انواع پروتز چشم 💚 معرفی انواع مختلف پروتز چشم

پایار و انواع پروتز چشم

انواع پروتز چشم، ابزارهای کمکی خوبی برای تمام آنهایی هستند که چشم خود را از دست داده اند. درست است که ساخت پروتز چشم و نصب آن نمی تواند قابلیت دیدن مجدد اشیاء را به چشم بازگرداند، اما آن نیز در نوع خود، مزیت هایی دارد که در همین متن به آنها اشاره خواهیم کرد. اگر می خواهید در رابطه با انواع متفاوت پروتز چشم و مزیت های این اندام مصنوعی اطلاعاتی را به دست آورید، در ادامه همراه ما باشید.

در جهت تکمیل اطلاعاتتان در خصوص این پروتز، خوب است مقاله “پروتز چشم بدون تخلیه” را نیز مطالعه کنید. این دو مقاله مکمل هم بوده و اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار می دهند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز چشم  با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

قیمت انواع پروتز چشم در پایار

پروتز چشم چیست؟ آیا با چشم مصنوعی تفاوت دارد؟

اولین موضوعی که لازم می دانیم در مورد آن صحبت کنیم، این است که پروتز چشم با چشم مصنوعی که بین عامه مردم شهرت دارد، تفاوتی نداشته و هر دو آنها یکی هستند. پروتز چشم یا چشم مصنوعی، در واقع یک ابزار کارآمد و کاربردی برای ایجاد ظاهری طبیعی در چشمی است که در اثر حادثه و یا یک بیماری تخلیه شده است. باز هم تاکید می کنیم این پروتز، در حقیقت تنها یک شیء است و نمی تواند به فرد آسیب دیده کمک کند تا محیط اطراف خود را ببیند.

البته، در حال حاضر این نوع پروتز چنین قابلیتی ندارد؛ شاید در سال های آینده، پروتز چشم نیز با پیشرفت های شگرفی توام شده و به افراد اجازه دهد تا بینایی شان را دو مرتبه به دست آورند. این موضوع به گذشت زمان و توجه کلینیک ارتوپد فنی سازنده این پروتز به آخرین متدهای روز دنیا بستگی دارد.

هدف اصلی از ساخت چشم مصنوعی، نگهداری و پر کردن حفره ای است که در اثر تخلیه و یا آسیب به چشم ایجاد شده است. این پروتز، حفره ایجاد شده در چشم را به خوبی پر می کند و اجزای داخلی آن را تحت پوشش قرار می دهد. انواع پروتز چشم، از نظر عملکرد، مانند پروتز انگشت پا و پروتز مچ پا نیستند و تنها برای زیبایی و تاثیرگذاری روی چهره فرد است که به کار برده می شود.

این پروتز، کاربردهای دیگری از جمله ایجاد توازن در پلک ها، کاهش کشش موجود روی پلک ها، ایجاد تقارن آناتومیک و بهتر دیدن چشم سالم دارد. این کاربردها است که باعث شده افزایش محبوبیت آن شده است.

انواع پروتز چشم در کلینیک پایار

آیا 4 نوع اصلی پروتز چشم را می شناسید؟

به لطف پیشرفتی که در حوزه ساخت پروتز روی داده است، امروزه، انواع پروتزهای چشمی توسط اغلب متخصصان فعال در کلینیک ارتوپدی فنی ساخته شده و در اختیار متقاضیان قرار داده می شود؛ نام برخی از آنها را در ادامه ذکر کرده ایم:

1- پوست صلیبیه

یکی از انواع پروتزهای چشمی، پوست صلیبیه است. این نوع، روی کره چشمِ کوچک شده، کره میکرو فتیلمی و کره اویسریشن نصب می شود. عملکرد آن به عملکرد چشم مصنوعی که در ادامه معرفی خواهیم کرد، شباهت زیادی دارد و به مانند یک لنز تماسی روی چشم قرار داده می شود.

2- چشم مصنوعی

از دیگر انواع پروتز چشم، می توان به چشم مصنوعی اشاره داشت. در ساخت این نوع، از ماده پر کاربرد و پر فایده پلی متیل متا کریلات استفاده می کنند. چشم مصنوعی بعد از تخلیه انوکلیشن و یا در شرایط آنوفتالمیا نصب می شود.

3- پروتزهای شکل دهنده چشم

نوع دیگری از پروتز چشمی، پروتزهای شکل دهنده چشم هستند. این نوع پروتز، در جراحی های چشمی اویسرشن و انوکلیشن نصب می شود و دو هفته بعد از جراحی، چشم آمادگی پذیرش آن را دارد. این نوع پروتز که از آن نیز به عنوان پروتزهای کانفورمر یاد می کنند، ورم ایجاد شده در اثر عمل جراحی را کاهش می دهد و افزایش عملکرد پلک ها را به دنبال خواهد داشت.

4-پروتز کره چشم

یکی دیگر از انواع پروتز چشم، پروتز کره چشم است. این نوع اندام مصنوعی، در زمان هایی ساخته می شود که پلک ها با پروتز چشم، سازگاری و تطابق ندارند. در ساخت این نوع، از یک ماده سیلیکونی استفاده می کنند و با کمک پیوست مغناطیسی و یا چسبی به چشم متصل می شود.

برای ساخت انواع پروتز چشم به کجا مراجعه کنیم؟

درست است که انواع پروتز چشم ساخته می شوند تا چهره و ظاهر فرد، شکل طبیعی و زیبایی به خود بگیرد، اما این موضوع به این معنا نیست که می توان برای ساخت آن به هر کلینیک ارتوپدی فنی مراجعه کرد.

اگر خدای نا کرده، در اثر یک حادثه، بیماری و یا هر علت دیگری، چشم خود را از دست داده اید و می خواهید برای ساخت این اندام مصنوعی اقدام کنید، کلینیک هایی را انتخاب کنید که تجربه و سابقه کافی دارند و از حضور ماهرترین و زبده ترین پزشکان بهره می برند. ما به شما کلینیک ارتوپدی فنی پایار را پیشنهاد می کنیم. در این مجموعه، از بهترین متریال ها و آخرین متدها استفاده می شود تا یک پروتز کارا و با عملکرد بالا در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.