انواع پروتز اندام فوقانی چه نام دارند؟

انواع پروتز اندام فوقانی

اغلب ما در مورد انواع پروتز اندام فوقانی، اطلاعاتی نداریم و نمی دانیم در چه مواقعی می بایست یک نوع خاص از پروتز را مورد استفاده قرار داد. این نداشتن اطلاعات، در مواقع اضطراری، مشکلاتی را برای کسانی که مجبورند از پروتزها استفاده کنند، به وجود می آورد. اگر بر اثر حادثه، یکی از اعضای بدن خود و یا عزیزانتان دچار قطع و نقص شده، در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع مختلف پروتز اندام فوقانی آشنا شوید.

برای ساخت انواع پروتز، به کلینیک های فنی مراجعه کنید. در مقاله”ارتوپد فنی چیست؟” بهترین کلینیک ارتوپد فنی معرفی شده است. 

پروتز اندام فوقانی چیست؟

قبل از آنکه در مورد انواع پروتز اندام فوقانی صحبت کنیم، خوب است به معرفی پروتز اندام های فوقانی بپردازیم. اگر فرد در یکی از اندام های فوقانی اش، دچار قطع عضو شده باشد، در این صورت باید از پروتزهای مخصوص این قسمت استفاده کند. پروتزهای اندام فوقانی، برای کار در این قسمت ساخته و در اختیار فرد قرار داده می شوند. در ساخت این نوع پروتز ها که شامل پروتز مچ دست و پروتز انگشت دست ، پروتز آرنج (زیر آرنج، بالای آرنج) می باشند ، نکات زیادی باید رعایت گردد که در ادامه به صحبت در مورد آنها خواهیم پرداخت.

برای تولید و ساخت پروتز های مخصوص اندام های فوقانی، یک روش پایه و ثابت وجود ندارد؛ یعنی، وقتی یک فرد دچار قطع عضو در قسمت بالاتنه می شود، نمی تواند از پروتز فرد دیگری که در همان ناحیه دچار قطع عضو شده، استفاده کند. پروتزها باید با توجه به اندام فرد آسیب دیده ساخته شوند؛ اگر این اصل مهم رعایت نگردد، بدون شک پروتز نیز کارایی نخواهد داشت و نمی تواند باری از دوش فرد بر دارد.

در یکی از حالات زیر، انواع پروتز اندام فوقانی کاربردهای زیادی خواهد داشت:

 • قطع عضو از آرنج تا شانه
 • قطع عضو از مچ
 • قطع شدن قسمتی از دست، در حالی که کتف باقی مانده باشد
 • قطع شدن انگشت و یا انگشتان دست
 • قطع شدن قسمتی از پایین مچ
 • قطع شدن سطح شانه و قطع شدن استخوان کتف و ترقوه
 • قطع عضو در قسمتی از آرنج تا قسمت شانه

اگر قطع شدگی در یکی از اعضایی که در بالا اشاره کردیم، اتفاق بیفتد، نیاز است که از پروتزهای اندام فوقانی استفاده گردد.

آیا بدون اندام فوقانی می توان زندگی کرد؟

دست ها به ما کمک می کنند تا بتوانیم کارهای روزانه خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهیم. ما نیاز داریم از این اندام خود استفاده کنیم تا به امور و وظایفی که به عهده مان است، برسیم و از زندگی عقب نمانیم. درست است که اهمیت دست ها و حیات آنها به اندازه حیات قسمت هایی از بدن، مانند قلب و مغز نیست، اما آنها نیز در نوع خود به ما کمک می کنند تا زندگی با کیفیتی داشته باشیم و برای هیچ موردی به کسی وابسته نباشیم.

کسانی که به بنا به دلایل مختلف نمی خواهند و یا نمی توانند برای ساخت یکی از انواع پروتز اندام فوقانی اقدام کنند، باید بدانند که کیفیت زندگی شان تحت تاثیر قطع دست با چالش ها و نگرانی های زیادی مواجه خواهد شد.

بهتر است اگر می خواهید برای انجام کارهایتان به کسی وابسته نباشید و استقلالتان را هیچ خطری تهدید نکند، به فکر ساخت یکی از انواع پروتز اندام فوقانی، مانند ساخت پروتز آرنج باشید. درست است که هزینه ساخت پروتز بالاست، اما به نظر ما زندگی ارزش این صرف هزینه را دارد و این حق شماست که باقی عمرتان را بدون وابستگی به اطرافیان زندگی کنید.

 

آیا می دانید بزرگ ترین ابهام ساخت انواع پروتز اندام فوقانی چیست؟

یکی از ابهاماتی که در مورد انواع پروتز اندام فوقانی مطرح می کنند، این است که شاید این اندام های مصنوعی نتوانند آن طور که باید و شاید به وظیفه اصلی خود عمل کنند و کارا ظاهر شوند. کسانی که شناخت درست و دقیقی از این اندام های مصنوعی ندارند و نمی دانند فرایند ساخت انواع پروتز فوقانی، مانند پروتز بالای آرنج چگونه است، به کارا بودن اندام های مصنوعی شک می کنند.

اغلب افرادی که اندام های فوقانی را از دست داده و مجبور شده اند یکی از انواع پروتزهای اندام فوقانی را نصب کنند، اظهار کرده اند که زندگی شان بعد از نصب این پروتز، با تغییرات مثبت زیادی همراه شده است.

اگر کسی دچار نقص عضو شود و برای دریافت قیمت پروتز مچ دست به یکی از کلینیک های ارتوپدی فنی مراجعه کند، می تواند به مانند گذشته فعالیت های خود را از سر بگیرد و بدون آنکه احساس کمبود و یا نقصان داشته باشد، به کارهایی روزانه اش رسیدگی کند. پروتزهایی که توسط مجموعه‌ های حرفه ای ساخته می شوند، کارایی بالایی داشته و در افزایش اعتماد به نفس فرد و بازگشت او به جامعه تاثیر زیادی از خود نشان می دهند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز پا بالای زانو و ساخت آن با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

انواع پروتز اندام فوقانی چه نام دارند

انواع پروتز اندام فوقانی چیست؟

فردی که دوران بعد از نقص عضو را سپری می کند، باید در مورد انواع مختلف پروتز برای اندام فوقانی، اطلاعاتی داشته و در مورد مزیت ها و معایب آن نیز نکاتی را بداند. انواع پروتزهای اندام فوقانی به شرح زیر است:

 • پروتزهای معمولی
 • پروتزهای زیبایی که به آن پروتزهای منفعل هم می گویند
 • پروتزهای مربوط به فعالیت جسمی
 • پروتزهای مایو الکتریکی

در ادامه، هر یک از انواع پروتزها را معرفی خواهیم کرد.

پروتزهای معمولی؛ از با دوام ترین انواع پروتز اندام فوقانی

یکی از انواع پروتز اندام فوقانی، پروتز معمولی است. این نوع پروتز از  جهت با دوام بودن و پایین بودن هزینه ساخت و نگهداری، مورد توجه بسیاری افراد می باشد. پروتز معمولی که با کمک نیروی بدن کار می کند، به کمک یک باند کشی به بدن فرد متصل می شود. این نوع پروتز که با یک سیستم کابلی به بدن متصل است، به صورت ارادی قابلیت باز و بسته شدن دارد.

مزیت های این نوع پروتز را می توانیم به این صورت خلاصه کنیم:

 • دوام بالا
 • مناسب بودن قیمت
 • پایین بودن هزینه های مربوط به نگهداری
 • وزن کم

درست است که این نوع پروتز هزینه کمتری را به فرد تحمیل می کند، اما معایبی نیز دارد که خوب است به آنها توجه شود؛ برخی از معایب این نوع پروتز به شرح زیر است:

 • باندِ کشی وظیفه دارد پروتز را به بدن متصل کند؛ همین موضوع ممکن است باعث ایجاد محدودیت در دامنه حرکت های فرد شود.
 • ظاهر زیبا و خوشایندی ندارد.
 • استفاده از باند، باعث افزایش وزن پروتز شده و این ممکن است برای کسی که اندام خود را از دست داده، دردناک باشد.
 • کسی که می خواهد از این نوع پروتز استفاده کند باید توان جسمانی بالایی داشته باشد.

پروتزهای زیبایی؛ زیباترین نوع پروتز فوقانی

یکی دیگر از انواع پروتز اندام فوقانی، پروتز زیبایی است که به آن پروتز منفعل هم گفته می شود. این پروتزها شبیه ترین انواع پروتز به بدن انسان هستند و این عامل، به فرد اجازه می دهد تا به راحتی وارد جامعه شده و با اعتماد به نفس به کارهایی که قبلا انجام می داده، رسیدگی کند.

برخی از مزیت های پروتز زیبایی به این شرح است:

 • داشتن شباهت زیاد به بدن انسان
 • کمک به حفظ کردن تعادل در فرد
 • سبک بودن
 • نگهداری ساده
 • استفاده ساده

پروتزهای مربوط به فعالیت جسمی؛ کاربردی ترین پروتز اندام فوقانی

اگر در یکی از اندام های فوقانی، با نقص عضو مواجه شده و نیاز دارید یکی از انواع پروتز اندام فوقانی را نصب کنید، با توجه به نوع فعالیت هایی که دارید می توانید برای ساخت پروتز اقدام نمایید. پروتزهای مخصوص فعالیت های جسمانی، با توجه به کاری که فرد انجام می دهد، با توجه به فعالیت های او و عملکردهای خاصی که دارد، طراحی می شود. برای مثال، فرض کنید می خواهید فعالیت هایی مانند شنا کردن، گیتار زدن، ماهیگیری، بازی گلف، اسکی کردن، باغبانی و فعالیت های این چنینی انجام دهید؛ در این شرایط، پروتز مخصوص انجام فعالیت های جسمانی به شما اجازه می دهد کارهای مورد علاقه تان را انجام دهید و هیچ کمبودی حس نکنید.

پروتزهای مایو الکتریکی؛ جدیدترین انواع پروتز اندام فوقانی

از دیگر انواع پروتز اندام فوقانی، می توان به پروتزهای مایو الکتریکی اشاره کرد. این نوع پروتز با سیم باتری کار کرده و دامنه حرکات آن نامحدودتر به نظر می آید. در این نوع، نیازی نیست از باند کشی استفاده گردد و به همین سبب، بیماران در استفاده از پروتز نوع مایو الکتریکی احساس راحتی بیشتری را تجربه خواهند کرد. در پروتز مایو الکتریک، نیروی مورد نیاز برای جا به جایی اشیاء به وسیله باتری فراهم می گردد و به همین سبب، نیازی به بالا بودن قدرت جسمانی در فرد وجود نخواهد داشت.

برخی از مزیت های پروتز مایو الکتریکی به شرح زیر است:

 • بالا بودن دامنه حرکت
 • شباهت فوق العاده به بازوی واقعی انسان
 • بالا بودن قدرت برای برداشتن و یا بلند کردن اشیاء

گرچه این نوع، یکی از مدرن ترین و جدیدترین نوع پروتز است، اما معایبی نیز دارد که باید قبل از طراحی و سفارش به آنها  توجه کرد:

 • بالا بودن هزینه ساخت آن
 • بالا بودن وزن
 • بالا بودن هزینه های تعمیر
 • متکی بودن طول عمر آن به طول عمر باتری پروتز
انواع پروتز اندام فوقانی (عکس)

نکات مهم در ساخت انواع پروتز اندام فوقانی چیست؟

درست است که انواع پروتز اندام فوقانی می تواند به فرد آسیب دیده کمک کند و بسیاری از مشکلات روزمره اش را حل نماید، اما موضوع مهمی که باید به آن توجه داشت، نکات مهمی است که در حین ساخت پروتز باید رعایت گردد. در هنگام ساخت پروتز، این عوامل باید مورد توجه قرار گیرند:

 • یکی از مهم ترین نکات برای ساخت پروتز، نیاز بیمار است. نیازی های بیماری و کارهایی که به صورت روزمره انجام می دهد، در تعیین نوع پروتز تاثیر زیادی دارد.
 • وضعیت اندام های فوقانی باقی مانده نیز در هنگام ساخت پروتز باید مورد توجه قرار داده شود.
 • موقعیت اندام قطع شده و میزان آن نیز در تعیین نوع پروتز موثر است.

آیا برای ساخت پروتز اندام فوقانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

برخی افراد، به هنگام سفارش یکی از انواع پروتز اندام فوقانی، تصور می کنند همین که به یک مجموعه تولیدکننده پروتز مراجعه کنند، کافی است و نیازی نیست به نزد پزشک بروند. کسی که قصد دارد از پروتزهای اندام فوقانی استفاده کند، باید به مدت 6 ماه تحت نظر پزشک باشد. پزشک در طی این مدت، وضعیت جسمانی فرد را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد و سپس با توجه به نتیجه ای که از این ارزیابی ها به دست می آورد، راهنمایی ها و توصیه های لازم برای سفارش و ساخت بهترین و مناسب ترین پروتز را به بیمار می دهد.

نحوه استفاده از پروتز چگونه است؟

موضوع دیگری که در مورد انواع پروتز اندام فوقانی ممکن است برای افراد پیش آید، این است که آیا می توان به راحتی از این نوع پروتز استفاده کرد؟ آیا کار کردن با آن سخت است؟ فردی که دچار نقص عضو شده و مجبور است از پروتزها استفاده کند، باید مساله پروتز را به خود بقبولاند و باور کند که باقی مانده عمرش را مجبور است بدون اندام خدادادی اش و با کمک وسیله ای به نام پروتز، پشت سر بگذارد. برای کار کردن با پروتزهای مخصوص اندام فوقانی، پزشکان و متخصصان این حوزه کمک های خوبی هستند.

جمع بندی

انواع پروتز اندام فوقانی، موضوعی بود که ما در این متن به صحبت در مورد آن پرداختیم. فردی که دچار نقص عضو در یک قسمت از اندام فوقانی اش مانند مچ دست شده، باید با پزشک متخصص صحبت کرده و برای انتخاب نوع پروتز از او کمک بگیرد؛ این بهترین کار ممکن برای داشتن پروتزی با کارایی بالاست. بعد از انتخاب نوع پروتز، وظیفه ساخت آن را باید به مجموعه هایی مُحول کرد که در کار خود حرفه ای بوده و از بهترین متریال ها و مواد اولیه برای ساخت استفاده می کنند؛ یکی از این مجموعه های معتبر، پایار است. ما در ارتوپد فنی پایار تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا زندگی تان بعد از نصب پروتز، رنگی نرمال و طبیعی به خود بگیرد.

کلینیک ارتوپد فنی پایار توسط دکتر محمد کفیلی لاریمی تاسیس گردیده است. مرکز ارتوپد فنی پایار با بیش از ۲۰ سال سابقه و همکاری با ارگان های خصوصی و دولتی از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران در عرصه ساخت و طراحی انواع پروتز و ارتز در کشور عزیزمان ایران و کشور های حاشیه خلیج همیشه فارس مشغول فعالیت است. از جمله خدمات ارتز و پروتز کلینیک پایار که ارائه می دهد، عبارتند از : پروتز انگشت پا ، پروتز زیر زانو و روی زانو ، پروتز بالای زانو ، پروتز لگن ، پروتز مچ پا ، پروتز چشم ، ارتز مچ پا ، ارتز زانو ، ارتز لگن ، ارتز دست ، ارتز شانه ، ارتز آرنج ، ارتز ستون فقرات ، ارتز  گردن (سر و گردن) ، کفی طبی و کفش طبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.