دست پروتزی چیست؟⭐دست پروتزی چگونه ساخته می شود؟

دست پروتزی چیست

پروتزها انواع و اقسام مختلف دارند و معمولا با توجه به فاکتورهای مختلف دسته بندی می شوند. یکی از فاکتورهایی که بر اساس آنها پروتزها را گروه بندی می کنند، محل قطع عضو است. مثلا فردی که مچ دست خود را از دست داده است می بایست برای ساخت پروتز مچ دست و کسی که مچ پای خود را از دست داده می بایست برای ساخت پروتزهای مخصوص مچ پا اقدام کند. با ما همراه باشید تا در مورد دست های پروتزی صحبت کنیم.

در کنار این مقاله توصیه می کنیم مقاله پروتز ساق پا در شیراز را نیز مطالعه کنید.

 دست پروتزی (جدیدترین پروتز دست در ایران) چیست؟ در مورد آن چه می دانید؟

افراد با توجه به دلایل مختلف، از جمله بیماری ها، نقص های مادرزادی، نوروپاتی دیابتی، تصادف، تروما و یا عفونت ممکن است قسمتی از دست خود و یا تمام آن را از دست دهند و دچار قطع عضو از این ناحیه شوند. گرچه پیشرفت های خوبی در حوزه پیوند انگشت دست و دست صورت گرفته است، اما گاهی اوقات پزشکان برای آنکه بتوانند جان بیمار را حفظ کنند، و برخی مواقع نیز از آنجایی که گزینه ی بهتری پیش روی آنها وجود ندارد، مجبور می شوند دست را قطع کنند. در این شرایط، یکی از بهترین ابزارهایی که کمک می کند افراد بتوانند زندگی عادی خود را از سر بگیرند ساخت پروتزهای دست مصنوعی و پرداخت قیمت پروتز مچ دست است.

دست های مصنوعی از نظر عملکرد، شباهت زیادی به دست های طبیعی انسان دارند. شاید فرد به کمک دست پروتزی (جدیدترین پروتز دست در ایران) نتواند به همه کارهایش رسیدگی کند، اما بهرحال، حضورشان می تواند قسمتی از مشکلات ناشی از قطع عضو فرد را حل کند.

موضوعی که خوب است در مورد پروتزهای دست بدانید این است که این اندام های مصنوعی، با توجه به نوعی که دارند می توانند یک دست مصنوعی ساده، و یا پیچیده و پیشرفته باشند. از پروتزهای ساده عملکرد خاصی را نمی توان انتظار داشت؛ زیرا به منظور زیبایی ساخته می شوند، اما پروتزهای پیشرفته از مجموعه ای از انگشت های دست و مفصل ها تشکیل شده اند و کاراتر از پروتزهای ساده به نظر خواهند رسید.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز دست، پروتز دست بالای آرنج و پائین آرنج با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

مراحل ساخت دست پروتزی در بهترین مرکز خرید دست مصنوعی به چه شکل است؟

موضوع دیگری که شاید دانستن آن برای برخی افراد جالب باشد، مراحل ساخت دست پروتزی است. کسی که نیاز به دست مصنوعی دارد، در اولین قدم می بایست به کلینیک های ارتوپدی فنی در کشور مراجعه کند.

پروتزها از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند که یکی از مهم ترین آنها سوکت است. در مرکز ساخت و خرید دست مصنوعی، اولین کاری که انجام می شود، قالب سازی از اندام باقی مانده برای ساخت سوکت است. سوکت ها به حفظ تعادل در پروتز کمک می کنند.

بعد از آنکه سوکت، طراحی شد به ابزارهایی هایی مانند بند مخصوص، دستکش ارتجاعی و یا سوکت ساکشن نیاز است. این وسایل برای افزایش تناسب و ایمنی پروتز مورد استفاده قرار می گیرند. به این سیستم، سیستم تعلیق می گویند که از اهمیت بالایی برخوردار است.

یکی از مشکلاتی که در ساخت پروتز ها وجود دارد، عدم فرمان برداری آنها از مغز است. امروزه، پروتزهایی در حال ورود به بازار است که افراد بتوانند آنها را کنترل کنند و با توجه به فرمان های صادر شده توسط مغز، دست ها یا پاهای مصنوعی را به حرکت در آورند.

دست پروتزی متحرک یا پروتز دست متحرک چیست؟

همگام با پیشرفت هایی که در حوزه های مختلف در حال روی دادن است، پروتزها نیز با تغییراتی درخشان همراه شده اند و ما امروزه می توانیم به چشم خود شاهد این تحولات باشیم. یکی از جدیدترین دستاوردهای بشر در حوزه پزشکی، ساخت پروتز دست متحرک است. این پروتزها همان طوری که از نامشان مشخص است، قابلیت تحرک داشته و حرکت می کنند.

یکی از انواع دست پروتزی با قابلیت تحرک، پروتز مایوالکتریک نام دارد. این پروتزها به عملکرد مغز واکنش نشان می دهند و به کمک سنسورهای حسی که روی اعصاب عضو باقیمانده بدن قرار داده شده اند، حرکت می کنند. این حسگرها سیگنال هایی که از مغز به سمت عضو فرستاده می شود، دریافت کرده و سپس آنها را به پالس های دیجیتال تبدیل، و به سمت پروتز مصنوعی هدایت می کنند. موتورهایی که در این نوع پروتز تعبیه شده است، شرایط حرکت آن را فراهم می آورد.

موتورهای موجود در این پروتز به کمک باتری حرکت می کنند. بنابراین به جرات می توانیم بگوییم که باتری ها و موتورها دو مورد از قسمت های بسیار مهم در دست های مصنوعی متحرک به شمار می روند. با ساخت این پروتز بسیاری از محدودیت ها و مشکلات افرادی که دستشان قطع شده، از بین رفته است.

کیفیت دست پروتزی

قیمت دست مصنوعی در ایران چقدر است؟

قیمت دست مصنوعی در ایران (قیمت دست پروتزی) تحت تاثیر عوامل و پارامترهای مختلف است. یکی از این پارامترها، کیفیت ماده ی اولیه به کار برده شده در ساخت پروتز است. مواد اولیه ای که استحکام و دوام بالایی دارند، باعث افزایش قیمت ساخت پروتز می شوند.

موضوع دیگری که آن نیز روی قیمت ساخت پروتز تاثیر دارد، نوع پروتز است. پروتزهایی که کاربرد زیبایی داشته و عملکرد خاصی از آنها مشاهده نمی شود، ارزان هستند و پروتزهایی که هوشمند بوده و می توان تحت تاثیر مغز آن را کنترل و هدایت کرد، از جمله پروتزهایی هستند که با قیمت بالایی ساخته می شوند.

مرکزی که دست مصنوعی را برای فرد می سازد نیز در تعیین قیمت پروتز اثر دارد. برخی مراکز ساخت پروتز در کشور، قیمت بالا و برخی دیگر از مراکز، قیمت پایینی برای ساخت پروتز دریافت می کنند. توصیه می کنیم کلینیک های ارتوپدی فنی را انتخاب کنید که می توانند پروتزی کاربردی را با قیمت مناسبی برای شما بسازند.

انواع پروتز دست (دست پروتزی) چیست؟

پیشرفت هایی که در حوزه ساخت دست پروتزی صورت گرفته، باعث به بازار آمدن انواع پروتز دست شده است. انواع دست های پروتزی که در کلینیک های ارتوپد فنی ساخته می شود، به شرح زیر است:

1- دست های مصنوعی ثابت

یکی از انواع دست های مصنوعی، دست های مصنوعی ثابت هستند. این دست ها، تنها برای زیبایی به کار برده می شوند و کاربر نمی تواند کار خاصی را به کمک آنها انجام دهد. قیمت این پروتزها از قیمت دست های مصنوعی کاربردی کمتر است.

2-دست های مصنوعی وابسته به بدن

از دیگر انواع دست های پروتزی می توان به دست های وابسته به بدن اشاره کرد. از جمله مزیت های این نوع می توان به سبکی و داشتن عملکرد قابل قبول اشاره کرد. از آنجایی که این نوع دست مصنوعی، برای حرکت نیاز به نیروی بدن دارد، ممکن است کار کردن با آن برای برخی افراد، کار سختی باشد.

3- دست های مصنوعی الکترونیکی

از جدیدترین دست های مصنوعی در کشور می توان به دست های مصنوعی الکترونیکی اشاره کرد. این ها، قیمت بالاتری داشته و در انجام کارهای روزانه و امورات شخصی، کاربردی تر از پروتزهای ثابت ظاهر می شوند. نیروی مورد نیاز برای حرکت پروتز، از طریق باتری هایی که در آن قرار داده شده است، تامین می شود.

 

پروتزهای هیبریدی از ازنواع پروتز دست

4- پروتزهای هیبریدی

از دیگر انواع دست پروتزی می توان به پروتزهای هیبریدی اشاره کرد. این نوع پروتز، ترکیبی از پروتزهای الکتریکی و مکانیکی است و به همین دلیل به آنها پروتزهای هیبریدی گفته می شود. معمولا کسانی که می خواهند از پروتز خود در شرایط خاص استفاده کنند، برای ساخت و نصب این نوع اقدام می کنند. متخصصان و کارشناسان ساخت پروتز توصیه می کنند کسانی که درصد زیادی از دستشان قطع شده است، برای مثال کسانی که قطعی عضو در آنها از مفصل شانه اتفاق افتاده است، برای ساخت این نوع پروتز اقدام کنند.

5- پروتزهای مناسب برای فعالیت های خاص

برخی از انواع پروتزها را برای فعالیت های خاص طراحی می کنند و می سازند. معمولا ساختار این دست پروتزی به شکلی است که نمی توان برای مواقع عادی از آنها استفاده کرد. از جمله این پروتزها می توانیم به پروتزهای مخصوص ورزش کردن و یا پروتزهای مناسب برای انجام فعالیت های سرگرم کننده اشاره کنیم. کسانی که می خواهند برای ساخت این پروتز و اطلاع از قیمت آن اقدام کنند، به کلینیک های ارتوپدی فنی مطرح در کشور مراجعه می کنند. این مراکز برای ارائه قیمت پروتز زیر زانو نیز مراجع قابل اعتمادی به شمار می روند.

قیمت دست مصنوعی در ایران چقدر است؟

برای ساخت دست پروتزی یا پروتز دست در تهران چه کنیم؟

یکی از بهترین راه هایی که می توان برای ساخت دست پروتزی پیشنهاد کرد، مراجعه کردن به کلینیک هایی است که در حوزه ساخت پروتز فعالیت می کنند. از جمله دلایلی که می گوییم برای ساخت دست های مصنوعی به این کلینیک ها بروید، حضور کارشناسان زبده و ماهر است. این کارشناسان توانایی بالایی برای ساخت یک دست مصنوعی کاربردی و با دوام دارند.

دیگر دلیل ما برای آنکه می گوییم به مراکز ساخت دست های پروتزی در کشور مراجعه کنید، وجود تجهیزات پیشرفته و بروز است. هر قدر این تجهیزات، پیشرفته تر باشند، امکان ساخت دست های مصنوعی و به صورت کلی اندام های مصنوعی پیشرفته، فراهم تر خواهد بود.

از جمله مراکز ساخت پروتز دست در تهران که توانسته امتحان خود را به خوبی پس بدهد، ارتوپدی فنی پایار است. این مرکز در حوزه ساخت انواع اندام های مصنوعی پیشرفته، سابقه بالایی داشته و به دلیل برخورداری از کارشناسان با تجربه توانسته به خیلی از افراد درگیر با قطع عضو کمک کند. اگر دست تان از ناحیه مچ، انگشت، بالای آرنج و یا زیر آرنج قطع شده است به این مرکز مراجعه کرده و یک قدم موثر برای رفع مشکلات ناشی از قطع عضو بردارید.

برای ساخت دست پروتزی یا پروتز دست در تهران چه کنیم؟

دست پروتزی یا دست هوشمند با قابلیت کنترل از طریق ذهن چیست؟

جدیدترین دست پروتزی، دست هوشمند با قابلیت کنترل از طریق ذهن است. این دست مصنوعی تحولات زیادی به وجود آورده و یک امیدواری جدید برای کسانی است که دستشان قطع شده است. در ساخت این نوع دست، از هوش مصنوعی استفاده می شود و در واقع درک بهتری از سیگنال عصبی دارد.

حرکت های دست در انسان به واسطه عصب میانی انجام می شود. این عصب میانی از هزار آکسون تشکیل شده است. وقتی فرد به این فکر می کند که می خواهد دست خود را حرکت دهد، مغز، سیگنال هایی را به عصب میانی دست ارسال می کند، و این سیگنال توسط دستگاه هایی که روی پروتز ساخته شده است، دریافت می شوند. این دست مصنوعی به واسطه سیگنال های دریافتی، تغییر موقعیت داده و به عبارت دیگر حرکت می کند.

یکی از امیدواری هایی که در مورد این پروتز وجود دارد این است که افراد قطع عضو شده از ناحیه دست، با کمک این پروتز، بهتر و طبیعی تر می توانند دست خود را حرکت دهند. درست است که این نوع دست مصنوعی مزیت های زیادی دارد، اما برای کار کردن بهتر با آن می بایست آموزش دید و تمرین کرد.

پروتز زیبایی دست چیست؟ آیا آن نیز نوعی دست پروتزی به شمار می رود؟

پروتز زیبایی دست چیست؟ آیا آن نیز نوعی دست پروتزی به شمار می رود؟

دست پروتزی، انواع و اقسام گوناگون دارد که یکی از انواع آن، دست مصنوعی زیبایی است. این دست های مصنوعی، عملکرد خاصی نداشته و همان طوری که از نام آنها مشخص است به منظور زیبایی به کار برده می شوند. در ساخت این نوع پروتز از سیلیکون استفاده می کنند. سیلیکون از جمله مواد انعطاف پذیر به شمار رفته و به پروتوزیست ها این امکان را می دهد که بتوانند دستی کاملا شبیه به دست انسان بسازند. این نوع دست مصنوعی شباهت زیادی از نظر رنگ و شکل و اندازه به دست طبیعی انسان دارد.

درست است که این نوع پروتز از نظر عملکرد، با نقص ها و مشکلاتی همراه است اما به این دلیل که حس اعتماد به نفس را به فرد باز می گرداند از اهمیت بالایی برخوردار بوده و برخی ها برای ساخت آن اقدام می کنند.

نکته ای که خوب است در مورد این نوع پروتز بدانید آن است که برخی از آنها کاملا بدون عملکرد نیستند و به فرد کمک می کنند تا بتواند برخی اجسام کوچک را با دست خود بگیرد و نگه دارد. برای ساخت این نوع پروتز می توانید به کلینیک های ارتوپدی فنی معتبر در کشور همچون پایار مراجعه کنید.

دست پروتزی یا دست هوشمند با قابلیت کنترل از طریق ذهن چیست؟

با انواع پروتز دست یا دست پروتزی آشنا شوید!؟

کسانی که دستشان قطع می شود، برای جبران این نقص، گزینه های زیادی برای انتخاب دارند و با کمک انواع دست پروتزی می توانند این فقدان عضو را جبران کنند. انواع دست های مصنوعی به شرح زیر است:

1- پروتز غیر فعال

یکی از انواع پروتز دست، پروتز غیر فعال است. این پروتز وزن زیادی نداشته و در انجام برخی کارهای روزانه به فرد کمک می کند.

2- پروتزهای فعال با نیروی بدن

دیگر دست مصنوعی که می توان به افراد درگیر با قطع عضو از ناحیه دست پیشنهاد کرد، پروتز فعال با نیروی بدن است. این نوع پروتز به کمک نیروی بدن کار می کند و در آن یک سیستم کابلی به چشم می خورد. وقتی قفسه سینه، بازو و شانه حرکت می کند، این حرکت به کابل پروتز منتقل شده و باعث ایجاد تحرک در پروتز می شود.

3- پروتزهای مایو الکتریک

نوع پیشرفته ای از پروتزها که در آنها موتور و باتری به چشم می خورد، پروتزهای مایو الکتریک هستند. موتور و باتری به کار برده شده در این نوع نیروی مورد نیاز برای حرکت پروتز را تامین می کند.

4- پروتز با قابلیت خاص

برخی انواع دست های مصنوعی را برای موضوعات و عملکردهای خاصی طراحی کرده و می سازند. از این نوع پروتزها شاید نتوان در زندگی عادی استفاده کرد. از جمله این نوع می توانیم به پروتز های مخصوص ورزش اشاره کنیم.

آیا پیوند دست مصنوعی، بهترین روش برای داشتن دست پروتزی است؟

برای داشتن دست پروتزی روش های متفاوتی را می توان پیشنهاد کرد که یکی از آنها پیوند است. در این روش، قسمتی از پروتز به داخل بدن فرد پیوند زده می شود که علاوه بر داشتن مزیت های فراوانی، قیمت بالایی نیز دارد. عاملی که باعث شده پیوند دست مصنوعی قیمت بالایی داشته باشد، عمل جراحی است. در طی عمل جراحی، پروتز در داخل استخوان فرد قرار داده می شود. هم برای ساخت پروتز پا و هم برای ساخت پروتز دست، این روش، مناسب بوده و می تواند به کاربر کمک کند تا بسیاری از چالش های زندگی اش حل شود.

موضوعی که می بایست به آن توجه و دقت داشت، این است که شاید همه افراد نتوانند برای داشتن پروتزهای پیوندی اقدام کنند. تنها کسی که می تواند تشخیص دهد جه نوع پروتزی برای شما بهترین است، کارشناسان و پزشکانی هستند که در حوزه ساخت پروتز فعالیت می کنند. آنها با توجه به شرایط جسمی شما و با در نظر گرفتن سایر موارد، بهترین نوع دست پروتزی را به شما معرفی می کنند و شما می توانید با در نظر گرفتن بودجه ای که در اختیار دارید موردی که فکر می کنید برایتان بهتر است درخواست دهید و نصب کنید.

آیا قیمت دست مصنوعی هوشمند از قیمت دست پروتزی بالاتر است؟

آیا قیمت دست مصنوعی هوشمند از قیمت دست پروتزی بالاتر است؟

یکی از سوالاتی که برای متقاضیان نصب دست پروتزی ممکن است به وجود آید این است که آیا قیمت دست مصنوعی هوشمند از قیمت دست های پروتزی بیشتر است یا کمتر است. واقعیتی که خوب است در مورد دست های هوشمند در جریان باشید این است که، دست های مصنوعی هوشمند را نوعی از دست های پروتزی می دانند و در واقع، دست های هوشمند یکی از زیر شاخه های دست های پروتزی به شمار می روند.

موضوع دیگری که می بایست در مورد دست های هوشمند در جریان باشید این است که این پروتزها را مطابق با آخرین فناوری روز دنیا می سازند و افرادی که آن را نصب می کنند می توانند کارهای متفاوت و گوناگونی را به کمک آن انجام دهند. به همین دلیل است که این پروتزها را یکی از گران قیمت ترین انواع دست های مصنوعی، هم در کشور ما و هم در دنیا می دانند.

برای ساخت دست های مصنوعی هوشمند باید به مراکزی مراجعه کنید که مجوزهای لازم برای ساخت این دست های مصنوعی را دارند. در جریان باشید، این احتمال وجود دارد که دست های مصنوعی هوشمند در اخل کشور ما ساخته نشوند و فرد مجبور شود برای ساخت آنها به خارج از کشور برود.

کلام آخر

این مقاله که در آن در مورد دست پروتزی، مراحل و قیمت ساخت نکاتی بیان شد به دست کارشناسان ما در کلینیک ارتوپدی فنی پایار تهیه شده است. این کلینیک در حوزه ساخت انواع و اقسام پروتز انگشت دست، پروتز انگشت پا، پروتز بالای آرنج، پروتز زیر آرنج، پروتز بالای زانو، پروتز زیر زانو، پروتز مچ پا، پروتز انگشت پا و ساخت کفش و کفی طبی فعالیت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *