علائم دیابت چیست؟ ⭐ هر نوع دیابت چه علائمی دارد؟

علائم دیابت چیست

علائم دیابت چیست؟ چگونه بفهمیم به بیماری دیابت مبتلا شده ایم؟ علائم بیماری دیابت چیست؟ برای درمان آن چه باید کرد؟ اینها سوالاتی است که ما در این متن به آنها پاسخ خواهیم داد. این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا پیش زمینه کامل و درستی از این بیماری به دست آورید و در صورت بروز برخی نشانه ها، سریعا برای درمان اقدام کنید. اگر دیابت دارید، توصیه می کنیم مقاله کفی طبی دیابتی را نیز مطالعه کنید.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از انواع پروتز، کفش طبی  و کفی طبی با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

قیمت ساخت انواع پای مصنوعی

دیابت و انواع آن چیست؟

یکی از بیماری هایی که این روزها، آمار مبتلایان به آن افزایش پیدا کرده، بیماری دیابت است. برای آنکه متوجه شوید این بیماری چگونه افراد را به خود درگیر می کند، خوب است در ابتدا، به معرفی مختصری از آن بپردازیم، علائم دیابت را بیان کرده و سپس انواعش را معرفی کنیم.

1- تعریف بیماری دیابت

دیابت را جزء یکی از بیماری های مزمن (بیماری که به تدریج، ظاهر شده و با گذشت زمان، تشدید می شود) می دانند. در این بیماری، غده پانکراس، یا به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند و یا بدن قادر نیست از انسولین موجود در خون استفاده کند. انسولین یکی از هورمون هایی است که در داخل بدن ترشح می شود و وظیفه آن کنترل و تنظیم قند خون است.

اگر میزان قند در خون افزایش پیدا کرده و نسبت به کنترل آن بی توجهی صورت گیرد، با گذشت زمان، آسیب های جبران ناپذیری به جسم وارد خواهد آمد. عروق خونی و اعصاب، یکی از جاهایی از بدن هستند که قطعا تحت تاثیر این افزایش قند خون قرار خواهند گرفت.

یکی از صدمات جبران ناپذیر این بیماری در بدن، بروز زخم در پا است. زخم پای دیابتی ها دیر خوب می شود و متاسفانه این مساله، شرایط را برای قطع پا و پرداخت قیمت پروتز مچ پا فراهم خواهد کرد.

2-انواع دیابت

حال که فهمیدید دیابت چیست، خوب است در مورد انواع آن نیز نکاتی را به شما گوشزد کنیم. انواع دیابت در سه مورد زیر خلاصه می شود:

 • دیابت نوع یک: دیابت نوع یک، یک نوع بیماری خود ایمنی است. در بیماری های خود ایمنی، سیستم ایمنی بدن به سلول های خودی حمله کرده و مشکلاتی را پدید می آورد. در اینجا نیز، سیستم ایمنی، سلول های پانکراس را مورد حمله قرار داده و آنها را به عنوان یک عنصر خارجی تشخیص می دهد.
 • دیابت نوع دو: دیابت نوع دو، در افراد بالای 30 سال و کسانی که اضافه وزن دارند و یا چاق هستند، مشاهده می شود. در این بیماری، فرد نمی تواند از انسولین تولید شده در خون، به نحو احسن استفاده کند. این نوع، به دیابت بزرگسالان نیز مشهور است.
 • دیابت بارداری: در ادامه تکمیل مبحثمان در خصوص علائم دیابت چیست، خوب است بدانید که در دوران بارداری نیز ممکن است دیابت بروز پیدا کند. معمولا، این نوع دیابت بعد از تمام شدن دوران بارداری بهبود پیدا می کند.

به یاد داشته باشید، اگر به بیماری دیابت، علائم دیابت و بروز زخم هایی که در پا رخ می دهد، بی توجهی کنید، ممکن است یک یا هر دو پای خود را از دست بدهید و مجبور شوید برای ساخت پروتز مچ پا اقدام کنید.

مهم ترین علائم دیابت چیست

علائم دیابت چیست؟ این علائم را دست کم نگیرید

وقتی صحبت از علائم دیابت چیست به میان می آید، باید علائم واقعی این بیماری ذکر شود. علائم دیابت به شرح زیر است:

 • بروز زخم هایی که خیلی دیر درمان می شوند
 • بروز گرسنگی شدید
 • تشنگی زیاد
 • تار شدن وضعیت بینایی
 • خستگی زیاد
 • کاهش وزن بی دلیل
 • کاهش میل جنسی در مردان
 • پوست خشک، خارش پوست و یا عفونت در دستگاه ادراری در زنان
 • تغییر خلق و خو

در ضمن، هر زمان که هر یک از علائم دیابت مشاهده کردید، نگران نشده و به یک پزشک مراجعه کنید. پزشکان با توجه به علائمی که شما ذکر کرده، و آزمایشاتی که انجام داده اید، می توانند به شما بگویند که آیا به این بیماری مبتلا شده اید یا خیر.

علائم دیابت چیست؟ آیا در این رابطه چیزی می دانید؟

علائم دیابت در زنان چیست؟ آیا در این رابطه چیزی می دانید؟

در ادامه پاسخ به سوال علائم دیابت چیست، می خواهیم در مورد علائم دیابت در زنان نیز نکاتی را با شما در میان بگذاریم. از جمله مهم ترین علائم دیابت در خانم ها می توان به این موارد اشاره داشت:

1- برفک واژن؛

زنانی که به دیابت یک و دو مبتلا شده اند بیش از کسانی که دیابت ندارند برفک واژن را مشاهده خواهند کرد. وقتی که قند خون به صورت دائمی افزایش پیدا می کند، مخمرها بیش از آن چه باید در این ناحیه رشد می کنند و باعث برفک می شوند.

2- خارش در ناحیه واژن؛

از دیگر علائم دیابت در گروه خانم ها می توان به خارش در ناحیه واژن اشاره کرد. این عارضه به دلیل آلرژی و تحریک پوستی اتفاق می افتد. گاهی اوقات نیز عفونت و رشد قارچ ها باعث می شود که واژن زن دچار خارش شود که برای تشخیص درست علت خارش باید به پزشک مراجعه کرد.

3- درد در هنگام دفع ادرار؛

از دیگر پاسخ هایی که می توان به سوال علائم دیابت چیست در گروه خانم ها بیان کرد، احساس درد در زمان دفع ادرار است. از آنجایی که بیماران دیابتی گردش خون ضعیفی دارند گاهی برخی از خانم ها در زمان ادرار کردن درد زیادی را حس می کنند. خاطر نشان می کنیم این علامت را همه خانم ها نداشته و برخی از آنها ممکن است این علامت را مشاهده کنند.

راه های درمان علائم دیابت چیست؟

با توجه به انواع مختلف بیماری دیابت، روش های درمانی متفاوتی به این گروه پیشنهاد می شود. برای مثال، کسانی که به بیماری دیابت نوع یک مبتلا هستند، می بایست مطابق با دستور و تجویز پزشک، انسولین مصرف کنند.

کسانی که به دیابت نوع دو مبتلا هستند، می بایست وزن خود را با ورزش و یک رژیم غذایی مناسب کاهش دهند. تغییر شیوه زندگی می تواند تاثیر خوبی در کنترل این بیماری داشته باشد. اگر این شیوه جواب ندهد، ممکن است فرد مجبور شود دارو مصرف کند.

در ادامه صحبت در خصوص “راه های درمان علائم دیابت چیست” باید به دیابت بارداری نیز اشاراتی داشته باشیم. خانم های باردار نیز اگر نتوانند با رژیم درست، قند خود را کنترل کنند، چاره ای به جز استفاده از انسولین ندارند.

علائم دیابت در دهان چیست

علائم دیابت در ادرار چیست؟

وقتی فردی به بیماری دیابت مبتلا می شود، علائمی را مشاهده می کند که یکی از آنها به ادرار فرد ارتباط دارد. از جمله علائم دیابت در ادرار می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

1- تکرر ادرار

زمانی که فرد، آب زیاد می نوشد، کلیه ها برای آنکه آب اضافه را دفع کنند، شروع به فعالیت کرده و فرد دچار تکرر ادرار می شود. زمانی که افراد به دیابت مبتلا می شوند، بدن برای آنکه قند اضافه را خارج کند، ادرار بیشتری تولید می کند. پس در پاسخ به سوال مهم ترین علائم دیابت چیست می توانیم به تکرر ادرار نیز اشاره کنیم.

2- بی اختیاری در دفع ادرار

کسانی که دیابت دارند، با عوارضی مانند آسیب عصبی و یا ضعف اعصاب درگیر می شوند. در چنین شرایطی یکی از علائم دیابت بروز پیدا می کند که بی اختیاری در دفع ادرار است.

3- عفونت در ادرار

به صورت کلی هر ماده ای که در زیاد در ادرار وجود داشته باشد می تواند شرایط بروز عفونت را به وجود آورد. در بیماران دیابتی به دلیل بالا بودن قند، شرایط برای ابتلا به عفونت ادرار و مشاهده علائمی مانند سوزش ادرار و یا سختی دفع ادرار فراهم است.a

علائم دیابت در ادرار چیست؟

آیا تشخیص دیابت بدون آزمایش امکان پذیر است؟

بعد از آنکه فهمیدید علائم دیابت چیست، می توانید با کمک آنها متوجه شوید که آیا به بیماری دیابت مبتلا شده اید یا خیر. اگر یکی از علائمی که در بالا اشاره کردیم را داشتید باید شک کنید که دیابت گرفته اید. کسانی که یکی از اعضای خانواده درجه یک و درجه دو شان بیماری قند دارند باید بیش از هر کس دیگری نسبت به این علائم نگران باشند.

موضوعی که باید خاطر نشان کنیم این است که تنها با دیدن علائم بیماری دیابت نمی توان به صورت صد در صد در مورد داشتن یا نداشتن آن قضاوت کرد و افراد برای آنکه کاملا مطمئن شوند به این بیماری دچار شده اند یا نه باید به پزشک مراجعه کنند. پزشکان با توجه به شرح حالی که از بیمار خود دریافت می کنند، آزمایش تست قند خون را برای فرد تجویز می کنند. این افراد، طی مراجعه به آزمایشگاه، انجام آزمایش و نشان دادن جواب آزمایش به پزشک خود می توانند جواب قطعی به شک و تردیدهای خود بدهند. به یاد داشته باشید تنها دانستن پاسخ سوال علائم دیابت چیست نمی تواند شما را از خطر اقدام برای ساخت پروتز پا زیر زانو در امان نگه دارد.

آیا تشخیص دیابت بدون آزمایش امکان پذیر است؟

علائم دیابت در دهان چیست؟ در این رابطه چه می دانید؟

در ادامه صحبت در خصوص علائم دیابت چیست، خوب است با دیگر علائمی که دیابتی ها مشاهده می کنند، آشنا شویم. علائم دیابت در دهان و تغییراتی که در این ناحیه ایجاد می شود، از دیگر موضوعاتی است که دیابتی ها باید به آن توجه داشته و از کنار آن سَرسری عبور نکنند. هم در دیابت نوع یک و هم در دیابت نوع دو، خشک شدن دهان یکی از علائمی است که افراد می ببینند. البته، فقط خشکی دهان نیست که مساله ساز می شود، بلکه این خشکی عواقب دیگری نیز دارد که از میان آنها می توان به پوسیدگی دهان و بروز بیماری های عفونی در ناحیه دهان اشاره کرد.

حال که می دانید، یکی از پاسخ های قطعی در خصوص سوال” علائم دیابت چیست” خشکی دهان است، خوب است در مورد علت ایجاد این مشکل نیز اطلاعاتی به دست آورید. یکی از دلایلی که باعث می شود، دهان دیابتی ها خشک شود، ضعیف بودن کنترل میزان قند خون  است. از دیگر دلایل، می توان به بالا بودن دفع ادرار اشاره کرد. تکرر ادرار، بدن را وارد فاز دهیدارته کرده و تولید بزاق نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. متاسفانه این بیماری روی ساختار غده های بزاقی نیز تاثیر بدی دارد.

کلام آخر

کارشناسان ما در کلینیک ارتوپدی فنی پایار، این متن که در مورد علائم دیابت چیست، را آماده کرده اند. این مجموعه در حوزه تولید و ساخت پروتز، ساخت کفی طبی و کفش طبی فعالیت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *