پروتز چشم چیست؟ 💚 نحوه ساخت پروتز چشم

نحوه ساخت پروتز چشم و عملکرد آن

آگاهی از نحوه ساخت پروتز چشم برای کسانی که دوست دارند اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند، مفید و کاربردی به نظر می رسد. هر چند که این امر، یک موضوع کاملا تخصصی است، اما داشتن اطلاعات در مورد آن می تواند ما را به درک بهتری از نحوه عملکرد این نوع پروتز برساند. اگر شما نیز نسبت به این موضوع کنجکاو هستید و دوست دارید دانش خود را در این رابطه افزایش دهید، با ما در ادامه همراه باشید و مقاله “پروتز چشم بدون تخلیه چگونه است؟” را نیز مطالعه کنید؛ این دو مقاله مکمل هم هستند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز چشم  با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

ساختار و نحوه ساخت پروتز چشم

پروتز چشم چیست؟ چرا نصب آن برای برخی افراد اهمیت دارد؟

پروتز چشم چیست؛ این، یکی از مهم ترین سوالاتی است که برخی افراد در مورد این اندام مصنوعی مطرح می کنند. پروتز چشم که به آن چشم مصنوعی نیز گفته می شود یک وسیله مصنوعی است. کسانی که مجبور شده اند چشم خود را تخلیه کنند، از این نوع ابزار استفاده می کنند. این اندام مصنوعی که بیشتر جنبه زیبایی دارد، برای حفظ کاسه چشم نصب می شود. در مواقعی که کل چشم را خارج می کنند، این پروتز باید نصب شود تا کاسه چشم، گسترش پیدا کرده و حفره خالی، پر شود. پر شدن کاسه چشم باعث حفظ ساختار چشم شده و از کوچک شدن آن جلوگیری به عمل می آورد. به همین دلیل، به تمامی کسانی که چشم خود را از دست داده اند، توصیه می کنیم برای ساخت و اطلاع از قیمت پروتز چشم اقدام کنند.

یکی از شایعاتی که در مورد این نوع پروتز وجود دارد، احیای بینایی چشم تخلیه شده است. در حال حاضر و با وجود فعالیت چندین کلینیک ارتوپد فنی مطرح در کشور، هنوز پروتزهای چشم موجود نتوانسته اند مهم ترین نیاز بیمار را که همان بازگشت بینایی به چشم است، برآورده کنند. امیدواریم که در آینده ای نه چندان دور، این قابلیت به چشم مصنوعی اضافه شود.

متریال های متفاوت، باعث ایجاد تفاوت در نحوه ساخت پروتز چشم می شوند. در برخی موارد با توجه به مصالحی که پزشک تشخیص می دهد، از شیشه و در برخی موارد از موادی به نام آکریل استفاده می کنند. پروتزهای آکریل، قابلیت اصلاح داشته و حدود یک ماه و نیم بعد از عمل تخلیه چشم، فرد می تواند برای دریافت آن به کلینیک مراجعه کند. پروتزهای شیشه ای، شکننده بوده و معمولا نیاز به اصلاح و پولیش کاری دارند.

آیا نحوه ساخت پروتز چشم روی بینایی آن تاثیر دارد؟

یکی از ابهاماتی که ممکن است در مورد چشم مصنوعی وجود داشته باشد، این است که آیا نحوه ساخت پروتز چشم روی عملکرد و بینایی چشم تخلیه شده تاثیر دارد یا خیر. پزشکان وقتی مشاهده می کنند که امکان نگهداری چشم فرد وجود ندارد، به فرد پیشنهاد می کنند در مورد ساخت و نصب پروتز چشم فکر کند. این افراد برای آنکه چهره شان در اثر تخلیه چشم، دچار تغییر نشود، می بایست زیر باز هزینه هایی که این موضوع دارد، بروند و برای نصب و ساخت چشم مصنوعی اقدام جدی انجام دهند.

خوب است بدانید، نحوه ساخت پروتز چشم روی قابلیت بینایی این اندام مصنوعی هیچ تاثیری ندارد و این اندام نمی تواند به فرد کمک کند تا بینایی اش را به دست آورد. این که در ساخت پروتز از آخرین متدهای روز دنیا و یا بهترین متریال ها بهره برده شده است، هیچ اهمیتی ندارد؛ تنها موضوع قابل توجه این است که چشم مصنوعی فقط یک چشم مصنوعی است و قابلیت دریافت نور ساطع شده از اجسام و ارسال آنها به مغز را ندارد. این شیء فقط باعث می شود حفره خالی چشم تغییر اندازه ندهد و کوچک تر نشود.

نحوه ساخت پروتز چشم در پایار

نحوه ساخت پروتز چشم چگونه است؟

نحوه ساخت پروتز چشم، شامل چندین مرحله است و طی این مراحل است که به فرد امکان می دهد بدون ایجاد کوچک ترین تغییری در ظاهر و چهره اش، به زندگی خود ادامه دهند. مراحل ساخت چشم مصنوعی به شرح زیر است:

  • در اولین قدم، وضعیت حفره چشم بیماری بررسی شده و ابعاد طولی و عرضی و حدقه چشم اندازه گیری می شود.
  • تمامی اندازه گیری ها با کمک دستگاه های بروز و پیشرفته انجام می شود و سپس یک قالب برای ساخت و نصب پروتز چشم آماده می گردد.
  • در این مرحله، از بهترین متریال ها برای ساخت پروتز چشم استفاده می شود.
  • در قدم بعدی از نحوه ساخت پروتز چشم، فرد باید آن را امتحان کند تا هیچ مشکلی از نظر اندازه و شکل نداشته باشد. شکل پروتز باید با شکل چشم فرد کاملا یکی باشد.

دقت داشته باشید، برای ساخت این پروتز باید به کلینیک هایی مراجعه کنید که می توانند از آخرین متدها و بهترین متریال ها برای ساخت آن استفاده کنند. این کار، کار سختی نیست و تنها به دقت شما و اراده تان برای پیدا کردن یک کلینیک ارتوپدی فنی مجهز بر می گردد.

آیا پروتز چشم به صورت آماده در بازار موجود است؟

ما در این متن در مورد سوال پروتز چشم چیست، صحبت کرده و سعی کردیم به صورت خلاصه و روان، در مورد نحوه ساخت پروتز چشم نیز اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. نکته مهم این است که پروتز چشم را تنها برای زیبایی به کار می برند و این وسیله، هیچ کاربرد دیگری ندارد. افرادی که بنا به هر دلیلی چشم خود را تخلیه کرده اند، برای آنکه چهره شان تحت تاثیر این اتفاق تلخ قرار نگیرد، برای نصب و ساخت این اندام مصنوعی اقدام می کنند.

این پروتز به صورت آماده در بازار موجود نیست و علت آن نیز متفاوت بودن ابعاد حفره چشمی در افراد مختلف است. متقاضیان نصب این نوع پروتز باید به کلینیک های ارتوپدی ماهری چون پایار مراجعه کنند و برای ساخت و نصب از آنها کمک بگیرند. در این مجموعه  با کمک دستگاه های بروز و پیشرفته، تمام ابعاد چشم اندازه گیری شده و در نهایت یک پروتز چشم مصنوعی با کیفیت و کاملا طبیعی ساخته می شود. در کلینیک ارتوپد فنی پایار همه چیز دست به دست هم داده است تا شما بتوانید یک پروتز چشمی با عملکرد بالا و قابل قبول سفارش دهید و نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.