ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد؟

ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد؟

ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد، موضوعی است که در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. اگر در مورد پارگی مینیسک چیزی نمی دانید، در ادامه با ما همراه باشید.

پارگی مینیسک زانو چیست؟ آیا پارگی مینیسک ترمیم می شود؟

هر یک از زانوهای ما، دو بخش دارند که از جنس غضروف هستند. این بخش به شکل حرف C در انگلیسی است. به این بخش های سی شکل، مینیسک گفته می شود. یکی از مهم ترین وظایفی که این قسمت بر عهده دارد، ساییده نشدن استخوان ها روی هم در زمان حرکت است. مینیسک ها در واقع بین استخوان زانو و استخوان درشت نی و ران قرار گرفته و به عنوان یک بالشتک عمل می کنند.

یکی از خطراتی که این قسمت را تهدید می کند، پارگی است. زمانی که فرد به صورت ناگهانی زانوی خود را می چرخاند و یا وقتی که فرد با زانوی خود به صورت ناگهانی فرود می آید مینیسک پاره می شود و مشکلاتی را برای فرد ایجاد می کند. این پارگی، هم در زمان انجام ورزش و هم در حین انجام فعالیت در خانه ممکن است رخ دهد. در این مواقع، بهترین کاری که می توان انجام داد، نصب ارتز یا بریس است. اگر در مورد ارتز چیزی نمی دانید، مقاله ارتز چیست را مطالعه کنید.

یکی از سوالاتی که برای افراد مبتلا به پارگی مینیسک ممکن است ایجاد شود این است که آیا پارگی مینیسک ترمیم می شود یا خیر. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که معمولا، وقتی که بیمار با مشاهده برخی علائم، به پزشک مراجعه می کند، پزشک دارو، بستن ارتز زانو و شرکت در جلسات فیزیوتراپی را به بیمار خود پیشنهاد می دهد. در صورتی که این روش ها جواب ندادند و موثر نبود، فرد می بایست تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد، سوال دیگری است که در رابطه با پاره شدن مینیسک ممکن است زیاد پرسیده شود. در مورد این سوال در ادامه مفصلا صحبت خواهیم کرد و اطلاعات کاملی را در مورد آن به شما خواهیم داد. خاطر نشان می کنیم، پارگی مینیسک، باعث قطع پا نشده و فرد را ملزم نمی کند که برای ساخت پروتز پا زیر زانو اقدام کند. کسانی که به خاطر قطع عضو مجبورند برای ساخت پروتز اقدام کنند، می توانند به کلینیک های ارتوپدی فنی مطرح در کشور که یکی از آنها پایار است، مراجعه کنند. این کارشناسان با توجه به نیازها و درخواست هایی که بیمار دارد یک نوع پروتز کاربردی برای او می سازند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از ارتز زانو و پروتز پا زیر زانو با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد؟به چه علت؟

مزیت های زانو بند مناسب برای پارگی مینیسک چیست؟

قبل از آنکه در مورد ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد، نکاتی را بیان کنیم لازم می دانیم در خصوص مزیت های زانو بند برای پارگی مینیسک نیز صحبت کنیم. موضوعی که با قطعیت تمام می توانیم در مورد آن صحبت کنیم این است که زانوبندها بنا به خیلی دلایل می توانند در بهبود پارگی مینیسک به ما کمک کنند. مزیت های زانوبند مناسب پارگی مینیسک به شرح زیر است:

1- ثابت کردن زانو

یکی از مهم ترین علامت های پاره شدن مینیسک، از بین بردن ثبات در این قسمت است. وقتی که زانو در اثر عدم ثبات نتواند کار خود را به خوبی انجام دهد، به سایر قسمت های بدن، فشار وارد می آید و همین موضوع باعث ایجاد صدمه های زیادی به بدن ما می شود. برای آنکه ثبات از دست رفته، مجددا فراهم شود فرد می بایست یک نوع زانو بند مناسب تهیه کرده و استفاده کند. این وسیله کمک می کند تا سستی و بی ثباتی زانو به میزان زیادی کاهش پیدا کند.

2- کاهش درد

از دیگر مزیت هایی که می توان در خصوص زانوبندها بیان کرد، کاهش درد است. وقتی که مینیسک زانو پاره می شود درد زیادی در این ناحیه حس می شود. با بستن زانو بند، می توان به کاهش و درمان این درد کمک کرد. با حمایتی که زانو بند از پا به عمل آورده و فشار وارده روی زانو را کاهش می دهد، دردی که فرد حس می کند کمتر خواهد شد. به همین علت است که اغلب متخصصان، علاوه بر دارو و فیزیوتراپی از بیمار خود می خواهند تا یک نوع زانو بند مناسب تهیه کرده و به کار ببرد.

3- افزایش پیدا کردن سرعت بهبودی

دیگر کاربرد و مزیتی که باعث می شود زانوبندها را یک وسیله کاربردی برای پارگی مینیسک بدانند، افزایش سرعت بهبودی است. زانوبندها در اطراف مینیسک پاره شده انقباض ایجاد می کنند و باعث افزایش سرعت جریان خون در این ناحیه می شوند.

ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد؟

ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد، موضوع دیگری است که می بایست در مورد آن صحبت کنیم. برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر پیاده روی در شرایط نامناسب صورت گیرد، وضعیت پارگی مینیسک بدتر می شود. اما از آنجایی که برخی ها نباید به صورت کامل، پیاده روی شان را قطع کنند، بهتر است با شدیدترین مراقبت ها این کار را انجام دهند. برخی از مهم ترین کارهایی که فرد درگیر با مینیسک پاره شده در زمان پیاده روی باید انجام دهد به شرح زیر است:

  • یکی از مهم ترین کارهایی که این گروه می بایست انجام دهند، اقدام برای ساخت کفش و کفی طبی است. کفش های طبی، پایداری و ثبات زیادی برای پا به وجود می آورند.
  • این گروه می بایست زانوبند مناسب پوشیده و با کمک آن راه بروند.
  • در روزهای اول بعد از پارگی مینیسک، بهتر است فرد در مسافت های کوتاه، پیاده روی را شروع کرده و سپس، در مسافت های طولانی پیاده روی کند.
  • بهتر است از راه رفتن روی سطوحی که ناهموار و یا لغزنده هستند به شدت خودداری کرد. راه رفتن روی چنین سطوحی خطر آسیب بیشتر و افتادن را تشدید می کند.
  • فرد در زمان راه رفتن باید بتواند وضعیت خوبی داشته و به شکلی راه برود که وزن او به صورت یکنواخت پخش شود.
ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود؟ در این مورد چه میدانید؟

برای درمان مینیسک زانو در خانه چه کنیم؟

در ادامه پاسخ به سوال ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد، خوب است در مورد درمان مینیسک زانو در خانه نیز نکاتی را بیان کنیم. برای درمان این عارضه در خانه می توانید به شکل زیر عمل کنید:

1- استراحت کردن

یکی از کارهای مهمی که در خصوص درمان مینیسک زانو می بایست انجام داد، استراحت کردن است. بهتر است کسانی که با این عارضه درگیر هستند، فعالیت هایی که انجام می داده اند محدود کنند. در صورتی که محدود کردن فعالیت های برای فرد امکان پذیر نیست او می تواند در زمان راه رفتن از وسایل کمکی، همچون عصا استفاده کنید.

2- استفاده از کمپرس سرد

با توجه به اینکه سوال ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد، پاسخ داده شد، بهتر است افراد برای درمان و کنترل درد در این ناحیه، از کمپرس سرد استفاده کنند. فرد می تواند یک کمپرس سرد آماده کرده و 3 یا 4 بار در روز و به مدت 15 تا 20 دقیقه، آن را روی زانویی که مینیسک آن پاره شده است، قرار دهد. اگر 2 تا 3 روز این عمل انجام شود، به مرور، تورم و درد نیز از بین رفته و روند درمان نیز شروع خواهد شد.

کلام آخر

ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم نکات بیان شده در این مقاله توانسته باشد به شما کمک کند تا جواب این سوال را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *