پروتز چشم چیست؟ ⭐ نحوه ساخت پروتز چشم

نحوه ساخت پروتز چشم و عملکرد آن

آگاهی از نحوه ساخت پروتز چشم برای کسانی که دوست دارند اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند، مفید و کاربردی به نظر می رسد. هر چند که این امر، یک موضوع کاملا تخصصی است، اما داشتن اطلاعات در مورد آن می تواند ما را به درک بهتری از نحوه عملکرد این نوع پروتز برساند. اگر شما نیز نسبت به این موضوع کنجکاو هستید و دوست دارید دانش خود را در این رابطه افزایش دهید، با ما در ادامه همراه باشید و مقاله قیمت پروتز چشم در تهران را نیز مطالعه کنید؛ این دو مقاله مکمل هم هستند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز چشم  با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

ساختار و نحوه ساخت پروتز چشم

پروتز چشم چیست؟ چرا نصب آن برای برخی افراد اهمیت دارد؟

پروتز چشم چیست؛ این، یکی از مهم ترین سوالاتی است که برخی افراد در مورد این اندام مصنوعی مطرح می کنند. پروتز چشم که به آن چشم مصنوعی نیز گفته می شود یک وسیله مصنوعی است. کسانی که مجبور شده اند چشم خود را تخلیه کنند، از این نوع ابزار استفاده می کنند. این اندام مصنوعی که بیشتر جنبه زیبایی دارد، برای حفظ کاسه چشم نصب می شود. در مواقعی که کل چشم را خارج می کنند، این پروتز باید نصب شود تا کاسه چشم، گسترش پیدا کرده و حفره خالی، پر شود. پر شدن کاسه چشم باعث حفظ ساختار چشم شده و از کوچک شدن آن جلوگیری به عمل می آورد. به همین دلیل، به تمامی کسانی که چشم خود را از دست داده اند، توصیه می کنیم برای ساخت و اطلاع از قیمت پروتز چشم اقدام کنند.

یکی از شایعاتی که در مورد این نوع پروتز وجود دارد، احیای بینایی چشم تخلیه شده است. در حال حاضر و با وجود فعالیت چندین کلینیک ارتوپد فنی مطرح در کشور، هنوز پروتزهای چشم موجود نتوانسته اند مهم ترین نیاز بیمار را که همان بازگشت بینایی به چشم است، برآورده کنند. امیدواریم که در آینده ای نه چندان دور، این قابلیت به چشم مصنوعی اضافه شود.

متریال های متفاوت، باعث ایجاد تفاوت در نحوه ساخت پروتز چشم می شوند. در برخی موارد با توجه به مصالحی که پزشک تشخیص می دهد، از شیشه و در برخی موارد از موادی به نام آکریل استفاده می کنند. پروتزهای آکریل، قابلیت اصلاح داشته و حدود یک ماه و نیم بعد از عمل تخلیه چشم، فرد می تواند برای دریافت آن به کلینیک مراجعه کند. پروتزهای شیشه ای، شکننده بوده و معمولا نیاز به اصلاح و پولیش کاری دارند.

آیا نحوه ساخت پروتز چشم روی بینایی آن تاثیر دارد؟

یکی از ابهاماتی که ممکن است در مورد چشم مصنوعی وجود داشته باشد، این است که آیا نحوه ساخت پروتز چشم روی عملکرد و بینایی چشم تخلیه شده تاثیر دارد یا خیر. پزشکان وقتی مشاهده می کنند که امکان نگهداری چشم فرد وجود ندارد، به فرد پیشنهاد می کنند در مورد ساخت و نصب پروتز چشم فکر کند. این افراد برای آنکه چهره شان در اثر تخلیه چشم، دچار تغییر نشود، می بایست زیر باز هزینه هایی که این موضوع دارد، بروند و برای نصب و ساخت چشم مصنوعی اقدام جدی انجام دهند.

خوب است بدانید، نحوه ساخت پروتز چشم روی قابلیت بینایی این اندام مصنوعی هیچ تاثیری ندارد و این اندام نمی تواند به فرد کمک کند تا بینایی اش را به دست آورد. این که در ساخت پروتز از آخرین متدهای روز دنیا و یا بهترین متریال ها بهره برده شده است، هیچ اهمیتی ندارد؛ تنها موضوع قابل توجه این است که چشم مصنوعی فقط یک چشم مصنوعی است و قابلیت دریافت نور ساطع شده از اجسام و ارسال آنها به مغز را ندارد. این شیء فقط باعث می شود حفره خالی چشم تغییر اندازه ندهد و کوچک تر نشود.

نحوه ساخت پروتز چشم در پایار

پروتزهای چشمی را چگونه تمیز می کنند؟

بعد از آشنایی با  نحوه ساخت پروتز چشم، لازم است در مورد نحوه مراقبت کردن از چشم های مصنوعی نیز نکاتی را بیان کنیم. کسانی که پروتز های چشمی دارند می بایست ماهی یک بار آن را تمیز کنند. برای این کار نیز خوب است چشم مصنوعی را به همراه جعبه پلاستیکی که پروتز در داخل آن قرار دارد، در آب ولرم بگذارید.

فردی که حس می کند روی پروتز چشمی اش آلودگی وجود دارد، می تواند مقداری نمک نیز به داخل آب اضافه کند و اجازه دهد که چشم مصنوعی به مدت  10 دقیقه در آن باقی بماند. بعد از گذشت این مدت زمان می بایست پروتز را به کمک برس های نرم و آب کاملا شست.

می توان پروتز را در شب از چشم خارج نکرد و با آن به رختخواب رفت. بهتر است تنها در مواقعی که نیاز است چشم مصنوعی از جای خود برداشته شود. کسانی که نمی‌توانند با چشم مصنوعی خود به رختخواب بروند، بهتر است بعد از خارج کردن پروتز، آن را در یک محفظه سر بسته قرار دهند. بعد از آشنایی با نحوه ساخت پروتز چشم دانستن این نکات می تواند به افزایش دوام پروتز کمک کند.

در ادامه توضیح نحوه ساخت پروتز چشم و تمیز کردن آن باید بگوییم که شستن چشم مصنوعی را می توانید با آب و صابون نیز انجام دهید. البته باید دقت داشته باشید که قبل از قرار دادن پروتز در داخل چشم، باید خیلی خوب تمیز و خشک شده و هیچ مقداری از صابون روی آن باقی نمانده باشد. با رعایت این نکته، میزان دوام و ماندگاری به شکل قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

نکته مهمی که در خصوص تمیز کردن و شستن چشم های مصنوعی باید مورد توجه قرار داد استفاده نکردن از مواد شیمیایی است. استفاده از مواد شیمیایی مختلف ممکن است باعث شود که پروتز آسیب ببیند.

اگر در روزهای اول نصب و استفاده از پروتز هستید و حس می کنید که یک جسم اضافی در داخل چشم شما وجود دارد بهتر است بیتابی نکرده و مرتبا نخواهید که آن را از چشم خود خارج کنید. اگر از داشتن پروتز خیلی اذیت می شوید توصیه می کنیم به کارشناسان ساخت پروتز مراجعه کنید و در این رابطه از آنها سوال بپرسید.

نکته مهمی که باید در مورد چشم های مصنوعی مورد توجه قرار داده شود، مدت زمان ماندگاری آنهاست. این چشم های مصنوعی تا بیش از 5 سال دوام ندارند و باید بعد از گذشت این مدت زمان برای ساخت مجدد آنها اقدام کرد.

نحوه ساخت پروتز چشم چگونه است؟

نحوه ساخت پروتز چشم چگونه است؟

نحوه ساخت پروتز چشم، شامل چندین مرحله است و طی این مراحل است که به فرد امکان می دهد بدون ایجاد کوچک ترین تغییری در ظاهر و چهره اش، به زندگی خود ادامه دهد. مراحل ساخت چشم مصنوعی به شرح زیر است:

 • در اولین قدم، وضعیت حفره چشم بیماری بررسی شده و ابعاد طولی و عرضی و حدقه چشم اندازه گیری می شود.
 • تمامی اندازه گیری ها با کمک دستگاه های بروز و پیشرفته انجام می شود و سپس یک قالب برای ساخت و نصب پروتز چشم آماده می گردد.
 • در این مرحله، از بهترین متریال ها برای ساخت پروتز چشمی استفاده می شود.
 • در قدم بعدی از نحوه ساخت پروتز چشم، فرد باید آن را امتحان کند تا هیچ مشکلی از نظر اندازه و شکل نداشته باشد. شکل پروتز باید با شکل چشم فرد کاملا یکی باشد.

دقت داشته باشید، برای ساخت این پروتز باید به کلینیک هایی مراجعه کنید که می توانند از آخرین متدها و بهترین متریال ها برای ساخت آن استفاده کنند. این کار، کار سختی نیست و تنها به دقت شما و اراده تان برای پیدا کردن یک کلینیک ارتوپدی فنی مجهز بر می گردد.

نحوه ساخت پروتز چشم در بهترین کلینیک ارتوپد فنی

در بهترین کلینیک پروتز چشم مصنوعی، این نکات مهم در نحوه ساخت پروتز چشم رعایت می شود!؟

در مراجعه به یک کلینیک پروتز چشم مصنوعی، برای آنکه رضایت صد در صدی از ساخت پروتز به وجود آید، برخی نکات مهم در نحوه ساخت پروتز چشم باید رعایت شود. حفظ و رعایت این نکات مهم در ساخت پروتز به بیمار کمک می کند تا بتواند با اعتماد به نفس بیشتری در جامعه حضور پیدا کند. این نکات مهم به شرح زیرند:

استفاده از متریال های با کیفیت، یکی از مهم ترین نکات برای ساخت انواع پروتز چشم به شمار می روند. متریال هایی که از این خصوصیت بهره می برند، بدون آنکه حساسیتی در چشم فرد ایجاد کنند، به وظیفه خود عمل می کنند.

تطابق داشتن اندازه ی پروتز با فرم و ساختار چشم، دیگر موضوعی است که در زمان ساخت پروتزهای چشم مصنوعی رعایت می شود. رعایت این نکته، باعث ساخت پروتزی می شود که قادر است از تغییر اندازه کره چشم جلوگیری کند.

طبیعی ساخته شدن پروتز چشم و شبیه بودن رنگ آن به رنگ چشم، از دیگر نکات مهمی است که در زمان ساخت پروتزهای مخصوص چشم باید مورد توجه قرار گیرد. تمامی مواردی که گفتیم، در کلینیک های حرفه ای ساخت پروتز رعایت می شود.

آیا پروتز چشم به صورت آماده در بازار موجود است؟

ما در این متن در مورد سوال پروتز چشم چیست، صحبت کرده و سعی کردیم به صورت خلاصه و روان، در مورد نحوه ساخت پروتز چشم نیز اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. نکته مهم این است که پروتز چشم را تنها برای زیبایی به کار می برند و این وسیله، هیچ کاربرد دیگری ندارد. افرادی که بنا به هر دلیلی چشم خود را تخلیه کرده اند، برای آنکه چهره شان تحت تاثیر این اتفاق تلخ قرار نگیرد، برای نصب و ساخت این اندام مصنوعی اقدام می کنند.

این پروتز به صورت آماده در بازار موجود نیست و علت آن نیز متفاوت بودن ابعاد حفره چشمی در افراد مختلف است. متقاضیان نصب این نوع پروتز باید به کلینیک های ارتوپدی ماهری چون پایار مراجعه کنند و برای ساخت و نصب از آنها کمک بگیرند. در این مجموعه  با کمک دستگاه های بروز و پیشرفته، تمام ابعاد چشم اندازه گیری شده و در نهایت یک پروتز چشم مصنوعی با کیفیت و کاملا طبیعی ساخته می شود. در کلینیک ارتوپد فنی پایار همه چیز دست به دست هم داده است تا شما بتوانید یک پروتز چشمی با عملکرد بالا و قابل قبول سفارش دهید و نصب کنید.

آیا نحوه ساخت پروتز چشم، تحت تاثیر انواع آن قرار دارد

پروتز چشم متحرک چیست؟ نحوه ساخت پروتز چشم متحرک چگونه است؟

پروتز چشم متحرک یکی از جدیدترین چشم های مصنوعی در کشور است. اگر دقت کرده باشید، وقتی ما داریم با فرد دیگری صحبت می کنیم، چشممان حرکت می کند. در پروتزهایی که قبلا ساخته می شدند امکان نداشت که پروتزهای چشمی بتوانند این حرکات ریز را داشته باشند، اما امروزه با اختراع پروتز چشم متحرک، این قابلیت نیز به چشم های مصنوعی اضافه شده است و افراد می توانند چشم مصنوعی با ظاهری طبیعی تر نصب کنند.

نحوه ساخت پروتز چشم از نوع متحرک با نحوه ساخت پروتزهایی که این حرکات ریز را در آنها نمی توان مشاهده کرد، تفاوت می کند و معمولا، کسانی می توانند پروتزهای متحرک را نصب کنند که ماهیچه های چشم آنها در وضعیت و شرایط خوبی قرار داشته و می توانند با پروتز چشم ارتباط خوبی برقرار کنند. در صورت وجود چنین شرایطی، می توان پروتزی ساخت که بتواند حرکت داشته باشد.

نکته جالبی که در مورد ساخت این نوع پروتزها وجود دارد این است که با وجود قابلیت تحرک در چشم های متحرک، دیگران به سختی می توانند متوجه شوند که این فرد چشم مصنوعی نصب کرده است. بهتر است برای ساخت چشم های مصنوعی، کلینیک های معتبر و مطرح در کشور را انتخاب کنید. این کلینیک ها، هم در ساخت چشم مصنوعی و هم در ساخت پروتزو پا بالای زانو مهارت و تخصص بالایی دارند.

پروتز چشم متحرک چیست؟ نحوه ساخت پروتز چشم متحرک چگونه است؟

در نحوه ساخت پروتز چشم بدون تخلیه از چه ماده ای استفاده می کنند؟ چرا؟

یکی از مهم ترین مراحل در نحوه ساخت پروتز چشم، انتخاب ماده برای ساخت چشم مصنوعی است. یکی از جدیدترین و بهترین متریال ها برای ساخت پروتز چشم بدون تخلیه، پلی متیل متاکریلات است. این ماده به عنوان یک پلیمر حد واسط مطرح بوده و خواص و مزیت های زیادی به شرح زیر دارد:

 • از پلی متیل متاکریلات به عنوان یکی از سخت ترین مواد یاد می کنند.
 • پروتزهایی که با این ماده ساخته می شود، شفافیت بالایی دارند؛ شفافیت آنها حتی از شفافیت شیشه نیز بالاتر است.
 • صیقلی بودن و مقاوم بودن پروتز در مقابل عوامل جوی از دیگر مزیت های چشم مصنوعی ساخته شده با این ماده است.
 • از شیشه، مستحکم تر به نظر می رسد.
 • میزان جذب رطوبت در آنها بسیار کم بوده و مقاومت کششی و الکتریکی قابل توجهی دارد.
 • پروتزهای ساخته شده با پلی متیل متاکریلات، وزن زیادی ندارند.
 • از پروتزهای ساخته شده با این ماده، نور به خوبی عبور می کند.
 • رنگ آمیزی پروتزها به کمک این ماده، هیچ محدودیتی ایجاد نمی کند.
 • پروتزهایی که با این ماده ساخته می شوند، در اثر عبور نور دچار تغییر رنگ نمی شوند.

انواع پروتز چشم؛ آیا نحوه ساخت پروتز چشم، تحت تاثیر انواع آن قرار دارد؟

نحوه ساخت پروتز چشم می تواند تحت تاثیر نوع آن نیز قرار داشته باشد. با توجه به نیازهایی که فرد برای دریافت چشم مصنوعی دارد، یکی از انواع آن برای متقاضی، ساخته می شود. به صورت کلی، دو نوع پروتز چشم برای بیماران و متقاضیان ساخته می شود که به شرح زیرند:

1- چشم مصنوعی شیشه ای

در ساخت چشم مصنوعی شیشه ای، از یک نوع شیشه مخصوص استفاده می کنند. سالهاست که بشر برای ساخت چشم مصنوعی، از شیشه استفاده می کند و تا به حال نیز گزارش بدی از عوارض و مشکلات در مورد این پروتز به گوش نرسیده است. ترکیباتی که در ساخت این پروتز به کار برده شده، باعث شده که این نوع پروتز به سایر پروتزها ترجیح داده شود.

2- شیشه کرایولت

از دیگر انواع پروتزهای مخصوص چشم می توان به چشم مصنوعی ساخته شده از شیشه کرایولت اشاره کرد. سطح چشم مصنوعی ساخته شده با این ماده، کاملا صاف بوده و به همین دلیل، بر سایر پروتزهای چشم مصنوعی برتری پیدا کرده است. بیماران، با این نوع پروتز نیز مشکل خاصی نداشته و می توانند خیلی راحت از آن استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *