دست مصنوعی چیست؟ چه کسانی برای خرید دست مصنوعی اقدام می کنند؟

شاید در گذشته وقتی کسی دستش قطع می شد، امید چندانی به تجربه یک زندگی با کیفیت نمی توانست داشته باشد اما امروزه، با وجود اندام های مصنوعی که یکی از آنها دست مصنوعی است، افراد حتی با وجود قطع دست می توانند با امید بیشتری زندگی کنند و زندگی را ادامه دهند. دست های مصنوعی به ابزارهایی گفته می شود که با هدف کمک به افراد درگیر با قطع عضو از ناحیه دست ساخته می شوند.

کسانی که دست یا قسمتی از دست شان قطع می شود، می توانند برای ساخت دست مصنوعی اقدام کرده و به انجام کارهای روزانه خود بپردازند. این دست ها به گونه ای طراحی شده اند تا بتوانند عملکرد و ظاهرِ تغییر پیدا کرده فرد را به مقدار زیادی بهبود دهند. زمانی که امکان انجام پیوند دست وجود ندارد، این دست ها می توانند جایگزین خوبی برای قطع عضو باشند و از نظر زیبایی نیز می توانند اهداف مورد نظر را محقق کنند. دست های مصنوعی انواع و اقسام متفاوتی دارند که برای افراد در شرایط مختلف ساخته می شوند. در ادامه در مورد این دست ها اطلاعات بیشتری را به شما خواهیم داد. به خاطر داشته باشید، نوع دست مصنوعی، تاثیر زیادی روی قیمت دست مصنوعی خواهد داشت.

از آنجایی که قطع دست، مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد می کند، به همین سبب تقریبا هر کسی که در اثر بیماری و یا حادثه و یا به صورت مادرزاد دست ندارد می بایست برای خرید دست مصنوعی اقدام کند. دست های مصنوعی نه تنها می توانند کاربردی و عملگرا ظاهر شوند، بلکه آنها باعث می شوند که اعتماد به نفس فرد افزایش پیدا کند و با قدرت و انگیزه بیشتری به زندگی خود ادامه دهد.

دست مصنوعی چیست

در مرکز فروش دست مصنوعی، کدام یک از انواع دست های مصنوعی ساخته می شود؟

اگر به مرکز فروش دست مصنوعی در کشور مراجعه کرده باشید، حتما می توانید انواع متفاوت دست های مصنوعی را در این مراکز مشاهده کنید. ما در اینجا این اندام های مصنوعی را به شما معرفی خواهیم کرد:

1- دست های مصنوعی مکانیکی؛

یکی از انواع دست های مصنوعی، دست های مصنوعی مکانیکی هستند. طراحی و ساخت دست مصنوعی مکانیکی به صورت قلاب است و به کمک سیستم کابلی که در این نوع به کار برده شده، می توان قسمت ها و یا اندام های بریده شده را به راحتی مهار کرد. این نوع با کمک این قلاب، باز و بسته شده و افراد می توانند به واسطه آن به انجام کارهای روزانه خود بپردازند. دست های مصنوعی مکانیکی اجازه نمی دهند که روی عضو باقیمانده فشار زیادی وارد شود؛ در واقع، فشار به سیستم قلاب و مهار منتقل شده و به این شکل، عملکردی که از دست انتظار می شود، خیلی طبیعی تر جلوه خواهد کرد. برای دریافت قیمت دست مصنوعی مکانیکی با کلینیک های ارتوپدی فنی مطرح همچون پایار تماس بگیرید.

دست های مصنوعی مکانیکی به کمک سوکت مکانیکی، به عضو قطع شده متصل شده اند. در سیستم های جدید، ما شاهد سوکت های تعلیق خودکار هستیم  که در ساخت آسترها، از مواد سیلیکونی بسیار محکمی از جنس فیبر کربن استفاده می شود. با این تحول، زمانی که فرد می خواهد دست خود را حرکت دهد، کشش مورد نیاز تامین شده و سیستم تعلیق نیز می تواند مزیت هایی چون ایمنی بالا برای عضو قطع شده فرد بیمار فراهم کند. با این شرایط، خرید دست مصنوعی با بازدهی بالایی همراه خواهد بود.

نکته دیگری که خوب است در مورد این نوع بدانید ماده ای است که از آن در ساخت دست مصنوعی مکانیکی استفاده می کنند. یکی از رایج ترین و  معمول ترین متریال ها برای ساخت این نوع دست مصنوعی، آلومینیوم است. این آلیاژ، مقاومت بالایی در مقابل فشارهای خارجی از خود نشان می دهد و به همین دلیل، باعث می شود که این نوع دست، ماندگاری و دوام بیشتری پیدا کند.

چه کسانی برای خرید دست مصنوعی اقدام می کنند؟

2- دست های مصنوعی مایوالکتریک؛

یکی از پیشرفت هایی که در حوزه ساخت دست های اتفاق افتاده است، ابداع دست های مصنوعی مایوالکتریک است. این دست های مصنوعی از جمله جدیدترین دست های مصنوعی به شمار رفته و مزیت و برتری که به سایر انواع دست های مصنوعی دارند، قابلیت کنترل آنها به کمک مغز است.

این دست های مصنوعی به کمک سنسورهای حسی، روی عصب های اندام باقیمانده فرد متصل می شوند. وقتی مغز فرمان حرکت دست را صادر می کند، پالس های الکتریکی تولید می شود. این پالس ها به سمت سنسورهای قرار گرفته روی اندام باقیمانده فرستاده شده، به پالس های دیجیتال تبدیل می شوند و در ادامه به سمت موتورهایی فرستاده می شوند که در دست مصنوعی تعبیه شده اند. به این ترتیب است که این دست های مصنوعی حرکت می کنند.

باتری که در ساخت دست مصنوعی مایوالکتریک در نظر گرفته شده است از انرژی دیجیتالی استفاده کرده و دست و انگشت های دست را حرکت می دهد. همین نوع عملکرد است که باتری های لیتیومی و موتورهای الکتریکی دست های مصنوعی مایوالکتریک را به یکی از مهم ترین قسمت های این اندام مصنوعی تبدیل کرده است. خوب است بدانید که قیمت دست مصنوعی مایوالکتریک از برخی انواع دست های مصنوعی بالاتر گزارش شده است. در ضمن، به دلیل قرار گرفتن باتری در درون این نوع اندام مصنوعی، لازم است که کاربر دائما  باتری را شارژ کند تا بتواند از دست مصنوعی خود استفاده کند. در ضمن، به خاطر داشته باشید که استفاده از این دست مصنوعی نیاز به آموزش و زمان دارد و افرادی که می خواهند کار کردن با آن را یاد بگیرند باید مدتی را آموزش ببینند و به خود فرصت بدهند.

در مرکز فروش دست مصنوعی، کدام یک از انواع دست های مصنوعی ساخته می شود؟

موضوعی که خوب است در مورد خرید دست مصنوعی مایو الکتریک به یاد داشته باشید، افرادی هستند که بهتر است برای ساخت این نوع اقدام کنند. متخصصان اعتقاد دارند، کسانی که انگشت های دست آنها قطع شده است، بهترین افرادی اند که می توانند از مزیت های این دست مصنوعی استفاده کنند؛ چرا که عملکرد این دست مصنوعی به دلیل امواجی است که از سوی مغز صادر و ارسال می شود. این دست های مصنوعی بدون وجود هیچ نوع کمربندی به عضو باقیمانده فرد متصل می شوند و به دلیل قابلیت کنترل توسط مغز، حرکت های طبیعی تری را می توان از آنها انتظار داشت.

به دلیل شباهت زیادی که عملکرد این دست مصنوعی به حرکت دست انسان دارد، این نوع را یکی از محبوب ترین انواع دست های مصنوعی معرفی کرده اند. خوب است بدانید که ساخت دست مصنوعی الکتریکی نیز در حال حاضر با تغییرات و تحولات زیادی رو به رو شده است. یکی از این تغییرات که در نوع خود بسیا رجالب توجه و کاربردی است، قابلیت کاشت حسگرها یا سنسورها در داخل عضو باقیمانده فرد است. این مزیت باعث شده که کنترل دست خیلی راحت تر و طبیعی تر صورت گیرد. این یکی از مهم ترین از دلایل بالا بودن قیمت دست مصنوعی مایو الکتریک است.

3- دست مصنوعی بیونیک؛

از دیگر انواع دست های مصنوعی که در مراکز ساخت اندام های مصنوعی می توان نمونه ای از آن را مشاهده کرد، دست های مصنوعی بیونیک هستند. این نوع دست را یکی از جدیدترین انواع دست های مصنوعی می دانند. نکته قابل توجه در مورد دست های مصنوعی بیونیک این است که می توان آنها را به عضلات دست وصل کرد. با کمک این اتصال، دست های مصنوعی می توانند سیگنال هایی که از طرف مغز صادر می شود، دریافت کرده و بر اساس آنها حرکت کنند. به خاطر داشته باشید، قیمت دست مصنوعی بیونیک از انواعی که عملکرد ساده تری دارند، بالاتر است.

از دیگر قابلیت هایی که می توان در خصوص این نوع دست مصنوعی بیان کرد، وجود موتور در انگشت های اندام مصنوعی است. به کمک این مزیت، فرد می تواند اندام مصنوعی خود را به شکل طبیعی تری حرکت دهد. موتورهایی که در این نوع به کار برده شده اند، باعث می شوند که وزن به صورت یکنواخت در سراسر دست، توزیع شده و افراد در زمان ساخت دست مصنوعی، نگرانی از بابت اینکه این اندام مصنوعی، سنگین است، نخواهند داشت. ویژگی های ارگونومیک نیز در ساخت این اندام مصنوعی مخصوص بالاتنه به چشم می خورد و همین مورد نیز باعث افزایش کارایی و عملکرد آن برای افراد مختلف شده است.

پیوند دست مصنوعی چیست؟ آیا آن نیز یک نوع دست مصنوعی به شمار می رود؟

پیوند دست مصنوعی چیست؟ آیا آن نیز یک نوع دست مصنوعی به شمار می رود؟

پیوند دست مصنوعی، همان طوری که از نام آن بر می آید، متصل کردن و پیوند زدن دست های مصنوعی به بدن است. این نوع اندام های مصنوعی، بسیار خاص هستند و طی یک عمل جراحی به استخوان بدن فرد وصل می شوند. به دست های مصنوعی پیوندی، ایمپلنت نیز گفته می شود. از جمله مزیت هایی که پیوند نسبت به ساخت دست مصنوعی با قابل جداشوندگی دارد، می توان به این موارد اشاره کرد:

  • کسانی که این نوع را نصب می کنند، می توانند اشیاء را بلند کرده و جا به جا کنند. برخی انواع دست های مصنوعی، این امکان را به بیمار نمی دهند، اما به دلیل ساختار و عملکرد خاصی که ایمپلنت ها دارند، بلند کردن و جا به جا کردن اشیاء با کمک آنها کار بسیار راحتی است.
  • کسانی که به جای پرداخت قیمت دست مصنوعی از نوع جدا شونده، برای پیوند دست های مصنوعی اقدام می کنند، می تواند کارهای متفاوتی را به کمک آن انجام دهند. از جمله این کارها می توان به ورزش کردن و یا حتی پیانو زدن اشاره داشت. دقت داشته باشید، دست های مصنوعی از این قابلیت برخوردار هستند که هوشمند بوده و بتوان آنها را حرکت داد.
  • افزایش ثبات، از دیگر مزیت هایی است که در پیوند دست های مصنوعی مشاهده می شود.