پروتز ثابت دست چیست؟⭐بررسی تفاوت آن با دیگر پروتز ها

پروتز ثابت دست چیست؟ چه چیزهایی را می بایست در مورد آن بدانید؟

فردی که می خواهد برای ساخت پروتز دست، مانند ساخت پروتز آرنج اقدام کند، می بایست بداند که دست های مصنوعی انواع و اقسام متفاوت دارند. دانستن این تفاوت ها به افراد درگیر با قطع عضو کمک می کند تا بتوانند بهترین و کاربردی ترین نوع پروتز را با توجه به شرایطی که در آن قرار دارند، انتخاب کنند. اگر می خواهید بدانید که پروتزهای ثابت دست چیستند، در ادامه این مقاله کلینیک ارتوپدی فنی پایار با ما همراه باشید.

پروتز ثابت دست چیست؟ چه چیزهایی را می بایست در مورد آن بدانید؟

با توجه به پیشرفت هایی که در حوزه ساخت انواع پروتز دست اتفاق افتاده است، تنوع قابل توجهی را در این حوزه می توان شاهد بود. یکی از انواع دست های مصنوعی، پروتزهای ثابت دست هستند. این پروتزها، برای همه کسانی که دستان خود را به هر دلیلی از دست داده اند، ساخته می شوند. برای مثال، کسانی که به دلیل بیماری سرطان، مادرزادی، عفونت و یا آسیب های شدید ناشی از حوادث رانندگی و یا حوادث کاری دستشان قطع شده است، می توانند برای ساخت این نوع پروتز اقدام کنند.

پروتز ثابت دست، همان طوری که از نام آن مشخص است، در گروه پروتزهای متحرک قرار داده نمی شود. این پروتز، ثابت است و مهم ترین و بزرگ ترین دلیل ساخت آن، زیبایی است. در این پروتزها، انگشتان دست ساخته شده اند، اما فاقد قوه حرکت بوده و امکان ندارد فرد بتواند به کمک آن، جسمی هر چند خیلی سبک و بی وزن را از روی سطح بلند کند. هیچ حس لامسه ای در این پروتزها وجود ندارد.

برای ساخت این نوع پروتز باید با پزشک مشورت کرد. به خاطر داشته باشید، قیمت پروتز آرنج ثابت به دلیل عدم وجود تحرک در آن، از قیمت سایر انواع پروتز در کشور کمتر است؛ در ادامه، در مورد این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز دست با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

پروتزهای ثابت دست با سایر انواع پروتز دست در تهران چه تفاوتی دارند؟

پروتزهای ثابت دست با سایر انواع پروتز دست در تهران چه تفاوتی دارند؟

همان طوری که در بالاتر نیز اشاره کردیم، پروتزها انواع و اقسام متفاوت دارند که برخی از آنها ثابت هستند و برخی دیگر تحت عنوان پروتز دست متحرک ساخته می شوند. برخی از مهم ترین تفاوت هایی که بین پروتز ثابت دست و سایر انواع پروتز دست در تهران وجود دارد، در موارد زیر خلاصه می شود:

1- انجام فعالیت

یکی از مهم ترین و اصلی ترین تفاوت هایی که دست های مصنوعی ثابت (پروتز ثابت) و دست های مصنوعی متحرک وجود دارد، شکل انجام فعالیت در این دو نوع پروتز است. دست های مصنوعی ثابت به هیچ وجه قابلیت حرکت ندارند، اما دست های مصنوعی متحرک به گونه ای ساخته شده اند که فرد بتواند به کمک آنها اجسامی را از روی سطح بلند کند و کارهای خود را مستقلا و بدون کمک دیگران انجام دهد.

2- نحوه ساخت

از دیگر تفاوت هایی که بین پروتزهای ثابت و پروتزهای متحرک دست مشاهده می شود، نحوه ساخت است. پروسه ساخت دست های مصنوعی ثابت، ساده تر است و نیازی به استفاده از قطعات پیچیده نیست؛ اما برای ساخت پروتزهای متحرک می بایست قطعات پیچیده ای به کار برده شود. مدت زمان ساخت پروتزهای متحرک و مدرن از مدت زمان ساخت پروتزهای ثابت، طولانی تر و پیچیده تر است.

3- کنترل به وسیله مغز

دیگر تفاوت بین دست های مصنوعی ثابت و دست های متحرک، کنترل آنها به کمک مغز است. دست های مصنوعی ثابت به دلیل ساختار متفاوتی که دارند، به هیچ وجه قابلیت برقراری ارتباط با مغز را نداشته و مغز در کنترل این پروتز هیچ گونه نقشی نمی تواند داشته باشد.

کسانی که دست های مصنوعی متحرک نصب می کنند، خود را مجهز به پیشرفته ترین دست های مصنوعی کشور می کنند و این امکان را به خود می دهند تا بتوانند به کمک مغزشان پروتز را کنترل کنند. کار کردن با این پروتزها بسیار راحت است و کاربر به کمک این نوع پروتز بسیاری از نیازهایش را برآورده می کند.

قیمت پروتز دست مصنوعی هوشمند گران تر است یا قیمت پروتز ثابت دست؟

در بالاتر اشاره کردیم، پروتز ثابت دست از جمله پروتزهایی است که کاربر، تنها به منظور زیبایی آن را مورد استفاده قرار می دهد. در واقع کسانی که می خواهند با کمک پروتز خود به فعالیتی خاص مشغول شوند، نمی توانند برای ساخت این پروتز اقدام کنند. در ساخت پروتزهای ثابت از یک ماده ی انعطاف پذیر به نام سیلیکون استفاده می کنند. سیلیکون یک نوع پلیمر است و به کارشناسان کلینیک های ارتوپدی فنی امکان می دهد تا یک دست مصنوعی ثابت و شبیه به دست های طبیعی بسازند. استفاده از این ماده باعث کاهش چشمگیر قیمت پروتزهای ثابت شده است.

از آنجایی که اساس و عملکرد پروتزهای ثابت با پروتزهای متحرک دست تفاوت دارد، به همین دلیل، شما نمی توانید با همان هزینه ی ساخت دست مصنوعی ثابت، برای ساخت دست های مصنوعی متحرک نیز اقدام کنید. قیمت پروتز دست مصنوعی هوشمند که یکی از مدرن ترین و امروزی ترین انواع پروتز دست در کشور به شمار می رود، به دلیل به کار رفتن قطعات پیچیده در آن، از دست مصنوعی ثابت بالاتر است و این مساله ای است که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت.

برخی موارد، از جمله سن فرد و میزان و گستردگی قطع عضو، از جمله موارد مشترکی است که روی قیمت دست مصنوعی ثابت و متحرک تاثیر دارد. به یاد داشته باشید، پروتزها هیچ گاه به صورت دائمی ساخته نمی شوند و به دلیل فرسودگی که در آنها رخ می دهد، فرد مجبور است هر چند سال یک بار برای تعویض کامل پروتز و یا برخی از قطعات آن اقدام کند. پروتزها هر قدر هم با دوام باشند، باز هم نهایتا بین 3 تا 5 سال دوام می آورند.

ساخت پروتز ثابت دست در ایران

گران ترین و ارزان ترین پروتز دست در مرکز پروتز دست در تهران!؟

شاید برایتان جالب باشد که بخواهید گران ترین و ارزان ترین پروتز دست را بشناسید. ارزان ترین دست مصنوعی، پروتز دست ثابت است. این پروتزها که در ساخت آنها از سیلیکون استفاده می شود، جنبه زیبایی داشته و کارکرد خاصی را نمی توان از آنها انتظار داشت. در مرکز پروتز دست در تهران نیز این پروتز ساخته می شود. از این پروتز برای کشیدن، هل دادن و حمل کردن اشیاء استفاده می کنند. برای ساخت پروتز ثابت، از دست باقیمانده قالب گیری می کنند و در نهایت نیز آن را مطابق با دست واقعی انسان رنگ آمیزی کرده و تحویل می دهند. در برخی مواقع از فلز نیز در ساخت این پروتز استفاده می کنند.

پروتزهایی که از پروتز دست ثابت گران تر هستند، با نام پروتز الکتریکی مشهورند. کسانی که فعالیت های جسمانی متفاوتی در طول روز دارند و یا کسانی که می خواهد اختیار کارهایشان را به دست خود بگیرند، خوب است برای ساخت این پروتز اقدام کنند. بالا بودن هزینه ساخت این پروتز و نیازمند بودن به شارژ از جمله معایبی است که می توان در مورد آن بیان کرد. پروتز الکتریکی توسط امواج الکتریکی عضو باقیمانده از بدن کنترل می شود.

قیمت پروتز دست مصنوعی ثابت (پروتز ثابت دست) چقدر است؟

قیمت پروتز دست مصنوعی ثابت (پروتز ثابت دست) چقدر است؟

واقعیتی که در مورد پروتز ثابت دست وجود دارد این است که نمی توان یک عدد واحد و مشخص را به عنوان قیمت آن بیان کرد. قیمت پروتز دست مصنوعی ثابت تحت تاثیر عواملی به شرح زیر است:

1- ماده ای که در ساخت پروتز به کار برده می شود؛

ماده به کار برده شده در ساخت پروتز به جهت اینکه روی ماندگاری آن تاثیر می گذارد، از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است. هر قدر متریالی که برای ساخت این پروتز استفاده می شود، با کیفیت تر باشد قطعا با قیمت بالاتری ساخته می شود.

2- کلینیکی که برای ساخت پروتز به آنجا مراجعه می شود؛

در کلینیک های مختلف، هزینه های متفاوتی برای ساخت پروتزهای دست دریافت می شود. توصیه می کنیم اگر دستتان قطع شده است حتما به کلینیک هایی مراجعه کنید که این پروتز را با قیمتی مناسب برای شما می سازند و در اختیارتان قرار می دهند.

3- میزان و وسعت قطع شدگی عضو چقدر است؛

معیار دیگری که برای ساخت پروتز مورد توجه قرار داد، میزان و حجم قطع شدگی عضو است. هر قدر وسعت قطع عضو بیشتر باشد، قاعدتا قیمت پروتز نیز بالاتر می رود. برای مثال، فردی که می خواهد پروتز مخصوص بالای زانو نصب کند مجبور است هزینه بیشتری پرداخت کند در مقایسه با کسی که قصد دارد برای ساخت و پرداخت قیمت پروتز مچ پا اقدام کند.

تفاوت پروتز دست ثابت با دیگر روتزهای دست

قیمت پروتز دست سیلیکونی بالاتر است است یا قیمت پروتز ثابت دست؟

در مورد پروتز ثابت دست و نکاتی که روی قیمت آن تاثیر می گذارد نکاتی را با شما در میان گذاشتیم. اگر دچار و درگیر با قطع عضو از ناحیه دست شده باشید، حتما در جریان هستید که انواع و اقسام دست های مصنوعی وجود دارد که یکی از آنها دست های مصنوعی سیلیکونی است. دست های مصنوعی سیلیکونی را یک نوع دست مصنوعی زیبایی می دانند که در ساخت آنها از ماده ای انعطاف پذیر به نام سیلیکون استفاده می کنند. یکی از مزیت هایی که این نوع دارد شبیه بودن آن به دست واقعی انسان است. با استفاده از این پروتز، کمتر کسی متوجه می شود که شما دچار قطع عضو از ناحیه دست شده اید.

موضوعی که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم تفاوت قیمت پروتز دست سیلیکونی و دست های مصنوعی ثابت است. با توجه به توضیحی که در بالاتر اشاره کردیم باید بگوییم که دست های مصنوعی ثابت و دست های مصنوعی سیلیکونی، در واقع به یک نوع پروتز اشاره می کنند و به همین دلیل است که تفاوت قیمتی بین آنها به چشم نمی خورد. برای آنکه در جریان قیمت پروتزهای ثابت قرار بگیرید خوب است با کلینیک های فعال در حوزه ساخت پروتز صحبت کنید.

برای ساخت پروتز ثابت دست و سایر انواع پروتز دست در تهران به کجا مراجعه کنیم؟

در قسمت های بالایی در مورد پروتز ثابت دست، نکاتی را بیان کردیم. این پروتزها، جایگزین خوبی برای دست قطع شده هستند و ساخت آنها بر اساس شکل و ساختار دست فرد صورت می گیرد؛ این نکته، نکته ی مهمی است که باید در زمان ساخت پروتز دست رعایت شود. موضوعی که در اینجا باید خاطر نشان کنیم این است که برای ساخت انواع دست های مصنوعی، بهتر است به کلینیک های ارتوپدی فنی مراجعه کرد. در یک کلینیک ارتوپدی فنی معتبر از اندام باقیمانده فرد، قالب گرفته شده و سپس با توجه به قالب تهیه شده، یک پروتز ساخته می شود.

دیگر امتیاز مجموعه های فعال در حوزه ساخت پروتز دست، استفاده از مواد اولیه با کیفیت و متنوع است. این تنوع در مواد اولیه موجب می شود که افراد درگیر با قطع عضو، با هر شرایطی که دارند، با توجه به نوع نیازها و درخواست هایشان و با بودجه ای که دارند، بهترین و کاربردی ترین نوع پروتز را استفاده کنند. در ساخت پروتزهای ثابت از مواد و متریال های مختلف، همچون، پلاستیک، کامپوزیت و یا فلزات سبک استفاده می کنند. در این پروتزها قسمت های مخلتفی چون، کف دست، مچ دست و انگشتان مشاهده می شود.

آیا پروتز ثابت دست، جدیدترین پروتز دست در ایران است؟

پروتز ثابت دست را معرفی کردیم و با برخی ویژگی ها و خصوصیاتی که دارد آشنا شدیم. سوالی که در اینجا برای برخی از افراد ممکن است ایجاد شود، این است که آیا می توان این دست مصنوعی را جدیدترین پروتز دست در ایران نامید یا خیر.

درست است که دست های مصنوعی ثابت نیز قابلیت هایی دارند، اما به این دلیل که نقشی در رفع کردن نیازهای کاربر نداشته و در افزایش کیفیت زندگی او سهمی کمی دارند، نمی توان از آنها به عنوان دست های مصنوعی پیشرفته یاد کرد. در ضمن، برای آنکه این دست های مصنوعی عمر و دوام طولانی تری داشته باشند، باید در نگهداری از آنها دقت زیادی به کار برد.

پروتزهایی را جدیدترین دست های مصنوعی در ایران می خوانند که قابلیت تحرک در آنها وجود داشته باشد. برای مثال، دست های بیونیک را در نظر بگیرید؛ این دست های مصنوعی به دلیل تکنولوژی فوق پیشرفته ای که در آن به کار برده شده است، به کاربر خویش امکان می دهند که بسیاری از کارها را انجام دهد. با توجه به توضیح مختصری که در مورد دست بیونیک ارائه کردیم، حال می توانید قضاوت کنید، بیونیک ها جدیدتر هستند و یا دست های ثابت.

پروتز دست

آیا پروتز ثابت دست، تنها دست های مصنوعی است که در کشور ساخته می شود؟

یکی از سوالاتی که برای افراد درگیر با قطع عضو از ناحیه دست ممکن است ایجاد شود این است که آیا فقط می توانند برای ساخت پروتز ثابت دست اقدام کنند، آیا نوع دیگری از پروتز در دنیا وجود ندارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم، در طی سال های گذشته، تحول و پیشرفت زیادی در حوزه ساخت دست های مصنوعی به وقوع پیوسته و گزینه های زیادی برای ساخت، پیش روی افراد قرار دارد. در  ادامه به برخی از انواع دست های مصنوعی اشاره کردیم:

1- دست های مصنوعی وابسته به بدن

یکی از انواع دست های مصنوعی، پروتزهای دست وابسته به بدن است. هزینه ای که برای ساخت این نوع دست های مصنوعی صرف می شود زیاد نیست، سبک تر هستند، بازخورد و سازگاری بهتری با بدن دارند و ترمیم شان نیز راحت تر است. از جمله معایب آنها می توان به ظاهر ماشینی شان و اینکه نیاز به نیروی بدن دارند اشاره کرد.

2- پروتز دست الکترونیکی

از دیگر انواع دست های مصنوعی می توان به دست های مصنوعی الکترونیکی اشاره کرد. ظاهر این ها شباهت زیادی به دست انسان دارد، نیروی مورد نیازشان برای حرکت کردن توسط باتری فراهم می شود و فرد می تواند به کمک آن، اجسام را چنگ زده و بلند کند. از جمله معایب این نوع می توان به وزن بالا و بالا بودن هزینه تعمیراشان اشاره کرد.

آیا پروتز ثابت دست، تنها پروتز دست است که در کشور ساخته می شود؟

کلام آخر

پروتز ثابت دست موضوع صحبت ما در این مقاله بود. ما سعی کردیم اطلاعاتی را در مورد دست های مصنوعی ثابت، و تفاوت شان با دست های مصنوعی متحرک به شما بدهیم. توصیه می کنیم، برای ساخت هر یک از اندام های مصنوعی، به کلینیک های معتبر ارتوپدی فنی در کشور مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *