ارتز چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ارتز چیست

اگر به یک ناهنجاری در دست و پا دچار هستید و پزشک به شما توصیه کرده است که برای نصب ارتز اقدام کنید، این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار برای شما نوشته شده است. ما در این مقاله در مورد ارتز، انواع آن و تفاوت آن با پروتزها صحبت خواهیم کرد؛ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ارتز چیست؟

ارتز که به صورت Orthese نوشته می شود یک واژه فرانسوی است و در واقع، یک وسیله و ابزار بیرونی برای اصلاح کردن خصوصیات ساختاری و عملکردی عضلات و اسکلت در بدن است. ارتزها انواع و اقسام متفاوت دارند؛ برای مثال، ارتزهایی که در دندانپزشکی استفاده می شوند، ارتودنسی هستند، اما ارتزهایی که ما در اینجا می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، ارتزهایی هستند که خاصیت درمانی داشته و باعث درمان دفورمیتی ها می شوند. به این نوع ارتزها، ارتزهای ارتوپدی گفته می شود که یکی از انواع آن ارتز لگن است.

اگر بخواهیم خیلی ساده و روان در مورد ارتزهای ارتوپدی صحبت کنیم باید بگوییم که آنها، برای اصلاح کردن وضعیت اندام های بدن به کار برده می شوند. برای مثال، کسانی که گوژپشتی دارند می بایست از ارتزهای مخصوص گوژپشتی استفاده کنند و یا کسانی که می خواهند عملکرد یکی از اعضای بدن خود، مانند شکم را بهبود ببخشند از کمربندهای مخصوص که آنها نیز یک نوع ارتز به شمار می روند، استفاده می کنند.

اگر بخواهیم در مورد دیگر موارد کاربرد ارتز چیست، صحبت کنیم باید بگوییم که آنها برای کمک کردن به بیمارانی که نمی توانند راه بروند نیز مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال، کسانی که در زمان راه رفتن پای آنها روی زمین کشیده می شوند می توانند از ارتزهای مخصوص استفاده کنند. ارتزها برای شکستگی و حمایت از عضو دچار حادثه نیز ابزارهای خوبی هستند.

این ابزارها در کاهش درد و پیشرفت بدشکلی اندام ها نیز به کار برده می شوند و در ساخت آنها از متریال های متفاوت همچون چرم، فلز، پلاستیک و یا ترکیبی از این مواد استفاده می کنند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از ارتز زانو و پروتز پا زیر زانو با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

انواع ارتز چیست؟

در ادامه صحبت در خصوص ارتز چیست، باید بگوییم، ارتزها انواع متفاوت دارند که پزشکان با توجه به شرایط بیمار به او توصیه می کنند تا برای نصب یکی از آنها اقدام کند. انواع ارتز را می توانیم در موارد زیر خلاصه کنیم:

1- ارتزهای مخصوص اندام فوقانی

ارتزهایی که برای اندام فوقانی نصب می شوند، شامل ارتز زانو، ارتز مخصوص لگن و ارتز مخصوص مچ پا است. با توجه به اینکه ناهنجاری ایجاد شده در کدام قسمت از پا به وجود آمده است، افراد برای نصب آن اقدام می کنند.

نکته ای که باید به خاطر داشت این است که ارتزهای تحتانی با پروتزهای تحتانی از نظر عملکرد تفاوت های زیادی با هم دارند. برای مثال، کسی که برای نصب ارتز زانو اقدام می کند، به یک منظور و کسی که برای ساخت پروتز پا بالای زانو اقدام می کند، منظور دیگری برای نصب پروتز دارد. ما در ادامه به صورت مفصل تر در مورد تفاوت هایی که بین ارتز و پروتز وجود دارد، صحبت خواهیم کرد.

2- ارتزهای اندام فوقانی

ارتزهایی که برای این قسمت نصب می شوند تنوع بیشتری دارند. برای مثال، ارتزهای ستون فقرات، ارتز مخصوص دست، ارتز مخصوص گردن و ارتز مخصوص ستون فقرات.

قیمت ارتز پا بیشتر است یا ارتز دست؟

در ادامه بحثمان در خصوص سوال ارتز چیست، می خواهیم در مورد قیمت ارتز نیز صحبت کرده و به مقایسه قیمت ارتز پا و سایر انواع ارتزها بپردازیم. اول از همه، خوب است بدانید که ارتز پا و دست از نظر عملکرد و هدف از نصب تفاوت های زیادی با هم دارند و به همین دلیل نمی توان قیمت آنها را با هم مقایسه کرد، اما می توان به صورت کلی در مورد قیمت ارتزها نکاتی را بیان کنیم.

یکی از مواردی که روی قیمت ارتزها تاثیر می گذارد، اختصاصی بودن آنهاست. ارتزها به صورت آماده در فروشگاه های تجهیزات پزشکی به فروش می روند و افراد می توانند با مراجعه به آنها برای خرید یک ارتز مناسب اقدام کنند. اما گاهی اوقات هست که پزشک صلاح می بیند بیمارش یک نوع ارتز اختصاصی تهیه کرده و آن را نصب کند. در این مواقع، قیمت ارتز افزایش پیدا می کند؛ چرا که ارتز ساخته شده، کاملا با شرایط بیمار تناسب دارد. برای ساخت انواع ارتزها می توانید به کلینیک های ارتوپدی فنی مطرح در کشور، همچون پایار مراجعه کنید. در این کلینیک، انواع پروتز و ارتز ساخته شده و در اختیار متقاضیان قرار داده می شود.

تفاوت ارتز و پروتز چیست؟

حال که متوجه شده اید ارتز چیست، خوب است به سوال دیگری که آن نیز بی ارتباط به بحثمان نیست بپردازیم. این سوال مهم “تفاوت ارتز و پروتز چیست” است. پروتزها که به آنها اندام های مصنوعی نیز گفته می شود به درد کسانی می خورد که درگیر قطع عضو هستند. برای مثال، کسی که در اثر حادثه رانندگی و یا در حادثه در حین کار، دست و پای او قطع شده است می بایست برای ساخت پروتز اقدام کند. پروتزها به فرد کمک می کنند تا بتواند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد، در حالی که ارتزها را کسانی نصب می کنند که اندام شان دچار دفورمیتی ساختاری شده است. این گروه برای آنکه این دفورمیتی را درمان و اصلاح کنند بهتر است ارتز را تهیه کرده و به کار ببرند.

دیگر تفاوتی که می توان بین ارتزها و پروتزها مشاهده کرد، بحث اختصاصی بودن آنهاست. خیلی کم پیش می آید که پزشک از بیمار خود بخواهد تا برای ساخت ارتز اختصاصی اقدام کند، اما پروتزها باید حتمابه صورت اختصاصی ساخته شوند تا بتوانند مسئولیتی که به عهده آنها گذاشته شده است به خوبی انجام دهند. برای ساخت پروتزها نیز باید به کلینیک های ارتوپدی فنی مطرح در کشور، همچون پایار مراجعه کرد. در این مراکز، از اندام باقیمانده قالب گیری می شود و بر اساس قالب تهیه شده، یک عضو مصنوعی ساخته می شود.

بریس پا چیست؟ تفاوت آن با ارتز چیست؟

بریس پا چیست؟ تفاوت آن با ارتز چیست؟

به سوال ارتز چیست، جواب دادیم و حال می خواهیم در مورد واژه دیگری که آن نیز ممکن است به گوش برخی ها خورده باشد، نکاتی را بیان کنیم. این واژه بریس است و توصیه می کنیم اگر نمی دانید بریس پا چیست، این قسمت را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

بریس ها، به وسایل پزشکی گفته می شود که برای اصلاح ناهنجاری، جلوگیری از گسترش ناهنجاری، کنترل برخی حرکت های ناخواسته و یا بهبود عملکرد در برخی بخش های متحرک بدن، توسط پزشکان تجویز می شود. بریس ها را می توان به صورت سفارشی نیز ساخت که برای ساخت آنها با ید به کلینیک های ارتوپدی فنی مراجعه کنید.

 اگر یادتان باشد، ارتزها نیز دقیقا همین وظایف را به عهده داشتند و با توجه به این نکته، می توانیم بگوییم که ارتزها و بریس ها هیچ تفاوتی با هم ندارند و هر دو به یک چیز اشاره می کنند. به بیان دیگر، بریس نام دیگر ارتز است. همه اهداف و همه کاربردهایی که ارتزها دارند در بریس ها نیز مشاهده می شود و به همین خاطر است که می گوییم این دو هیچ تفاوتی با هم ندارند و شما می توانید از هر دو واژه استفاده کنید.

کلام آخر

ارتز چیست، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم با توجه به نکاتی که بیان کردیم به خوبی متوجه شده باشید که ارتزها به چه منظوری نصب می شوند و چه تفاوتی بین آنها و پروتزها وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *