عوارض درمان نکردن مینیسک زانو چیست؟ [ آن را جدی بگیرید]

عوارض درمان نکردن مینیسک زانو

عوارض درمان نکردن مینیسک زانو، موضوعی است که در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. اگر در رابطه با این عوارض، اطلاعات زیادی ندارید در ادامه با ما همراه باشید.

ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود؟

قبل از آنکه در مورد عوارض ناشی از مینیسک نکاتی را بیان کنیم، خوب است در مورد سوال بسیار مهم ایا پارگی مینیسک زانو ترمی میشود، صحبت کنیم. مهم ترین موضوعی که باید بدانید این است که درمان این عارضه با توجه به نوع آن، میزان پارگی، سن بیمار و شرایط بافت مینیسک صورت می گیرد. در اغلب موارد، بدون آنکه نیاز باشد بیمار کار خاصی انجام دهد، این پارگی به خودی خود درمان می شود. اما گاهی که امکان درمان خود به خودی وجود ندارد و بیمار در شرایط خوبی نیست، ارتز زانو، استفاده از داروها و فیزیوتراپی می تواند به درمان کمک کند.

برخی ها فکر می کنند که تنها راه درمان این پارگی، عمل جراحی است. معمولا، پزشکان زمانی که عمل جراحی را پیشنهاد می کنند که فرد در سنین جوانی باشد. اگر افرادی که در سنین بالا هستند دچار پارگی مینیسک شوند، پزشکان سعی می کنند به سایر روش ها برای درمان پارگی مینیسک روی آورند. درد مداوم، آسیب به ناحیه داخلی مینیسک و قفل شدن از جمله شرایط انجام عمل جراحی است.

در ادامه مقاله، به عوارض درمان نکردن مینیسک زانو خواهیم پرداخت، اما فردی که دچار پارگی مینیسک زانو شده است باید ها و نبایدهای این روزها را باید رعایت کرده و نباید نسبت به آنها بی توجهی از خود نشان دهد. یکی از کارهایی که ممکن است ناخواسته وضعیت پارگی مینسک را بدتر کند، پیاده روی است. ما در مقاله ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد، گفته ایم که آیا فرد درگیر با این مشکل می تواند پیاده روی کند یا خیر. به یاد داشته باشید، اولین روزهای بعد از پارگی مینیسک زانو از اهمیت زیادی برخوردار است.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از ارتز زانو و پروتز پا بالای زانو با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

در مورد بدترین عوارض درمان نکردن مینیسک زانو چه میدانید؟

عوارض درمان نکردن مینیسک زانو چیست؟

حال که مشخص شد مینیسک زانو قابل درمان است، خوب است در مورد عوارض درمان نکردن مینیسک زانو نیز چیزهایی بدانید. برخی از عوارض عدم درمان پارگی مینیسک زانو به شرح زیر است:

1- درد زیاد

در ساعت های اولیه ای که مینیسک زانو پاره شده است، فرد درد زیادی را در پا و کمر خود حس می کند. این درد به قدری شدید است که اجازه نمی دهد فرد زندگی عادی خود را ادامه دهد. گاهی اوقات، حتی تماس لباس با پوست زانو نیز دردناک و ناراحت کننده است. درست است که پارگی مینیسک زانو موجب قطع عضو و الزام برای ساخت پای مصنوعی نمی شود، اما بهرحال، این عارضه نیز در نوع خود مهم است و باید هر چه سریع تر برای درمان آن اقدام کرد.

2- ورم کردن زانو

دیگر عارضه درمان مینسک پا، ورم کردن است. شاید ورم کردن به خودی خود ناراحت کننده و آزار دهنده نباشد اما، وقتی که این ورم افزایش پیدا  می کند به فرد اجازه نمی دهد که او به راحتی راه برود. کسانی که این علامت را مشاهده می کنند نباید کوچکترین حرکتی داشته باشند. حرکت داشتن، وضعیت پارگی را وخیم تر و درمان را وارد مراحل پیچیده ای می کند.

3-صاف نشدن زانو

از دیگر عوارض و مشکلات درمان نکردن مینیسک زانو می توان به صاف نشدن زانو اشاره کرد. به دلیل درد و ورمی که در محل پارگی ایجاده شده است، فرد نمی توان زانوی خود را صاف کند. بهتر است در این شرایط، فرد هیچ تلاش و اصراری برای صاف کردن زانو از خود نشان ندهد تا درمان اصولی، کم کم باعث شود پارگی ترمیم پیدا کند.

برای درمان خانگی مینیسک زانو چه کنیم؟

برای آنکه عوارض درمان نکردن مینیسک زانو، مشکلات بیشتری را برای ما ایجاد نکند، بهتر است علاوه بر همه کارهای که پزشک از ما می خواهد انجام دهیم، برای درمان خانگی مینیسک زانو نیز اقدام کنیم. برخی کارهایی که بیماران می توانند در خانه انجام دهند به این شرح است:

  • استراحت دادن به زانو یکی از مهم ترین کارهایی است که باید در خانه انجام شود. فردی که مینیسک زانوی او به تازگی پاره شده است می بایست برای تسکین درد خود استراحت کرده و در مواقع لزوم از عصا استفاده کند.
  • کمپرس آب سرد از دیگر راه های درمان این عارضه است. بهتر است هر 3 تا 4 ساعت یک بار، به مدت 15 تا 20 دقیقه یک کمپرس سرد روی زانویی که آسیب دیده است قرار داد. با این کار، تورم از بین می رود.
  • بستن زانو نیز می تواند به درمان و کاهش درد کمک کند.
  • همه تمریناتی که فیزیوتراپیست از بیمار خواسته، می بایست در خانه انجام دهد.
  • تا جایی که ممکن است، فرد نباید فعالیت های هیجانی مانند پریدن و یا دویدن را انجام دهد.
در مورد عوارض درمان نکردن مینیسک زانو چه میدانید؟

ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد؟ آیا باعث بدتر شدن عوارض درمان نکردن مینیسک زانو می شود؟

ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد، یکی از سوالاتی است که در ادامه پرداختن به موضوع عوارض درمان نکردن مینیسک زانو باید به بحث و بررسی گذاشته شود. در پاسخ به این سوال باید بگوییم، پیاده روی کردن و ورزش کردن یکی از جمله کارهایی است که به کاهش درد و التهاب مفصل ها کمک قابل توجهی می کند و به همین سبب است که برخی متخصصان به بیماران خود توصیه می کنند که برای کاهش درد و التهاب مینیسک پای آسیب دیده، حتما به سراغ ورزش های ساده بروند.

کسانی که می خواهند پیاده روی کنند، بهتر است در روزهای ابتدایی، مسیرهای طولانی را برای پیاده روی کردن انتخاب نکنند. نکته دیگری که ای گروه باید به آن توجه داشته باشند، استفاده از ابزار و وسایل مناسب، مانند پوشیدن کفش های مناسب است. کسانی که مینیسک پای آنها دچار آسیب شده است، بهتر است کفش های استاندارد و طبی بپوشند و سپس پیاده روی کردن را شروع کنند. کسانی که در زانوی خود درد حس می کنند بهتر است در زمان پیاده روی، از وسایلی همچون عصا یا بریس استفاده کنند. این ابزارها فشار وارد شده به مینیسک را کاهش می دهد.

ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد؟ آیا باعث بدتر شدن عوارض درمان نکردن مینیسک زانو می شود؟

برای پارگی مینیسک زانو چی بخوریم؟

با عوارض درمان نکردن مینیسک زانو آشنا شدید و خوب است حالا به سراغ معرفی مواد غذایی برویم که در درمان این بیماری تاثیر می گذارند. از جمله مواد غذایی که خوب است برای درمان مینیسک زانو مصرف کرد، می توان نام اینها را برد:

1- ماهی

یکی از بهترین مواد غذایی برای درمان پارگی مینیسک، ماهی ها هستند. از جمله بهترین انواع ماهی می توان به ساردین و سالمون اشاره کرد. ماهی ها به دلیل داشتن میزان کافی امگا 3، باعث کاهش درد موجود در مفاصل شده و اجازه نمی دهند که زانوهای فرد در زمان صبح، سفت باشد. خوردن ماهی تا هفته ای 2 بار مجاز است، اما افرادی که به هر علتی نمی خواهند ماهی مصرف کنند بهتر است قرص های حاوی امگا 3 را جایگزین کنند.

2- کلم بروکسل

از دیگر انواع مواد غذایی مناسب برای پارگی مینیسک، می توان به کلم بروکسل اشاره کرد. این کلم میزان کافی ویتامین k دارد که زانوها برای سلامت بودن به آن نیاز دارند. این ویتامین در بسیاری مواد غذایی دیده می شود، اما بهتر است در هنگام پخت، روشی را انتخاب کرد که باعث حفظ آن شود.

کلام آخر

عوارض درمان نکردن مینیسک زانو، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم نکات بیان شده هشدارهای لازم در مورد عوارض درمان نکردن این عارضه را به شما داده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *