تفاوت ارتز و پروتز چیست؟ [تفاوت ارتز و پروتز]

تفاوت ارتز و پروتز چیست

تفاوت ارتز و پروتز چیست، سوالی است که در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار می خواهیم در مورد آن صبت کنیم. اگر این سوال برای شما نیز به وجود آمده است در ادامه با ما همراه باشید.

ارتز چیست؟

اولین سوالی که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم این است که ارتز چیست و چه کاربردهایی دارد. ارتز یک وسیله کمک درمانی است. انواع ارتز را در راستای مفصل و یا اندام نصب می کنند و به کمک آن، فشاری را از روی مفصل و یا اندام برداشته و یا فشاری را به آن وارد می کنند. از جمله هدف های درمانی ارتزها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • کم کردن میزان نیروی وارده
 • کمک به کنترل حرکت های اضافی مفصل ها
 • درمان آسیب دیدگی های زانو و مچ
 • کمک به درمان کوتاهی عضلات و رباط های بدن
 • بازیابی و التیام پیدا کردن مفصل های آسیب دیده
 • اصلاح شدن دفورمیتی های ساختاری
 • انحراف ستون فقرات
 • صاف بودن پا
 • درمان انحراف زانو

افردی که کف پای صافی دارند، افراد مبتلا به کایفوز و اسکولیوز، کسانی که آسیب های نخاعی دارند، مبتلایان به فلج مغزی، کسانی که سکته مغزی کرده اند و افرادی که دچار حوادث ورزشی شده اند، از جمله سکانی اند که شاید نیاز باشند بدانند تفاوت ارتز و پروتز چیست و کدام یک به درد آنها می خورد. انواع ارتزها، مانند ارتز شانه (بریس شانه) و پروتزها تفاوت های اساسی دارند که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از ارتز دست و پروتز مچ دست با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

مهم ترین تفاوت ارتز و پروتز چیست

پروتز چیست و انواع آن را بشناسید!؟

حال که متوجه شدید ارتزها چیستند و برای چه مواقعی به کار برده می شوند بهتر است در مورد سوال مهم پروتز چیست و انواع آن، نیز نکاتی را بدانید. پروتز که به آنها اندام های مصنوعی نیز گفته می شود، برای مواقع قطع عضو ساخته می شوند. برای مثال، کسی که پای او از ناحیه زیر زانو قطع شده است می بایست برای ساخت پروتز پا زیر زانو اقدام کند. این افراد با نصب این پروتز می توانند راه بروند و به کارهای خود رسیدگی کنند. با ذکر این نکته، امیدواریم که متوجه شده باشید مهم ترین تفاوت ارتز و پروتز چیست.

پروتزها، فقط شامل پروتز پا نمی شوند و افرادی که درگیر قطع عضو از ناحیه بالا تنه هستند نیز می توانند برای ساخت اندام های مصنوعی قدام کنند. انواع پروتزها شامل موارد زیر است:

1-پروتزهای مخصوص اندام فوقانی

فردی که از ناحیه بالا تنه، یعنی از ناحیه دست دچار قطعی عضو شده است می بایست دست مصنوعی بسازد و نصب کند. برای ساخت دست های مصنوعی می توان به کلینیک های ارتوپدی فنی مطرح در کشور، همچون پایار مراجعه کرد. از جمله اندام های مصنوعی بالا تنه می توان به این موارد اشاره کرد:

 • انگشت مصنوعی
 • مچ دست مصنوعی
 • آرنج مصنوعی
 • پروتز چشم

2- اندام های مصنوعی مخصوص پایین تنه

در ادامه مبحثمان پیرامون تفاوت ارتز و پروتز چیست، باید به توضیح پروتز پایین تنه بپردازیم. کسانی که درگیر قطع عضو از ناحیه پا هستند می توانند برای ساخت یکی از پروتزهای زیر اقدام کنند:

 • انگشت مصنوعی پا
 • مچ مصنوعی پا
 • پروتز مخصوص بالای زانو
 • پروتز مخصوص زیر زانو
 • پروتز مخصوص لگن

هم برای ساخت پروتزها و هم برای ساخت ارتزهای اختصاصی، بهتر است معتبرین کلینیک ها را انتخاب کنید. پایار، از جمله ارتوپدی فنی های معتبر در کشور است که می تواند ارتز و اندام مصنوعی کاربردی در اختیار متقاضیان قرار دهد.

تفاوت ارتز و پروتز چیست؟

برای آنکه بدانید تفاوت ارتز و پروتز چیست، باید بگوییم که شاید ارتز و پروتز از نظر اسم به هم شبیه باشند اما این دو، از نظر فنی و عملکردی تفاوتی های مشهود زیادی دارند. از جمله تفاوت هایی که بین ارتز و پروتز وجود دارد می توان به اینها  اشاره کرد:

1- هدف از نصب

یکی از مهم ترین تفاوت هایی که بین پروتز و ارتز وجود دارد هدف از نصب آنهاست. پزشکان در برخی مواقع و موارد خاص به بیمار خود توصیه می کنند که برای نصب ارتز اقدام کند. از جمله این موارد می توان به ضعف در حرکت و یا ایجاد دفورمیتی در بدن اشاره کرد. پزشکان، برای جلوگیری از گسترش دفورمیتی ساختاری، کاهش سفتی اندام ها، حفظ و افزایش تعادل و ثبات بیمار، محدود کردن حرکت های مفصل ها، جلوگیری از کوتاه شدن عضله ها و برخی دلایل دیگر به بیمار توصیه می کنند که برای نصب ارتز اقدام کند.

در مقابل، کسانی که برای ساخت پروتز ها اقدام می کنند کسانی اند که دست و پای آنها قطع شده است. در این حالت، برای آنکه فرد با کاهش کیفیت زندگی درگیر نشده و بتواند به مانند قبل به فعالیت بپردازد برای ساخت و نصب پروتزها اقدام می کند. این پروتزها شباهت زیادی به اندام های قطع شده دارند و به همین دلیل، می توانند حرکت های آنها را تقلید کنند.

2- اختصاصی بودن

از دیگر پاسخ هایی که می توانیم در خصوص سوال تفاوت ارتز و پروتز چیست بدهیم، اختصاصی بودن است. معمولا، ارتزها به صورت آماده در تجهیزات پزشکی ها یافت می شوند و در صورتی که نیاز باشد افراد می توانند به این مراکز مراجعه کرده و برای خرید و تهیه آنها اقدام کنند. در مورد پروتزها یا اندام های مصنوعی، این گونه نیست و کسانی که می خواهند اندام مصنوعی نصب کنند می بایست به کلینیک های ارتوپدی فنی مراجعه کنند. در این کلینیک ها، از روی عضو باقیمانده فرد یک قالب تهیه می شود و سپس، اندام مصنوعی با توجه به قالب تهیه شده، ساخته می شود.

3- انواع ارتز و پروتز

از دیگر تفاوت هایی که بین ارتزها و پروتزها به چشم می خورد، می توان به تنوع آنها اشاره کرد. ارتزها شامل، ارتز مخصوص پا، ارتز مخصوص دست، بریس شانه و ارتز زانو اشاره کرد. اما پروتزها شامل، دست مصنوعی، انگشت مصنوعی، مچ دست مصنوعی، مچ پای مصنوعی، پروتز مخصوص زیر زانو و دیگر انواعی است که در بالاتر به آنها اشاره کردیم. پروتزها در هر زیر شاخه، به دسته بندی های دیگری نیز تقسیم می شوند و تنوع زیادی را می توان در آنها مشاهده کرد. برای مثال، پروتزهای کربنی، پروتزهای هوشمند، پروتزهای زیبایی و غیره.

تفاوت ارتز و پروتز چیست و برای ساخت آنها چه باید کرد؟

4- فرآیند و پروسه درمان

در ادامه پاسخ به سوال تفاوت ارتز و پروتز چیست، می خواهیم در مورد دیگر تفاوت آنها صحبت کنیم. یکی دیگر از مهم ترین تفاوت هایی که بین ارتز و پروتز وجود دارد، فرآیند درمانی آنهاست. ارتزها با اعمال فشار و یا برداشتن فشار به بیمار کمک می کنند تا به صورت کامل بهبود پیدا کند. فرایند و پروسه درمان با کمک ارتزها، اندکی طولانی و زمان بر است و البته، گاهی اوقات نیز ممکن است درمان کامل به وسیله ارتزها اتفاق نیفتد و نیاز به درمان پیشرفته تری حس شود.

فرآیند درمان به وسیله پروتز ها به کمک پر شدن جای خالی اندام قطع شده محقق می شود. پروتزها، همان طوری که می دانید اندام های مصنوعی هستند و متخصصان سعی می کنند به وسیله آن کاری کنند که فرد، جای خالی اندام قطع شده اش را کمتر حس کند. به همین خاطر، شاید نتوان برای پروتزها نقش درمانی قائل شد؛ آنها خلق شده اند تا به افراد کمک کنند تا با کمترین مشکل، زندگی کرده و به کارهای روزانه شان رسیدگی کنند. امیدواریم با توضیحات کاملی که در مورد تفاوت ارتز و پروتز چیست بیان کردیم متوجه شده اید که ارتزها و پروتزها برای چه کسانی و با چه شرایطی نصب می شوند.

از نظر قیمت، تفاوت ارتز و پروتز چیست؟

از نظر قیمت، تفاوت ارتز و پروتز چیست؟

حال که می دانید از نظر جنبه های مختلف تفاوت ارتز و پروتز چیست، خوب است در مورد تفاوت قیمتی که بین این دو وجود دارد نیز صحبت کنیم. به صورت کلی، خوب است بدانید که پروتزها گران تر از ارتزها هستند و این تفاوت قیمت، زمانی که پروتز، هوشمند است و آخرین فناوری ها در ساخت آن لحاظ می شود بیش از سایر مواقع مشهود خواهد بود. البته، ممکن است برخی ارتزها نیز وجود داشته باشند که قیمت آنها از قیمت برخی پروتزها بالاتر است. این قضیه، مربوط به زمانی است که پروتز، از جمله انواع پروتز ساده و با کمترین عملکرد بوده و ارتز نیز یک ارتز پیشرفته بوده و برای شرایط خاص ساخته شده باشد.

از آنجایی که در اغلب موارد، بیماران نیازی به ساخت ارتز ندارند و با کمک همین ارتزهای آماده موجود در بازار نیز می توان مشکل جسمانی بیمار را حل کرد، به همین دلیل قیمتی که برای تهیه ارتزها تهیه می شود پایین تر است. فردی که می خواهد پروتز نصب کند می بایست به کلینیک های ارتوپدی فنی مراجعه کرده و در آنها با توجه به ساختار اندام باقیمانده و با توجه به نیازهایی که دارد یک نوع پروتز اختصاصی برای فرد ساخته می شوند. این اختصاصی بودن پروتز، یکی از مهم ترین دلایل بالا بودن قیمت پروتز نسبت به ارتز است.

آیا میدانید تفاوت ارتز و پروتز چیست؟

برای ساخت انواع ارتز و پروتز چه باید کرد؟

همان طوری که در پاسخ به سوال تفاوت ارتز و پروتز چیست، بیان کردیم، اختصاصی بودن باعث تفاوت ارتز و پروتز شده است. در اغلب موارد، نیازی نیست که برای ساخت اختصاصی ارتزها اقدامی کرد؛ چرا که ارتزهای آماده در بازار می توانند مشکل فرد را به خوبی حل کنند. گاهی اوقات و فقط با صلاحدید پزشک، فرد می بایست برای ساخت ارتز اختصاصی اقدام کند.

کسانی که می خواهند برای ساخت ارتز و پروتز اقدام کنند، می بایست به کلینیک هایی مراجعه کنند که به آنها کلینیک های ارتوپدی فنی گفته می شود. در این کلینیک ها، تجهیزات، تخصص، دانش و مهارت لازم برای ساخت ارتزها و پروتزها وجود دارد و افراد می توانند با نصب آنها مشکلی که برای شان ایجاد شده است، حل کنند.

یکی از بهترین کلینیک های ارتوپدی در کشور، که هم در حوزه ساخت ارتزهای اختصاصی و هم در حوزه ساخت پروتزها فعالیت می کند، کلینیک ارتوپد فنی پایار است. کارشناسانی که در این مجموعه فعالیت می کنند تمام تلاش و کوشش خود را به کار برده تا بتوانند ارتز و پروتزی کاربردی و بی نقص و با قیمتی مناسب در اختیار متقاضیان قرار داده شود. امیدواریم با توجه به نکاتی که بیان کردیم پاسخ سوال تفاوت ارتز و پروتز چیست را دریافت کرده باشید.

کلام آخر

تفاوت ارتز و پروتز چیست، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم با نکاتی که بیان کردیم توانسته باشیم اطلاعات خوبی در مورد این تفاوت ها به شما داده باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *