انحراف شست پا چگونه درمان میشود؟ [درمان انحراف شست پا]

انحراف شست پا چگونه درمان میشود

درمان انحراف شست پا و داشتن اطلاعات در مورد آن، برای کسانی که انگشت شست پای آنها کج شده، لازم و ضروری است. اگر با این عارضه دست به گریبان هستید در ادامه این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار، با ما همراه باشید.

انحراف شست پا چیست؟ انحراف شست پا چگونه درمان میشود؟

قبل از آنکه در مورد انحراف شست پا صحبت کنیم، لازم می دانیم به صورت خلاصه و مختصر در مورد این عارضه نکاتی را بیان کنیم. انحراف شست پا به موقعیتی گفته می شود که در آن، شست پا کج شده و به سمت سایر انگشتان خم می شود. در این حالت، وقتی که از بالا به انگشت پا نگاه می کنید، متوجه تمایل و کشش انگشت شست پا به سمت سایر انگشتان خواهید شد. علت اینکه توصیه می شود حتما این عارضه درمان شود، عوارض و مشکلاتی به شرح زیر است:

  • مشکل داشتن در یافتن یک کفش مناسب
  • احساس درد در شست پا
  • کاهش حرکت های انگشت شست پا
  • قرمزی و تورم
  • ایجاد پینه بین انگشت شست و انگشت کناری آن

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود فرد به این عارضه مبتلا شود، پوشیدن کفش های نامناسب و اقدام نکردن برای ساخت کفش و کفی طبی است. به همین دلیل است که توصیه می کنیم افراد برای اقدام کرده و از پوشیدن کفش های نامناسب اجتناب کنند. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری را در مورد این عارضه به دست آورید، مقاله انحراف شست پا چیست را مطالعه کنید. 

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت کفش و کفی طبی و قیمت ارتز انگشت پا با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

آیا میدانید انحراف شست پا چگونه درمان میشود؟

حال که در مورد منحرف شدن انگشت شست پا، اطلاعات کافی به دست آورده اید خوب است به سوال انحراف شست پا چگونه درمان میشود، نیز پاسخ دهیم. درمان این عارضه به روش های زیر صورت می گیرد:

1- پوشیدن کفش های مخصوص

یکی از بهترین کارهایی که می توان برای درمان انحراف شست پا انجام داد، پوشیدن کفش هایی است که کفی آنها پهن و عمیق است. این کفش ها باعث می شوند فشار از روی انگشتان پا برداشته شده و انگشت شست پا خم نشود. اگر نمی دانید که برای تهیه این کفش چه باید کنید توصیه می کنیم، صفحه قیمت کفش و کفی طبی را حتما مطالعه کنید.

2- مصرف مسکن ها

دیگر پاسخی که می توانیم به سوال انحراف شست پا چگونه درمان میشود، بدهیم، مصرف مسکن است. البته، این داروها، عارضه را از بین نبرده و تنها باعث کاهش درد و تورم می شوند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی که هم به صورت خوراکی و هم به صورت استعمال موضعی تجویر می شوند، می توانند درد و تورمی که در این ناحیه وجود دارد، تسکین دهند و به فرد اجازه دهند تا پروسه درمان را با کمترین درد پشت سر بگذارد. به خاطر داشته باشید تنها کسی که می تواند مجوز مصرف این داروها را به شما بدهد پزشکان هستند. هیچ گاه هیچ دارویی را بدون اجازه و تشخیص پزشک خود مصرف نکنید.

در مورد روش های درمان این عارضه باید بدانید که حتی در بدترین حالت نیز امکان ندارد که فرد، درگیر قطع عضو شده و مجبور شود هزینه ای را برای قیمت ساخت پروتز انگشت پا پرداخت کند.

برای درمان شست پای کج در منزل چه کنیم؟

در ادامه پرداختن به سوال انحراف شست پا چگونه درمان میشود، لازم می دانیم در خصوص درمان شست پای کج در منزل نیز نکاتی را با شما در میان بگذاریم. از جمله کارهایی که می توانید در خانه انجام دهید تا این عارضه را درمان کنید اینها هستند:

1- بستن انگست شست پا با باند یا بونیون

یکی از کارهایی که در خانه می توانید انجام دهید، بستن انگشت شست پا با کمک یک باند یا پدهای بونیون است. برای این کار، یک باند آماده کرده و شست خود را به کمک آن ببندید تا کاملا صاف بایستند. برخی اسپلینت ها نیز در بازار به صورت آماده وجود دارند که شما می توانید انگشت شست خود را به کمک آنها بپوشانید تا صاف قرار بگیرد. برای تهیه این وسیله نیز حتما با پزشکان مشورت کنید.

2-استفاده از کیسه یخ

از دیگر کارهایی که می توان برای درمان انحراف شست پا انجام داد، استفاده از کیسه یخ است. در اثر عارضه انحراف شست پا، مفصل این انگشت ممکن است اندکی دردناک شده و ورم کند. بهتر است برای آنکه این ورم و درد را کاهش دهید، از یک کیسه یخ استفاده کنید. می توانید کیسه را پر از یخ کرده و هر روز به مدت 20 دقیقه روی شست پای خود قرار دهید. برای کاهش تورم، بالا نگه داشتن پا بعد از یک روز پرکار و یا زمانی که زیاد راه می روید، بسیار مفید و موثر خواهد بود.

آیا می دانید انحراف شست پا چگونه درمان میشود

اگر پد انحراف شست پا و سایر روش ها جواب نداد بیمار چه باید کند؟

برای آنکه بتوانیم به سوال انحراف شست پا چگونه درمان میشود، پاسخ کامل تری بدهیم می بایست در مورد یکی از نگرانی هایی که برخی افراد ممکن است داشته باشند، نکاتی را بیان کنیم. اگر روش هایی که در بالاتر اشاره کردیم، موثر نبود و انحراف انگشت شست پا درمان نشد و در صورتی که درد در این قسمت، مشکلات زیادی را برای فرد به وجود آورد، او می بایست تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

عمل جراحی به این شکل انجام می شود که در آن، پزشکان استخوان انگشت بزرگ را می تراشند و در صورتی که خمیدگی در سایر انگشتان نیز ایجاد شده باشد، همین کار را با بقیه انگشتان نیز انجام می دهند تا همه انگشت ها صاف و هم تراز بایستند.

نکته ای که در مورد این روش درمان انحراف شست پا باید مورد توجه قرار داد این است که ممکن است درد فرد حتی بعد از انجام عمل جراحی نیز از بین نرفته باشد و یا حتی انگشت شست پا نیز کاملا صاف نشود. کسانی که هالوکس والگوس (انحراف شست پا) دارند، بهتر است بعد از آنکه جراحی انجام دادند سبک زندگی خود را تغییر دهند و با انجام ورزش های مفید، از بروز مجدد این مشکل در آینده پیشگیری به عمل آورند. این عمل، بدون عارضه نیست و خوب است در مورد عوارض احتمالی، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

کلام آخر

انحراف شست پا چگونه درمان میشود، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم نکاتی که بیان کردیم توانسته باشد در افزایش اطلاعات شما نسبت به این موضوع، کمکتان کرده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *