با چه بیماری هایی نیاز به انجام چنین عملی وجود خواهد داشت. اگر شما نیز به توصیه پزشک، قصد جراحی آرترودز را دارید، حتماً دستورالعمل های قبل از عمل را بخوانید و با کسب اطلاعات بیشتر، روند درمان خود را آغاز کنید.

کلینیک ارتوپد فنی پایار، برای شما عزیزان خدمات ارزشمندی را در نظر گرفته است. شما می توانید با پرداخت کمترین هزینه از خدمات ارتز و پروتز این مجموعه بهره مند شوید. کافیست هم اینک با ما تماس بگیرید.

کلینیک ارتوپد فنی پایار توسط دکتر محمد کفیلی لاریمی تاسیس گردیده است. مرکز ارتوپد فنی پایار با بیش از ۲۰ سال سابقه و همکاری با ارگان های خصوصی و دولتی از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران در عرصه ساخت و طراحی انواع پروتز و ارتز در کشور عزیزمان ایران و کشور های حاشیه خلیج همیشه فارس مشغول فعالیت است. از جمله خدمات ارتز و پروتز کلینیک پایار که ارائه می دهد، عبارتند از : پروتز انگشت پا ، پروتز لگن ، پروتز مچ پا ، پروتز چشم ، ارتز مچ پا ، ارتز زانو ، ارتز لگن ، ارتز دست ، ارتز شانه ، ارتز آرنج ، ارتز ستون فقرات ، ارتز  گردن (سر و گردن) ، کفی طبی و کفش طبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.