انواع پروتز چشم ⭐ معرفی انواع مختلف پروتز چشم

پایار و انواع پروتز چشم

انواع پروتز چشم، ابزارهای کمکی خوبی برای تمام آنهایی هستند که چشم خود را از دست داده اند. درست است که ساخت پروتز چشم و نصب آن نمی تواند قابلیت دیدن مجدد اشیاء را به چشم بازگرداند، اما آن نیز در نوع خود، مزیت هایی دارد که در همین متن به آنها اشاره خواهیم کرد. اگر می خواهید در رابطه با انواع متفاوت پروتز چشم و مزیت های این اندام مصنوعی اطلاعاتی را به دست آورید، در ادامه همراه ما باشید.

در جهت تکمیل اطلاعاتتان در خصوص این پروتز، خوب است مقاله “پروتز چشم بدون تخلیه” را نیز مطالعه کنید. این دو مقاله مکمل هم بوده و اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار می دهند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز چشم  با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

قیمت انواع پروتز چشم در پایار

پروتز چشم چیست؟ آیا با چشم مصنوعی تفاوت دارد؟

اولین موضوعی که لازم می دانیم در مورد آن صحبت کنیم، این است که پروتز چشم با چشم مصنوعی که بین عامه مردم شهرت دارد، تفاوتی نداشته و هر دو آنها یکی هستند. پروتز چشم یا چشم مصنوعی، در واقع یک ابزار کارآمد و کاربردی برای ایجاد ظاهری طبیعی در چشمی است که در اثر حادثه و یا یک بیماری تخلیه شده است. باز هم تاکید می کنیم این پروتز، در حقیقت تنها یک شیء است و نمی تواند به فرد آسیب دیده کمک کند تا محیط اطراف خود را ببیند.

البته، در حال حاضر این نوع پروتز چنین قابلیتی ندارد؛ شاید در سال های آینده، پروتز چشم نیز با پیشرفت های شگرفی توام شده و به افراد اجازه دهد تا بینایی شان را دو مرتبه به دست آورند. این موضوع به گذشت زمان و توجه کلینیک ارتوپد فنی سازنده این پروتز به آخرین متدهای روز دنیا بستگی دارد. البته قطعا، قیمت پروتز چشم با قابلیت دیدن بسیار بالا خواهد بود.

هدف اصلی از ساخت چشم مصنوعی، نگهداری و پر کردن حفره ای است که در اثر تخلیه و یا آسیب به چشم ایجاد شده است. این پروتز، حفره ایجاد شده در چشم را به خوبی پر می کند و اجزای داخلی آن را تحت پوشش قرار می دهد. انواع پروتز چشم، از نظر عملکرد، مانند پروتز انگشت پا و پروتز مچ پا نیستند و تنها برای زیبایی و تاثیرگذاری روی چهره فرد است که به کار برده می شود.

این پروتز، کاربردهای دیگری از جمله ایجاد توازن در پلک ها، کاهش کشش موجود روی پلک ها، ایجاد تقارن آناتومیک و بهتر دیدن چشم سالم دارد. این کاربردها است که باعث شده افزایش محبوبیت آن شده است.

انواع پروتز چشم در کلینیک پایار

کدام شرایط احتمالی، فرد را مجبور می کند که برای ساخت انواع پروتز چشم اقدام کند؟

برخی شرایط و موقعیت ها هستند که باعث می شوند چشم فرد تخلیه شود. وقتی که چشم تخلیه می شود برای آنکه تغییری در ظاهر فرد به وجود نیاید بهترین کاری که می توان انجام داد اقدام برای ساخت یکی از انواع پروتز چشم است. ما در اینجا می خواهیم برخی از موقعیت هایی که باعث می شوند چشم فرد تخلیه شود بیان کنیم:

1- ملانوم چشمی

یکی از بیماری هایی که چشم ها را به خود درگیر می کند، ملانوم است. این بیماری، یک نوع سرطان است که به سلول های ملانوسیت چشم حمله می کند.

2-تومورها

برخی از سرطان هایی که تا به حال کشف شده اند می توانند روی ساختار های متفاوت چشم انسان تاثیر بگذارند. مواقعی که از بین بردن و درمان این تومورها ساخت و دشوار است، نیاز است که چشم تخلیه شود. در شرایط تخلیه و برای آنکه قرینگی صورت، حفظ شود بهترین کاری که می توان انجام داد اقدام برای ساخت چشم مصنوعی است.

3- سوراخ شدن چشم

گاهی اوقات، یک شئ خارجی وارد چشم انسان می شود و یک زخم ورودی و خروجی ایجاد می کند. همین واقعه باعث تخلیه چشم شده و شرایط ساخت یکی از انواع چشم های مصنوعی را فراهم می کند.

کدام شرایط احتمالی نیاز به ساخت انواع پروتز چشم را به وجود می آورد؟

 

آیا 4 نوع اصلی پروتز چشم را می شناسید؟

به لطف پیشرفتی که در حوزه ساخت پروتز روی داده است، امروزه، انواع پروتزهای چشمی توسط اغلب متخصصان فعال در کلینیک ارتوپدی فنی ساخته شده و در اختیار متقاضیان قرار داده می شود؛ نام برخی از آنها را در ادامه ذکر کرده ایم:

1- پوست صلیبیه

یکی از انواع پروتزهای چشمی، پوست صلیبیه است. این نوع، روی کره چشمِ کوچک شده، کره میکرو فتیلمی و کره اویسریشن نصب می شود. عملکرد آن به عملکرد چشم مصنوعی که در ادامه معرفی خواهیم کرد، شباهت زیادی دارد و به مانند یک لنز تماسی روی چشم قرار داده می شود.

2- چشم مصنوعی

از دیگر انواع پروتز چشم، می توان به چشم مصنوعی اشاره داشت. در ساخت این نوع، از ماده پر کاربرد و پر فایده پلی متیل متا کریلات استفاده می کنند. چشم مصنوعی بعد از تخلیه انوکلیشن و یا در شرایط آنوفتالمیا نصب می شود.

3- پروتزهای شکل دهنده چشم

نوع دیگری از پروتز چشمی، پروتزهای شکل دهنده چشم هستند. این نوع پروتز، در جراحی های چشمی اویسرشن و انوکلیشن نصب می شود و دو هفته بعد از جراحی، چشم آمادگی پذیرش آن را دارد. این نوع پروتز که از آن نیز به عنوان پروتزهای کانفورمر یاد می کنند، ورم ایجاد شده در اثر عمل جراحی را کاهش می دهد و افزایش عملکرد پلک ها را به دنبال خواهد داشت.

4-پروتز کره چشم

یکی دیگر از انواع پروتز چشم، پروتز کره چشم است. این نوع اندام مصنوعی، در زمان هایی ساخته می شود که پلک ها با پروتز چشم، سازگاری و تطابق ندارند. در ساخت این نوع، از یک ماده سیلیکونی استفاده می کنند و با کمک پیوست مغناطیسی و یا چسبی به چشم متصل می شود.

با مراحل ساخت انواع پروتز چشم تهران آشنا شوید!؟

با مراحل ساخت انواع پروتز چشم تهران آشنا شوید!؟

در ادامه معرفی انواع پروتز چشم قصد داریم در خصوص مراحل ساخت چشم مصنوعی اطلاعاتی به شما بدهیم. این مراحل به شرح زیر است:

  • در اولین قدم از ساخت چشم مصنوعی، حفره چشم بیمار، ارزیابی شده و طول و عرض آن اندازه گیری می شود. اندازه گیری ها به کمک دستگاه های پیشرفته و دقیقی انجام می شود.
  • بعد از آن، یک قالب برای ساخت چشم مصنوعی آماده می کنند.
  • بعد از گرفتن قالب، نوبت به انتخاب متریال برای ساخت پروتز می رسد. در معتبرترین کلینیک ها از بهترین مواد استفاده می کنند.
  • بعد از آنکه مشخص شد چشم مصنوعی از نظر اندازه و شکل مشکلی ندارد، پروتز ساخته می شود.

اگر می خواهید برای ساخت پروتز چشم در تهران اقدام کنید بهترین کار این است که ارتوپدی فنی های معتبر و مطرح در کشور را انتخاب کرده و به آنها مراجعه کنید. همه مراحلی که در بالا اشاره کردیم در این کلینیک ها انجام شده و یک چشم مصنوعی سفارشی دقیق و کاملا ظریف در اختیار متقاضیان قرار داده می شود. با نصب چشم مصنوعی ساخته شده توسط این مجموعه ها، با اعتماد به نفس بیشتری در میان جمع دوستان و خانواده خود حاضر شوید.

قیمت انواع پروتز چشم در ایران

قیمت انواع پروتز چشم چقدر است؟

قیمت انواع پروتز چشم به پارامترهای متفاوتی وابسته است. یکی از این پارامترها نوع پروتز چشم است. در مورد انواع پروتزهای مخصوص چشم در بالا توضیح دادیم و حال خوب است که بدانید که هر یک از انواع ذکر شده، با قیمت های متفاوتی در اختیار کاربر قرار می گیرند. پس می توان این گونه نیز بیان کرد که نوع پروتز، تاثیری مستقیم بر قیمت دارد.

دیگر عامل تاثیر گذار بر قیمت و نحوه ساخت پروتز چشم، کیفیت چشم مصنوعی است. عاملی که می تواند کمک کند ما در مورد کیفیت پروتز چشم قضاوت کنیم، طبیعی به نظر آمدن آن است. هر قدر یک پروتز شباهت بیشتری به چشم طبیعی فرد داشته باشد، طبیعتا قیمت ساخت آن نیز بیشتر می شود.

جنس به کار برده شده در ساخت پروتزهای مخصوص چشم، از دیگر عواملی است که روی قیمت تاثیر می گذارد. پروتزهایی که از مواد اولیه با کیفیت ساخته می شوند و بدن فرد هیچ گونه حساسیت و یا واکنشی به آن نشان نمی دهد، یکی از بهترین و گران قیمت ترین انواع پروتزهای مخصوص چشم به شمار می روند. در ضمن، به خاطر داشته باشید کشوری که پروتز مخصوص چشم را ساخته است نیز روی قیمت تاثیر دارد؛ برای مثال، پروتزهای چشم آلمانی و آمریکایی از پروتزهای ایرانی گران تر هستند.

برای ساخت انواع پروتز چشم به کجا مراجعه کنیم؟

درست است که انواع پروتز چشم ساخته می شوند تا چهره و ظاهر فرد، شکل طبیعی و زیبایی به خود بگیرد، اما این موضوع به این معنا نیست که می توان برای ساخت آن به هر کلینیک ارتوپدی فنی مراجعه کرد.

اگر خدای نا کرده، در اثر یک حادثه، بیماری و یا هر علت دیگری، چشم خود را از دست داده اید و می خواهید برای ساخت این اندام مصنوعی اقدام کنید، کلینیک هایی را انتخاب کنید که تجربه و سابقه کافی دارند و از حضور ماهرترین و زبده ترین پزشکان بهره می برند. ما به شما کلینیک ارتوپدی فنی پایار را پیشنهاد می کنیم. در این مجموعه، از بهترین متریال ها و آخرین متدها استفاده می شود تا یک پروتز کارا و با عملکرد بالا در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

بهترین مرکز ساخت پروتز چشم در کشور کجاست؟ چه ویژگی هایی دارد

بهترین مرکز ساخت پروتز چشم در کشور کجاست؟ چه ویژگی هایی دارد؟

اگر نیاز دارد برای ساخت یکی از انواع پروتز چشم اقدام کنید، می بایست به بهترین مرکز ساخت پروتز چشم در کشور مراجعه کنید. سوالی که در اینجا ممکن است پیش آید، این است که این مراکز چه ویژگی هایی دارند که از آنها به عنوان بهترین ها یاد می شود. ما در زیر، به این خصوصیات اشاره کرده ایم:

  • در مراکز حرفه ای ساخت پروتز چشم، از متریال ها و مواد اولیه با کیفیت برای ساخت پروتز مخصوص چشم استفاده می کنند.
  • یک پروتز چشم مصنوعی با کیفیت، سبک است و وزن زیادی ندارد. این مزیت، از ایجاد آزار و اذیت در فردی که پروتز را نصب کرده است، جلوگیری به عمل می آورد.
  • رنگ پروتز چشمی که توسط این مجموعه ها ساخته می شود، بسیار طبیعی و شبیه به رنگ چشم انسان است. این مزیت، باعث افزایش اعتماد به نفس افراد برای حضور در جمع دوستان و خانواده خواهد شد.
  • استفاده از متریال هایی که باعث ایجاد حساسیت در چشم ها نمی شوند، دیگر ویژگی کلینیک هایی است که به صورت حرفه ای در حوزه ساخت انواع پروتز چشم فعالیت می کنند. این پروتزها، به هیچ عنوان باعث ناراحتی فرد نمی شوند و مشکلات او را افزایش نمی دهند.

قیمت پروتز چشم شیراز مناسبتر است یا قیمت انواع پروتز چشم در تهران؟

در هر جای کشور که باشید، برای آنکه یکی از انواع پروتز چشم را سفارش داده و نصب کنید، مجبورید هزینه های متفاوتی را پرداخت کنید. عواملی که روی قیمت چشم مصنوعی تاثیر دارد در همه جای کشور مشابه هستند، به غیر از یک مورد، که آن نیز منطقه جغرافیایی است که برای ساخت چشم مصنوعی اقدام می کنید. برای مثال، کسانی که در شیراز ساکن هستند و می خواهند برای ساخت و تهیه ی پروتز چشم شیراز اقدام کنند، قطعا هزینه متفاوتی می پردازند در مقایسه با کسانی که در تهران ساکن هستند و می خواهند چشم مصنوعی داشته باشند.

شیرازی هایی که بنا به هر علتی مجبورند جهت نصب چشم مصنوعی اقدام کنند، دو راه در مقابل خود دارند؛ آنها یا می توانند به کلینیک های ارتوپدی فنی در شیراز مراجعه کرده و یا به شهرهای بزرگی مانند تهران که کلینیک های با سابقه ای در آن فعالیت می کنند، بروند.

در شهرهای بزرگی مانند تهران، برخی مراکز هستند که چشم های مصنوعی را با قیمت مناسبی برای متقاضیان می سازند. توصیه می کنیم، اگر نتوانستید یک کلینیک مطرح و با سابقه برای ساخت چشم مصنوعی بیابید به مراکز فعال در تهران مراجعه کرده و از این طریق برای ساخت پروتز اقدام کنید.

آیا پروتز چشم متحرک را می توان یکی از انواع پروتز چشم دانست؟

آیا پروتز چشم متحرک را می توان یکی از انواع پروتز چشم دانست؟

یکی از انواع پروتز چشم، پروتز چشم متحرک است. پروتزهای چشمی که در گذشته ساخته می شدند امکان حرکت نداشتند اما امروزه به واسطه فعالیت گسترده و خلاقانه ای که سازندگان پروتز از خود نشان می دهند، قابلیت حرکت نیز به چشم های مصنوعی اضافه شده است.

موضوعی که در مورد این پروتزها باید مورد توجه قرار داد، این است که حرکت چشم های مصنوعی به نوع جراحی بستگی دارد که روی بیمار انجام می شود. برای قرار دادن پروتزهای متحرک چشم، یک ایملپنت را داخل چشم قرار داده و آن را به عضلاتی که اطراف کاسه چشم قرار گرفته اند، وصل می کنند. سپس، نواحی اطراف ایمپلنت را با بافت های طبیعی چشم فرد می پوشانند. این عمل جراحی کمک می کند تا هر زمان که چشم حرکت کرد، پروتز نیز حرکت کند.

با اینکه این پروتزها یکی از جدیدترین انواع پروتزهای چشمی هستند، اما ممکن است نتوانند به خوبیِ چشم های طبیعی فرد حرکت کنند و این مشکلی است که در مورد این چشم های مصنوعی وجود دارد. در ضمن، قیمت پروتزهای متحرک چشم از قیمت پروتزهایی که حرکت نمی کنند، بالاتر است.

پروتز چشم بدون تخلیه چیست؟ آیا یکی از انواع پروتز چشم است؟

پروتز چشم بدون تخلیه چیست؟ آیا یکی از انواع پروتز چشم است؟

هر کسی که در ناحیه چشم دچار آسیب می شود مجبور نیست برای تخلیه چشم خود اقدام کند. کسانی که چشم آنها تخلیه نمی شوند باید یکی از انواع پروتز چشم که مناسب آنهاست انتخاب کرده و نصب کنند. به پروتزی که این گروه نصب می کنند، پروتز چشم بدون تخلیه گفته می شود. این نوع پروتز شباهت زیادی به لنزهایی دارد که افراد در سطح چشم خود قرار می دهند. این پروتز، از یک پوسته نازک اکریلیکی تشکیل شده و بدون هیچ زحمت و دردسری روی چشم فرد قرار داده می شود.

از جمله ویژگی هایی که می توان در مورد این نوع پروتز بیان کرد، شباهت بسیار زیاد آن به چشم است. این پروتز را به رنگ چشم سالم رنگ آمیزی می کنند تا فرد بتواند با اعتماد به نفس در جامعه حضور پیدا کند. برای ساخت این نوع  پروتز می توانید به کلینیک هایی مراجعه کنید که می توانند یک چشم مصنوعی شبیه به چشم طبیعی بسازند. خاطر نشان می کنیم، کلینیک هایی که چشم مصنوعی می سازند در حوزه ساخت پروتز مچ پا نیز فعالیت می کنند. اصولا، تخصص این مراکز ساخت اندام های مصنوعی است و در آنها انواع و اقسام پروتز ساخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *