3 راهکار مطمئن⭐ درمان دبلیو نشستن کودک

درمان دبلیو نشستن کودک های 5 تا 12 سال

درمان دبلیو نشستن کودک تا زمانی که کودک به آن عادت نکرده باشد، هیچ لزومی ندارد. مشکل، زمانی خود را نشان می دهد که کودک دچار عوارض نشستن به شکل W شود. در صورتی که یکی از عوارض ذکر شده در این متن مشاهده شود، باید هر چه سریع تر برای درمان آن یک اقدام جدی صورت گیرد.

والدین، مسئولند طرز صحیح نشستن کودک را به او آموزش دهند و از نشستن کودک به صورت قورباغه ای جلوگیری کنند. اگر نگران فرزندتان هستید و دوست ندارید در آینده با برخی مشکلات جسمی درگیر شود، ادامه این متن را مطالعه کنید.

چرا کودک دوست دارد به شکل w بنشیند؟

قبل از آنکه در مورد درمان دبلیو نشستن کودک صحبت کنیم، لازم می دانیم در مورد این موضوع صحبت کنیم که اساسا چرا کودکان دوست دارند به شکل قورباغه ای روی زمین بنشینند؟ این مدل نشستن برای آنها چه جذابیتی دارد؟

بازه سنی 2 تا 5 سال، یکی از دوره های مهم برای ایجاد تعادل در بدن کودک است. کودکان در این سنین، قوی تر شده و می توانند تعادل خود را در موقع نشستن حفظ کنند.

برخی کودکان برای آنکه تعادل خود را در زمان نشستن به خوبی حفظ کنند، به جای آنکه از عضلات مرکزی بدنشان استفاده کنند، به صورت w روی  زمین می نشینند.

کودکی که عضلات لگن او انعطاف پذیر نیست، بیش از بقیه کودکان این مدل نشستن را انتخاب می کند. والدینی که از این مدل نشستن کودک جلوگیری نمی کنند، یک کودک ناسالم تربیت می کنند و باید در آینده این نه چندان دور برای سفارش انواع ارتز، مانند ارتز زانو، ارتز ستون فقرات و ارتز لگن اقدام کنند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت انواع پروتز و ارتز با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

درمان دبلیو نشستن کودک

بدترین عوارض نشستن به صورت دبلیو چیست؟

برخی والدین برای انجام اقدامات موثر در جهت درمان دبلیو نشستن کودک، نیاز به یک تلنگر دارند. تلنگری که در اینجا می تواند بسیار کاربردی ظاهر شود، برشمردن بدترین و خطرناک ترین عوارضی است که این مدل نشستن در کودکان باعث می شود. برخی از عوارض ناخوشایند و آزاردهنده نشستن به صورت دبلیو به شرح زیر است:

1- ایجاد ضعف در تنه و پاها

کودکانی که پایین تنه ضعیفی دارند، بیش از بقیه در معرض عوارض نشستن به صورت دبلیو قرار می گیرند. وقتی کودک به این مدل نشستن ادامه می دهد و آن را به یک عادت تبدیل می کند، نه تنها به تقویت عضلات پایین تنه و پاهای خود کمک نمی کند، بله شرایط را برای بدتر شدن وضعیت، آماده نیز می کند.

نشستن به صورت قورباغه ای، هم باعث ایجاد ضعف در تنه کودک می شود و هم پاهای او قدرت کافی برای ایجاد تعادل پیدا نخواهند کرد.

2- دیسپلازی لگن

وقتی کودک در وضعیت دبلیو قرار می گیرد، فشار زیادی به ناحیه باسن و لگن وارد می شود. در این مدل نشستن، باسن به سمت داخل چرخیده و در صورتی که کودک مشکلات مفصلی نیز داشته باشد، احتمال آنکه دررفتگی لگن ایجاد شود، زیاد خواهد بود. گاهی اوقات تشخیص دیسپلازی یا دررفتگی لگن در کودکان دشوار است و امکان آن تا زمانی که کودک بزرگ تر شود، وجود نخواهد داشت. این عارضه ممکن است کودک را به سمت استفاده از خدمات ساخت پروتز لگن سوق دهد.

3- کاهش هماهنگی دو جانبه

وقتی کودک به مدت زمان طولانی در وضعیت قورباغه ای می نشیند، حرکت های تنه به شدت محدود می شود و کودک، تنها از یک طرف بدن خود، کار می کشد. این در نوع خود می تواند یکی از بدترین عوارض نشستن به حالت دبلیو باشد.

4-مهارت های چرخش تنه ضعیف

در w نشستن، کودک به اندازه کافی برای قائم نگه داشتن بدن از عضلات بالا تنه استفاده نمی کند. عدم توجه به درمان دبلیو نشستن کودک تاثیر منفی بر هماهنگی، تعادل و مهارت های حرکتی او خواهد داشت. بی توجهی به این عارضه و عوارضمشابه، شما را مجبور به پرداخت قیمت پروتز لگن خواهد کرد.

خام-بودن-حرکات-کودک-بدترین-عوارض-نشستن-به-صورت-دبلیو

5- خام بودن حرکات کودک

علت اینکه می گوییم خانواده ها می بایست برای درمان دبلیو نشستن کودک اقدامات جدی انجام دهند، خام بودن برخی حرکات است. اگر یک کودک عادت کرده باشد که به مدت طولانی روی زمین به صورت دبلیو بنشیند، مفصل های زانو و مچ پا ضعیف شده و ثبات پایینی پیدا می کنند. در این کودکان، انجام حرکت هایی مانند لی لی کردن، پریدن و دویدن به سختی انجام شده و وقتی که کودک می خواهد با دوستان و هم سن و سال های خود این حرکت ها را انجام دهد، خامی و ناپختگی زیادی در حین حرکات به چشم می خورد.

6-ایجاد شدن برخی محدودیت ها

عارضه دیگری که باعث شده پزشکان به والدین توصیه کنند تا برای درمان دبلیو نشستن کودک خود اقدام کرده و اجازه ندهند که این مدل نشستن به یکی از عادت های آنها تبدیل شود، بروز برخی محدودیت ها است. یکی از محدودیت هایی که برای این گروه از کودکان ایجاد می شود، کاهش حرکت های چرخشی تنه است. کاهش انعاطف پذیری عضله های قرار گرفته در دو طرف تنه نیز دیگر از محدودیت هایی است که برای این گروه از کودکان ایجاد می شود. برای جلوگیری از بروز محدودیت ها، می بایست مدل درست نشستن را به کودک آموزش داد.

روش های کاربردی برای درمان دبلیو نشستن کودک

 

4 تمرین کاردرمانی برای مهار نشستن دبلیو در کودکان

علاوه بر نکاتی که در فوق بیان کردیم، تمرین های کاردرمانی زیر هم می تواند در درمان نشستن به صورت دبلیو کمک کننده باشد:

1- کشش پروانه ای

برای این تمرین، کودک به حالت طاق باز می نشیند؛ کف پای کودک روی زمین قرار گرفته و زانوهای او خم می شود. در مرحله بعدی، دو ران عضلات تحت کشش قرار داده می شوند؛ بهتر است زمان کشش ۳۰ ثانیه باشد.

 2- تقویت  عضله  داخلی ران

در این تمرین، کودک باید روی یک چهارپایه بنشیند و پاشنه یک پای خود را در امتداد ساق پای دیگر به سمت بالا حرکت دهد. برای هر پا باید ۱۵ حرکت انجام شود.

3- تقویت عضلات چرخاننده ران

در این حالت کودک به ‌صورت دمر خوابیده و ساق پای او بر زمین عمود می شود. حال از کودک بخواهید یک پای خود را از سمت بیرون به داخل و تا پشت زانوی پای دیگر حرکت دهد.

4-راه رفتن با توپ 

در این وضعیت یک توپ سبک کم باد و یا بادکنک را بین دو زانوی کودک خود قرار دهید. از کودک خود بخواهید که در این حالت قدم بردارد. برای درمان دبلیو نشستن کودک، این تمرین به صورت روزانه و به مدت سه دقیقه انجام شود، بهتر است.

 

بهترین روش برای درمان دبلیو نشستن کودک

درمان دبلیو نشستن کودک یا پیشگیری از این مدل نشستن؛ کدام یک در اولویت قرار دارد؟

ما در این مقاله در مورد عوارض بد نشستن، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. اگر فرزندتان کوچک است و به تازگی یاد گرفته که روی زمین بنشیند، قبل از آنکه به دنبال پیدا کردن روش هایی برای درمان دبلیو نشستن کودک باشید، از نشستن کودک به صورت دبلیو پیشگیری کنید. معمولا در هر کاری، پیشگیری بهتر از درمان جواب داده و عاقلانه تر به نظر می رسد.

برای آنکه از نشستن به صورت w جلوگیری کنید، کاری کنید که فرزندتان کمتر روی زمین بنشیند. اگر کودکتان یک اتاق مخصوص به خود دارد، یک صندلی که متناسب با هیکل و اندامش است، خریداری کنید و در اتاقش بگذارید و از او بخواهید تا جایی که می تواند روی این صندلی نشسته و از نشستن روی زمین اجتناب کند.

اگر به هر علتی، کودکتان می خواهد روی زمین بنشیند، به مدل نشستنش دقت کنید و وقتی برای اولین بار می بینید که به صورت w روی زمین می نشیند، از این کار جلوگیری کنید. تا جایی که می توانید اجازه ندهید که راحتی این مدل نشستن را تجربه کند؛ زیرا ممکن است دل کندن از آن برایش سخت شود.

آیا می دانید درمان دبلیو نشستن کودک چیست

آیا یک راهکار مطمئن برای درمان دبلیو نشستن کودک وجود دارد؟

برای درمان دبلیو نشستن کودک به راهکارهایی که در ادامه ذکر می کنیم، عمل کنید و اگر دل و جانتان برای فرزندتان می تپد، آنها را به مرحله اجرا درآورید. این راهکارها به شرح زیر هستند:

  • اشیائی را در ارتفاع های متفاوت قرار دهید و از کودک خود بخواهید پا بلندی کرده و آنها را بردارد؛ این عمل به تقویت ماهیچه های تنه کمک می کند.
  • وقتی کودک در حال بازی و یا یک کار انفرادی است، از او بخواهید به جای نشستن به صورت w پاهای خود را دراز کند.
  • طرز درست نشستن را به کودک خود آموزش دهید و این کار را تا زمانی که نشستن به صورت w از ذهنش خارج شود، تکرار کنید.
نشستن قورباغه ای چه عوارضی دارد؟ چرا باید برای درمان دبلیو نشستن کودک اقدام کرد؟

آیا صاف نشستن کودکان می تواند یکی از روش های درمان دبلیو نشستن کودک باشد؟

یکی از روش های درمان دبلیو نشستن کودک این است که کودک شما عادت کند با کمری صاف روی زمین و یا صندلی بشنید. کودک در هر وضعیتی نمی تواند کمر خود را صاف کند و همین موضوع باعث می شود که او عادت نشستن به صورت دبلیو را به مرور فراموش کند. به همین دلیل، سعی کنید صاف نشستن کودکان را تشویق کنید و برای این مورد جایزه ای در نظر بگیرید تا او بتواند برای نشستن به این صورت انگیزه و اشتیاق مضاعفی پیدا کند.

کودکانی که از همانی سنین کودکی به صورت صاف می نشینند، فرصت و مجال آنکه پاهای خود را به سمت عقب ببرند و عادت نشستن به صورت دبلیو در آنها ایجاد شود، به وجود نمی آید. برای عادت صاف نشستن در کودکان ایجاد شود می توانید از روش های متفاوتی استفاده کنید. برای مثال هر زمان که می بینید کودکتان کمر خود را خم کرده است به او یاداوری کنید که کمرش را صاف کرده و درست روی زمین بنشیند. گاهی نیز ضعیف بودن عضلات است که باعث می شود کودک کمر خود را خم کرده و بعدها عادت نشستن به صورت دبلیو نیز در او ایجاد شود.

آیا صاف نشستن کودکان می تواند یکی از روش های درمان دبلیو نشستن کودک باشد؟

نشستن قورباغه ای چه عوارضی دارد؟ چرا باید برای درمان دبلیو نشستن کودک اقدام کرد؟

نشستن به صورت دبلیو یکی از محبوب ترین مدل های نشستن در کودکان به شمار می رود. برخی کودکان وقتی به این صورت روی زمین می نشینند، راحتی زیادی را تجربه کرده و به همین دلیل سعی می کنند در سایر اوقات نیز به صورت قورباغه روی زمین قرار بگیرند.

این مدل نشستن در کودکان عوارض زیادی دارد که از جمله آنها می توانیم به در رفتگی لگن اشاره کنیم. اگر می خواهید در مورد عوارض این مدل نشستن اطلاعات بیشتری به دست آورید، مقاله ی نشستن قورباغه ای چه عوارضی دارد را حتما مطالعه کنید. این مقاله به شما کمک می کند تا در مورد آسیب هایی که ممکن است کودک شما در آینده با آنها درگیر شود، اطلاعات بیشتری به دست آورید.

درمان دبلیو نشستن کودک با برخی راهکارهای ساده نیز امکان پذیر است. برای مثال، شما می توانید یک صندلی مناسب قد و وزن کودک برای او تهیه کرده و از او بخواهید تا به جای نشستن روی زمین، روی این صندلی بنشیند. نشستن به شکل دبلیو ممکن است باعث ایجاد پای پرانتزی در کودکان نیز شود. به خاطر داشته باشید، درمان پای پرانتزی در بزرگسالی، سخت و پیچیده است.

جمع بندی

ما سعی کردیم به زبانی ساده و روان، در مورد عوارض و روش های درمانی بد نشستن کودک صحبت کنیم. درمان دبلیو نشستن کودک نیاز به زمان دارد. اگر کودک شما خیلی وقت است که به این صورت می نشیند، مدت زمانی طول می کشد تا آن را به طور کامل فراموش کرده و درست روی زمین بنشیند.

این متن به همت و تلاش کارشناسان کلینیک ارتوپدی فنی پایار تهیه شده است. پایار، یکی از مطرح ترین و برترین کلینیک های سازنده انواع پروتز و ارتز در کشور است. اگر خدای نکرده کودک شما به دلیل بد نشستن، مجبور شود از یکی از انواع ارتز استفاده کند، می توانید روی خدمات ارزنده این مجموعه حساب ویژه ای باز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *