شکم بند بارداری چیست؟⭐ (فواید و عوارض شکم بند بارداری)

شکم بند بارداری چیست

شکم بند بارداری، محصولی ارزشمند است که بسیاری از بانوان در دوران بارداری از آن استفاده می کنند. این شکم بند، فواید و عوارضی دارد که در این مقاله به بیان آن خواهیم پرداخت. اگر قصد خرید کرست طبی یا همان شکم بند بارداری را دارید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید و اطلاعات مفیدی که در این بخش گردآوری کرده ایم را از دست ندهید.

اگر درد دنبالچه در بارداری اذیتتان می کند مقاله “درد دنبالچه در بارداری (کوکسینی) درمان و عوارض و علت” را مطالعه کنید؛ به دردتان می خورد.

شکم بند بارداری چیست؟

دوران بارداری یک زن، شیرین ترین روزهای زندگی اوست. اگرچه لذت انتظار، طعم شیرینی برای مادران دارد اما سختی های آن هم کم نیست. مادرانی که تجربه بارداری دارند، به خوبی می دانند که از چه سخن می گوییم. زمانی که حجم رحم افزایش می یابد، شکم بزرگ می شود و درد در قسمت پایین کمر به سراغ زنان می آید. البته باید لگن درد را نیز اضافه کنیم که بر اثر افزایش هورمون ریلاکسین، بروز می یابد.

اما آیا راهی هست که با آن بتوان دردهای دوران بارداری را کاهش داد؟ پاسخ این سوال مثبت است. ما راه بسیار ساده و کم هزینه ای را به شما پیشنهاد می دهیم و آن استفاده از شکم بند بارداری است. البته شاید شما آن را با نامی دیگر بشناسید؛ درست است. کرست طبی یا گن بارداری.

شکم بند بارداری، از پارچه های کشی و منعطف نظیر اسپندکس، پنبه، لاکرا و… تولید می شود. از آنجایی که شکم زنان باردار در حال رشد می باشد، خاصیت کشسانی شکم بند یک امتیاز مثبت برای آن است.

نقش این شکم بند، تثبیت کنندگی و حمایت از شکم و کمر زنان باردار است. اگر آن را از نزدیک دیده باشید، می دانید که این گن، نواری دایره ای شکل بوده و متناسب با بخش میانی بدن زنان باردار، طراحی شده است.

شکم بند بارداری، وضعیت کمر را در حالت طبیعی قرار می دهد؛ به همین دلیل است که با استفاده از آن کمردرد کاهش می یابد. مزیت دیگر استفاده از کرست طبی، کمک به حرکت آسان تر به ویژه در سه ماهه دوم و سوم بارداری است. درست است که این شکم بند مزیت های زیادی دارد، اما عوارض شکم بند بارداری را نیز نباید از خاطر برد. در ادامه در این خصوص بیشتر حرف خواهیم زد.

شکم بند بارداری را چگونه بپوشیم؟

 

انواع شکم بند بارداری

به سوال شکم بند بارداری چیست، پاسخ دادیم و خوب است انواع آن را نیز معرفی کنیم:

شکم بند بارداری، انواع مختلفی داشته که هر یک از آنها کاربرد خاص خود را دارد. ارتزیست، با بررسی وضعیت بدنی بیمار، مناسب ترین نوع از شکم بند را به او معرفی می کند.

انواع شکم بند بارداری:

 • باند شکمی: باند شکمی که در طرح و رنگ متنوعی تولید شده، زیر لباس بسته می شود و شکم را به صورت کامل می پوشاند. استفاده از پارچه های منعطف در تولید این باند، دوام و ماندگاری آن را افزایش داده است. این باند شکمی فشار زیادی را به کمر، شکم و باسن وارد نخواهد کرد.
 • شکم بند دورپیچ که مخصوص زایمان اند: این مدل از شکم بند، چند لایه مستحکم و کششی دارد و از قسمت زیرین سینه تا باسن را مورد حمایت قرار می دهد. این شکم بند، گردش خون را بهبود می بخشد و از کمر مراقبت می کند.
 • لباس مخصوص بارداری: لباس مخصوص بارداری، دارای کمربند حمایتی منعطفی است که از پاها، باسن و شکم حمایت می کند. برخی از مدل های این لباس، سینه بندی مخصوص دارند که قادر به تحمل وزن بدن است.
 • کمربند دو تکه بارداری: همانطور که از نام آن می توان حدس زد، این کمربند از دو بخش تشکیل شده است. یک کمربند که زیر شکم قرار می گیرد و بخش دیگر بالاتر از شکم بسته می شود.
 • کمربند شکمی: کمربند شکمی بر روی لباس بسته می شود و از کمر، شکم، لگن و باسن حمایت می کند.

برای کاهش عوارض شکم بند بارداری می بیاست بهترین نوع آن انتخاب شود.

از فواید شکم بند بارداری چه می دانید

از فواید شکم بند بارداری چیست؟

شکم بند بارداری، از سختی های این دوران برای بانوان می کاهد. بسیاری از خانم هایی که در این دوران از شکم بند استفاده کرده اند، نظر مثبتی نسبت به آن دارند. اما آیا می دانید استفاده از کرست طبی، چه مزایایی دارد؟

فواید شکم بند بارداری:

 • گن بارداری، دردهایی که زنان در این دوران تجربه می کنند را کاهش می دهد. بر اساس مطالعات صورت گرفته، 71 درصد از زنان باردار، کمردرد را تجربه می کنند و 65 درصد نیز با درد در ناحیه لگن رو به رو می شوند. از سوی دیگر، درد پشت و مفصل نیز در برخی زنان بروز پیدا می کند. این دردها بسیار خسته کننده و ناخوشایند است و اجازه بسیاری از فعالیت های روزانه را از زنان می گیرد. شکم بند بارداری، نقش موثری در کاهش این دردها دارد.
 • با استفاده از شکم بند بارداری، زنان به راحتی فعالیت های روزمره خود را انجام می دهند و حتی می توانند ورزش کنند! همانطور که می دانید ورزش های مخصوص دوران بارداری، تضمین کننده سلامت مادر و جنین است. با ورزش کردن، عضلات استقامت می یابند. همچنین خطر بروز فشار خون، دیابت و حتی افسردگی بارداری، تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. اما با توجه به درد و ناراحتی زنان باردار، انجام تمرینات ورزشی برای آن ها اصلاً آسان نیست. شکم بند بارداری برای انجام نرمش های مخصوص این دوران، پیشنهادی ایده آل است.
 • تحقیقی که روی 46 زن باردار انجام شد، نشان داد بستن کوتاه مدت شکم بند بارداری، عوارض کمتری برای مادر دارد و در ضمن به حفظ فواید و مزیت های این نوع کمربند کمک بیشتری می کند. این تحقیق نشان داد زنانی که تنها چند بار در هفته از کمربندهای مخصوص بارداری استفاده کردند، دچار عوارض کمتری شده و شرایط راحت تر و بهتری را در دوران بارداری تجربه کردند.
 • درد رباط گرد، درد مزمنی است که غالباً در سه ماهه دوم بارداری به سراغ زنان می آید. این درد در قسمت جلویی مفاصل ران و زیر شکم اتفاق می افتد و گاه خفیف و گاه شدید می شود. علت بروز این درد، بالا رفتن وزن و فشار بر روی رباط هایی است که به بزرگ شدن رحم کمک می کنند. استفاده از شکم بند بارداری، بهترین راه برای کاهش این درد است.
 • در دوران بارداری، ترشح هورمون آرامن افزایش می یابد؛ به همین دلیل است که مفاصل ران شل شده و زنان دردهای شدیدی را در پشت سینه احساس می کنند. شکم بند بارداری، از این ناحیه حمایت کرده و به ثابت ماندن مفاصل کمک خواهد کرد.
 • شکم بند یا همان گن بارداری، احساس فشار بر روی عضلات را کاهش می دهد و به استراحت عضلات کمک می کند.
 • شکم بند، بدون فشار به رحم، آن را کمی بالا نگه می دارد. به همین دلیل نفس کشیدن برای زنان آسان می شود.

عوارض شکم بند بارداری چیست؟

با وجود مزایایی که استفاده از شکم بند بارداری دارد، برخی از خانم ها ترجیح می دهند که از آن استفاده نکنند؛ چرا که معتقدند شکم بند بارداری، ممکن است به جنین فشار آورد و خطراتی داشته باشد. البته بستن این گن، بی ضرر نیست و در کنار مزایا، معایبی نیز دارد. اما اگر مورد تایید پزشک باشد، حتماً باید از آن استفاده کرد.

بستن دائمی شکم بند برای زنان باردار اصلاً توصیه نمی شود. به علاوه، شکم بند نباید بیش از حد تنگ باشد و روی شکم فشار آورد. عوارض شکم بند بارداری عبارت است از:

 • در عملکرد سیستم عصبی اختلال ایجاد می شود.
 • برخی مشکلات گوارشی از جمله یبوست بروز می یابد.
 • ممکن است زنان به کمردرد دچار شوند.

در ضمن، برخی انواع گن های مخصوص دوران بارداری گران هستند و همه خانم ها با توجه به شرایطی که در آن قرار دارند نمی توانند برای خرید و تهیه آن اقدام کنند. انواعی از کمربندهای مخصوص بارداری که سفت تر به نظر می رسند و ضخامت بیشتری دارند، با قیمت بالاتری در بازار خرید و فروش می شوند.

استفاده از شکم بند بارداری بعد از زایمان

تحلیل عضلانی و ضعف، از مشکلات رایجی است که زنان پس از زایمان تجربه می کنند. طبیعتاً بازگشت عضلات به استقامت قبل از زایمان، نیاز به زمان داشته و شکم بند بارداری، در تسریع و تسهیل این فرایند نقش مثبتی دارد. گن بارداری، در نقش یک نگهدارنده شکم و کمر ایفای نقش می کند و مانع از بروز ناراحتی و درد در حین فعالیت می شود.

استفاده از شکم بند بارداری، به غیر از زنان باردار، برای کسانی که به دلیل انجام فعالیت های سنگین دچار پارگی عضلات شکمی شده اند نیز مفید است. بستن کرست طبی، سرعت بسته شدن شکاف را افزایش خواهد داد؛ البته به شرط آنکه با ورزش های خاصی همراه باشد.

عوارض شکم بند بارداری کدام است

بایدها و نباید های استفاده از شکم بند بارداری

تا این قسمت از مقاله آموختیم که گن بارداری یا شکم بند بارداری چیست، انواع آن کدام است، چه کاربردی دارد و… اگر با خواندن این مطالب، تصمیم به خرید این محصول گرفته اید، بد نیست نکات استفاده از آن را نیز بدانید. توجه به این موارد، اثربخشی شکم بند را افزایش و عوارض شکم بند بارداری کاهش می دهد. این نکات عبارت اند از:

 • برای استفاده از شکم بند بارداری، حتماً با پزشک خود مشورت نمایید. ممکن است تشخیص او عدم استفاده از شکم بند باشد و یا نوع دیگری از شکم بند را که مناسب تر است به شما معرفی کند.
 • در فواصلِ بستن شکم بند بارداری باید ورزش کنید. انجام تمرینات مخصوص بارداری برای آنکه مادر و جنین داخل شکمش در سلامت کامل باشند، لازم و ضروری است. مادرانی که برای سلامت خود و فرزندشان اهمیت زیادی قائل هستند، به این موضوع مهم توجه کرده و برای آنکه به این کمربند وابسته نشوند، در انجام حرکات ورزشی از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند. این ورزش ها، درد ناشی از دوران بارداری را کاهش می دهند.
 • اگر کرست طبی، شل بسته شود، کارایی لازم را نخواهد داشت. در مقابل سفت بستن آن فشار زیادی به شکم وارد می کند و آسیب زننده است.
 • در هنگام خرید این شکم بند، به جنس آن دقت کنید؛ ممکن است برخی از انواع شکم بند، حساسیت پوستی برای شما ایجاد کنند.
 • در فواصلِ بستن شکم بند بارداری باید ورزش کنید. انجام تمرینات مخصوص بارداری برای آنکه مادر و جنین داخل شکمش در سلامت کامل باشد، لازم و ضروری است. مادرانی که برای سلامت خود و فرزندشان اهمیت زیادی قائل هستند، به این موضوع مهم توجه کرده و برای آنکه به این کمربند وابسته نشوند، در انجام حرکات ورزشی از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند. این ورزش ها، درد ناشی از دوران بارداری را کاهش می دهد.
 • توجه به سایز شکم بند، از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. در واقع سایز آن باید متناسب با سایز دور کمر شما باشد.
 • در طول روز بیشتر از 2 یا 3 ساعت از شکم بند طبی استفاده نکنید؛ چرا که ممکن است به آن وابسته شوید.
 • اگر مبتلا به فشارخون هستید و یا گردش جریان خون در بدن شما اختلالی دارد، از کرست طبی استفاده نکنید.
 • برای افزایش اثربخشی شکم بند طبی، نرمش های پیشنهادی پزشک را انجام دهید.
 • در موقع خواب نباید از شکم بند استفاده کنید.

آیا شکم بند بارداری با کمربند طبی متفاوت است؟ 

بله؛ این دو در طراحی کاملاً متفاوت هستند. هر چند که هر دو در بهبود عملکرد بخش هایی از بدن موثرند و کاربرد زیادی دارند. همانطور که می دانید قسمت پشتی کمربند طبی، برعکس شکم بند مخصوص بارداری، از قسمت جلویی بزرگ تر است.

بخش جلویی شکم بند بارداری، دارای پد مقاوم و بزرگی است که به خوبی از شکم محافظت خواهد کرد. البته برخی از مدل های شکم بند، مجهز به پد فنری حرفه ای هستند و می توانند به عنوان یک کمربند طبی نیز مورد استفاده قرار گیرند.

کرست طبی با کمربند لاغری نیز فرق دارد. این شکم بند را با توجه به افزایش سایز شکم در این دوران می توان تنظیم کرد؛ در حالی که کمربند لاغری غیر قابل تغییر است. در ضمن، به یاد داشته باشید، عوارض شکم بند بارداری با عوارض کمربندهای طبی نیز بسیار متفاوت است.

 

قیمت شکم بند بارداری

آیا شکم بند بارداری برای جلوگیری از زایمان زودرس، مناسب است؟

به سوال بسیار مهم و اساسی شکم بند بارداری چیست، اشاره کردیم، و در مورد عوارض شکم بند بارداری نیز نکاتی را گفتیم. حال خوب است، در مورد یکی از مهم ترین فواید این کمربند، نیز صحبت کنیم. یکی از مهم ترین تاثیرات بستن شکم بندهای مخصوص بارداری، جلوگیری کردن از زایمان زودرس است. البته هنوز این موضوع به اثبات نرسیده، اما برخی محققان می گویند، در مادرانی که جنین آنها در پایین قرار گرفته است، بستن کمربند می تواند از زایمان زودرس جلوگیری کند.

تاثیر دیگری که شکم بندهای بارداری دارند، پیشگیری کردن از انقباضات زودرس است. این کمربند از شکم و عضلات شکم به خوبی حمایت کرده و استرس را در زن باردار کاهش می دهد. وقتی خانم های باردار این کمربند را می بندند، فشاری که روی عضلات وجود دارد، کاهش پیدا کرده و استرس نیز کمتر می شود. استرس یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل در زایمان زودرس است. کسانی که استرس های زیادی را در زندگی خود تحمل می کنند، در معرض ابتلا به زایمان زودرس هستند. بهتر است برای بستن این کمربند حتما با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین مارک شکم بند بارداری؛ چگونه شکم بند بارداری مناسب بخریم؟

اولین موضوعی که در مورد شکم بند بارداری باید مورد توجه قرار داده و آن را به ذهن بسپارید، این است که یک خانم باردار نمی تواند بدون مشورت و صحبت با پزشک خود برای خرید و استفاده از این شکم بندها اقدام کند. ما در قسمت مزیت های شکم بند بارداری چیست، نکاتی را در مورد فواید استفاده از این شکم بندها بیان کردیم، اما این دلیل بر آن نیست که هر خانمی بتواند از این شکم بندها یا گن ها استفاده کند.

اگر در مورد گن های بارداری با پزشک خود صحبت کنید، او در مورد عوارض شکم بند بارداری نیز اطلاعاتی به شما خواهد داد و بهتان کمک می کند تا بهترین نوع شکم بند را برای دوران بارداری خود انتخاب کرده و استفاده کنید. بنابراین، اگر می خواهید بهترین مارک شکم بند بارداری را تهیه کنید، بهتر است با پزشکی که شما را از ابتدای دوران بارداری تان تحت نظر داشته است، صحبت کنید و از او در این رابطه کمک بخواهید. پزشکان با توجه به شرایط جسمی و بدنی شما و با توجه به شرایطی که این شکم بندها دارند، بهترین نوع را به شما معرفی می کنند.

شکم بند بارداری را چگونه بپوشیم؟

یکی از سوالاتی که برای برخی افراد ممکن است ایجاد شود این است که شکم بند بارداری را چگونه بپوشیم. اگر شما یک شکم بند لوله ای دارید، بهتر است آن را از قسمت سر بپوشید و روی شکم قرار دهید. بهتر است شکم بند را تا جایی پایین آورید که خط شلوار شما دیده نشود.

شکم بندهایی که یک چسب نواری دارند را باید به گونه ای بپوشید که عریض ترین قسمت آن دقیقا در زیر شکم قرار گیرد. به این شکل، پشتیبانی بهتری از شکم شما به عمل آورده می شود. چسب های نواری این شکم بند در پشت کمر بسته می شوند. البته، همیشه هم این روش برای بستن آن توصیه نمی شود و گاهی هم چسب ها در کنار و یا در جلو بسته می شوند. برای آنکه بدانید این شکم بند به چه شکل بسته می شود به دستورالعمل آنها توجه و دقت داشته باشید.

زمانی که کمر بند را می بندید، باید فشار ملایمی را حس کنید. نباید کمر بند را خیلی محکم ببندید؛ این کار، عوارضی چون سوزش قلب، تاثیر نامناسب روی گردش خون و فشار خون و همین طور سوء هاضمه را به دنبال دارد. برخی ها این شکم بند را روی لباس و برخی دیگر زیر لباس می پوشند که هر دو هیچ مشکلی را به وجود نمی آورد.

آیا شکم بند بارداری برای جلوگیری از زایمان زودرس، مناسب است

شکم بند بارداری از چند هفتگی استفاده شود؟

همان طوری که اشاره کردیم، شکم بند بارداری به مادران باردار کمک می کند این دوران را به راحتی پشت سر بگذارند و سنگینی جنین در حال رشد فشار زیادی به آنها و به خصوص به کمر وارد نکند. سوال مهمی که ممکن است برای برخی مادران باردار ایجاد شود این است که شکم بند بارداری از چند هفتگی بسته شود، بهتر است و هیچ عوارضی در پی ندارد؟

در جواب به این سوال باید بگوییم که استفاده و بستن شکم بند در سه ماهه ی دوم و سه ماهه سوم از زمان بارداری، تاثیر خیلی خوبی دارد و کمک خوبی برای خانم ها است. در ماه هایی که فشار زیادی نباید روی جنین وارد شود، مثلا اوایل بارداری، بهتر است شکم بندی بارداری پوشیده نشود.

در ضمن، خانم هایی که در طول روز خیلی فعالیت دارند می توانند شکم بند بارداری را بسته و از مزیت های آن به نحو احسن بهره ببرند. نکته ای که خانم های باید به آن دقت داشته باشند، عدم وابستگی به آن است. بهتر است از 3 و 4 ساعت بیشتر در روز از این شکم بند استفاده نشود؛ زیرا بستن آن در مدت زمان طولانی، وابستگی می آورد.

شکم بند بارداری و فواید آن

آیا بستن شکم بند بارداری موقع خواب الزامی است؟

در مورد شکم بند بارداری، نحوه بستن آن، مزیت ها و مضراتی که دارد نکاتی را بیان کردیم. خانم های بارداری که می خواهند شکم بند به آنها کمک کند تا این دوران را در نهایت سلامت پشت سر بگذارند، خوب است به این نکات توجه کنند.

سوال مهمی که حتما برای خانم های باردار به وجود می آید این است که آیا باید شکم بند بارداری را در زمان خواب باز کنیم و یا می توان با وجود آن، به رختخواب رفت و خوابید. در پاسخ به این سوال باید بگوییم، برای آنکه خانم باردار در طول شب راحت تر بخوابد، می تواند این کمربند را باز کرده و بدون آن بخوابد.

خاطر نشان می کنیم بستن شکم بند بارداری و یا نبستن این کمر بند چه در ساعاتی که مادران باردار بیدار هستند و چه در زمان هایی که خوابند هیچ گونه ضرری برای برای جنین ندارد. این کمربند همان طوری که گفتیم به مادران بیشترین کمک می کند تا در نهایت راحتی این دوران حساس را به پایان برسانند. بهتر است در مورد بستن و یا نبستن شکم بند بارداری حتما با پزشک مشورت کنید. آنها می توانند بهترین نوع کمربندی بارداری را به شما معرفی کنند.

شکم بند بارداری از چند هفتگی استفاده شود؟

جمع بندی

اگر عزم تان برای خرید یک شکم بند بارداری ایده آل و کاربردی جزم شده، حتماً به دنبال محصولی باشید که انتظارات شما را از کیفیت برآورده نماید. پیشنهاد ما خرید شکم بندهایی است که برند هستند و از سوی مراکز معتبر تولید و ارائه می شوند.

کلینیک پایار در این زمینه فعالیت دارد و بهترین مدل از شکم بند بارداری را به مشتریان ارائه می نماید. فراموش نکنید که پایار، خود تولید کننده انواع محصولات پروتز و ارتز است و این یعنی می تواند خدمات خود را با کمترین قیمت به مشتریان عرضه کند. شما می توانید هم اینک با ما تماس بگیرید و اطلاعات بیشتری درباره روش های خرید این کرست طبی به دست آورید.

کلینیک ارتوپد فنی پایار توسط دکتر محمد کفیلی لاریمی با شماره نظام پزشکی ا-پ-۹۷۲ با تخصص ارتوزیست و پروتزیست تاسیس گردیده است. مرکز ارتوپد فنی پایار با بیش از ۲۰ سال سابقه و همکاری با ارگان های خصوصی و دولتی از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران در عرصه ساخت و طراحی انواع پروتز و ارتز با بیش از ۲۵۰۰ مراجعه کننده راضی در کشور عزیزمان ایران و کشور های حاشیه خلیج همیشه فارس مشغول فعالیت است. از جمله خدمات ارتز و پروتز کلینیک پایار که ارائه می دهد، عبارتند از : پروتز انگشت پا ، پروتز زیر زانو و روی زانو ، پروتز بالای زانو ، پروتز لگن ، پروتز مچ پا ، پروتز مچ دست ، پروتز شانه ، پروتز آرنج (زیر آرنج و روی آرنج و بالای آرنج) ، پروتز انگشت دست ، پروتز چشم ، ارتز مچ پا ، ارتز زانو ، ارتز لگن ، ارتز دست ، ارتز شانه ، ارتز آرنج ، ارتز ستون فقرات ، ارتز  گردن (سر و گردن) و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *