ارتوپد چیست؟⭐ هر آنچه که از ارتوپد باید بدانید

مهم ترین کار ارتوپد چیست

ارتوپد چیست؟ یک متخصص ارتوپد چه کارهایی انجام می دهد و انجام چه وظایفی به عهده او قرار دارد؟ اگر به یک ارتوپد مراجعه کنید، چه گزینه هایی برای درمان به شما پیشنهاد می شود؟

سوالاتی که در فوق مطرح کردیم، بخشی از سوالاتی است که در مورد ارتوپد مطرح می شوند و ما قصد داریم در این مقاله به آنها بپردازیم. اگر می خواهید با این تخصص بیشتر آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید و مقاله ” ارتوپد فنی چیست” را نیز مطالعه کنید؛ این دو مقاله اطلاعات شما را کامل خواهند کرد.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از انواع پروتز و ارتز با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

ارتوپدی چیست؟ اطلاعات خود را در مورد آن کامل کنید

یکی از زیر شاخه های پزشک، ارتوپدی است. این شاخه، بیماری هایی که در ارتباط مستقیم با سیستم اسکلتی هستند، درمان می کند. کسی که در این حوزه به صورت تخصصی تحصیل کرده و اطلاعات کاملی در مورد آن دارد، دکتر ارتوپدی است. دیگر موضوعی که این رشته به صورت تخصصی به آن می پردازد، سیستم استخوان و ماهیچه هاست.

دکتر ارتوپد در یک مرکز ارتوپد فنی کار می کند. در این مجموعه ها، چندین نفر از جمله دستیار پزشک، پرستار، مربی ورزشی، متخصصان کاری و فوق تخصص ارتوپد مشغول به کار بوده و خدمات ارزنده ای به افراد ارائه می کنند.

پزشکانی که در یک ارتوپدی کار می کنند، به کمک دو روش جراحی و غیر حراحی به بیماران کمک می کنند تا مشکلاتی جسمانی، مانند درد در ناحیه مفاصل، درد در ناحیه کمر، آسیب های ورزشی و مشکلات اسکلتی و عضلانی آنها درمان شود. ارتوپد روی دیگر قسمت های مهم بدن، مثل استخوان ها، رباط ها، تاندون ها، مفاصل و غیره نیز تمرکز دارد.

به یاد داشته باشید، اگر یکی از قسمت های بدن شما مانند لگن، دچار آسیب شود، می بایست برای تعویض مفصل لگن اقدام، و به یک ارتوپد مراجعه کنید. پرداخت قیمت پروتز لگن یا مفصل لگن برای به دست آوردن سلامتی، الزامی است.

مهم ترین وظایف یک ارتوپد چیست؟ آیا چیزی در مورد آن می دانید؟

وظایف یک ارتوپد چیست، از جمله مهم ترین سوالاتی است که در مورد این رشته ارتوپدی مطرح می شود. آشنایی با وظایفی که این گروه مسئول انجام آن هستند، به شما کمک می کند تا در موقع نیاز به کسی که می تواند بیشترین کمک را به شما کند، مراجعه کنید. انتخاب درست پزشک، در درمان بیماری در کوتاه ترین زمان ممکن، تاثیر زیادی خواهد داشت. حال که فهمیدید چرا آشنایی با وظایف پزشکان مهم است، به معرفی وظایفی که یک ارتوپد به عهده دارد، می پردازیم؛ این وظایف به شرح زیر هستند:

 • یک ارتوپد وظیفه دارد، گرفتگی عضلات کمر افراد را درمان کند.
 • اگر آسیب دیدگی فرد در قسمت هایی، چون تاندون، رباط و ماهیچه اتفاق افتاده باشد، این وظیفه ارتوپد است که آنها را درمان کند.
 • از دیگر پاسخ هایی که می توان به سوال “ارتوپد چیست” داد، درمان درد مفاصل است که در اثر بیماری آرتروز به وجود آمده است.
 • از دیگر مشکلات جسمانی که یک ارتوپد باید بتواند حل کند، بورسیت شانه است.
 • درمان آسیب های ورزشی، مانند پاره شدن تاندون و مینیسک پا از دیگر وظایف یک پزشک ارتوپد است.

از دیگر وظایفی که می توان برای یک ارتوپد مثال زد، موارد زیر هستند:

 • بهبود دامنه حرکات در فرد، دیگر پاسخی است که می توان در جواب سوال وظایف ارتوپد چیست، ارائه کرد.
 • ارتوپدهای حرفه ای به خوبی بلدند، مدیریت درد را به بیمار آموزش دهند. وقتی در سیستم اسکلتی و عضلانی مشکلی ایجاد می شود، این پزشکان ارتوپدی هستند که می توانند درد را درمان، و یا کاهش دهند.
 • جلوگیری از ایجاد صدمات بیشتر، از دیگر کارهایی است که تنها از عهده یک ارتوپد بر می آید.
مشکلات عمده ارتوپد چیست؟

مشکلات عمده ارتوپدی چیست؟

در تکمیل بحث پیرامون ارتوپد چیست، باید به مشکلات عمده ارتوپدی نیز اشاراتی داشته باشیم. این مشکلات به شرح زیر اند:

 • یکی از مهم ترین مشکلات ارتوپدی، بیماری های عفونی مفصل و استخوان است. زمانی که در اثر ضربه و یا جراحی، باکتری های به وجود آورنده بیماری به بدن ورود پیدا می کنند، به دنبال جریان خون در بدن پخش می شوند و با رسیدن به استخوان ها و مفاصل باعث بروز عفونت در این قسمت ها می شوند. در این مواقع با مراجعه به پزشکان ارتوپد می توان یک قدم مثبت و موثر جهت درمان برداشت.
 • از دیگر مشکلات، در رفتگی استخوان است. وقتی که قسمت انتهایی استخوان از محل اصلی خود خارج می شوند اصطلاحا گفته می شود که استخوان از جای خود در رفته است. تصادف، ورزش کردن و یا سقوط از جمله دلایل در رفتگی به شمار می رود. برای درمان در رفتگی حتما به پزشکان ارتوپد مراجعه کرد.
 • شکستگی استخوان را نیز می توان یکی از مشکلات عمده ارتوپدی دانست. زمانی که فشاری بیش از آنچه که استخوان می تواند تحمل کند به آن وارد آید، استخوان دچار شکستگی می شود. در این شرایط، بهترین کاری که می بایست انجام داد مراجعه کردن به پزشکان ارتوپدی است. امیدواریم با توضیحاتی که به سوال ارتوپد چیست، ارائه کردیم بتوانید بهترین پزشکان را شناسایی کنید.
وظیفه های یک ارتوپد چیست

گزینه های درمانی یک ارتوپد چیست؟ 

وقتی در مورد گزینه های درمانی یک ارتوپد چیست صحبت می کنیم، در واقع منظورمان این است که ارتوپدها از چه ابزاری برای درمان افراد استفاده می کنند. معمولا این پزشکان، برای آنکه بتوانند بیشترین کمک را به بیماران خود کنند، وسایل مختلف را تجویزکرده و در این بین، بیماران موظفند که از این ابزار استفاده کنند.

برای کسانی که به دلیل ابتلا به بیماری های جسمانی – عضلانی مزمن، مانند کمردرد و آرتریت یا روماتیسم مفصلی، به یک متخصص ارتوپد مراجعه می کنند، درمان های زیر توصیه می شود:

 • طب سوزنی
 • تمرینات ورزشی مناسب خانه
 • فیزیوتراپی و توانبخشی
 • تزریق یک داروی خاص
 • انواع ارتز
 • جراحی؛ ساخت پروتز لگن، برای چنین اعمال جراحی ضروری است.
پزشک ارتوپد چیست

تفاوت متخصص ارتوپد و جراح ارتوپد چیست؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است برای افراد پیش آید این است که تفاوت بین متخصص ارتوپد و جراح ارتوپد چیست و آیا هر دو این پزشکان یک کار را انجام می دهند یا خیر. نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که همه پزشکانی که به عنوان یک جراح ارتوپد کار می کنند ارتوپد هستند، اما لزوما همه پزشکانی که در حوزه ارتوپدی مشغول به ارائه ی خدمات به بیماران هستند، جراح نبوده و اعمال جراحی را انجام نمی دهند. این یکی از مهم ترین و اصلی ترین تفاوت هایی است که بین جراحان ارتوپد و پزشکان ارتوپد وجود دارد.

موضوع دیگری که باید به آن توجه داشت این است که هم جراحان ارتوپد و هم پزشکان ارتوپد صلاحیت لازم برای تشخیص و درمان بیماری های مرتبط با سیستم اسکلتی عضلانی را دارند، اما روش هایی که ارتوپدها برای درمان معرفی می کنند با روش هایی که جراحان برای درمان بیماری ها تجویز می کنند تفاوت دارد. اگر نیاز به انجام عمل جراحی حس شود، متخصص ارتوپد نمی تواند آن را انجام دهد و بیمار را به نزد جراحان می فرستد. در صورتی که پزشکان جراح ارتوپد می توانند علاوه بر تشخیص، عمل جراحی را نیز انجام داده و بیمار را از مشکلی که به آن درگیر است، خلاص کنند.

مهم ترین دلایل مراجعه به متخصص ارتوپد تهران چیست؟

اگر سوال مهم ترین دلایل مراجعه به ارتوپد چیست، برای شما نیز به وجود آمده است، باید بگوییم که شما برای تشخیص و درمان بسیاری از دردهایی که در بدن خود دارید، می توانید به این پزشک مراجعه کنید. معمولا کسانی که در اثر یک تصادف و یا هر اتفاق دیگری دچار صدمه و یا جراحت می شوند اولین پزشکی که باید به آن مراجعه کنند، پزشکان ارتوپدی هستند.

البته، گاهی اوقات برای آنکه دردهایی مزمن، مانند کمر درد و یا بیماری آرتروز تخفیف پیدا کند، افراد به متخصص ارتوپد تهران مراجعه می کنند و از آنها برای کنترل و مدیریت دردی که دارند، راهنمایی و مشورت طلب می کنند.

فردی را فرض کنید که فعالیت های زیادی ندارد و به خاطر نوع کاری که انجام می دهد، باید مرتبا در مقابل کامپیوتر قرار گرفته کار کند. این موقعیت نیز از جمله موقعیت هایی که باعث می شود فرد به خود آسیب بزند. اگر چنین فردی یاد نگیرد در شرایط درست و صحیح، کار خود را انجام دهد، بعد از مدتی سیستم اسکلتی عضلانی او دچار آسیب شده و در صورت بی توجهی به آن و شدت یافتن این آسیب، فرد حتما نیاز پیدا می کند به یک متخصص ارتوپد مراجعه کند.

تفاوت متخصص ارتوپد و جراح ارتوپد چیست؟

مشکلات ارتوپدی پا چیست؟

حال که متوجه شده اید ارتوپد چیست، خوب است در مورد آن دسته از مشکلات پا که برای درمان آنها نیاز است به ارتوپدها مراجعه شود، صحبت کنیم. از جمله این مشکلات می توانیم به این ها اشاره داشته باشیم:

1- آسیب به مفصل لگن

یکی از مشکلات ارتوپدی پا در افراد، آسیب به مفصل لگن است. وقتی که این مفصل دچار آسیب می شود فرد درد زیادی را حس می کند و اینجاست که تعویض مفصل لگن لزوم پیدا می کند. در افرادی که مفصل لگن آنها دچار آسیب شده، عمل جراحی تعویض مفصل لگن انجام می شود و مفصل طبیعی بدن با یک مفصل مصنوعی جایگزین می شود.

2- عوض کردن مفصل زانو

برخی بیماری ها از جمله آرتروز باعث می شود که مفصل زانو دچار آسیب شود. اگر با سایر روش های غیر جراحی نتوان دردی که از این آسیب حس می شود را درمان کرد، پزشکان مجبورند که مفصل زانو را با یک مفصل مصنوعی تعویض کنند. این تعویض مفصل باعث می شود که درد فرد تسکین پیدا کرده و عملکرد زانوی او نیز بهتر شود.

3- پادرد

علت های متفاوتی را می توان برای پا درد بیان کرد. اگر فرد به دلیل بالا بودن مشغله کاری اش دچار پا درد شده است باید استراحت کند، اما گاهی که یک مشکل جدی باعث پا درد می شود، فرد می بایست به ارتوپد ها مراجعه کند. کسانی که پاسخ سوال ارتوپد چیست را می دانند می توانند برای حل مشکلات پا به متخصصان مرتبط با مشکلشان مراجعه کنند.

در مورد ارتوپد چیست چه میدانید؟

آیا برای درمان مشکلات ارتوپدی پا می توان به ارتوپدها مراجعه کرد؟

در ادامه پاسخ به سوال ارتوپد چیست، خوب است بگوییم، افراد برای درمان مشکلات ارتوپدی پا نیز می توانند به پزشکانی که در این حوزه تحصیل کرده اند مراجعه کنند. برای مثال، کسانی که زانو درد دارند می توانند به این گروه از پزشکان مراجعه کنند و از پزشک خود یک راه حل قطعی برای درمان مشکل بخواهند. دیگر گروهی که می تواند به ارتوپدها مراجعه کند، کسانی اند که آرتروز زانو دارند. این بیماری، یکی از بیماری هایی است که بشر را به خود درگیر کرده و تا به الان نیز درمان قطعی برای آن معرفی نشده است. برای کاهش تاثیر و مخاطرات این بیماری بر زندگی می توان به پزشکان ارتوپد پا مراجعه کرد.

این گروه از پزشکان با کمک و استفاده از روش های درمانی متفاوت، مشکلات پا را درمان کرده و این امکان را به بیمار خود می دهند که بتواند زندگی با کیفیت تری را تجربه کند. از جمله روش های درمانی که پزشکان ارتوپدی برای درمان مشکلات پا پیشنهاد می کنند، موارد زیر قابل ذکر است:

 • درمان های محافظه کارانه
 • جراحی

کسانی که می دانند ارتوپد چیست، باید این موضوع را هم بدانند که وظایف پزشکان ارتوپد با کارشناسانی که در کلینیک های ساخت پروتز پا بالای زانو فعالیت می کنند، تفاوت دارند و وظایف آنها یکی نخواهد بود.

آیا برای درمان مشکلات ارتوپدی پا می توان به ارتوپدها مراجعه کرد؟

پزشک ارتوپد چیست؟ چه تفاوتی با جراح ارتوپد دارد؟

پزشک ارتوپد چیست؛ در جواب این سوال باید بگوییم که این گروه از پزشکان، وظیفه دارند ناهنجاری های اسکلتی – استخوانی، مشکلات مفصل، تاندون، عصب و رباط را پیش بینی، اصلاح و درمان کنند. امروزه متاسفانه، بیماری هایی که در قسمت های مختلف بدن بروز پیدا می کنند، به شکل باورنکردنی، دچار تنوع شده و از کودکان گرفته تا افراد مسن، ممکن است به مشکلات جسمانی در قسمت های مختلف دچار شده باشند. این گروه از پزشکان، علم و تجربه لازم برای درمان ناهنجاری هایی را که در بالا عنوان کردیم، دارند.

ارتوپدها، سعی می کنند با روش های درمانی عمومی، مانند تجویز دارو، فیزیوتراپی و غیره روند بیماری را کاهش داده و از پیشرفت آن جلوگیری کنند. زمانی که این روش ها جواب نمی دهد و بیماری درمان نمی شود، راه حلی به جز مراجعه به جراح ارتوپد باقی نخواهد ماند. فرض کنید، مفصل زانوی شما دچار مشکل شده است و درد زیادی دارید. در این شرایط، اگر ارتوپد نتواند درد را کم کند، احتمالا مجبورید برای تعویض مفصل زانو اقدام کنید. پزشکی که در حوزه تعویض مفصل زانو تخصص دارد، جراحان ارتوپدی هستند. از دیگر وظایف این پزشکان می توان جراحی دیسک، درمان تنگی کانال نخاع، تونل کارپ و جراحی تاندون آشیل اشاره کرد.

جمع بندی

ما در این متن، در مورد ارتوپدها و وظایفی که به عهده آنها است، نکاتی را با شما در میان گذاشتیم. ارتوپدها کسانی هستند که نقش بسیار مهمی در بهبود برخی بیماری های جسمی و آسیب های ناشی از ورزش دارند.

حضور موثر پزشکان ارتوپد را می توان در کلینیک های معتبری چون کلینیک ارتوپدی فنی پایار مشاهده کرد. در این مجموعه، پزشکان ارتوپدی ماهر و با تجربه ای حضور داشته و به شما کمک خواهند کرد که دردهای عضلانی و اسکلتی که با آنها درگیر هستید، درمان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *