درمان پارگی رباط صلیبی بدون جراحی چگونه است؟

بهترین روش درمان پارگی رباط صلیبی بدون جراحی

درمان پارگی رباط صلیبی بدون جراحی، موضوعی است که در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. اگر در این رابطه اطلاعات زیادی ندارید در ادامه با ما همراه باشید.

پارگی رباط صلیبی چیست؟ آیا راه رفتن با رباط صلیبی پاره، خطرناک است؟

رباط ها، بافت های فیبر مانندی هستند که در محل مفصل ها قرار گرفته و باعث اتصال دو استخوان به هم می شوند. رباط صلیبی نیز همان رباطی است که استخوان ران و ساق را به هم وصل می کند. اگر افراد، یک حرکت سریع و ناگهانی انجام داده و یا چنانچه جهت شان را به سرعت و یک باره تغییر دهند، رباطی که در این قسمت قرار گرفته است، ممکن است پاره شود. از جمله علائم پارگی رباط صلیبی می توان به اینها  اشاره داشت:

  • احساس درد در امتداد خط مفصل زانو
  • ورم کردن زانو (علت ورم زانو)
  • سخت راه رفتن
  • کاهش دامنه حرکتی
  • حساسیت به لمس

کسانی که علائم بالا را مشاهده می کنند باید هر چه سریع تر به نزد پزشک بروند و برای درمان یک اقدام اساسی انجام دهند. درست است که بی توجهی به درمان این پارگی باعث قطع عضو و اقدام برای پرداخت قیمت ساخت پروتز پا زیر زانو نمی شود، اما عوارض خاص خود را دارد.

آیا راه رفتن با رباط صلیبی پاره خطرناک است، سوال مهم دیگری است که در خصوص پارگی صلیبی به وجود می آید. اگر فردی که دچار پارگی رباط صلیبی شده است در زمان راه رفتن، با درد زیادی مواجه نشود، راه رفتن برای او هیچ منعی ندارد، اما اگر فرد در زمان راه رفتن درد زیادی را حس می کند بهتر است، پیاده روی را برای مدتی ترک کرده و هر چه سریع تر برای درمان پارگی رباط صلیبی بدون جراحی اقدام کند و اجازه ندهد که این عارضه وخیم تر شده و مشکلات بیشتری را برای او ایجاد کند.

خاطر نشان می کنیم، وارد آوردن هر گونه فشار باعث بدتر شدن وضعیت پارگی رباط صلیبی می شود. در ضمن، این پارگی درجه های متفاوتی داشته و پزشکان با توجه به درجه ای که بیمار در آن قرار دارد برای درمان اقدام می کند. با رفتن به صفحه قیمت ارتز زانو اطلاعات بیشتری در مورد یکی از روش های درمان به دست آورد.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت کفش و کفی طبی و قیمت ارتز زانو با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

چند روش برای درمان پارگی رباط صلیبی بدون جراحی

درمان پارگی رباط صلیبی بدون جراحی به چه شکل است؟

حال که متوجه شده اید پارگی رباط صلیبی چیست، خوب است در خصوص درمان پارگی رباط صلیبی بدون جراحی نیز نکاتی را بیان کنیم. افرادی که به این عارضه دچار شده اند می توانند از یکی از روش های زیر برای درمان استفاده کنند:

1- بستن ارتز زانو

یکی از روش های درمان پارگی صلیبی در خانه، بستن ارتز زانو است. زمانی که این پارگی باعث می شود زانو ثبات خود را از دست بدهد، پزشکان نسبت به نصب ارتز یا بریس زانو تاکید زیادی می کنند. نکته ای که باید به آن توجه و دقت داشت این است که بستن بریس نیز باید زیر نظر پزشک صورت گیرد؛ چرا که گاهی اوقات، بستن بریس نه تنها اوضاع را بهتر نمی کند بلکه باعث می شود که سفتی زانو بیشتر هم شود. کسانی که نمی توانند در حالی که بریس بسته اند راه بروند، بهتر است از عصا استفاده کنند. در ضمن، ساخت کفش و کفی طبی نیز کمک می کند تا افراد بتوانند با وجود این پارگی و با خیالی آسوده قدم بردارند.

2- پرولوتراپی

از دیگر روش های درمانی پارگی رباط صلیبی می توان به پرولوتراپی اشاره کرد. در این روش، از پلاکت های بدن فردی که دچار پارگی شده است استفاده کرده و بافت هایی که دچار آسیب شده است ترمیم می کنند. پلاکت ها، حاوی برخی عوامل زیستی، سیتوکین و پروتئین هستند و به بهبود زخم و پارگی ایجاد شده کمک قابل توجهی می کنند. امروزه از این روش به عنوان یکی از موثرترین و بهترین روش ها برای درمان پارگی رباط صلیبی یاد می کنند و کسانی که نمی خواهند تحت عمل جراحی قرار گیرند، به کمک این روش و ورزش می توانند پارگی ایجاد شده را درمان کنند.

3- استفاده از کیسه یخ

یکی دیگر از کارهایی که می توان در خصوص درمان و ترمیم پارگی رباط صلیبی انجام داد قرار دادن یک کیسه یخ روی پایی است که آسیب دیده است. این کار به کاهش تورم و درد کمک قابل توجهی می کنند. برای گرفتن بهترین نتایج از این روش درمان، می توان هر 2 تا 3 ساعت یک بار، یک کیسه یخ را به مدت 15 دقیقه روی پایی قرار دهید که دچار آسیب شده است. بهتر است یخ ها را به صورت مستقیم روی زانو قرار ندهید و در صورتی که با انجام این روش، هنوز هم حس درد دارید داروهای مسکن را مصرف کنید.

درمان پارگی رباط صلیبی بدون جراحی

مدت زمان ترمیم رباط صلیبی چقدر است؟

موضوع مهمی که در خصوص درمان پارگی رباط صلیبی بدون جراحی باید مورد توجه قرار داده شود، مدت زمان ترمیم رباط صلیبی است. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ما نمی توانیم یک عدد ثابت را بیان کرده و بگوییم که به عنوان مثال، همه افراد در مدت یک هفته و یا یک ماه می توانند شاهد ترمیم پارگی این رباط در بدن خود باشند.

موضوعی که باعث می شود ما نتوانیم یک عدد را به صورت ثابت و مشخص بیان کنیم میزان پارگی و آسیب است. کسانی که میزان پارگی رباط صلیبی آنها زیاد است بدون توجه به روشی که برای درمان آنها انتخاب شده است می بایست مدت زمان زیادی را صبر کنند این پارگی درمان شود.

در مورد کسانی که میان پارگی رباط صلیبی آنها زیاد نیست، چنانچه نیازی به استفاده از روش های درمانی نداشته باشند می بایست چیزی در حدود 2 تا 3 هفته صبر کنند. در طی این مدت می توان با خوردن مواد غذایی که برای ترمیم و درمان پارگی رباط صلیبی بدون جراحی مناسب است، سرعت بهبود و ترمیم را افزایش داد. در کسانی که پزشک تشخیص داده است هیچ راهی به جز انجام عمل جراحی برای شان وجود ندارد، حدودا 3تا 8 هفته طول می کشد تا پارگی رباط صلیبی آنها ترمیم پیدا کرده و خوب شود. این گروه بعد از عمل جراحی نباید رفتن به جلسات فیزیوتراپی را فراموش کنند.

درمان پارگی رباط صلیبی بدون جراحی و مدت زمان ترمیم آن

برای ترمیم رباط زانو چه بخوریم؟

تغذیه نیز در درمان پارگی رباط صلیبی بدون جراحی، تاثیر و نقش بسیار مهمی دارد. ما در این قسمت می خواهیم به سوال بسیار مهم برای ترمیم رباط زانو چه بخوریم، جواب دهیم.

1- مرکبات

یکی از مواد خوراکی که به ترمیم رباط ها و غضروف ها سرعت می دهد، مرکبات هستند. مرکبات حاوی مقدار کافی ویتامین سی هستند و به همین دلیل، گزینه خوبی برای ترمیم رباط و غضروف ها به شمار می روند. افرادی که درگیر پارگی رباط صلیبی هستند بهتر است لیمو، پرتقال، توت فرنگی، کیوی و سبزی هایی که مقدار زیادی از این ویتامین دارند، مانند جعفری را در برنامه روزانه غذایی خود جای دهند و آنها را مصرف کنند.

2- دارچین و زردچوبه

از دیگر موادی که آن نیز می تواند باعث شود که رباط صلیبی پاره شده، زودتر ترمیم شود دارچین و زردچوبه است. این دو، ترکیبات ضد التهابی دارند و باعث بهبود تورم و درد غضروف ها، رابط و تاندون ها می شوند. افراد می توانند این دو نوع ادویه را به غذای روزانه خود اضافه کنند و هم از عطر و رنگ شان و هم از مزیت های مصرف آنها بهره ببرند.

کلام آخر

درمان پارگی رباط صلیبی بدون جراحی، معرفی مواد خوراکی که به ترمیم رباط صلیبی کمک می کند و همین طور معرفی برخی روش های درمان از جمله موضوعات بیان شده در این مقاله بود. امیدواریم نکاتی که ارائه کردیم در افزایش اطلاعات شما کمک کننده بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *