انحراف شست پا چیست؟ [هر آنچه از انحراف شست پا باید بدانید]

انحراف شست پا چیست

انحراف شست پا، یکی از عوارضی است که ممکن است برخی افراد با آن درگیر شوند. ما در این مقاله از مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار، می خواهیم در خصوص این موضوع صحبت کرده و در مورد روش های درمان و پیشگیری از این عارضه نکاتی را بیان کنیم. پس با ما همراه باشید.

انحراف شست پا چیست؟ علت آن چیست؟

انحراف شست پا، که به آن هالوکس والگوس یا بونیون نیز گفته می شود یکی از اتفاقاتی است که ممکن است برای هر کسی بیفتد. در این عارضه، شست پا به سمت سایر انگشتان پا خم می شود و مشکلاتی را برای فرد ایجاد می کند. این مساله، نه تنها روی زیبایی پا تاثیر دارد بلکه باعث می شود که کیفیت زندگی فرد کاهش پیدا کرده و نتواند به درستی راه برود. اگر با ساخت کفش و کفی طبی، برای درمان این عارضه اقدام نشود، احتمال وخیم شدن اوضاع و عدم توانایی فرد برای راه رفتن وجود خواهد داشت. از جمله دلایلی که باعث می شود این عارضه بروز پیدا کند می توان به این موارد اشاره داشت:

 • وارد آمدن آسیب به پا
 • داشتن سابقه خانوادگی
 • بیماری های التهابی، مانند آرتریت روماتوئید
 • صاف بودن کف پا
 • منعطف بودن بیش از حد رباط ها
 • غیر طبیعی بودن ساختار استخوان ها
 • پوشیدن کفش های نامناسب (اگر در مورد کفش های مناسب و استاندارد چیزی نمی دانید، مقاله “کفش استاندارد چه نوع کفشی است” را بخوانید)
 • ایستادن طولانی مدت

شاید برای برخی ها این سوال پیش آید که عامل تشدید کننده انحراف شست پا چیست. در پاسخ به سوال باید بگوییم، پوشیدن کفش هایی که پاشنه بلند دارند، کفش هایی که خیلی تنگ، باریک و یا نوک تیز هستند باعث می شوند که این عارضه شدت بیشتری پیدا کند. به همین جهت، به شما توصیه می کنیم صفحه قیمت کفش و کفی طبی را مطالعه کنید و در مورد دیگر مزیت های ساخت این کفش ها و کفی ها و همین طور، بهترین مرکز ساخت این کفش های مخصوص انحراف شست پا اطلاعات کامل تری به دست آورید.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت کفش و کفی طبی  با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

روش های درمان انحراف شست پا چیست

با عوارض ناشی از انحراف شست پا آشنا شوید؟

قبل از آنکه به سوال عوارض انحراف شست پا چیست، بپردازیم، خاطر نشان می کنیم که این عارضه منجر به قطع انگشت پا و اقدام برای ساخت و پرداخت قیمت ساخت پروتز انگشت پا نخواهد شد و افراد نباید از این بابت، نگرانی به خود راه بدهند. از جمله عوارضی که انحراف انگشت شست پا به همراه دارد می توان به این موارد اشاره داشت:

 • ناتوانی در راه رفتن
 • ناتوانی در پوشیدن کفش های معمولی
 • به وجود آمدن خارهای استخوانی
 • بوریست یا ایجاد التهاب کیسه های پر از مایع در اطراف مفصل ها
 • التهاب مفصل ها
 • آرتروز
 • به وجود آمدن حالت چکشی در انگشت های پا
 • کاهش پیدا کردن حرکت های انگشت پا
 • ایجاد درد در ناحیه انگشت پا
 • داشتن مشکل در یافتن یک کفش مناسب
عوارض انحراف شست پا چیست

درمان انحراف شست پا چیست؟

در مورد سوال روش های درمان انحراف شست پا چیست، باید بگوییم درمان به دو صورت جراحی و غیر جراحی صورت می گیرد و اینکه فرد نیاز دارد تحت عمل جراحی قرار گیرد یا خیر، به تشخیص و صلاحدید پزشک بستگی دارد. از جمله روش های درمان انحراف شست پا می توانیم به این موارد اشاره داشته باشیم:

1- استفاده از نوار یا پد مخصوص انحراف شست پا

یکی از کارهایی که می توان در خصوص درمان این عارضه انجام داد، استفاده از پد ها یا نوارهایی است که مخصوص این عارضه ساخته شده است. این پدها قادرند التهاب های موجود را درمان کرده و باعث شوند که فرد درد کمتری را حس کند. دیگر مزیتی که می توان در خصوص این نوع پدها بیان کرد، قرار دادن انگشت شست پا در یک وضعیت صحیح است. به جای تهیه این پدها می توانید انگشت شست پا را با کمک یک پارچه و یا یک باند ببندید.

2-استفاده از کیسه یخ

از دیگر کارهایی که می توان برای درمان انحراف انگشت شست پا انجام داد، قرار دادن یک کیسه یخ روی انگشت شست پا است. مفصل شست پا ممکن است به دلیل مبتلا شدن به این عارضه، دردناک و متورم شده باشد. اگر چند روز، یک کیسه یخ را روی آن قرار دهید، به مرور زمان، هم این درد کاهش پیدا می کند و هم تورم آن کمتر می شود. بهتر است هر بار که یک کیسه یخ آماده می کنید اجازه دهید که به مدت 20 دقیقه روی محل باقی بماند. در روزهایی که خیلی راه رفته اید و یا سر پا ایستاده اید می توانید به مدت چند دقیقه پای خود را بالاتر از بدن قرار دهید تا تورم ایجاد شده از بین برود.

3- ماساژ دادن پا

دیگر پاسخی که می توانیم به سوال روش های درمان انحراف شست پا چیست، بدهیم ماساژ دادن پا است. بهتر است با فردی که در مورد ماساژ، اطلاعات کافی دارد قرار بگذارید و به او بگویید که دچار چنین مشکلی شده اید. ماساژورهای حرفه ای و با سابقه، تاندون آشیل و انگشتان پای شما را ماساژ می دهند. این کار به افزایش تحرک عضله ها، افزایش جریان خون و کاهش تنش موجود در عضلات منجر می شود.

نکته ای که در مورد این روش باید به یاد داشته باشید این است که ماساژ دادن پا، علائم را از می برد و خیلی کم می تواند در درمان اصولی و ساختاری این عارضه به شما کمک کند. بهتر است برای آنکه ماساژور بتواند کار خود را به درستی انجام دهد شما در حین ماساژ دادن تحرک نداشته باشید و بعد از آنکه جلسه ماساژ شما به پایان رسید، مایعات به اندازه کافی مصرف کنید تا مواد زائد و التهابی که در بدن شما جمع شده اند از بدن خارج شوند. بی توجهی به این نکته ممکن است باعث سردرد و یا ایجاد حالت تهوع در شما شود.

پد انحراف شست پا چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟

3- بستن ارتز

در ادامه پاسخ به سوال انحراف شست پا چگونه درمان میشود، می توانیم به بستن ارتز اشاره کنیم. ارتزها، دستگاه هایی هستند که کمک می کنند تا فرم پا اصلاح شده و ایراداتی که در اسکلت به وجود آمده است، درمان شود. علاوه بر بستن ارتز ها می توان به فاصله دهنده ها نیز اشاره کرد. آنها نیز به مانند یک ارتز وارد عمل شده و انگشت شست پا را وادار می کنند تا در مسیر و راستای صحیح خود قرار گیرد. این موضوع هم باعث درمان می شود و هم به کاهش درد کمک قابل توجهی خواهد کرد.

4- مصرف کردن داروهای مسکن

از دیگر کارهایی که می توان در پاسخ به سوال انحراف شست پا چگونه درمان میشود، بیان کرد مصرف داروهای مسکن است. داروهای مسکن که می توانند داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی باشند، هم به صورت خوراکی و هم به صورت تزریقی موجود بوده و به همراه استفاده از کمپرس یخ که در بالاتر اشاره کردیم می توانند باعث کاهش درد و تورم بشوند. موضوع بسیار مهمی که در خصوص این داروها باید مورد توجه قرار داده شود این است که این داروها را فقط و فقط باید توسط پزشک تجویز شوند و مصرف خودسرانه آنها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

در مورد انحراف شست پا چگونه درمان میشود، چه میدانید؟

پد انحراف شست پا چیست؟ چه مزیت هایی دارد؟

در بالاتر به صورت خلاصه در مورد پد انحراف شست پا چیست، نکاتی را بیان کردیم و حال می خواهیم به صورت مفصل تر و کامل تر در مورد این پد صحبت کنیم. این پدها، کمک قابل توجهی به کاهش درد و کاهش فشار ناشی از کج شدن انگشت شست پا می کنند. این پد ها به کاهش التهاب نیز کمک کرده و بیمار، با وجود این عارضه احساس درد کمتری را تجربه می کند.

پدی که برای انحراف شست پا به کار برده می شود، از متریال های انعطاف پذیر و نرم ساخته می شوند و وقتی که آن را در دست می گیرید، احساس نرمی و انعطاف پذیری آن را به خوبی متوجه خواهید شد. علاوه بر نرمی بالا، این پدها نازک نیز هستند و به همین دلیل در زمانی که فرد کفش به پا دارد نیز می تواند آن را در کفش خود قرار دهد. یکی از مهم ترین مزیت هایی که می توان در خصوص این پدها بیان کرد، بالا بودن دوام و ماندگاری آنهاست. لازم به ذکر است که این پدها انواع و اقسام متفاوت دارند و زمانی که می خواهید آنها را تهیه کنید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

کلام آخر

انحراف شست پا چیست، روش های درمان و کارهایی که باعث تشدید آن می شوند از جمله نکاتی بود که ما سعی کردیم در این مقاله به آنها بپردازیم. امیدواریم موارد بیان شده در افزایش اطلاعات شما در خصوص هالوکس والگوس کمک کننده بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *