نشستن کودک به صورت قورباغه ای چه خطرات و عوارضی دارد؟

نشستن کودک به صورت قورباغه ای، عوارض بلند مدت و جبران ناپذیر زیادی دارد

نشستن کودک به صورت قورباغه ای یا نشستن به شکل W، عوارض زیادی دارد. در این مدل، کودک وقتی روی زمین می نشیند، پاهای خود را به سمت عقب خم می کند. حالت پاهای کودک در این مدل به مانند حرف W در زبان انگلیسی است.

والدینی که نمی خواهند فرزندشان در آینده با عوارض نشستن به شکل W درگیر باشد و مشکلات زیادی را تجربه کند، خوب است این متن را مطالعه کنند. مشکلات این مدل نشستن و روش های درمان آن موضوع صحبت ما در این متن است. اگر سلامت فرزند یا فرزندانتان برایتان در اولویت است، ما را در ادامه همراهی کنید.

 

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت انواع پروتز و ارتز با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

عوارض بلندمدت و جبران ناپذیر نشستن کودک به صورت قورباغه ای

نشستن کودک به صورت قورباغه ای، عوارض بلند مدت و جبران ناپذیر زیادی دارد که برخی از آنها به شرح زیر هستند:

1- در رفتگی لگن

کودکانی که ساختار استخوانی ضعیفی دارند، اگر به مدت طولانی در وضعیت قورباغه ای و یا W قرار گیرند، فشار زیادی را به ناحیه ران، زانو و مچ پا وارد می کنند. این فشار مازاد، باعث در رفتگی لگن شده و فرد در آینده ای نه چندان دور، ملزم است از وسایل کمکی مانند ارتز زانو، ارتز ستون فقرات و ارتز لگن استفاده کند.

2- گرفتگی پا

از دیگر عوارض نشستن به شکل قورباغه ای، قفل شدن عضلات پا است. کودکانی که مدام به این صورت می نشینند، خود را در معرض سفت شدن عضلات پا قرار می دهند. گرفتگی ناحیه زانو، باسن و مچ پا عوارضی است که در پی این قفل کردن مدام پا ایجاد می شود.

3- بی میلی در استفاده از دست مخالف

وقتی کودک در حالت W قرار می گیرد و در حال انجام بازی است، حرکت های تنه محدود می شود و تنها یکی از دست های فرد کار می کند. اگر این مدل نشستن به یک عادت تبدیل شود، فرد در آینده قادر نیست با دست دیگر خود، کاری انجام دهد.

4- از بین رفتن تعادل

از دیگر عوارض نشستن کودک به صورت قورباغه ای، از بین رفتن تعادل در بدن است. در کودکانی که همیشه و به صورت مدام، به این شکل می نشینند و بازی می کنند، عضلات اصلی به کار گرفته نشده و تعادل بدن به هم می خورد.

ایجاد ضعف در عضلات مرکزی بدن از عوارض بلندمدت و جبران ناپذیر نشستن کودک به صورت قورباغه ای

5-ایجاد ضعف در عضلات مرکزی بدن

در ادامه صحبت در خصوص عوارض نشستن کودک به صورت قورباغه ای، خوب است در مورد دیگر عارضه بد نشستن کودکان نیز صحبت کنیم. وقتی کودکی به صورت دبلیو روی زمین می نشیند، اگر به این مدل نشستن ادامه داده و به آن عادت کند، عضلات مرکزی بدن او ضعیف می شود. کودکان وقتی به این صورت روی زمین قرار می گیرند، از آنجایی که باعث می شوند شکم و کمر آنها به چالش کشیده نشود، در نتیجه به ضعف و آتروفی دچار می شوند. این عضلات از جمله عضلات بسیار مهم برای ایجاد تعادل در بدن به شمار می روند.

6- چرخیدن استخوان کشکک

دیگر عارضه ای که در اثر نشستن کودک به صورت قورباغه ای ایجاد می شود، چرخیدن استخوان کشکک است. کودکی که به صورت دبلیو روی زمین قرار می گیرد، بعد از مدتی، استخوان کشکک او به سمت داخل می چرخد. اتفاقی که در نهایت می افتد ضربدری شدن زانو در کودک و تغییر الگوی راه رفتن و تغییر الگوی ایستادن کودک است. اگر تا سن 10 سالگی اقدام شود می توان چرخش کشکک را درمان کرد، اما بعد از آن، تنها با عمل جراحی است که می توان این عارضه را درمان کرد.

بهتر است اگر پزشک به شما توصیه کرد که برای ساخت کفش ها و یا ارتزهای اختصاصی اقدام کنید، به کلینیک های ارتوپدی فنی، مانند پایار که در حوزه ساخت پروتز پا بالای زانو نیز فعالیت می کنند، مراجعه کنید.

نشستن کودک به صورت قورباغه ای

آیا نشستن کودک به صورت قورباغه ای برای کودکان فلج مغزی خطرناک است؟

نشستن کودک به صورت قورباغه ای برای کودکانی که به فلج مغزی مبتلا هستند، می تواند خطرناک باشد. کودکان از سن 2 تا 6 سالگی تمایل زیادی دارند تا به این شکل روی زمین بنشینند. اگر این مدل نشستن، به یک عادت برای کودک تبدیل نشود و تنها در برخی مواقع خاص از او مشاهده شود، جای هیچ نگرانی وجود ندارد؛ زیرا با بزرگ شدن کودک، او نیز این مدل نشستن را فراموش می کند و بعدها جوری می نشیند که راحت تر است.

در مورد کودکانی که به فلج مغزی مبتلا هستند، باید به مدل نشستن آنها توجه بیشتری کرد. کودک فلج مغزی نمی تواند حرکت بدن خود را به خوبی کنترل کند؛ دست و پای او تحت کنترلش نیست؛ وضعیت بدن او نرمال و عادی نیست و در ضمن، عضلات قوی هم ندارد. اگر این کودکان به شکل قورباغه ای روی زمین بنشینند، ممکن است رشد آنها با اختلالات زیادی همراه شود.

آیا نشستن کودک به صورت قورباغه ای برای کودکان فلج مغزی خطرناک است

روش های درمان قورباغه ای نشستن کودک

برخی عوارض نشستن کودک به صورت قورباغه ای را در فوق بیان کردیم. خوب است بدانید، هر چه والدین کودک زودتر مداخله کرده و کاری کنند که کودک این مدل نشستن را زودتر فراموش کند، درمان زودتر جواب می دهد و کودک مجبور نیست با برخی عوارض آزاردهنده نشستن به شکل W دست و پنجه نرم کند. برای حل این مشکل، به نکات زیر توجه و دقت داشته باشید:

  • یک موقعیت جدید برای نشستن به کودک بیاموزید. مثلا به او یاد بدهید، پاهایش را دراز کند و یا پاها را به سمت جلو خم کند.
  • قرار دادن یک صندلی و نشاندن کودک روی آن، روش مناسب دیگری برای جلوگیری از نشستن کودک به شکل W است.
  • هر بار که می بینید کودک شما در وضعیت قورباغه ای نشسته و در حال بازی کردن است، به او یادآوری کنید. گاهی اوقات مجبورید در طی روز چندین بار به او یادآوری کنید تا وضعیت پاهایش را درست کند.
  • حواستان به کودکتان باشید و با او به شکلی بازی کنید که مرتبا مجبور شود دائما شکل نشستن خود را تغییر دهد.
  • با انجام برخی حرکات ورزشی و اصلاحی، عضلات داخلی ران او را تقویت کنید.

در ادامه معرفی روش های درمانی نشستن کودک به صورت قورباغه ای می خواهیم چند تمرین مناسب معرفی کنیم. این ورزش ها به این شرح هستند:

1- کشش پروانه ای

برای انجام این تمرین کودک می روی کمر بخوابد و کف پاهای خود را روی زمین قرار دهد. بهتر است در والدین در این تمرین به کودک کمک کرده، زانوها را به طرفین خم کند. در این حالت، کودک کششی را در پاهای خود حس می کند. بهتر است این حرکت برای مدت 30 ثانیه به طول بینجامد.

2-تقویت عضله های داخلی ران

برای تقویت های عضله داخلی ران، باید کودک روی یک چهارپایه بنشیند و پاشنه یکی از پاهای خود را در امتداد ساق پای دیگر به سمت بالا بیاورد. بهتر است این حرکت برای هر پا 15 بار انجام شود.

3- تقویت کردن عضلات ران

برخی عضلاتی که مربوط به چرخاندن ران هستند نیز باید تقویت شوند. در این حالت باید کودک به شکم روی زمین بخوابد و زانوهای خود را خم کند. در این تمرینِ درمان نشستن کودک به صورت قورباغه ای، کودک باید پایی را که خم شده است تا جایی که می تواند به سمت زانوی پای دیگر حرکت دهد.

4- راه رفتن با توپ

یک توپ بادی سبک و کم حجم تهیه کرده و از کودک بخواهید تا آن را بین دو زانوی خود قرار دهد و در این حالت راه برود. مدت زمان مناسب برای انجام این تمرین 3 دقیقه است.

روش های درمان نشستن کودک به صورت قورباغه ای چیست؟

جمع بندی

ما در این متن در خصوص نشستن کودک به صورت قورباغه ای، عوارض آن و برخی روش های درمانی صحبت کردیم. اگر کودک شما خیلی وقت است که به این حالت می نشیند، باید برای درمانش وقت گذاشته و او را به یک پزشک متخصص نشان بدهید.

گاهی اوقات کودک نیاز دارد از روش های درمانی مانند ارتز استفاده کند. موضوعی که در کنار استفاده از پروتز، بسیار مهم جلوه می کند، کیفیت ساخت پروتز است. یکی از کلینیک های ارتوپدی فنی در کشور که تجربه و سابقه خوبی در حوزه تولید انواع پروتز و ارتز دارد، کلینیک ارتوپد فنی پایار است. اگر نیاز داشتید برای فرزند دلبندتان ارتزهای سفارشی بسازید، با کارشناسان ما در این مجموعه تماس گرفته و در این خصوص با آنها صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *