طول درمان پارگی مینیسک زانو چقدر است؟

طول درمان پارگی مینیسک زانو چقدر است؟

یکی از قسمت های مهم در زانو، مینیسک است. این قسمت، یک غضروف لاستیکی به شکل حرف سی (c) است. از این قسمت به عنوان ضربه گیر استخوان ران و ساق پا یاد می کنند. پاره شدن، یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است برای مینیسک بیفتد. ما در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار می خواهیم در خصوص طول دوره ی درمان پارگی مینیسک پا صحبت کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

طول درمان پارگی مینیسک زانو چقدر است؟ به چه عواملی بستگی دارد؟

اگر پارگی مینیسک زانو بدون نیاز به جراحی درمان شود، بهبود پیدا کردن فرد بین 6 هفته تا 8 هفته طول می کشد که البته آن هم به برخی پارامترها به شرح زیر بستگی دارد:

 • سبک زندگی فرد
 • سن
 • شدت پارگی
 • مدت زمان بروز علائم

نکته ای که افراد باید به آن توجه داشته باشند این است که این اتفاق در هر سنی ممکن است بیفتد و در این بین، ورزشکاران از جمله افرادی اند که بیش از بقیه در معرض پارگی مینیسک قرار دارند و ممکن است مجبور شوند ارتز زانو نصب کنند. کسانی که در سنین بالاتر هستند نیز در معرض خطر پارگی مینیسک قرار دارند. در ضمن، خاطر نشان می کنیم در مواقعی که پارگی، شدید است فرد ممکن است مجبور شود که برای درمان، تحت عمل جراحی قرار گیرد. کسانی که مینیسک آنها پاره شده است بهتر است در صورتی که می خواهند پیاده روی کنند، برای ساخت کفش و کفی طبی اقدام کنند. این کفش ها از بدتر شدن وضعیت آنها جلوگیری می کند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از ارتز زانو و پروتز پا زیر زانو با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

آیا میدانید طول درمان پارگی مینیسک زانو چقدر است؟

به خاطر داشته باشید، هر قدر شما زودتر به علائم و نشانه ها توجه داشته باشید و هر قدر زودتر برای درمان اقدام کنید، طول درمان پارگی مینیسک زانو نیز کاهش پیدا می کند. به همین سبب، اگر یکی از علائم زیر را دیدید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید:

 • قفل شدن زانو
 • احساس جا به جا شدن زانو
 • ناتوانی در صاف کردن سریع پا
 • احساس تورم و سفتی در زانو
 • درد زانو که در زمان چرخاندن، بدتر می شود
 • احساس ترکیدن زانو و یا قرچ قرچ کردن

با توجه به اینکه پارگی مینیسک موجب قطع عضو نمی شود، نیازی نیست که نگران پرداخت هزینه و قیمت ساخت پروتز پا بالای زانو باشید. ما، در ادامه خواهیم گفت که در صورت درمان نکردن این عارضه چه مشکلاتی برای شما پیش می آید.

ضمنا، بیماران درگیر با پارگی مینیسک، برای درمان نیاز دارند که از ارتز استفاده کنند. اگر نمی دانید که ارتز چیست و چه تفاوتی با پروتز دارد، مقاله تفاوت ارتز و پروتز چیست را حتما مطالعه کنید. با اطلاعاتی که از خواندن این مقاله به دست می آورید متوجه خواهید شد که چرا ارتز برای درمان پارنگی مینیسک به کار برده می شود.

چند روش برای کاهش طول درمان پارگی مینیسک زانو؟ برای پارگی مینیسک زانو چی بخوریم؟

برای کاهش طول درمان پارگی مینیسک زانو، روش های متفاوتی را می توان پیشنهاد کرد که یکی از آنها جراحی است و روش دیگر، روش های غیر جراحی است. برخی از روش های غیر جراحی به این شرح هستند:

 • کسانی که دچار پارگی مینیسک شده اند باید چند روز را استراحت کنند و به پایی که مینیسک آن پاره شده است هیچ گونه فشاری وارد نکنند.
 • با قرار دادن یخ، روی زانو آسیب دیده می شود به کاهش درد و تورم کمک کرد.
 • استفاده از ارتز، مانند زانوبند به کاهش درد و درمان این مشکل کمک می کند.
 • قرار دادن پا در ارتفاع نیز دیگر روش درمان غیر جراحی است.

علاوه بر عمل به همه روش های بالا، سوال مهم دیگری که در مورد پارگی مینیسک مطرح می شود “برای پارگی مینیسک زانو چی بخوریم” است. داروهای ضد التهابی یکی از چیزهایی است که بیمار می تواند برای درمان مصرف کند. این داروها باید توسط پزشک تجویز شوند. با خوردن این داروها از میزان درد و ورم فرد به میزان زیادی کاسته می شود. البته، خوردن این داروها ممکن است عوارضی همچون افزایش بروز زخم و افزایش خطر خونریزی را داشته باشد. این داروها رابه هیچ عنوان نباید خودسرانه و بدون اجازه پزشک مصرف کرد.

مصرف مکمل ها نیز می تواند به درمان پارگی مینیسک کمک کند. این مکمل ها سرعت درمان و بهبود وضعیت بیمار را افزایش داده و باعث می شوند که فرد زودتر به جریان عادی زندگی خود بازگردد. بهتر است کسانی که با این مساله و مشکل درگیر هستند، میوه، سبزی، غلات، کلاژن و ماهی را بیشتر از قبل مصرف کنند. زردچوبه، فلفل هندی و زنجبیل از جمله مواد خوراکی مناسب برای درمان پارگی مینیسک هستند.

در مورد اینکه طول درمان پارگی مینیسک زانو چقدر است چه میدانید؟

از عوارض درمان نکردن مینسک زانو چه می دانید؟

درست است که درمان نکردن و یا افزایش طول درمان پارگی مینیسک زانو، خطرات جدی همچون قطع عضو را به همراه ندارد، اما باید بدانید که این مشکل، تاثیر جدی روی کیفیت زندگی فرد می گذارد. یکی از مهم ترین مشکلاتی که پارگی مینیسک ایجاد می کند، سخت راه رفتن است. کسانی که مینیسک پای آنها پاره شده است خیلی سخت راه می روند. بهتر است اگر علائمی را که در بالا اشاره کردیم دارید، تا زمانی که به پزشک مراجعه کنید، از فعالیت های شدید بپرهیزید تا وضعیت پارگی بیشتر نشود.

از دیگر عوارض درمان نکردن مینسک زانو، درد است. در ساعت های اولیه که مینیسک، پاره می شود فرد دردی را در ناحیه پا و کمر خود حس می کند. این درد، یکی از آزاردهنده ترین دردهایی است که هر فردی ممکن است با آن درگیر شود. این درد به حدی است که با حتی با تماس لباس به پوست زانو، فرد احساس درد می کند.

ورم زانو نیز از دیگر عوارض بی توجهی به درمان پارگی مینیسک زانو است. وقتی که مینیسک پاره می شود، علاوه بر داشتن درد، زانو نیز ورم می کند و به فرد اجازه نمی دهد که به راحتی راه برود. در صورتی که مشاهده کردید پای شما دچار ورم کرده است، میزان فعالیت های خود را به حداقل برسانید و کاری نکنید که وضعیت تان وخیم تر شود.

کلام آخر

طول درمان پارگی مینیسک زانو، عواملی که روی آن تاثیر می گذارد، بی توجهی به درمان و معرفی برخی مواد غذایی که به افزایش سرعت درمان و بهبود این عارضه کمک می کند، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم نکاتی که گفتیم در افزایش اطلاعات شما کمک کننده بوده باشد.

آیا در جریان هستید طول درمان پارگی مینیسک زانو چقدر است؟

در عکس پارگی مینیسک زانو، چند نوع مینیسک نشان داده می شود؟

یکی از مواردی که روی پاسخ سوال طول درمان پارگی مینیسک زانو چقدر است، تاثیر دارد، نوع پارگی مینیسک است. در عکس پارگی مینیسک زانو این چند نوع پارگی مینیسک نشان داده می شود:

1- پارگی شعاعی

یکی از شایع ترین انواع پارگی، پارگی شعاعی مینیسک زانو است. این نوع، در قسمت هایی از مینیسک زانو رخ می دهد که خونرسانی به آنجا به درستی انجام نمی شود. در اغلب موارد برای درمان این نوع پارگی می بایست جراحی و مداخلات پزشکی صورت گیرد.

2- پارگی ناکامل یا درون مینیسک

این نوع پارگی، در اغلب افراد مشاهده می شود و به نشانه تغییرات دژنراتیو در قسمت زانو است.

3- پارگی فلپ

پارگی فلپ، فرم دیگری از آسیب به زانو به شمار می رود و در مواقعی که پارگی، علائمی همراه با قفل شدن زانو دارد باید حتما فرد تحت عمل جراحی قرار گیرد.

4-پارگی عرضی

این پارگی، بر خلاف پارگی طولی است و احتمال آنکه ترمیم، سرعت بیشتری پیدا کند وجود خواهد داشت.

5- پارگی پیچیده

پارگی پیچیده، شامل چندین نوع پارگی است و به دلیل پیچیدگی هایی که دارد امکان آنکه زانو به صورت خود به خودی شروع به ترمیم کند، اصلا وجود ندارد.

6- پارگی باکت هندل

پارگی عرضی که گسترش زیادی پیدا کرده باشد، به پارگی باکت هندل معروف است. این نوع به جراحی نیاز دارد. امیدواریم با توجه به این توضیحات متوجه شده باشید که تاثیر پارگی روی طول درمان پارگی مینیسک زانو چقدر است.

کلام آخر

طول درمان پارگی مینیسک زانو، عواملی که روی آن تاثیر می گذارد، بی توجهی به درمان و معرفی برخی مواد غذایی که به افزایش سرعت درمان و بهبود این عارضه کمک می کند، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم نکاتی که گفتیم در افزایش اطلاعات شما کمک کننده بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *