ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود؟ [جامع و کاربردی]

ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود

یکی از مشکلاتی که همه ما در معرض ابتلا به آن هستیم، پارگی مینیسک زانو است. از آنجایی که سوال های متفاوتی در مورد این عارضه مطرح می کنند ما یکی از مهم ترین نگرانی ها که امکان یا عدم امکان ترمیم پذیری مینیسک زانو است، انتخاب کرده و در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود؟

مینسک زانو، یک نوار تشکیل شده از غضروف بوده که به شکل C است. این نوار، دور مفصل زانو قرار می گیرد و متصل کننده استخوان ران و استخوان درشت نی در پا است. این عارضه در هر سنی و برای هر فردی ممکن است ایجاد شود، اما افرادی که به صورت حرفه ای ورزش می کنند و کسانی که در سنین بالا هستند به دلیل ساییدگی که ممکن است در زانوی آنها اتفاق افتاده باشد، بیش از بقیه در معرض پارگی مینیسک قرار دارند.

در مورد اینکه آیا مینسک زانو ترمیم می شود یا خیر، باید بگوییم که بله، در اغلب موارد وقتی که این عارضه به سرعت تشخیص داده و فرایند درمان شروع می شود، امکان آنکه با کمک دارو، فیزیوتراپی و ارتز زانو بتوان آن را ترمیم و درمان کرد، خیلی بالاست. هر چند که درمان و طول درمان این عارضه به سن فرد، نوع پارگی مینیسک، میزان فعالیت های فرد بستگی دارد.

نکته ای که در خصوص سوال ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود، ممکن است نگران کننده به نظر برسد، این است که آیا برای ترمیم و درمان نیاز است که فرد تحت عمل جراحی قرار گیرد یا خیر. در اغلب موارد، همان طوری که اشاره کردیم دارو درمانی و سایر روش های غیر جراحی جواب می دهند. اگر فرد برای درمان دیر اقدام کنند، آن وقت است که ممکن است نیاز باشد فرد تحت عمل جراحی قرار بگیرد. ضمنا نباید فراموش کرد که این عارضه، فرد را به سمت قطع پا پیش نمی برد و نیازی به اقدام برای ساخت پروتز پا زیر زانو نیست.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از ارتز زانو و پروتز پا زیر زانو با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود و تاثیر زانو بند

ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد؟

در ادامه پاسخ به سوال ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود، لازم می دانیم اطلاعات دیگری را نیز در این خصوص بیان کنیم. اگر سوال “ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد” برای شما نیز پیش آمده است باید بگوییم که در مواقعی که فرد، بدون پشتیبانی کردن از پای خود شروع به پیاده روی می کند، باید بداند که در حال انجام کاری بسیار اشتباه است. اگر فرد در حالی که مینیسک پای او پاره شده است، بدون پوشیدن کفش های طبی اقدام به پیاده روی کند، وضعیت خود را وخیم تر از آنچه که هست می کند و این موضوع ممکن است فرایند درمان را پیچیده تر و سخت تر کند.

تا زمانی که به پزشک مراجعه نکرده و او به شما تاییدیه نداده است که می توانید با وجود پارگی مینیسک زانو، پیاده روی کنید، بهتر است از انجام این کار خودداری کرده و به هیچ عنوان به جز برای انجام کارهای ضروری، پیاده روی نکنید. پیاده روی در شرایط غیر استاندارد باعث می شود که تورم و آسیب ایجاد شده بدتر شود و این وسط، تنها خود شمایید که آزار و ناراحتی زیادی از این بابت تحمل خواهید کرد. سعی کنید در زمان پیاده روی، با پوشیدن زانو بند و کفش های طبی اجازه ندهید که این فعالیت مفید باعث افزایش درد و تورم در شما شود و حتما در مورد پیاده روی، با پزشک متخصص خود صحبت کنید.

برای پارگی مینیسک زانو چی بخوریم؟

حال که پاسخ سوال ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود را دریافت کرده اید، لازم می دانیم در مورد بهترین مواد غذایی که باعث افزایش سرعت بهبود این عارضه می شود نیز نکاتی را بیان کرده و به سوال برای پارگی مینیسک زانو چی بخوریم، جواب دهیم.

یکی از چیزهایی که می توان برای ترمیم پارگی مینیسک خورد، داروها هستند. داروهای ضد التهاب و غیر استروئیدی به درمان این عارضه کمک قابل توجهی می کنند. این داروها هرگز و هرگز نباید بدون تجویز پزشک مصرف شوند. این داروها به درمان تورم و درد کمک می کنند و ممکن است عوارضی همچون خونریزی و بروز زخم نیز داشته باشند.

به غیر از داروها برخی مواد غذایی نیز می توانند به درمان پارگی مینیسک کمک کنند. از جمله این داروها می توانیم به ماهی اشاره کنیم. ماهی ها میزان پروتئین بالای دارند و به کاهش درد کمک می کنند. کسانی که نمی توانند ماهی میل کنند به جای آن بهتر است مکمل ها مانند مکمل امگا 3 را تهیه کرده و میل کنند.

از دیگر مواد غذایی مفید برای پارگی مینیسک زانو می توان به حبوبات اشاره داشت. این ماده خوراکی نیز می تواند التهاب مفصل ها را کاهش دهد. حبوبات، خاصیت ضد التهابی دارند، کلاژن سازند و به بازسازی عضروف زانو نیز کمک قابل توجهی می کنند.

عوارض درمان نکردن مینیسک زانو چیست؟

کسی که پاسخ سوال ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود، را متوجه شده، بهتر است در مورد عوارض درمان نکردن مینیسک زانو نیز اطلاعاتی داشته باشد. درست است که این عارضه منجر به اتفاقاتی غیر قابل جبران نخواهد شد، اما نباید از کنار درمان و ترمیم پارگی نیز به راحتی گذر کرد و به آن بی توجه بود.

یکی از بدترین عوارضی که پارگی مینیسک زانو می تواند برای فرد داشته باشد، درد است. وقتی که مینسک زانو پاره می شود، هر قدر وسعت این عارضه بیشتر بوده و هر قدر که درمان به تاخیر انداخته شود، فرد درد بیشتری را حس خواهد کرد.

از دیگر عوارض پارگی مینیسک می توان به قفل شدن زانو و از بین رفتن امکان صاف کردن زانو اشاره کرد. علاوه بر اینها، دردی که فرد به خاطر این مشکل حس می کند، برخی مواقع قابل تحمل نیست و کیفیت زندگی به شدت کاهش پیدا می کند. کسانی که در ناحیه زانو، ورم و التهاب مشاهده می کنن و نمی توانند زانوی خود را به درستی حرکت دهند بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنند.

ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود؟ در این خصوص چه می دانید؟

برای درمان مینیسک زانو در خانه چه کنیم؟

حال که می دانید پاسخ سوال ” ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود” چیست، خوب است در مورد روش های درمان این عارضه نیز نکاتی را بیان کنیم. اگر به دنبال درمان مینیسک زانو در خانه هستید به نکاتی که در ادامه بیان می کنیم، دقت کرده و آنها را مو به مو اجرا کنید:

1- استراحت کنید

یکی از مهم ترین کارهایی که افراد در روزهای اول بعد از پارگی مینیسک باید انجام دهند، استراحت کردن است. کسانی که زانوی آنها دچار این عارضه شده، بهتر است تا زمانی که اندکی بهبود پیدا کنند، استراحت کرده و میزان فعالیت های خود را محدود کنند. به منظور محدود کردن فعالیت ها می توان از وسایل کمکی، همچون عصا استفاده کرد.

2- از کمپرس سرد استفاده کنید

همان طوری که در اینجا و در خصوص سوال ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود، بیان کردیم، پاره شدن مینیسک زانو قابل درمان است. اما بهتر است به درمان سرعت بخشید و از روش های مختلف، همچون استفاده از کمپرس سرد استفاده کرد. افرادی که مینیسک زانوی آنها پاره شده است می توانند روزی 3 تا 4 بار کمپرس سرد را آماده کرده و به مدت 15 تا 20 دقیقه آن را روی زانو قرار دهند. این کمپرس، در کاهش درد و تورم بسیار کمک خواهد کرد.

کلام آخر

ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم با توجه به توضیحاتی که بیان کردیم، در مورد مینیسک زانو، ترمیم پذیری و سایر مسائل مرتبط با آن اطلاعاتی را به دست آورده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *