بریس میلواکی چیست و با بریس بوستون چه تفاوتی دارد؟

ارتز میلواکی (بریس میلواکی)

بریس میلواکی چیست و چه تفاوتی با بریس بوستون دارد. این سوالی است که شاید در ذهن شما نیز باشد. ما در این مقاله سعی کرده ایم پاسخی کامل به این پرسش بدهیم. امیدواریم با بیان مزایا و معایب هر کدام از انواع بریس، بهتر با تفاوت بریس میلواکی با بریس بوستون آشنا شوید. با ما همراه باشید.

بریس بوستون و بریس میلواکی

مبتلایان به انحنای ستون فقرات و کسانی که از اسکولیوز رنج می برند، می توانند از بریس برای درمان ناهنجاری خود استفاده کنند. استفاده از بریس، راهکاری موثر و کم عارضه برای ممانعت از پیشرفت انحنای ستون فقرات است.

اما بریس های کمری که از آن ها صحبت می کنیم، انواع مختلفی دارند که دو مورد از شناخته شده ترین نمونه آن ها، بریس بوستون و بریس میلواکی نام دارد. شاید برای شما نیز جالب باشد بدانید که مبنای نام گذاری انواع بریس میلواکی، ویلمینگتون، بوستون، چارلستون و…نام شهری است که بریس در آن تولید شده است.

اما کدام یک بهتر است؟ بریس بوستون یا میلواکی؟ مسلماً هر یک از این ارتزها، مزایا و معایب خاص خود را دارند. با این حال لقب بهترین، از آن بریسی است که بدون بدتر کردن چرخش ستون فقرات، وضعیت بیمار را بیش از 50 درصد بهبود بخشد. در ادامه با مزایا و معایب هر یک از این بریس ها آشنا شده و این فرصت در اختیار شما قرار می گیرد تا با مقایسه این دو، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

بریس بوستون چیست؟ (توضیح جامع و کاربردی)

در ادامه پاسخ به سوال بریس میلواکی چیست، لازم است در مورد بریس بوستون نیز صحبت کنیم. بریس بوستون، از رایج ترین بریس های مدل TLSO می باشد. این مدل از بریس، برای ممانعت از پیشرفت عارضه اسکولیوز در کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. بریس بوستون، با استفاده از مواد پلاستیکی ساخته شده و طراحی آن به صورتی است که پیرامون قفسه سینه، زیر بازوها، کمر و باسن پیچیده خواهد شد. اما عملکرد این مدل از بریس، چگونه است؟

وقتی از بریس بوستون استفاده می کنید، زاویه کاب، 50 درصد کمتر از موقعی است که آن را به همراه ندارید. بوستون، منحنی های نامنظم در ستون فقرات را وادار می کند که در وضعیت مطلوبی قرار گیرند؛ بدین ترتیب رشد آن ها کندتر خواهد شد.

در طراحی بریس بوستون، پدهایی را می بینید که به صورت استراتژیک در آن تعبیه شده اند. این پدها، انحنای اسکولیوتیک را تحت تاثیر قرار می دهند و به آن فشار وارد می کنند. در این طراحی، آن بخش از بریس بدون پد، درست در برابر نقطه پد دار قرار گرفته است تا این مناطق در ایده آل ترین حالت انحنای نخاعی قرار گیرند. بر این اساس، ستون فقرات با فاصله گرفتن از فشار پد، به سوی منطقه تسکین حرکت خواهد کرد.

وجود پد در بریس، شاید برای شما به عنوان یک بیمار ناخوشایند باشد. به همین دلیل احتمالاً سعی خواهید کرد تا ستون فقرات را در منطقه تسکین قرار دهید و از فشار در امان بمانید.

بریس بوستون، متناسب با فرم بدن طراحی شده است. اما چرا؟ زیرا هنگامی که بیمار، از بریس استفاده کرده، پزشکان با استفاده از اشعه ایکس، مختصات دقیق بریس را اندازه گیری کرده اند و با سنجش زاویه کاب، از مناسب بودن آن، مطمئن شده اند. بنابراین بیمار به راحتی می تواند آن را زیر لباس خود بپوشد. البته به شرط آنکه لباس، به اندازه کافی گشاد باشد و بریس را در خود جای دهد.

اگر پزشک متخصص، برای شما استفاده از بریس بوستون را تجویز نماید، باید به مدت 18 تا 23 ساعت از شبانه روز آن را به همراه داشته باشید. دوره زمانی احتمالی که پزشک برای درمان شما در نظر گرفته، احتمالاً بین 3 تا 5 سال خواهد بود. در این بازه زمانی، شما تنها می توانید برای ورزش کردن و یا استحمام، بریس را از تن خارج کنید و مجدد بپوشید.

بریس میلواکی چیست و با بریس بوستون چه تفاوتی دارد

معایب بریس بوستون چیست؟

اگر بخواهیم نگاهی کلی به عملکرد بریس بوستون داشته باشیم و تاثیر آن در درمان ناهنجاری های ستون فقرات را در یک جمله خلاصه کنیم، باید بگوییم که استفاده از بریس بوستون یعنی به کار بردن یک راه حل دو بعدی برای یک بیماری که سه بعد دارد.

نمی توان مزایای استفاده از بریس بوستون را نادیده گرفت. اما در کنار همه این ها، این نوع بریس معایبی هم دارد که بد نیست آن را بدانید. مهمترین پیامد استفاده از بریس بوستون، ضعف کلی ستون فقرات است.

بستن بریس بوستون، شکم را محدود و ضعیف می کند. می دانیم دیسک های نخاعی، برای بازسازی به حرکت نیاز دارند. با وجود بریس بوستون، این فرایند به سختی طی می شود و حتی ممکن است بریس، سفتی ستون فقرات را افزایش دهد. به علاوه وقتی انحنای ستون فقرات، بدون تقویت شدن و ثابت ماندن به داخل شکم رانده شود، گاه اثرات معکوسی بر جای می گذارد.

وقتی از بریس بوستون استفاده می کنید، ممکن است با این عوارض مواجه گردید:

 • پوست تان دچار قرمزی و زخم خواهد شد.
 • در گرما احساس ناراحتی شدید می کنید.
 • عضلات ران دردناک و سفت می شود.
 • نمی توانید مثل سابق ورزش کنید.
 • در خم شدن، ناتوان خواهید شد.
 • شکم شما ضعیف می گردد.
 • فشار شکم افزایش می یابد.
 • تنفس تان محدود می شود.

برخی از عوارض استفاده از بریس بوستون، به دلیل عدم استفاده صحیح از آن ایجاد می شود؛ برای مثال اگر بریس را خیلی محکم ببندید، دیگر نمی توانید به راحتی نفس بکشید. همچنین اگر بریس بر روی دنده ها فشار وارد کند، ممکن است دچار انسداد روده شوید.

چنانچه در هنگام استفاده از بریس بوستون، دچار حالت تهوع شدید، بلافاصله آن را از تن خارج کنید. این عارضه اگرچه نادر اما بسیار خطرناک و مرگبار است.

درباره بریس میلواکی چه می دانید؟

برخی افراد، بریس میلواکی را به عنوان بریس ستون فقرات قفسه سینه می شناسند. بریس میلواکی، از جمله بریس های کمری است که با هدف اصلاح خمیدگی مرکز کمر از آن استفاده می شود. این بریس، از گردن تا لگن بیمار ادامه دارد. بی دلیل نیست که آن را جزو محدود کننده ترین بریس ها دسته بندی می کنند.

پزشک تنها در مواردی اقدام به تجویز بریس میلواکی می کند که اطمینان یابد این نوع از بریس، مناسب ترین انتخاب برای بیمار است و جایگزینی برای آن نیست. بسیاری از بیماران، استفاده از بریس بوستون یا دیگر بریس هایی که محدودیت کمتری دارند را ترجیح می دهند.

پیشینه استفاده از بریس نخاعی، به دهه 1940 برمی گردد.در آن سال ها، پزشکان برای جلوگیری از پیشرفت انحنای ستون فقرات، آن را تجویز می کردند. البته پس از آنکه بریس های نه چندان محدودکننده به بازار معرفی شد، دایره خرید و استفاده از بریس نخاعی میلواکی، کاهش یافت. با این حال، هنوز هم بسیاری از متخصصان، بریس میلواکی را گزینه مناسبی برای کنترل انحنا ستون فقرات و اصلاح آن می دانند و آن را برای معدودی از بیماران، تجویز می کنند. با توجه به توضیحی که دادیم، امیدواریم توجه شده باشید، بریس میلواکی چیست.

اصول بریس میلواکی

با اصول و تکنیک بریس میلواکی آشنا شوید!؟

بریس میلواکی از یک پایه که شامل حلقه گردن، پد فشار دنده و شکم بند متصل شده به لگن تشکیل شده است. شکم بند این بریس را خیلی آرام و آهسته روی ستیغ خاصره ای، در ناحیه اطراف کمر قرار داده و برای آنکه از ناحیه شکم حمایت به عمل آورد، به شکل منحنی به سمت بالا تمایل پیدا می کند. این بریس لگن را در شیب عقب نگه می دارد تا به مرور زمان این مشکل حل شود.

میله های فلزی این بریس به کمربندی چرمی متصل شده تا یک پایه برای قرار گرفتن قوس های فلزی در جلو و عقب ایجاد شود. این قوس ها به شکل حلقه از اطراف گردن عبور می کند و پایه ها نیز قابل تنظیم هستند.

قالب گلو در این نوع بریس، دقیقا در قسمت زیر چانه ی فرد قرار می گیرد و در صورتی که کاملا اندازه باشد، فک بیمار را لمس نمی کند. از جمله کاربردهای این قالب، یادآوری به بیمار به جهت بردن چانه به سمت عقب است.

پد فشار به کار برده شده در این بریس، یک نوع بند چرمی، گسترده، سنگین و ساده است و باعث اصلاح چرخش دنده ها می شود. این بند به وسیله گیره ها به پایه مورد نظر وصل شده است. اگر به ساخت بریس های نیاز دارید به مراکزی مراجعه کنید که در حوزه ساخت انواع بریس و انواع پروتز مانند ساخت پروتز مچ دست فعالیت می کنند.

بریس میلواکی

مدت زمان استفاده از بریس میلواکی چقدر است؟

یکی از موضوعات مهمی که در مورد بریس میلواکی باید مطرح شود، مدت زمان استفاده از آن است. اگر در مدت زمانی که لازم است، این بریس به کار برده نشود قطعا نمی تواند هیچ آثار درمانی از خود به جای بگذارد و مشکل ایجاد شده را حل کند. پس اگر کودک یا نوجوان شما مجبور است از این بریس استفاده کند، به او انگیزه بدهید و او را تشویق کنید که آن را تا مدتی که پزشک صلاح دانسته است، استفاده کند.

نکته دیگری که در مورد مدت زمان استفاده از بریس، خوب ذکر شود این است که بازه زمانی مناسب برای نصب و به کار گیری آن توسط پزشکان متخصص تعیین می شود. معمولا، پزشکان با توجه به شرایط سنی کودک و شرایطی که او از نظر بلوغ دارد، به بیمار خود توصیه می کند این بریس را نصب کند. به صورت کلی، افرادی که نیاز دارند از این بریس استفاده کنند باید بین 12 ماه تا 18 ماه آن را نصب کرده و مورد استفاده قرار دهند.

در ضمن، فرد در طی مدت زمان نصب این بریس، باید هر ماه یک بار به پزشک خود مراجعه کرده و در جریان روند بهبودی بیماری اش قرار بگیرد. گاهی اوقات شاید لازم باشد بریس مجددا تنظیم شود که این مورد نیز توسط کارشناسان کلینیک های ساخت پروتز انجام می شود.

بریس شنو یا چنو چه تفاوتی با بریس میلواکی دارد؟

یکی از انواع بریس هایی که برای اصلاح و درمان ستون فقرات به کار برده می شود، بریس شنو نام دارد. این بریس در سال 1970 ابداع شده است و می تواند با در نظر گرفتن اصلاح سه بعدی ستون فقرات، اسکولیز را درمان کند. این نوع بریس را یکی از انواع بریس های سخت می دانند. در ساخت این نوع بریس از پلاستیک استفاده می کنند.

یکی از تفاوت هایی که بین بریس میلواکی و بریس شنو وجود دارد، شکل آن است. میلواکی از جمله بریس هایی است که شکل کاملا قرینه و متقارنی دارد، اما شنو از جمله بریس هایی است که ظاهر آن نا متقارن است و با توجه به میزان و محل انحراف شکل های متفاوتی دارد.

دیگر تفاوتی که بین این دو نوع بریس می توان مشاهده کرد، متریالی است که در ساخت آنها به کار برده شده است. شنو یا چنو یکی از بریس هایی است که تماما از پلاستیک ساخته شده، اما در ساخت بریس میلواکی از پلاستیک و آلومینیوم استفاده شده است. شکل ظاهری نیز یکی از مواردی است که می توان از آن به عنوان تفاوت بین بریس چنو و میلواکی یاد کرد. چنو را می توان زیر لباس هم پوشید و کسی هم متوجه آن نشود، اما بریس میلواکی چنین قابلیتی ندارد و همان طوری که اشاره کردیم این موضوع یکی از معایب میلواکی به شمار می رود.

بریس شنو یا چنو چه تفاوتی با بریس میلواکی دارد؟

عملکرد بریس میلواکی به چه صورت است؟

بریس میلواکی، از جمله بریس هایی است که پزشکان، آن را در دوران کودکی و نوجوانی برای کنترل و جلوگیری از پیشرفت انحنای ستون فقرات، تجویز می کنند. اگر این نوع از بریس را از نزدیک دیده باشید، حتماً می دانید که متشکل از کمربند لگنی متصل به برخی پدها و میله ها است. این قطعات با حلقه گردن به یکدیگر متصل می شوند.

وقتی بریس میلواکی را می پوشید، کمرتان در بهترین وضعیت قرار می گیرد و در جای خود تثبیت می شود. یادتان باشد که هنگام استفاده از بریس میلواکی، باید بتوانید فعالیت های روزانه خود را به راحتی انجام دهید و با آن اذیت نشوید؛ تنها در این صورت سلامت شما تضمین می گردد.

 پزشکان به بیمارانی که قصد استفاده از بریس میلواکی را دارند، توصیه می کنند که برای کسب نتیجه بهتر، هر روز 23 ساعت این بریس را بپوشند تا در یک بازه زمانی چند ساله، شاهد تاثیرات مثبت آن باشند.

از معایب بریس میلواکی چه می دانید(معایب بریس میلواکی چیست)

بریس میلواکی با همه تاثیرات مثبتی که در کمک به توانبخشی بیماران مبتلا به انحنای ستون فقرات دارد، خالی از معایب نیست. برخی از کسانی که از بریس میلواکی استفاده کرده اند، تاثیرات آن را ناامید کننده می دانند. واقعیت این است که اگر به درستی از بریس میلواکی استفاده نشود، و بیمار حس می کند که محدود شده است. همچنین پوشیدن لباس سایز و مد روز کمی سخت می می شود خوشبختانه برای رفع بخش قابل توجهی از این مشکلات، تنها کافیست به درستی از بریس استفاده نمایید. توجه داشته باشید که نباید بریس روی بدن شما بچرخد.

از مهمترین امتیازات بریس میلواکی به عنوان یک ارتز سرویکولومبساکروال، امکان تنظیم آن بر اساس فرم بدن بیمار است. تیم پزشکی با قطعات پیش ساخته ای که در اختیار دارد، بهترین نوع از بریس را متناسب با قالب بدن بیمار می سازد.

لازم است که بیماران به صورت دوره ای به پزشک خود مراجعه نمایند و اجازه دهند که پزشک، تنظیمات بریس را کنترل نماید. با این کار پزشک می تواند تغییرات لازم را بر روی بریس انجام دهد و روند پیشرفت آن را بررسی کند.

عوارض بریس میلواکی چیست؟

در این مقاله به سوال بریس میلواکی چیست، پرداختیم و سعی کردیم مهم ترین مزیت هایی که این نوع بریس برای بدن دارد، معرفی کنیم. شاید ظاهر این بریس از نظر برخی افراد، قابل قبول نباشد، اما برخی جاها، استفاده از آن تنها راه حل موجود برای درمان عارضه ای است که فرد به آن دچار شده است.

همان طوری که اشاره کردیم، بریس میلواکی کمک می کند، قد فرد، بلندتر به نظر آید، و پشتش صاف تر شود. این یکی از مهم ترین و قابل توجه ترین مزیت های این بریس است. سوالی که برای برخی افراد ممکن است به وجود آید این است که آیا استفاده از این بریس عوارضی دارد؟

مهم ترین عارضه بریس میلواکی، عجیب بودن شکل ظاهری آن است. در بالاتر گفتیم، این بریس ظاهر متعارفی ندارد و از آنجایی که اغلب، نوجوانان مجبورند آن را نصب کنند، ممکن است به دلیل ظاهری که این بریس ها دارند، تمایلی برای نصب و استفاده از آنها نداشته باشند، و به این شکل، پروسه درمان را به تاخیر اندازند. بهتر است نوجوانانی که مجبورند این بریس را استفاده کنند، تحمل کرده و تا پایان زمانی که پزشک تشخیص داده است آن را نصب کنند.

در خصوص بریس میلواکی چه می دانید؟

تاثیر بریس در اسکولیوز چگونه است؟ بریس میلواکی چگونه اسکولیوز را درمان می کند؟

یکی از جاهایی که پزشکان مجبورند برای درمان آن از بریس میلواکی را تجویز کنند اسکولیوز است. اسکولیوز نوعی انحراف و کجی در ستون فقرات است که می بایست درمان شود. درمان نشدن این عارضه، مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می آورد. زمانی که انحراف ستون فقرات به 25 درجه رسیده و یا مواقعی که انحراف آن در باره زمانی 4 تا 6 ماه، 5 درجه بدتر شده باشد پزشک از بیمار خود می خواهد تا برای درمان، این بریس را نصب کند.

موضوعی که شاید لازم باشد در مورد آن اطلاعاتی داشته باشید، تاثیر بریس در اسکولیوز و نحوه درمان آن با کمک این بریس است. مهم ترین هدفی که پزشک با بستن این بریس به دنبال محقق آن است، توقف رشد در استخوانی است که تحت فشار قرار دارد و رشد بیشتر در استخوانی است که کمتر تحت فشار قرار دارد.

این بریس، با تحت تاثیر قرار دادن رشد استخوان ها، میزان انحنای ستون فقرات را در آن سمتی که می بایست کند شود، کند کرده و در سمتی که نیاز به رشد دارد، سرعت می دهد. شاید این بریس نتواند به صورت کامل، انحنای ایجاد شده در ستون فقرات را از بین ببرد اما قطعا می تواند جلوی پیشگیری و گسترش آن را بگیرد.

 

تاثیر بریس میلواکی در درمان اسکولیوز

بریس کمری چیست؟ تفاوت آن با بریس میلواکی چیست؟

بریس میلواکی چیست، به صورت مفصل توضیح داده شد. امروزه، انواع و اقسام ابزارها برای رفع نواقص جسمانی ما و کاهش درد وجود دارند که یکی از آنها بریس کمری است. برای اطلاع کسانی که نمی دانند بریس کمری چیست، باید بگوییم که این نوع بریس، برای موضوعات و اهداف زیر به کار برده می شود:

 • کاهش کمر درد و تنش های عضلانی که در این ناحیه حس می شود.
 • این نوع بریس، یک محیط امن برای ستون فقرات ایجاد می کند.
 • کسانی که بریس کمری می بندند، می توانند عملکرد روزانه شان را به شکل موثری بهبود دهند.

با توجه به کاربردهایی که برای بریس کمری اشاره شد، اکنون می توان در مورد تفاوت این نوع بریس و بریس میلواکی صحبت کرد. بریس هایی که تحت عنوان بریس کمری به کار برده می شوند، فقط نقش نگهدارنده و کمکی دارند و از عضلات کمر به خوبی حمایت می کنند؛ اما بریس نوع میلواکی، یک نوع بریسِ درمانی است و همان طوری که اشاره شد، برای کودکانی که دچار انحراف در ناحیه ستون فقرات هستند، تجویز می شود. این بریس، یکی از محدود کننده ترین بریس ها به شمار می رود و بیمار در آن، آزادی عمل زیادی ندارد.

قیمت بریس میلواکی چند است؟

در ادامه صحبت و معرفی بریس میلواکی، لازم می دانیم در مورد قیمت آن نیز صحبت کنیم. بریس ها یکی از ابزارهایی هستند که در مراکز فروش تجهیزات ارتوپدی ارائه می شوند و شما برای خرید آنها و دریافت قیمت بریس میلواکی می توانید به این مراکز و فروشگاه ها مراجعه کنید.

بریس ها با قیمت های متفاوتی ارائه می شوند؛ از جمله عوامل تاثیرگذار می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • یکی از عوامل تغییر دهنده قیمت این نوع بریس، اندازه آن است.
 • تنوع در مدل های مختلف این نوع بریس دیگر عامل تغییر دهنده قیمت است.
 • جنسی که در تولید و ساخت آن نیز به کار برده شده، در قیمت تاثیر زیادی دارد.
 • وجود قطعات مختلف، از جمله کمربند، بخش یقه، و میله ها نیز دیگر عامل تغییر دهنده قیمت آن هستند.
 • حتی برندی که بریس را تولید کرده است نیز روی قیمت تاثیر خاص خود را دارد.

نکته مهم دیگری که می بایست به آن توجه و دقت داشته باشید، قیمت بریس های اختصاصی است. اگر پزشک شما بنا به هر دلیلی، تشخیص داده که یک نوع خاص از بریس باید برای شما ساخته شود، مجبورید قیمت بالاتری برای تهیه آن پرداخت کنید. برای ساخت بریس های اختصاصی می بایست به کلینیک هایی مراجعه کنید که تجهیزات لازم برای ساخت آن را دارند.

 

برای خرید بریس میلواکی چه کنیم؟

برای خرید بریس میلواکی چه کنیم؟

برای خرید بریس میلواکی می بایست به مراکز فروش لوازم پزشکی مراجعه کنید. در آنجا می توانید در جریان قیمت بریس میلواکی نیز قرار بگیرید و اگر دیدید که قیمت آن از نظر شما مناسب است، برای تهیه اش اقدام کنید. البته به غیر از رفتن به فروشگاه های حضوری، ممکن است بتوانید این نوع بریس را از فروشگاه هایی که به صورت غیر حضوری و آنلاین فعالیت می کنند نیز تهیه کنید. یکی از مزیت های این روش، تهیه اجناس با قیمتی مناسب تر از قیمت فروشگاه های حضوری و فعال در سطح شهر است.

گاهی اوقات، پزشک از شما می خواهد که برای داشتن بریس میلواکی اختصاصی اقدام کنید. در این مواقع، رفتن به فروشگاه های حضوری و غیر حضوری کمکتان نمی کند. تنها کاری که در چنین شرایطی می توانید انجام دهید مراجعه کردن به کلینیک های ارتوپدی فنی همچون پایار است. این کلینیک، می تواند بریس اختصاصی را متناسب با شرایط شما بسازد و در اختیارتان قرار دهد. البته، خاطر نشان می کنیم که قیمت بریس های اختصاصی از قیمت بریس هایی که به صورت آماده در بازار به فروش می رسند بالاتر است که این نیز به دلیل سفارشی بودن نوع بریس است.

جمع بندی

امیدواریم با توجه به آنچه در این مقاله گفته شد، به درستی توانسته باشید تفاوت بریس میلواکی با بریس بوستون را تشخیص دهید و متوجه شوید که بالاخره کدام یک برای شما بهتر است. توضیحات بیشتر در این باره را می توانید با برقراری ارتباط با کلینیک ارتوپد فنی پایار به دست آورید. منتظرتانیم. برای تماس با کارشناسان و متخصصان کلینیک ، می توانید از شماره های موجود در فوتر سایت استفاده کنید.

کلینیک ارتوپد فنی پایار توسط دکتر محمد کفیلی لاریمی تاسیس گردیده است. مرکز ارتوپد فنی پایار با بیش از ۲۰ سال سابقه و همکاری با ارگان های خصوصی و دولتی از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران در عرصه ساخت و طراحی انواع پروتز و ارتز در کشور عزیزمان ایران و کشور های حاشیه خلیج همیشه فارس مشغول فعالیت است. از جمله خدمات ارتز و پروتز کلینیک پایار که ارائه می دهد، عبارتند از : پروتز انگشت پا ، پروتز زیر زانو و روی زانو ، پروتز بالای زانو ، پروتز لگن ، پروتز مچ پا ، پروتز مچ دست ، پروتز آرنج (زیر آرنج و روی آرنج و بالای آرنج) ، پروتز انگشت دست ، پروتز چشم ، ارتز مچ پا ، ارتز زانو ، ارتز لگن ، ارتز دست ، ارتز شانه ، ارتز آرنج ، ارتز ستون فقرات ، ارتز  گردن (سر و گردن) ، کفی طبی و کفش طبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *