نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود؟

نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود و و چه عوارضی دارد

نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود، سوال اغلب والدینی است که تا به امروز نمی دانستند، بد نشستن کودک می تواند مشکلات زیادی را برای او به همراه داشته باشد. عوارض نشستن به شکل W اصلا شوخی بردار نیست و توصیه همیشگی ما به والدین این است که روش درست نشستن را به کودک خود آموزش دهند.

اگر کودکتان به شکل W می نشیند و اگر شما دوس دارید یک فرزند سالم تحویل جامعه دهید، در ادامه این متن با ما همراه باشید؛ ما قصد داریم به شما کمک کنیم تا کودکی شاد، سالم و سرزنده داشته باشید.

 

باید بدانید نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود

بدترین و خطرناک ترین ناهنجاری های بد نشستن کودک کدام است؟

آیا به مدلی که فرزندتان در منزل می نشیند دقت کرده اید؟ آیا می دانید نشستن به شکل W باعث کدام ناهنجاری می شود؟ آیا دوست دارید از بروز عوارض این مدل نشستن جلوگیری کنید؟

ما قصد نداریم با بیان عوارض بد نشستن کودکتان، ترس و دلهره در وجود شما بیندازیم، ما می خواهیم شما قانع شوید که این مدل نشستن اثرات بدی بر بدن کودک شما خواهد داشت. ما از شما می خواهیم، طرز صحیح نشستن کودک را به او بیاموزید و از بروز عوارضی که کودکتان را مجبور می کند از ارتز زانو، ارتز ستون فقرات و ارتز لگن استفاده کند، جلوگیری کنیم.

حال که متوجه شدید هدف ما از بیان عوارض نشستن کودک به صورت قورباغه ای چیست، ادامه این عنوان را که در خصوص عوارض خطرناک و جبران ناپذیر بد نشستن در کودک است، مطالعه کنید.

1- بروز مشکلات و بیماری های مفصلی؛ فرد درد زیادی را تحمل می کند

شاید افرادی را اطرافتان مشاهده کرده باشید که از درد مفصل های خود شکایت می کنند و دائم در حال مراجعه به دکتر برای حل این مساله و مشکل هستند. یکی از دلایلی که این گروه مجبورند این درد ناخوشایند و آزاردهنده را تحمل کنند، نشستن به صورت قورباغه ای است. وقتی فرد به صورت W می نشیند، فشار زیادی به مفاصل خود وارد می کند و این فشار مضاعف باعث ایجاد درد به خصوص در مفاصل زانو می شود.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت انواع پروتز و ارتز با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود و راه درمان آن چیست

2- انگشتان لانه کبوتری؛ فرد نمی تواند به درستی راه برود

از دیگر مشکلات و عوارض ناشی از بد نشستن و یا نشستن به صورت W، انگشتان کبوتری است. عضلات ران کودکی که به این شکل روی زمین می نشیند، به سمت بیرون می پیچد. وقتی کودک می خواهد قدم بردارد، مفصل ران به سمت داخل حرکت کرده و به تبعیت از آن نیز، انگشتان پا به سمت داخل پا می چرخند. در این حالت، کودک قادر نیست به درستی قدم بردارد و یا به راحتی بدود.

3- در رفتگی لگن؛ فرد اگر بخواهد هم نمی تواند به راحتی راه برود

از دیگر عوارض و مشکلاتی که بد نشستن کودک ایجاد می کند، در رفتن لگن است. وقتی کودک به صورت W می نشیند، لگن مجبور است فشار زیادی را تحمل کند. حال اگر فرد، از نظر شرایط استخوانی در وضعیت خوبی هم نباشد، این بد نشستن باعث در رفتن لگن در او می شود.

وقتی لگن در می رود، فرد اگر اراده هم کند، نمی تواند به شکل صحیحی روی زمین بنشیند و مجبور است روش های درمانی جدی را در پیش بگیرد. اگر نمی خواهید در آینده مجبور به پرداخت قیمت پروتز لگن شوید، از همان کودکی به فرزند خود کمک کنید تا این مدل نشستن را فراموش کند.

4- از دست رفتن تعادل؛ فرد نمی تواند صاف و کشیده بنشیند

قسمت عمده‌ ای از ایجاد تعادل در فرد، در سنین کودکی پایه ریزی می شود. وقتی کودک، بد می نشیند، فرصت پایه ریزی این تعادل را از اندام خود گرفته و در آینده بدنش دچار افت و عدم تعادل می شود. در این حالت فرد نمی تواند به درستی و با اندامی صاف و کشیده روی زمین بنشیند.

نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود

5-گم کردن دست غالب؛  فرد نمی تواند دست غالب برای انجام کارها را بیابد

در ادامه پاسخ به سوال نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود، لازم می دانیم در مورد یکی دیگر از عوارض آزار دهنده این مدل نشستن نیز نکاتی را بیان کنیم. اغلب کارهایی که فرد در بزرگسالی خود انجام می دهد، پایه آن در دوران کودکی ریخته شده است. یکی از همین کارهای مهم، انتخاب یکی از دست ها برای انجام کارهاست. وقتی کودک به صورت دبلیو روی زمین قرار می گیرد، نمی تواند یکی از دو دست خود را به عنوان دست اصلی و غالب انتخاب کرده و برای انجام کارهای روزانه از آن استفاده کند. این عادت، در درازمدت مشکلاتی را ایجاد می کند.

6- عدم تقارن؛ ستون فقرات فرد آسیب می بیند

از دیگر پاسخ هایی که می توان به سوال نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود، داد به وجود آمدن یک ناهماهنگی دو طرفه در بدن فرد است. وقتی کودکان به صورت دبلیو روی زمین قرار می گیرند، نمی توانند قسمت بالا تنه خود را بچرخانند. اگر کودک در همین وضعیتی که نشسته است، بچرخد ستون فقرات او به شدت آسیب می بیند. اگر نشستن به همین فرم ادامه پیدا کند، کودک نمی تواند حرکت سمت راست و چپ بدن خود را کنترل کند و این، مشکلات بدتری برای او به وجود می آورد.

چرا بد نشستن بچه به یک عادت تبدیل می شود؟

ما در این متن به سوال”نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود” پاسخ دادیم و گفتیم که برای درمان و حل این مشکل باید چه کارهایی انجام دهید. کودکان، درک درستی از آینده ندارند و نمی دانند در صورت انجام یک کار اشتباه، مانند نشستن به شکل w، ممکن است چه عوارض خطرناکی برای آنها ایجاد شود. بزرگ ترها و والدین که به این امر واقف هستند، می بایست تدابیری اندیشیده و به کودک خود کمک کنند تا آینده ای سالم از نظر جسمانی داشته باشند.

موضوعی که شاید دانستن آن برای برخی والدین، جالب به نظر آید، علت بد نشستن بچه است. یکی از علت هایی که باعث شده کودکان تمایل زیادی برای نشستن به صورت دبلیو داشته و علاقه ای به دانستن پاسخ سوال “نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود” نداشته باشند، راحتی است که کودکان در این حالت تجربه می کنند.

وقتی کودک پاهای خود را به صورت دبلیو روی زمین قرار می دهد، به راحتی می تواند بازی کند و فعالیت های خود را انجام دهد. این یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث شده کودکان نسبت به نشستن به این شکل، تمایل زیادی از خود نشان دهند. اولین مرتبه ای که نشستن کودک به صورت قورباغه ای  را دیدید، حواس او را پرت کنید و پاهایش را به شکل درستی روی زمین قرار دهید.

آیا می دانید نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود

نشستن به شکل w باعث کدام ناهنجاری می شود؛ در این رابطه بیشتر بدانید!؟

نشستن به شکلw، حالتی است که در آن، کودک زانوها را خم کرده، با باسن روی زمین می نشیند و پاهای خود را در خارج از لگن به سمت خارج قرار می دهد. تقریبا بیشتر کودکان نشستن به حالت w را به دلیل راحت بودن آن انتخاب می کنند. برای تصحیح رفتار کودک، بهتر است به این موضوع پرداخته شود که نشستن به شکل w باعث کدام ناهنجاری می شود.

1- ایجاد ناهنجاری در کمر

یکی از عوارض جسمانی در کودکانی که به شکل w می نشینند، بروز مشکلات ارتوپدی و کمر است. در این باب، تقویت عضلات کمر کودک در هنگام نشستن امری واجب است؛ زیرا نشستن به حالت w، به خودی خود بدن کودک را تضعیف می کند و او را از داشتن عضلاتی قوی در ناحیه پشت محروم می سازد.

2- دشواری مهارت حرکتی

کودک در هنگام نشستن به حالت w، نمی تواند بالاتنه خود را بچرخاند؛ در نتیجه برای راحتی خود، اشیاء هر سمت را با دست نزدیک به آن برمی دارد. محدود شدن چرخش بالاتنه، مانع رشد مهارت های حرکتی در کودک می شود.

3- سفت شدن عضلات پا

یکی از ناهنجاری های جدی نشستن در حالت w، بروز فشاری شدید در عضلات پای کودک است. این وضعیت، بر هماهنگی و تعادل مهارت های حرکتی کودک، تاثیر نامطلوبی خواهد گذاشت. برای کاهش احتمال ساخت پروتز لگن، خوب است هر چه سریع کودک را برای تغییر این مدل نشستن آماده کرد.

خوب است بدانید نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می-شود

آیا راهکار اثربخشی برای کاهش عوارض ناشی از بد نشستن کودک وجود دارد؟

حال که فهمیدید نشستن به شکلw  باعث کدام ناهنجاری می شود، خوب است راهکارهای زیر را به کار بگیرید:

1- یادآوری کردن؛ اعصاب خُردکن، اما موثر

یکی از کارهایی که می توانید برای کاهش درمان و مجبور کردن کودک به تغییر وضعیتش انجام دهید، یادآوری کردن است. ممکن است این راهکار برای برخی از والدین ناراحت کننده و اعصاب خُردکن باشد، اما روشی خوبی است و به کودک یادآوری می کند که باید در وضعیت درستی بنشیند.

2- صندلی؛ مفید، موثر و راحت

از دیگر روش هایی که به کودکتان کمک می کند تا وضعیت نشستن خود را تغییر دهد، صندلی است. یک صندلی کوچک، زیبا و راحت برای او بخرید و از او بخواهید تا روی آن بنشیند.

3-مراجعه به یک پزشک؛ پیشگیری کننده از عوارض خطرناک

برای آنکه مطمئن شوید کودکتان هیچ گونه اختلال و ناهنجاری در رشد استخوان ها ندارد، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و از او راهنمایی و کمک بخواهید.

برای درمان دبلیو نشستن کودک چه کاری باید انجام داد؟

آیا نشستن قورباغه ای برای پای پرانتزی بد است؟

در ادامه پاسخ به سوال “نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود” لازم است در مورد یکی دیگر از سوالات بسیار مهمی که در خصوص نشستن به صورت دبلیو  مطرح می کنند، نیز صحبت کنیم. این سوال بسیار مهم، خطرات ناشی از نشستن قورباغه ای برای پای پرانتزی است. نکته بسیار مهمی که باید در مورد ارتباط بین پای پرانتزی و نشستن به صورت دبلیو به خاطر بسپارید، این است که اگر کودکان به صورت دبلیو روی زمین قرار گیرند، باعث مناسب تر شدن شرایط برای بروز پای پرانتزی خواهند شد.

اگر نمی خواهید در یک برهه از زمان، نگران جواب سوالاتی چون نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود، باشید بهتر است از همان دورانی که کودک شما یاد می گیرد روی زمین بنشیند، طرز درست نشستن را به او آموزش دهید. درست نشستن، هم از بروز پای پرانتزی جلوگیری می کند و هم مانع از ابتلای فرد به عوارض دبلیو نشستن می شود. به والدینی که به شکل نشستن کودک خود روی زمین اهمیت نمی دهند این هشدار را باید بدهیم که ممکن است به دلیل عدم آموزش درست، کودک مجبور شود تحت عمل جراحی قرار گیرد تا مشکل پرانتزی بودن پاهای او حل شود.

اگر پزشک به کودک تان توصیه کرده که برای ساخت کفش های طبی و یا یک ارتز اختصاصی اقدام کنید، به کلینیک های ارتوپدی فنی معتبر در کشور، همچون پایار که در حوزه ساخت پروتز پا زیر زانو نیز فعالیت می کند، مراجعه کنید.

آیا نشستن قورباغه ای برای پای پرانتزی بد است؟

برای درمان دبلیو نشستن کودک چه کاری باید انجام داد؟

حال که می دانید نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود، خوب است در مورد روش های درمانی آن نیز چند نکته را در نظر داشته باشید. برخی روش های موثر برای درمان دبلیو نشستن کودک به شرح زیر است:

1-مراقبت های روانی

نشستن به صورت دبلیو اگر به یک عادت در کودک شما تبدیل نشده باشد، اصلا جای نگران ندارند. والدینی می بایست در مورد این شکل نشستن کودک خود نگران باشند که کودکشان به صورت دائم به این حالت روی زمین می نشیند. هر زمانی که می خواهید به کودک خود یادآوری کنید که نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود، مهربان باشید و اجازه ندهید که کودک شما به خاطر این مدل نشستن، احساس حقارت را تجربه کند.

2-مراجعه کردن به پزشک

اگر هیچ راه حلی برای درمان عوارض نشستن به صورت قورباغه ای سراغ ندارید، توصیه می کنیم به پزشکان متخصص کودک مراجعه کرده و از آنها بخواهید تا راهکارهایی کاربردی و موثر برای درمان این مدل نشستن به شما پیشنهاد کنند. اگر به همه مواردی که پزشک به شما توصیه می کند، به خوبی عمل کنید بعد از مدتی کودک شما درمان خواهد شد.

آیا میدانید که نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود

3-آموزش مدل های مختلف نشستن

اگر نگران پاسخ سوال “نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود” هستید و می خواهید کودک شما بدن و جسمی سالم داشته باشد، به او یاد بدهید که به شکل های مختلف، اما درست بنشیند. برخی از مدل هایی که می توان برای نشستن به کودکان آموزش داد به این شرح است:

  • می توانید به کودک بگویید که هر زمان که راحت تر است و می خواهد روی زمین بنشیند، به جای عقب بردن و نشستن به صورت دبلیو، پاهای خود را دراز کند.
  • قرار دادن پاها در یک سمت نیز از دیگر مدل های نشستن است که می توان به کودکان آموزش داد و از آنها خواست تا در زمان های دلخواه شان به این شکل بنشینند.
  • چهار زانو نشستن نیز می تواند مدل خوبی برای نشستن کودکان به شمار رود.

ممکن است کودک شما در ابتدا که می خواهد به این اشکال بنشیند اظهار نارضایتی کند، اما این موقعیت ها با تقویت عضلات و تکرار و تمرین جایگزین نشستن به صورت دبلیو خواهند شد. بهبود تعادل و کشش در کودکان از جمله مزیت هایی است که نشستن با مدل های ذکر شده در فوق می تواند برای کودکان داشته باشد. سعی کنید با آموزش درست، نگرانی تان از بابت نشستن به شکلw باعث کدام ناهنجاری می شود را کاهش دهید.

جمع بندی

این متن به همت و تلاش کارشناسان کلینیک ارتوپدی فنی پایار تهیه شده است. این کلینیک در حوزه ساخت انواع پروتز و ارتزهای درمانی فعالیت می کند. ما سعی کردیم به زبانی ساده مفیدترین و خلاصه ترین اطلاعات را در خصوص بد نشستن کودکان، در اختیارتان قرار دهیم. ما با همه وجود آرزو داریم هیچ یک از فرزندان این آب و خاک با مشکلات جسمانی متفاوت درگیر نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *