ساخت انواع پروتز زیر و بالای آرنج با قیمت منصفانه و کیفیت بالا

احتمالا امروزه واژه ی پروتز آرنج زیاد به گوشتان خورده است. افرادی که دچار قطع عضو در نواحی بالای آرنج و زیرآرنج خود شده اند تمایل دارند که از پروتز آرنج استفاده کنند تا بتوانند انجام امور عادی زندگی خود را از سر بگیرند. به طور کلی پروتز آرنج را به دو دسته تقسیم بندی می کنند: پروتز بالای آرنج و پروتز زیر آرنج. در این مقاله به شرح مختصر اما مفیدی در خصوص پروتز آرنج، انواع پروتز آرنج، نحوه ی نگهداری از آن، قیمت پروتز بالای آرنج و قیمت پروتز زیر آرنج و سایر نکات کلیدی در این زمینه می پردازیم.

استفاده از خدمات ساخت پروتز آرنج ( قیمت پروتز زیر آرنج و پروتز بالای آرنج ) کلینیک پایار

با عرض سلام و احترام !

کلینیک پایار (کلینیک ارتوپدی فنی)، در راستای توانبخشی به عزیزانی که نقص عضو دارند خدماتی با کیفیت و با قیمت منصفانه ای ارائه می دهد که در صورت تمایل میتوانید از دو راه زیر ، وقت ملاقات خود را با جناب آقای محمد کفیلی تنظیم کنید. 

پذیرش تماس تلفنی

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

پذیرش آنلاین

برای پذیرش آنلاین رو عکس کلیک کنید 

و در ادامه اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید😊

پذیرش پروتز آرنج
پروتز بالای آرنج

پروتز آرنج چیست؟

پزشکان پروتز آرنج را در مواردی به کار می گیرند که فرد از ناحیه ی آرنج دچار قطع عضو شده باشد. این قطع عضو می تواند بر اثر حوادث ناخوشایند اتفاق افتاده باشد و یا اینکه به صورت مادرزادی باشد. از دیگر دلایل قطع عضو در ناحیه ی آرنج می توان به تومورهای بدخیم و پیشرفته بافت استخوان ساعد اشاره کرد. به همین جهت پزشکان با کمک علم پزشکی برای کمک به افرادی که آرنج یا قسمتی از آرنج خود را از دست داده اند پروتز آرنج را طراحی کرده اند. به مرور زمان انواع مختلفی از پروتز آرنج وارد بازار شدند و افراد می توانند در حیطه ی انتخاب پروتز آزادی عمل بیشتری داشته باشند. به خاطر داشته باشید قیمت پروتز زیر آرنج با قیمت پروتز بالای آرنج تفاوت دارد.

توجه داشته باشید پروتز آرنج (زیر آرنج و بالای آرنج) مانند : پروتز مچ دست ، پروتز انگشت دست ، جزو پروتز اندام فوقانی محسوب می شود.

انواع پروتز آرنج کدامند؟

پروتز آرنج از طیف تنوع گسترده ای برخوردار می باشد اما اگر بخواهیم یک تقسیم بندی کلی در این زمینه داشته باشیم می توانیم پروتز آرنج را به 2 دسته تقسیم کنیم که عبارتند از:

پروتز زیر آرنج: پزشکان پروتز زیر آرنج را برای کسانی که ناحیه ی زیر آرنج را از دست داده اند تهیه می کنند. اجزاء این پروتز، شامل سوکت، آستر، دست و مچ دست می باشد. همچنین پروتز مخصوص زیر آرنج ممکن است دارای یک آستین یا بند باشد که این به نوع سیستم تعلیقی که بیمار از آن استفاده می کند بستگی دارد.

پروتز بالای آرنج: به علت تروما، بعضی از بیماری ها و اختلالات اندامی مادرزادی فرد ممکن است قسمت بالای آرنج خود را از دست بدهد. به همین جهت افراد برای ساخت پروتز بالای آرنج اقدام می کنند. این قبیل پروتز ها عملکرد پیچیده ای دارند چرا که بایستی عملکرد مفصل آرنج، دست و مچ دست را برعهده بگیرند. به هنگام نصب کردن پروتز بالای آرنج متخصص به بررسی عملکرد آرنج و دست می پردازد. دست وظیفه ی گرفتن و نگه داشتن اشیاء را بر عهده دارد و عملکرد مفصل آرنج خم و راست شدن می باشد. در هنگام انتخاب پروتز بالای آرنج بیمار گزینه های انتخابی زیادی دارد و می تواند بر اساس معیار های خود پروتز را انتخاب کند. این معیار ها می توانند بر اساس زیبایی تعیین شوند و یا اینکه بر اساس عملکرد مورد انتخاب واقع شوند.

پروتز آرنج (با منصفانه ترین قیمت ساخت پروتز بالای آرنج)

پروتز آرنج (با بهترین کیفیت ساخت پروتز بالای آرنج)

پادکست شماره 2 (در خصوص پروتز آرنج – ساخت پروتز زیر آرنج – ساخت پروتز بالای آرنج)

انواع پروتز زیر آرنج

ساخت پروتز بالای آرنج و ساخت پروتز زیر آرنج بر اساس نیاز ها، عملکرد ها و اهدافی که هر فرد دارد به طور ویژه طراحی می شوند. پروتز زیر آرنج انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 • پروتز منفعل (زیبایی): پروتزی است که اجزای آن قابلیت تحرک ندارند. این نوع پروتز ها تنها دستکش های زیبایی هستند و کارایی عملی ندارند و برای بلند کردن اجسام مناسب نیستند و عمدتا برای افراد قطع عضو انگشت استفاده می شوند. اما این نوع پروتز هزینه ی کمتری نسبت به پروتز های دیگر مانند مکانیکی دارد.
 • ساخت پروتز زیر آرنج متحرک با استفاده از نیروی بدن (پروتز مکانیکی): این پروتز دارای یک دستگاه ترمینال می باشد که با کمک نیروی بدن فعال شده و حرکت می کند. در این پروتز ها مچ دست حرکتی ندارد اما انگشتان با انقباض عضلات باقیمانده حرکت می کنند و به وسیله ی آنها میتوان اجسام را حمل کرد.
 • پروتز زیر آرنج با نیروی خارجی: در این نوع پروتز سیگنالی الکتریکی تقویت شده ای توسط عضلات انقباضی ایجاد می شود. از این سیگنال به منظور کنترل دستگاه ترمینال برقی یا دستگاه میوالکتریک استفاده می شود.
 • پروتز ترکیبی: این نوع پروتز ها ترکیبی از نیروهای خارجی و مکانیسم بدن می باشد.

انواع پروتزهایی که در بالای نام بردیم، در مواقع قطع عضو از ناحیه آرنج ساخته می شود. این نکته را فراموش نکنید، قیمت پروتز بالای آرنج با قیمت پروتز زیر آرنج فرق می کند.

قیمت پروتز آرنج در کلینیک پایار

انواع پروتز بالای آرنج

پروتز های بالای آرنج نیز مانند پروتز زیر آرنج انواع مختلفی دارند. بعضی از رایج ترین این پروتز ها عبارتند از:

 • پروتز عملکردی با استفاده نیروی بدن: این نوع پروتز از نیروی فرد به منظور کنترل و مهار پروتز استفاده می کند. مهار ها در این فرآیند نقش مهمی دارند. مهار ها در واقع تسمه هایی هستند که مانند یک کوله پشتی عمل می کنند و در اطراف شانه ی مخالف واقع می شوند. از مهار به منظور ثابت نگه داشتن پروتز، دستگاه ترمینال و کار با آرنج استفاده می شود. فرد آرنج خود را بالا برده و ضمن اعمال فشار به کمک تسمه مهار، دستگاه ترمینال را باز می نماید. این نوع پروتز یکی از پر کاربردترین انواع پروتز بالای آرنج می باشد.
 • پروتز های عملکردی با کمک نیروی خارجی: در این نوع پروتز که تحت عنوان پروتز میو الکتریک هم شناخته می شوند به کمک عضلات آرنج آسیب دیده دستگاه ترمینال را باز و بسته می کنند. همچنین از این پروتز ها برای کنترل خم و راست شدن و کشش آرنج استفاده می شود. این نوع پروتز دارای الکترود می باشد. به منظور تامین نیروی محرکه آرنج از باتری های قابل شارژ کمک گرفته می شود.
 • ساخت پروتز بالای آرنج ترکیبی: این نوع پروتز ها از ترکیب نیروی محرکه بدنی و نیروی محرکه خارجی به منظور کنترل پروتز استفاده می شود. یکی از رایج ترین نوع پروتز بالای آرنج ترکیبی یک آرنج با کنترل بدنی و یک دست کنترل شده با نیروی برق می باشد.
 • پروتز زیبایی: این نوع پروتز بالای آرنج غیر فعال هستند و تنها کاربرد زیبایی دارند. این نوع پروتز ها از عملکرد خاصی برخوردار نمی باشند. هدف اصلی از طراحی این قبیل پروتز ها ایجاد ظاهر طبیعی و جذاب می باشد. همانطور که در بالا اشاره کردیم این نوع پروتز مناسب نوشتن یا حمل اجسام و… نمی باشد و دارای قیمت کمتری هم است.

نکته مهم: نوع پروتز یکی از مهم ترین عوامل تفاوت قیمت پروتز بالای آرنج و قیمت پروتز زیر آرنج است.

پروتز زیر آرنج

نصب پروتز آرنج (پروتز بالای آرنج و پروتز زیر آرنج) به چه صورت می باشد؟

پس از دریافت آموزش های مورد نیاز جهت نصب پروتز نوبت آن است که خودتان پروتز آرنج خود را نصب کنید. اگر از پروتز میوالکتریک استفاده می کنید بایستی توجه داشته باشید که جوراب مخصوص دست را درآورید. علت این کار این است که بازو به طور مستقیم در معرض الکترود قرار بگیرد. به منظور قرار دادن پروتز عضو باقیمانده را داخل سوکت قرار می دهند. به هنگام پوشیدن پروتز می توانید از پودر بچه کمک بگیرید. اگر پروتز دست فعال نشد می توانید عضو باقیمانده را دقیقا جایی که الکترود ها روی آن قرار می گیرد اندکی خیس کنید. این کار باعث می شود که تکانه های الکتریکی بازو به الکترود منتقل شوند. اگر خواستید پروتز را در آورید می توانید برعکس فرآیند پوشیدن پروتز عمل کنید.

پروتز آرنج چگونه ساخته می شود؟

مرحله ی اول ساخت پروتز زیر آرنج

فرآیند شروع ساخت این پروتز ممکن است بلافاصله پس از قطع عضو شروع شود و یا اینکه پزشک متخصص ممکن است چند روز تا چند هفته پس از قطع عضو پروسه ی آماده سازی پروتز را آغاز نکند. فرد می تواند در مدت زمانی که پروتز آماده نشده است از شرینکر استفاده کند. هرچند استفاده از شرینکر در خصوص قطع عضو اندام های فوقانی کاملا اختیاری می باشد.

شرینکر ضمن ایجاد انقباض فشاری موجب می شود که ورم باقیمانده کاهش یافته و روند ساخت پروتز بالای آرنج تسهیل یابد. بیماران شرینکر را به قنداق تشبیه کرده اند. اما بایستی توجه داشت که فرق شرینکر با قنداق در این است که شرینکر باعث می شود که در تمامی اندام ها به طور مشابه فشار جهت فشرده سازی اعمال شود. استفاده از شرینکر همچنین باعث می شود که بیمار هنگام نصب سوکت پروتز بالای آرنج دچار حساسیت در اندام باقیمانده اش نشود. پس از آن که فرد تحت پروسه ی عمل قرار گرفت عضو باقیمانده ی بیمار پس از گذشت یک سال دچار تغییر شکل و تغییر اندازه می شود. شایان ذکر است که شرینکر به ثابت شدن اندازه اندام باقیمانده در مراحل اولیه کمک کرده و موجب می شود تا بیمار پروتز موفقی داشته باشد.

نحوه ی مراقبت و نگهداری از پروتز آرنج

مرحله ی دوم

مرحله دوم ساخت پروتز بالای آرنج تحت عنوان اسکن قالب و آستر شناخته می شود. در این مرحله اگر نیاز باشد پزشک متخصص اقدام به ساخت آستر می نماید. آسترها یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت پروتز بالای آرنج و پروتز زیر آرنج هستند. می توان از آستر ها برای اندام های فوقانی بیماران کمک گرفت اما در حالت کلی سوکت این وظیفه را بر عهده می گیرد. آستر در واقع نوعی رابط نرم است که وظیفه ی پوشاندن پوست بیمار را برعهده دارد. وظیفه ی اصلی آستر این است نیروهایی که هنگام استفاده از پروتز بر روی اندام باقیمانده اعمال می شود را جذب کند. استفاده از آستر باعث می شود که اندام باقیمانده سالم نگه داشته شود. همچنین آستر باعث می شود که طول عمر پروتز آرنج افزایش یابد. آستر ها انواع مختلفی دارند. آستر های معمولی و آسترهای سفارشی از انواع آستر ها به شمار می آیند. از آستر های سفارشی هنگامی استفاده می شود که باقیمانده ی عضو قطع شده از شکل نامعمولی برخوردار باشد.  آستر ها را با کمک تصویرسازی اندام های بیمار با استفاده از قالب گیری و یا اسکن تهیه کرده و در این فرآیند از اسکنر ها و نرم افزار ها متفاوتی استفاده می شود. بعد از این که آستر آماده شد وقت آن است که  قالب گیری سوکت صورت گیرد. در پروسه قالب گیری سوکت از انواع مختلف روش های ریخته گیری استفاده می شود. نوع ریخته گری که مورد استفاده قرار می گیرد به نوع پروتز بستگی دارد. نوع پروتز را بیمار با کمک پزشک متخصص خود انتخاب می کند. حال نوبت آن است که ضمن اصلاح قالب های مناسب فرآیند تهیه ی سوکت تشخیصی شروع شود.

قیمت پروتز بالای آرنج

مرحله ی سوم

سوکت تشخیصی اولین سوکت پروتزی است که بیمار در روند ساخت پروتز بالای آرنج دریافت خواهد کرد. جنس سوکت تشخیصی از پلاستیک می باشد و به بیمار کمک می کند تا تناسب خود را بسنجد و مناطقی که تحت فشار قرار می گیرد را شناسایی کند. سوکت تشخیصی را در اولین نوبت به بیمار می دهند. معمولا بیمار سوکت تشخیصی را با خود به خانه نمی برد. این سوکت ها را به منظور ارزیابی عملکرد، مقدار راحتی، تراز بودن و نبودن پروتز تهیه می کنند. از سوکت تشخیصی پلاستیکی  در مراحل اولیه ساخت پروتز بالای آرنج استفاده می شود زیرا ممکن است پزشک قسمت هایی از سوکت را اجبارا اصلاح کند. اصلاح سوکت تشخیصی باعث می شود که پروتز شما در بهترین حالت ممکن و متناسب با اندام شما طراحی شود. اصلاح سوکت پلاستیکی را به کمک گرم کردن آن به خوبی انجام می دهند. به طور معمول قبل از آنکه طراحی پروتز تکمیل شود پزشکان چندین سوکت را به منظور دقت بیشتر در اندام های فوقانی انجام می دهند. هرچه پروتز بالای آرنج متناسب تر باشد نتیجه ی به دست آمده بهتر خواهد بود.

ساخت پروتز بالای آرنج

مرحله چهارم

این مرحله را به عنوان سوکت لمینت نهایی می شناسند. وقتی که پزشک متخصص سوکت تشخیصی را مورد تائید قرار داد به سراغ مرحله ی بعد ساخت پروتز زیر آرنج که ساختن سوکت چند لایه می باشد می رود. پزشکان سوکت چند لایه را به کمک مواد فیبر کربن می سازند. فیبر کربن از پلاستیک سبک تر می باشد و مقاومت کششی آن بالا تر است. از دیگر نکات برجسته ی فیبرکربن دوام و استحکام بالای آن می باشد. به همین جهت با توجه به مقدار فعالیت بیمار و تغییرات اندام او سوکت فیبر کربنی ممکن است به مدت چند سال ماندگاری و دوام داشته باشد. فرد می تواند در زمان ساخت پروتز زیر آرنج، به کمک پزشک متخصص رنگ سوکت را متناسب با پوست خود سفارش دهد. همچنین بیمار می تواند سوکتی را سفارش دهد که آرم تیم مورد علاقه ی او روی آن طراحی شده باشد. سوکت ها انواع مختلفی دارند بعضی از آن ها یک لایه بعضی دیگر چند لایه هستند. این سوکت ها بسیار نرم و سبک می باشند. پزشک معالج چندین بار سوکت را برای بیمار نصب کرده و در می آورد. این کار باعث می شود تا بیمار در مورد نحوه ی نصب و درآوردن پروتز زیر آرنج، آگاه شده و خودش یاد بگیرد. اندازه پروتز قابلیت تنظیم شدن را دارد. پزشک معالج آموزش های لازم در خصوص نصب پروتز و استفاده از پروتز را ارائه خواهد داد. پس از نصب پروتز متخصص توصیه می کند که بیمار پروسه ی کاردرمانی را دنبال کند. کاردرمانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. طی پروسه ی کاردرمانی  پزشک به ارائه ی آموزش و تقویت اندام های فوقانی می پردازد. فرآیند کاردرمانی توسط پزشک شما و طی جلساتی جداگانه صورت می گیرد.

انتخاب پروتز آرنج مناسب ، چگونه صورت می گیرد

انتخاب پروتز آرنج مناسب چگونه صورت می گیرد؟

در مورد انتخاب پروتز آرنج، نمی توان سرخودانه و بدون مشورت تصمیم گرفت. فردی که ناحیه زیر آرنج و یا قسمت بالای آرنج خود را از دست داده است، باید با پزشکان متخصص صحبت کند. پزشکان با توجه به تجربه ای که دارند و با توجه به شناختی که از انواع پروتز مخصوص آرنج کسب کرده اند، می توانند یک پروتز زیر آرنج و یا پروتز بالای آرنج مناسب را به شما معرفی کنند. این بهترین و مطمئن ترین روش برای سفارش و نصب پروتزی با عملکرد بالا است.

ما انسان ها به کمک آرنج، دست خود را باز و بسته کرده و به کارهایمان رسیدگی می کنیم؛ به همین دلیل، فقدان این قسمت از دست می تواند تاثیر ناخوشایندی را بر کیفیت زندگی مان بگذارد. کسانی که ناحیه بالای آرنج خود را از دست داده اند و قادر نیستند هزینه ی بالای ساخت پروتز بالای آرنج و ساخت پروتز زیر آرنج را پرداخت کنند می توانند به جای خرید پروتزهای هیبرید، آرنج مکانیکی (پروتز بالای آرنج و پروتز زیر آرنج) سفارش داده و آن را به کار بگیرند.

آیا تعویض مفصل آرنج دست با پروتز آرنج تفاوت دارد؟

تعویض مفصل آرنج دست و تفاوت آن با ساخت پروتز بالای آرنج و پروتز زیر آرنج، موضوع دیگری است که قصد داریم در مورد آن با شما صحبت کنیم. برخی افراد تصور می کنند، مفصل هایی که در آرنج به کار برده می شوند، دقیقا شبیه به همان پروتزهایی هستند که فرد در اثر قطع آرنج استفاده می کند؛ این تصور کاملا اشتباه است. برخی افراد به دلیل بیماری هایی مانند آرتریت رماتوئید، بیماری های مفصلی، شکستگی های شدید و اتفاقاتی شبیه به این، از ناحیه مفصل آرنج دچار آسیب می شوند. در این شرایط، بهترین کاری که می توان انجام داد، جایگزین کردن مفصل قدیمی آرنج با یک مفصل آرنج مصنوعی (پروتز بالای آرنج و پروز زیر آرنج) است. این مفصل مصنوعی، در کاهش دردهای آرنج و افزایش کیفیت زندگی کمک زیادی خواهد کرد. توجه داشته باشید مفصل آرنج با پروتز آرنج، هم از نظر عملکرد و هم از نظر فرایند آماده سازی و نصب تفاوت های زیادی دارد. به خاطر داشته باشید، قیمت پروتز بالای آرنج و قیمت پروتز زیر آرنج با قیمت مفصل مصنوعی آرنج تفاوت دارد.

قیمت پروتز آرنج (قیمت پروتز زیر آرنج)

هزینه عمل آرنج دست چقدر است؟

هزینه عمل آرنج دست، در صورتی که فرد قسمتی از زیر آرنج و یا بالای آرنج خود را از دست داده باشد، به مهارت و تجربه پزشکی که این عمل را انجام داده؛ به بیمارستانی که عمل جراحی در آن صورت گرفته؛ به نوع عمل انجام شده و برخی عوامل دیگر بستگی دارد. اگر بالا و یا زیر آرنج در اثر حادثه و یا هر عامل دیگری قطع شده باشد، قیمت پروتز زیر آرنج و یا قیمت پروتز  بالای آرنج استفاده می گردد باید در هزینه نهایی عمل لحاظ گردد.

کسانی که از نظر درآمد در وضعیت خوبی به سر می برند به راحتی قادر خواهند بود از پس هزینه های این عمل برآیند، اما کسانی که درآمد خوبی ندارند، پرداخت این هزینه برایشان سخت است. بیمه های دولتی کشور، تنها مقداری از این هزینه را پرداخت می کنند و باقی مبلغ را خود شخص باید بپردازد. بیمه های تکمیلی برای پوشش دادن هزینه های ناشی از عمل آرنج گزینه های بهتری به شمار می روند. در مواقع قطع عضو، بیمه های تکمیلی قیمت پروتز بالایی آرنج و قیمت پروتز زیر آرنج را نیز پرداخت می کنند.

هزینه پروتز آرنج چقدر می باشد

نحوه ی مراقبت و نگهداری از پروتز آرنج

حفظ و نگهداری پروتز آرنج (پروتز زیر آرنج و پروتز بالای آرنج) با افزایش طول عمر پروتز ارتباط مستقیم دارد. به همین جهت بیمار موظف است به خوبی از آن مراقبت کند. مراقبت صحیح از پروتز آرنج موجب کم شدن هزینه ی پروتز می شود. پس از آنکه طراحی و ساخت پروتز تکمیل شد پزشک متخصص نحوه ی نصب آن را به بیمار آموزش می دهد. پس از آن پزشک به ارائه ی توصیه های مراقبت از پروتز آرنج و نکات مهم می پردازد. عمل کردن به این توصیه ها بسیار حائز اهمیت می باشد به همین جهت بیمار بایستی به دقت به حرف های پزشک معالج گوش داده و به توصیه های او عمل کند. برخی از توصیه هایی که هنگام مراجعه به مطب، پزشک خاطر نشان می کند عبارتند از:

 • به منظور تمیز کردن پروتز آرنج آن را داخل تشت آب قرار ندهید.
 • اگر می خواهید پروتز آرنج را تمیز کنید می توانید این کار را با کمک پارچه ی مرطوب شده با آب و صابون خنثی به خوبی انجام دهید
 • هنگام پوشیدن و نصب پروتز می توانید از یک دستکش استفاده کنید
 • دستکش را هم با کمک آب و صابون و یا الکل می توان تمیز کرد.
 • به منظور جلوگیری از ایجاد زخم روی عضو با قیمانده حتما شب ها پروتز بالای آرنج را با کمک پارچه ی مرطوب تمیز کرده و سپس با استفاده از یک حوله ی نرم آن را خشک کنید.
 • باتری پروتز زیر آرنج را شب ها در شارژر قرار دهید تا همیشه شارژ کافی داشته باشد.
 • اگر بر روی عضو باقیمانده خود آثاری از جراحت، زخم، حساسیت و قرمزی دیدید حتما به پزشک معالج خود اطلاع دهید.
 • اگر پروتز آرنج شما در تماس مستقیم با آب زیاد قرار گرفت حتما به پزشک خود اطلاع بدهید.
 • حرکات ورزشی که پزشک شما به منظور افزایش نیروی بدن و استقامت اندام قطع شده به شما توصیه می کند را حتما در منزل انجام دهید.
 • اگر می خواهید از لوسیون های آنتی باکتریال بر روی عضو قطع شده ی خود بزنید حتما ابتدا با پزشک خود در میان بگذارید و پس از کسب اجازه از وی آن را استفاده کنید.
 • شب ها قبل از خواب از لوسیون ها استفاده کنید.
 • حتما به طور مرتب روزانه پروتز آرنج خود را تمیز کنید تا از تجمع باکتری ها و بروز بیماری های باکتریایی جلوگیری شود.

برای ساخت پروتز زیر آرنج و ساخت پروتز بالای آرنج با بالاترین کیفیت و کارایی، به کلینیک های ارتوپدی فعال در کشور مراجعه کنید.

ساخت پروتز آرنج در ارتوپد فنی پایار

هزینه تعویض مفصل آرنج بیشتر است یا ساخت پروتز آرنج؟ کدام گران تر است؟

هزینه تعویض مفصل آرنج به عوامل متفاوتی بستگی دارد که در فوق به صحبت در مورد آن پرداختیم. موضوع بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، وجود تفاوت بین مفصل آرنج و پروتز آرنج (پروتز بالای آرنج و پروتز زیر آرنج) است.

یکی از اتفاقات نادری که ممکن است در طول زندگی یک فرد بیفتد، قطع عضو است. اگر فردی بنا به هر دلیلی دست خود را از ناحیه بالای آرنج یا پایین آرنج از دست بدهد، باید برای ساخت پروتز بالای آرنج و یا ساخت پروتز زیر آرنج اقدام کند. این در حالی است، فردی که برای تعویض مفصل آرنج خود اقدام می کند، دچار قطعی عضو نشده است؛ در این فرد مفصل آرنج به دلیل بیماری و یا دیگر دلایل، دچار آسیب شده است و باید تعویض گردد. این مفصل در داخل آرنج قرار داشته و پزشک جراح، تحت یک عمل جراحی برای تعویض مفصل آرنج اقدام می کند.

با توجه به توضیحی که در فوق اشاره کردیم، الان به خوبی می دانید که هزینه تعویض مفصل آرنج پایین تر از قیمت پروتز آرنج (قیمت پروتز بالای آرنج و قیمت پروتز زیر آرنج) است. ساخت پروتز زیر آرنج، پروسه خود را داشته و قیمت متفاوتی را باید برای آن پرداخت کرد.

آیا می دانید تعویض مفصل پروتز آرنج دست چگونه انجام می شود؟

ما انسان ها از دست های خود زیاد کار می کشیم. در 99 درصد کارهایی که در حال انجام آنها هستیم، دست های ما نقش فعال و پر رنگی دارند. وقتی این کار کشیدن بیش از حد شود، آسیب هایی در این اندام ایجاد می شود که یکی از آنها درد در ناحیه آرنج است. کسانی که با داشتن این درد به پزشک مراجعه می کنند، با چندین توصیه از سوی پزشک خود مواجه می شوند؛ این افراد یا باید استراحت کرده و دارو مصرف کنند و یا باید برای ساخت پروتز آرنج ( تعویض مفصل آرنج ) اقدام نمایند. با خواندن مقاله تعویض مفصل آرنج دست، اطلاعات خود را در این رابطه تکمیل کنید. و حتی می توانید با خواندن مقاله ” هزینه تعویض مفصل آرنج ” اطلاعات کامل تری نسبت به قیمت و ساخت آن بدست آورید. به یاد داشته باشید، مفصل آرنج از نظر عملکرد و ساختار با پروتز زیر آرنج و پروتز بالای آرنج تفاوت های زیادی دارد.

ساخت پروتز زیر آرنج هوشمند

بعد از عمل جراحی آرنج دست و قطع آرنج، چه کارهایی می بایست انجام شود؟

کسانی که در اثر یک حادثه دستشان از ناحیه آرنج قطع شده است تحت عمل جراحی آرنج دست قرار می گیرند. معمولا، بلافاصله بعد از قطع عضو نمی توان برای ساخت آرنج مصنوعی دست اقدام کرد. کسانی که با این مساله درگیر هستند، بعد از مرخصی در بیمارستان باید برخی اعمال مراقبتی زیر را انجام دهند:

 • مراقبت کردن از زخم ها و تمیز کردن آنها یکی از مهم ترین کارها برای ساخت آرنج مصنوعی است. زخم ها باید به درستی و به صورت کامل بهبود پیدا کنند تا فرد بتواند پروتز را نصب کند.
 • فرد باید عضلات دست خود را تقویت کند. برخی پروتزها وزن زیادی داشته و افراد برای آنکه در طی مدت کار کردن با پروتز اذیت نشده و احساس اضافه بار نداشته باشند، چاره ای به جز تقویت عضلات خود ندارند.
 • افرادی که مجبورند برای ساخت و پرداخت قیمت پروتز آرنج (پروتز زیر آرنج و پروتز بالای آرنج) اقدام کنند، می بایست اندام باقیمانده خود را ماساژ دهند. این ماساژ به فرد کمک می کند تا بتواند لمس و فشار ناشی از نصب پروتز را تحمل کند.
 • برخی پزشکان به بیماران و افراد درگیر با قطع عضو توصیه می کنند که به اندام باقیمانده خود ضربه هایی ملایم وارد کنند. این عمل، فرد را برای حساسیت زدایی و آماده شدن برای نصب پروتز آماده می کند. بهتر است وارد کردن این ضربه های ملایم 3 تا 4 بار در روز انجام شود.
 • برای دریافت قیمت پروتز بالای آرنج و پروتز زیر آرنج بهتر است به ارتوپدی های معتبر در کشور مراجعه کرد.
قیمت پروتز آرنج در تهران

هزینه پروتز آرنج(پروتز بالای آرنج و پروتز زیر آرنج) چقدر می باشد؟

امروزه انواع مختلفی از پروتز آرنج به راحتی در دسترس است. همین ویژگی هاست که باعث تفاوت قیمت پروتز بالای آرنج و قیمت پروتز زیر آرنج شده است. هر نوع از پروتز آرنج ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود را دارد. از آن جا که مواد به کار رفته در پروتزها متفاوت است و هر پروتز کارکرد و عملکرد مختص به خود را دارد معمولا هزینه ی ثابتی را نمی توان به پروتز آرنج اختصاص داد. به عنوان مثال پروتز هایی که تنها به خاطر جنبه های زیبایی تهیه می شوند نسبت به پروتز های فعال که از قابلیت تحرک برخوردار هستند هزینه ی کمتری دارند. همچنین شایان ذکر است که پروتز هایی که از قابلیت های منحصر به فرد مانند ضد آب بودن، سبک بودن و سایر ویژگی های سفارشی برخوردار هستند گرانتر هستند. جنس و نوع مواد مصرف شده در تهیه و طراحی پروتز آرنج(ساخت پروتز زیر آرنج و ساخت پروتز بالای آرنج) از دیگر عواملی است که باعث بالا رفتن و پایین آمدن هزینه ی پروتز آرنج می شوند. به همین علت توصیه می شود که حتما قبل از اقدام به تهیه ی پروتز با پزشک متخصص و حرفه ای در این حوزه مشورت کرده و دقت کنید که پروتزی را سفارش دهید که با شرایط شما تناسب کافی داشته باشد.

منبع : 

https://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12891-019-2781-z

https://medlineplus.gov/ency/imagepages/19854.htm

پاسخ به سوالات متداول شما

یکی از کاربردی ترین انواع پروتز آرنج مصنوعی (پروتز بالای آرنج و پروتز زیر آرنج) پروتزی است که به کمک نیروی بدن کار می کند. تسمه هایی برای این نوع پروتز در نظر گرفته شده است که به کمک نیروی بدن مهار می شوند؛ این تسمه ها، به شانه مخالف فرد وصل می شوند. به تسمه هایی که در این نوع پروتز به کار برده می شود، مهار می گویند. مهارها هستند که باعث شده اند این نوع پروتز عملکرد بسیار خوبی از خود نشان دهد. اگر مشتاقید در مورد قیمت پروتز آرنج (قیمت پروتز بالای آرنج و قیمت پروتز زیر آرنج) اطلاعات بیشتری به دست آورید، با کلینیک ما تماس بگیرید.

اگر به کلینیک های ارتوپدی مراجعه کرده باشید، حتما تنوع قیمت پروتز آرنج (قیمت پروتز بالای آرنج و قیمت پروتز زیر آرنج) برایتان تعجب آور خواهد بود. با این نوع تنوع قیمت، شاید عده ای از افراد بخواهند بدانند که ارزان ترین نوع پروتز آرنج مصنوعی کدام است. ارزان ترین نوع پروتز آرنج مصنوعی، پروتز منفعل یا زیبایی است و اجزایی که در آن به کار برده می شود، قابلیت حرکت ندارند و فرد نمی تواند از آن برای بلند کردن اجسام استفاده کند. کسی که می خواهد از پروتز، تنها برای زیبایی اش استفاده کند، بهتر است برای ساخت این نوع اقدام نماید؛ زیرا ارزان و به صرفه است.

اگر خدای ناکرده دستتان از بالای آرنج قطع شده است، چاره ای به جز استفاده از پروتز ندارید. پروتز مخصوص بالای آرنج، همان چیزی است که به شما کمک می کند تا نقص عضو به وجود آمده را به راحتی حل کنید و با آن کنار آیید. بهترین و مطمئن ترین راه برای سفارش پروتز مخصوص بالا آرنج، مراجعه به کلینیک ارتوپد فنی های معتبر است. این مراکز به شما می گویند، می بایست چه هزینه ای را بابت ساخت پروتز بالای آرنج و همین طور ساخت پروتز زیر آرنج پرداخت کنید. با نصب این پروتز، قسمت عمده ای از مشکلاتتان حل خواهد شد. 

قیمت پروتز آرنج (قیمت پروتز زیر آرنج، قیمت پروتز بالای آرنج) کم نیست و  شما برای نگهداری از آن باید با دقت عمل کنید. هر زمانی که خواستید آن را تمیز کنید این نکات را مورد توجه قرار دهید:

 • برای شستن پروتز زیر آرنج هیچگاه آن را داخل آب، غوطه ور نکنید.
 • هر زمانی که می خواهید پروتز بالای آرنج را تمیز کنید، از یک دستمال مرطوب که به آب و صابون آغشته شده است، استفاده کنید.
 • وقتی پروتز را تمیز کردید، حتما آن را خشک کنید و سپس در جای خود نصبش کنید.

اگر هر یک از نکات بالا را رعایت کنید، به زودی مجبور نخواهید بود که هزینه ای را از بابت قیمت پروتز بالای آرنج و قیمت پروتز زیر آرنج پرداخت کنید.

گاهی اوقات، بروز یک بیماری باعث اجبار فرد برای ساخت و پرداخت قیمت پروتز زیر آرنج و قیمت پروتز بالای آرنج می شود. البته، فقط بیماری ها نیستند که باعث می شوند یک فرد سالم، به فرد متقاضی دریافت پروتز مخصوص زیر آرنج تبدیل شود، بلکه دیگر حوادث، مانند حوادث رانندگی و یا حوادثی که در حین کار رخ می دهند، از دیگر دلایل قطع دست از ناحیه آرنج به شمار می روند.

گاهی اوقات نیز وقتی فرد به دنیا می آید، به دلیل نقص ژنتیکی که در دوران جنینی روی داده است، دست از ناحیه زیر آرنج رشد نمی کند. این گروه نیز برای آنکه بتوانند زندگی بدون مشکلی داشته باشند، می بایست برای ساخت پروتز مصنوعی زیر آرنج اقدام کنند.

 

(08) دیدگاه

 1. محمود عزیزی
  6 شهریور 1401

  من شنیدم که قیمت پروتز زیر آرنج رو میشه با بیمه هم پرداخت کرد درسته این موضوع؟

  پاسخ
  • aref
   10 شهریور 1401

   سلام محمود عزیز
   بله. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با ما تماس بگیرید.

   پاسخ
 2. نازنین
  20 شهریور 1401

  ساخت پروتز آرنج چند مرحله داره و اینکه برای مشاوره چکار کنم؟

  پاسخ
  • aref
   26 شهریور 1401

   سلام نازنین عزیز
   در مقاله به طور کامل در این مورد توضیح داده ایم. و بابت مشاوره هم می توانید با شماره کلینیک تماس بگیرید و یا حضوری مراجعه کنید.

   پاسخ
 3. متین
  4 مهر 1401

  برای ساخت پروتز زیر آرنج کدام نوع پروتز برای منی که میخوام علاوه بر جنبه زیبایی در انجام امور روزمره و ورزش کردنم خوب و تاثیر گذار باشه مناسبه؟ ممنون میشم راهنمایم کنید

  پاسخ
  • aref
   7 مهر 1401

   سلام دوست عزیز
   تا زمانی که بخش قطع شده توسط پزشک معاینه نشود، ما نمی توانیم پروتزی را به شما معرفی کنیم . توصیه ما این اسن که با شماره های موجود تماس گرفته همکاران ما شما را راهنمایی خواهند کرد.

   پاسخ
 4. نادر
  12 آبان 1401

  ایا خودمون می تونیم پروتز بالای آرنج را نصب کنیم یا اینکه برای هر برداشتن پروتز باید به شما مراجعه کنیم؟

  پاسخ
  • aref
   13 آبان 1401

   سلام نادر عزیز
   در بعضی مواقع خودتان می توانید پروتز را جدا کرده و دوباره نصب کنید. ولی در موارد خاص حتما باید به ما مراجعه کنید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *