ساخت پروتز مچ پا با قیمت مقرون به صرفه و کیفیت بالا

امروزه افرادی که در نواحی تحتانی خود دچار نقص عضو شده اند تقاضای خود را برای پروتز مچ پا به طرز چشمگیری افزایش داده اند. این افراد به دلیل حادثه ی ناخوشایند قطع عضوشان مجبور می شوند برای همیشه از پروتز استفاده کنند. پروتز باعث می شود که بتوانند فعالیت های روزمره خود را مانند قبل انجام دهند. به همین خاطر پیشرفت فناوری های پروتزی برای کمک به این قبیل افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پروتز مچ پا به عنوان یک جایگزین مصنوعی برای مچ پا به شمار می رود.

یکی از رایج ترین دلایل قطع عضو اندام های تحتانی عوارض و بیماری قلبی عروقی مثل دیابت می باشد. با آنکه تجارب افراد در نقص عضو متفاوت است اما گروهی از این افراد توانسته اند با موفقیت بر نقص عضو خود غلبه کرده و با انگیزه روال عادی زندگی خود را بازگردانند.

هنگامی که فرد از پروتز اندام های تحتانی استفاده می کند مجبور می شود بخشی از وزن مربوطه را توسط باقیمانده عضو قطع شده حمل کند.  باید توجه داشت که بافت نرم بدن نسبت به حمل وزن عادت ندارد به همین جهت نحوه ی استفاده و طراحی پروتز مچ پا بسیار مهم است.

پروتز مچ پا چیست؟

مچ پا به عنوان یک تکیه گاه در هنگام راه رفتن و یا ایستادن عمل می کند.  به همین جهت مچ پا کاربرد بسیار بالایی دارد. افرادی که دچار نقص عضو در اندام های تحتانی خود شده اند ممکن است بتوانند بدون استفاده از پروتز مچ پا راه بروند اما در چنین حالتی متحمل درد فراوانی بشوند. از این رو پزشکان این حوزه، پروتز مچ پا را برای افرادی که از ناحیه مچ پا دچار نقص عضو شده اند طراحی کرده اند تا بتوانند به خوبی و نسبتا مانند یک فرد سالم راه بروند. 

به طور کلی 4 دسته پروتز مچ پا وجود دارد که عبارتند از پروتز مفصلی، پروتز غیر مفصلی، پروتز دارای صفحات الاستیک و پروتز پاسخ دینامیکی.  یکی از معروفترین و کم هزینه ترین پروتز های مچ پا پروتز دارای بالشتک پاشنه  و مچ پای سخت است. این نوع پروتز بسیار ساده و بادوام می باشد با این وجود ممکن است برای افرادی که می خواهند فعالیت های ورزشی خود را انجام دهند مناسب نباشد.

همونطور که در بالا به آن اشاره شد ، پروتز مچ پا مانند پروتز لگن ، پروتز انگشت پا ، پروتز زیر زانو (روی زانو) ، پروتز بالای زانو جزو اندام تحتانی می باشد. 

پروتز پا چیست

انواع پروتز مچ پا

پروتز پا انواع مختلفی دارد اما در حالت کلی به 4 دسته تقسیم بندی می شود که عبارتند از:

 • پروتز مچ پا مفصلی
 • پروتز مچ پا غیر مفصلی
 • پروتز مچ پا دارای صفحات الاستیک
 • پروتز مچ پا پاسخ دینامیکی

 

طراحی پروتز مچ پا به چه صورت می باشد؟

پروتز های مچ پا با توجه به نوع و مقدار قطع عضو متفاوتند. این پروتز ها امکان دارد شامل پروتز کفی قالبی و پروتز سیلیکونی متصل به مچ پا باشند. شایان ذکر است هر چقدر که اندازه ناحیه ی قطع شده بزرگتر باشد به پروتز بزرگتری هم نیاز پیدا می شود. قطع شدن مچ پا شامل از دست دادن مفصل مچ پا می باشد. در این حال غالبا پاشنه پا حفظ می شود. این حالت را جداسازی جزئی مچ پا می نامند. در چنین حالتی به دلیل وجود پاشنه فرد قادر خواهد بود که بخشی از وزن بدن خود را تحمل کند. این افراد نیاز به انرژی کمتری هنگام راه رفتن دارند.

 

نحوه ی نگهداری و مراقبت از پروتز مچ پا به چه صورت می باشد؟

برای مراقبت از پروتز اندام های تحتانی به ویژه پروتز مچ پا بایستی فرد نکات زیر را به درستی راعایت کند:

 • به صورت مرتب از جوراب و کفش تمیز استفاده کند
 • مرتبا سوکت های پلاستیکی و لاینر را با یک پارچه ی مرطوب تمیز و خشک کند
 • جوراب های خود را روزانه تمیز شسته و مرتبا عوض کند
 • در صورت مشاهده هرگونه تغییر در پروتز بیمار موظف است آن را به پزشک خود اطلاع دهد
 • بیمار موظف است نکاتی که فیزیوتراپیست به او متذکر شده است را به نحو احسن اجرا کند.
 • برای تمیز کردن پروتز از آب و صابون با PH خنثی استفاده کند
 • سعی کند همیشه پروتز ها را تمیز و خشک نگه دارد
 • پروتز ها را در معرض آب و تجمع میکروب ها قرار ندهد
 • از آسیب دیدن پروتز ها جلوگیری کند
 • از تجمع گرد و غبار، عرق و هرگونه میکروب و باکتری جلوگیری نماید
 • بیمار می تواند پروتز خود را در هنگام بعد از ظهر تمیز کند که تا شب خشک شود
 • استفاده از یک پارچه ی نمناک تمیز و صابون خنثی برای تمیز کردن پروتز کافی است و نیازی نیست که پروتز مچ پا ی خود را در آب غوطه ور کند
 • هنگامی که از پروتز مچ پا استفاده نمی کند آن را با دقت به دیوار تکیه داده و به خوبی از آن مراقبت کند.

استفاده از خدمات پروتز مچ پا کلینیک پایار

با عرض سلام و احترام !

ارتوپدی فنی پایار، در راستای توانبخشی به عزیزانی که نقص عضو دارند خدماتی با کیفیت و با قیمت منصفانه ای ارائه می دهد که در صورت تمایل میتوانید از دو راه زیر ، وقت ملاقات خود را با دکتر نام آشنا (دکتر محمد کفیلی) تنظیم کنید. 

پذیرش تماس تلفنی

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

پذیرش آنلاین

برای پذیرش آنلاین رو عکس کلیک کنید 

و در ادامه اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید😊

پروتز مچ پا (با منصفانه ترین قیمت ساخت پروتز مچ پا)

هدف از پروتز مچ پا چیست؟

از پروتز مچ پا برای افرادی که در ناحیه ی مچ پا خود دچار آسیب و قطع عضو شده اند استفاده می شود. افرادی که به دلیل بیماری ها ی قلبی عروقی و دیابت مجبور به قطع عضو شده اند می توانند از پروتز مچ پا استفاده کنند. همچنین افرادی که به دلیل نقص مادرزادی یکی از اعضای خود را از دست داده اند می توانند از این نوع پروتز بهره ببرند.

 

نصب پروتز مچ پا

هنگام نصب و استفاده از پروتز مچ پا بایستی پزشک شما کنارتان باشد. او به شما نحوه ی نصب و درآوردن پروتز را می آموزد. همچنین به شما کمک می کند که با استفاده از پروتز تعادل خود را حفظ کنید و بتوانید به کمک پروتز مچ پا راه بروید.

پزشک متخصص هنگام نصب پروتز ابتدا مطمئن می شود که داخل سوکت صاف باشد و تمامی اتصالات پروتز به راحتی وصل شوند. وی همچنین اطمینان حاصل می کند که پروتز در امن ترین حالت ممکن سر جای خود قرار بگیرد. پزشک شما همچنین تناسب پروتز با طول پا را با هم بررسی کرده و تطبیق می دهد. پس از آن بیمار روی پروتز خود جوراب می پوشد و به کمک متخصص سعی می کند روی پای خود بایستد.  بیمار همچنین تکنیک های مربوط به نوع سوکت و نوع سیستم تعلیق خود را یاد می  گیرد.

هدف اصلی از این آموزش ها آن است که بیمار بتواند به درستی و در بهترین حالت ممکن از پروتز مچ پا استفاده کند. این آموزش ها سبب می شوند که بیمار بتواند هنگام استفاده از پروتز مچ پا موقعیت خود را تغییر دهد، به عنوان مثال از حالت زانو زده به حالت چمباتمه در آید.

پروتز مچ پا

قیمت پروتز مچ پا چقدر می باشد؟

پروتز مچ  پا از تنوع بالایی برخوردار است. این تنوع به علت جنس مواد به کار رفته، توانایی تحرک و عدم تحرک، نفوذ یا عدم نفوذ آب و رطوبت، و همچنین الکتریکی بودن و نبودن آن می باشد. به همین جهت نمی توان قیمت پروتز مچ پا را به صورت قطعی تعیین کرد اما شما می توانید با مراجعه به مطب پزشک و مشورت با او پروتز مناسب و مورد نظر خود را سفارش داده در خصوص هزینه مورد نیاز آن صحبت کنید. پزشک متخصص راهکار های کاهش هزینه و خصوصیات منحصر به فرد هر پروتز را برای شما شرح خواهد داد. همچنین پس از معاینه و تشخیص نوع قطع شدن مچ پا، به شما کمک می کند تا بهترین نوع پروتز مچ پا را برای خود انتخاب کنید.

 

قیمت پروتز با بیمه

یکی از سوالات مهمی که در خصوص قیمت پروتز مچ پا مطرح می شود، قیمت پروتز با بیمه است. افرادی که توان مالی برای ساپورت کردن کلیه هزینه های ناشی از سفارشی پروتز پا را ندارند، مجبورند از خدماتی که بیمه در این قالب ارائه می کند، استفاده کنند. معمولا بیمه با توجه نوع پروتز و هزینه ای که برای خرید آن صرف شده، مبلغی را به فردی می پردازد که از ناحیه پا دچار قطعی عضو شده است. به همین دلیل می توان امیدوار بود، قسمتی از هزینه های ساخت پروتز، جبران شود و هزینه های مالی زیادی به فرد تحمیل نگردد. اگر خدای ناکرده، دچار چنین عارضه ای شُدید، توصیه می کنیم از سازمان بیمه گری که شما را تحت پوشش خود قرار داده، اطلاعات لازم را کسب کنید تا مشخص شود بیمه، چه میزان از هزینه پروتز را پشتیبانی می کند. به خاطر داشته باشید، بیمه های تکمیلی معمولا در این قسمت پر رنگ تر ظاهر شده و قسمت عمده ای از هزینه های ناشی از ساخت پروتز را تحت پوشش قرار می دهند؛ استفاده از این بیمه ها، نوعی آینده نگری به شمار می رود.

زمان نصب پروتز مچ پا

لوازم پروتز مچ پا شامل چیست؟

منظور ما از لوازم پروتز  مچ پا، اجزای سازنده آن است. یک پروتز از قسمت های متفاوتی به شرح زیر تشکیل شده است:

 • یکی از قطعات پروتز زیبایی مچ پا، سوکت است. این قسمت، مهم ترین قسمت پروتز در مچ پا است و از بدن پشتیبانی می کند. تمام نیروهایی که از بدن به پروتز وارد می گردد، به این قسمت منتقل می شود.
 • ضمائم، یکی دیگر از قسمت های پروتز است. ضمائم شامل مواردی چون مچ پا است.
 • ماژول اتصال، قسمت دیگری از پروتز مچ پا به شمار می رود. این ماژول ها هستند که ضمائم و اتصالات را به سوکت پروتز وصل می کنند.
 • برخی از پروتز ها، اجزای پیشرفته ای نیز دارند. این اجزا شامل ریز پردازنده هایی هستند که ثبات و امنیت را برای مچ پا و یا به صورت کلی برای اندام های تحتانی به وجود می آورند. در ضمن، این اجزا می توانند در کاهش مصرف انرژی و کاهش فشار های وارده به ستون فقرات نیز موثر باشند.

نحوه ساخت پروتز مچ پا چگونه است؟

نحوه ساخت پروتز مچ پا، بر کارایی آن اثرگذار است. فردی که در اثر یک حادثه دچار نقص عضو شده، برای آنکه بتواند به روال عادی و طبیعی زندگی خود بازگردد، می بایست از پروتزهایی استفاده کند که در بهترین شرایط ساخته شده اند. برای رسیدن به این ایده آل، ارزیابی و معاینه فرد اولین کاری است که باید انجام شود. در جلسات مربوط به معاینه و ارزیابی در مورد میزان فعالیت های روزانه، هدف از دریافت پروتز، کاری که در طول روز بیشتر انجام می شود و غیره سوال خواهد شد. با توجه به اینکه هیچ دو پروتزی شبیه به هم نخواهد بود، قیمت پروتز مچ پا نیز از یک فرد به فرد دیگر متفاوت می باشد.

پس کسانی که می خواهند برای ساخت پروتز مخصوص مچ پا اقدام کنند، بهتر است قبل از هر اقدام جدی، به یک پزشک متخصص مراجعه کنند. انواع و اقسام پروتز در بازار موجود است و از آنجایی که ممکن است این تنوع، فرد را دچار سردرگمی کند، دریافت راهنمایی و مشاوره از پزشک می تواند کمک موثری برای ساخت یک پروتز با کیفیت و با دوام باشد.  

بهترین پروتز مچ پا در ایران

بهترین پروتز مچ پا در ایران متعلق به کدام مجموعه است؟

موضوعی که خوب است به آن توجه داشته باشید، این است که اکتفا کردن به نام یک برند، نمی تواند ضامن کارا بودن پروتز مچ پا باشد. همانطوری که در همین متن اشاره کردیم، ساخت پروتز پا باید با توجه به شرایطی صورت گیرد که بیمار در آن قرار دارد. معمولا، مجموعه هایی می توانند اثرگذارترین خدمات را ارائه کنند که شرایط فرد دچار نقص عضو، مورد توجه قرار گرفته و از بهترین مواد و متریال ها برای ساخت پروتز استفاده می شود.

اگر خدای ناکرده دچار قطع عضو شده اید، مجموعه هایی را انتخاب کنید که اندام مصنوعی را با توجه به شرایط جسمی شما می سازند؛ این مطمئن ترین روش برای داشتن پروتزی با بالاترین کارایی و عملکرد است. بهترین مجموعه های تولید کننده پروتز در ایران، از آخرین متد برای ساخت این عضو مصنوعی بهره می برند.

زمان نصب پروتز مچ پا کی است؟

وقتی فرد، در اثر یک سانحه و یا حادثه، با قطع عضو رو به رو می شود، ناچار است برای نصب پروتز مچ پا اقدام کند. موضوعی که خوب است این افراد به آن توجه داشته باشند، زمان نصب پروتز است. دقیقا بعد از عمل، امکان نصب و قراردهی پروتز بر ناحیه هدف وجود نداشته و حداقل چند مدت باید از زمان جراحی گذشته باشد تا شرایط فرد برای جراحی، مساعد و نرمال شود.

معمولا در اثر جراحی، اعضایی که تحت عمل قرار گرفته اند، که در اینجا مچ پا است، اندام ها دچار ورم می شوند. این ورم، اجازه نمی دهد پروتز در اندازه واقعی ساخته شود و بعدها همین مورد، مشکلاتی را برای دریافت کننده پروتز به وجود خواهد آورد. به همین جهت، معمولا توصیه می شود، تا چند هفته بعد از جراحی و تا زمانی که تمام ورم های پا از بین نرفته است، برای سفارش پروتز از هیچ نوعی اقدام نگردد. بی توجهی به این موضوع باعث آماده سازی پروتزی خواهد شد که کارایی لازم را ندارد و هزینه ها را بیهوده به هدر داده است.

لوازم پروتز مچ پا

مزیت های نصب پروتز مچ پا چیست؟

با توجه به وسعت حادثه ای که وقوع پیدا کرده، قطع پا می تواند شدت و ضعف داشته باشد. قطع قسمتی از پا ممکن است در حد یک انگشت باشد و یا کل پا را شامل شود. معمولا افرادی که قسمتی از پای خود را از دست داده اند، بدون نیاز به نصب پروتز نیز می توانند به راه رفتن ادامه دهند، اما راه رفتن برای آنها سخت و با درد زیادی همراه خواهد بود.

افرادی که از مچ پا به پایین را از دست داده باشند، نیاز به سفارش پروتز مچ پا دارند. این پروتز به آنها کمک می کند روی سطوح مختلف راه بروند و قدرت بازگشت به زندگی طبیعی و فعالیت های روزانه را به دست آورند. هرقدر فرد، قسمت بیشتری از پای خود را از دست داده شود، می بایست پروتز بزرگ تر و قوی تری سفارش دهد.

اگر فرد، مچ یکی از پاها را از دست داده باشد، پروتز مچ به او کمک می کند، وزن فرد روی هر دو پا تقسیم گردد و در هنگام راه رفتن مشکل خاصی ایجاد نگردد. در ضمن، این نوع پروتز، به ثبات پا نیز کمک زیادی خواهد کرد و این نیز از دیگر مزیت های پروتزهای مصنوعی مچ پا می باشد.

انواع پروتز با توجه به چه عواملی ساخته می شود؟

پزشکانی که به صورت تخصصی در حوزه ساخت انواع پروتز فعالیت می کنند، در هنگام ساخت، عوامل متفاوتی را مد نظر قرار می دهند. یک پزشک متخصص عواملی چون وزن فرد، اندازه پای او، میزان فعالیت و نوع حرفه فرد، نیازهای تفریحی، مساحت قطع عضو و غیره را مد نظر قرار داشته و سپس برای ساخت پروتز پا اقدام می کند. به همین دلیل است که برای انواع مختلف قطع عضو، نمی توان یک نوع پروتز را سفارش داد و نصب کرد. تمامی عواملی که ذکر کردیم باعث شده اند، انواع و اقسام پروتز پا ساخته شود و نصب گردد.

جمع بندی

موضوعی که ما در این متن در خصوص آن صحبت کردیم، پروتز مچ پا بود. معمولا کسانی که از مچ پا به پایین خود را از دست می دهند، در صورتی که بخواهند به شکلی صحیح و طبیعی راه بروند، باید این نوع پروتز را سفارش دهند و نصب کنند. قیمت این نوع پروتز با توجه به خصوصیات پروتز، ماده ای که در تولید آن به کار برده شده، مساحت قسمت قطع شده و غیره تعیین می گردد. معمولا پزشکان با معاینه فرد، بهترین نوع پروتز را تشخیص داده و آن را توصیه می کنند.

منبع : 

https://www.joint-surgeon.com/orthopedic-services/foot-and-ankle/ankle-replacement-surgery

https://www.hss.edu/condition-list_ankle-replacement-arthroplasty.asp

(06) دیدگاه

 1. اسماعیل
  7 خرداد 1401

  سلام ممنونم بابت مطالب خوبتون همچی درباره پروتز مچ پا رو به خوبی توضیح دادید. قطعا در این هفته ازتون نوبت میگیرم

  پاسخ
  • aref
   7 خرداد 1401

   سلام اسماعیل عزیز
   ممنون بابت ثبت نظرتون. باعث افتخار ماست در خدمت شما باشیم.

   پاسخ
 2. آرمان نعمتی
  1 تیر 1401

  سلام قیمت ساخت پروتز مچ پا به خاطر گرونی ها تغییری کرده؟
  و اینکه برای ساخت پروتز مچ پا چجوری میتونم نوبت بگیرم؟

  پاسخ
  • aref
   1 تیر 1401

   سلام آرمان عزیز
   برای دریافت سوال خود و رزرو نوبت برای مراجعه حضوری لطفا با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

   پاسخ
 3. امیر علی سیف
  27 تیر 1401

  سلام میخواستم ازتون تشکر کنم بابت پروتز مچ پایی که برام ساختید. خیلی راحت قدم برمیدارم و اصلا اذیتم نمیکنه

  پاسخ
  • aref
   29 تیر 1401

   سلام امیر علی عزیز
   خوشحالیم از اینکه از خدمات ما راضی هستید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.