علت و درمان کمردرد شبانه (کمردرد موقع خواب)

علت و درمان کمردرد شبانه (کمردرد موقع خواب)

علت و درمان کمردرد شبانه (کمردرد موقع خواب) چیست؟

کمردرد شبانه، احساس ناخوشایندی را در افراد ایجاد خواهد کرد؛ برای درمان اینّ عارضه، در گام نخست باید مشخص شود که علت کمردرد شبانه چیست. در این مقاله سعی کرده ایم توضیحات مختصری را در این باره به استحضار برسانیم. اگر شما نیز از کمردرد شبانه رنج می برید یا در این باره سوالی دارید، پیشنهاد می کنیم که تا انتها همراه ما باشید.

آنچه از کمردرد موقع خواب باید بدانید:

همه ما در طول زندگی خود، بارها و بارها کمردرد را تجربه کرده ایم. کمردرد که به دلایل مختلفی در افراد بروز پیدا می کند، در سال های اخیر بسیار شایع شده است. اما در میان کمردردهایی که ممکن است تجربه کنید، کمردرد شبانه از بدترین ها است. چرا که خواب و آسایش را از افراد سلب می کند. این نوع از کمردرد، گاه خبر از وجود مشکل در ستون فقرات می دهد.

برای آنکه بهتر متوجه این موضوع شوید، بگذارید ساییدگی دیسک را مثال بزنیم. همانطور که می دانید دیسک، یک بافت میان مهره ای است که جلوی ضربات را می گیرد. این بافت به مرور زمان تحلیل می رود و متلاشی شدن آن، موجب ابتلا به کمردردهای شبانه می شود. به علاوه اسکولیوز؛ اسکولیوز یا همان انحراف ستون فقرات، از مهم ترین علل ابتلا به کمردردهای شبانه، انحراف ستون فقرات است که از آن تحت عنوان اسکولیوز یاد می کنند.

 

تشک های بد و بالشت های غیر استاندارد، اصلی ترین علت کمردرد شبانه

برای یافتن علت کمردرد شبانه نیازی نیست که راه دوری بروید؛ کافیست به بررسی کیفیت تشک تان بپردازید. یک تشک خوب، به بهترین شکل ممکن از بدن شما حمایت می کند. با داشتن این نوع از تشک ها، ستون مهره ها غیر طبیعی قرار نمی گیرد و عضلات فرسوده نخواهد شد. برخی از افراد فکر می کنند، تشک خوب، یعنی تشکی که نرم باشد. مسلماً اینطور نیست و تشک خوب، تشکی است که نه چندان نرم است و نه چندان سفت.

بالشت نیز به اندازه یک تشک مهم است. شاید ارتباط بالشت با کمردردهای شبانه کمی عجیب به نظر برسد؛ اما واقعیت این است که اگر بالشت مورد نظر شما نتواند گردن و سرتان را به درستی نگه دارد، کمردرد شبانه ایجاد می شود. یک بالشت عالی، فاصله بین سر و گردن را پر نخواهد کرد و از سوی دیگر سفت و سخت نیست.

 

خوابیدن طولانی مدت، دیگر علت کمردرد شبانه

 اگر مدت طولانی دراز بکشید، ماهیچه های شما خشک می شود. به همین دلیل است که برخی اوقات، بلافاصله پس از بیدار شدن از خوابی طولانی مدت، حس می کنید کمرتان خشک و سفت شده است. این درد به سادگی رفع می گردد؛ تنها کافیست تمرین های کششی سبکی را انجام دهید تا ستون فقرات آرام شود و ماهیچه ها شل گردند. بدین ترتیب جریان خون در بدن افزایش می یابد و کمردرد تسکین پیدا می کند.

شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید گاه علت کمردرد شبانه، می تواند اشتباه پایین آمدن از تخت باشد. مثلاً اگر شما به بدنتان حرکت تندی بدهید و فوری از جای خود بلند شوید، با درد در کمر خود رو به رو خواهید شد.

 

دو بیماری مهمی که علت کمردرد شبانه اند:

آیا می دانستید ابتلا به بیماری هایی نظیر سنگ کلیه می تواند زمینه را برای بروز کمردرد شبانه مهیا سازد. همانطور که می دانید سنگ کلیه منجر به ایجاد دردهای بسیار شدید در پهلو شده و قسمت پایینی کمر را نیز در بر می گیرد. به همین دلیل بیماران کمردرد به ویژه کمردرد شبانه را تجربه می کنند.

آندومتریوز، بیماری دیگری است که در صورت ابتلا به آن، کمردرد شبانه ایجاد می شود. این بیماری صرفاً زنان را درگیر می کند. به عبارت بهتر آندومتریوز، در رحم ایجاد می شود و در نتیجه آن، دردهای شکمی ایجاد خواهد شد. درد در پایین کمر و لگن نیز از نشانه های آندومتریوز است که غالباً شب ها تشدید می شود.

علت و درمان کمردرد شبانه

حاملگی و ارتباط آن با کمردرد شبانه

با شروع پروسه بارداری، طبیعی است که زنان تغییرات مختلفی را در بدن خود تجربه می کنند. افزایش وزن در این دوران بدیهی است و این وزن بر کمر فشار وارد می کند. البته کمردرد شبانه در دوران بارداری یک دلیل دیگر نیز دارد و آن رشد لگن است. باید بدانید که با بزرگ شدن لگن، سیاهرگ دچار فشار می شود و کمردرد شبانه رخ می دهد. این سیاهرگ، همان رگی است که خون فاقد اکسیژن را به سمت قلب هدایت می کند.

 

آیا کمردرد شبانه، خطرناک است؟

بله؛ البته نه همیشه! آنطور که پزشکان می گویند، کمر درد شبانه، گاه خبر از وجود عفونت دراسپوندیلیت آنکیلوزان و یا استئومیلیت (استخوان ستون فقرات) باشد. در این صورت، ستون فقرات در یک موقعیت ثابت می ماند و در اصطلاح، خشک می شود.

به علاوه، گاه وجود تومور در ستون فقرات، علت کمردرد شبانه است. البته این الزاماً بدان معنا نیست که حتماً تومور در ستون فقرات تشکیل شده است. بلکه گاه انتشار سلول های سرطانی که بخش دیگری از بدن را درگیر کرده اند، باعث ایجاد کمردرد شبانه می شود. البته که به ندرت پیش می آید که علت کمردرد شبانه، وجود سرطان در بدن باشد.

اگر در کنار کمردرد شبانه، با این نشانه ها رو به رو شدید، به پزشک مراجعه نمایید:

 • در صورتی که کمردرد شبانه در شما مدت ها طول کشیده است.
 • دامنه حرکتی در شما محدود شده و در خم شدن مشکل دارید.
 • حس می کنید پاهایتان گزگز می کند یا بی حس شده است.
 • تب دارید و قسمت های مختلف از بدنتان گرم شده است.
 • سابقه ابتلا به بیماری های سرکوب کننده ایمنی دارید.
 • نمی توانید روده و مثانه خود را کنترل نمایید.
 • بدون دلیل وزن زیادی را از دست داده اید.
 • کمردرد شما به سمت پایین انتشار می یابد.
 • اگر کمردرد ناشی از آسیب دیدگی باشد.
 • قبلاً به سرطان مبتلا شده اید.
کمردرد موقع خواب

برای درمان کمردرد شبانه چه اقداماتی می توان انجام داد؟

تا اینجا از کمردرد موقع خواب صحبت کردیم و سعی نمودیم به بیان علت کمردرد شبانه بپردازیم تا شاید با برطرف کردن آن، از این عارضه دردسرساز در امان بمانید. با این حال روش هایی که در ادامه به بیان آن خواهیم پرداخت، به تسریع بهبود کمردرد شما کمک شایانی خواهد کرد.

بهترین روش های کمکی برای درمان کمردرد شبانه:

 • ورزش: ورزش کردن که یک اصل مهم برای رسیدن به سلامت و تندرستی است، برای بهبود کمردرد شبانه نیز می تواند مفید باشد. منظورمان از ورزش کردن، یوگا و برخی حرکات کششی بسیار ملایم است که به کاهش استرس کمک شایانی خواهد کرد. برخی از حرکات یوگا، عضلات پشت بدن را تقویت می کند؛ به همین دلیل گرفتگی عضلات و فشار به ستون فقرات به طرز قابل توجهی کاهش می یابد. البته لازم است که پیش از شروع هر رشته ورزشی، حتماً با پزشک خود در این باره مشورت کنید و مطمئن شوید که ورزش شما به اندازه کافی ایمن است.

 

 • به سراغ یک تشک جدید بروید: اگر کمردرد شبانه موجب آزار شما شده، بد نیست استفاده از تشک های نو و جدید را امتحان کنید. تجربه نشان داده که تشک های قدیمی، موجب تشدید کمردرد خواهد شد. دقت کنید که تشک باید حتماً مناسب وضعیت ستون فقرات شما باشد و از آنجایی که همه افراد شرایط یکسانی ندارند، مسلماً نمی توان یک نوع از تشک را برای خرید پیشنهاد داد. با این حال، بهتر است که تشک ها دارای سفتی متوسطی باشند.

 

 • سعی کنید همیشه به پشت بخوابید: بیمارانی که از کمردرد شبانه رنج می برند، بهتر است به پشت خوابیدن عادت کنند. اگر از آن دسته افرادی هستید که همیشه عادت دارند دمر بخوابند، باید منتظر کمردردهای شبانه هم باشید. اما شاید به پشت خوابیدن برای شما سخت باشد! در این صورت بهتر است یک بالشت را زیر زانوهای خود قرار دهید؛ این کار باعث می شود که فشار از روی کمر شما برداشته شود. چنانچه به پهلو خوابیدن را ترجیح می دهید، خوب است یک بالشت بین پاهایتان بگذارید.

 

 • برای افزایش کیفیت خوابتان تلاش کنید: رعایت بهداشت خواب به شما کمک می کند تا خوابی آسوده تر را تجربه کنید و کمردرد کمتر از همیشه موجب آزارتان شود. وقتی از بهداشت خواب صحبت می کنیم، منظورمان این است که سعی کنید از غذاهای سبک تری استفاده کنید، نوشیدن چای و قهوه پیش از خواب را فراموش کنید، در تاریکی اتاق به صفحه گوشی، لپ تاپ یا کامپیوتر چشم ندوزید.

 

 • استفاده از داروهای مسکن غیر اعتیادآور: چنانچه با روش های فوق نتوانستید به کمردرد شبانه غلبه نمایید، باید از پزشک بخواهید که داروهای بدون نسخه نظیر آسپرین یا ایبوپروفن را برای شما تجویز کند. اگر قبل از خوابیدن، این داروها را مصرف کنید، کمردرد تان تسکین می یابد و خواب آسوده تری خواهید داشت.

 

 • روش گرما درمانی: اگر قبل از خواب در وان آب دراز بکشید و پد گرمایی روی کمر تان قرار دهید، عضلات منقبض و خشک، شل می شود و درد و گرفتگی آن تا حد زیادی برطرف خواهد شد.

 

جمع بندی

داشتن یک خواب آسوده و آرام، حق شماست و قرار نیست کمردرد شبانه آن را از شما سلب نماید. شما به عنوان مخاطب این مقاله، می توانید از ساده ترین روش ها برای پیشگیری و درمان این مسئله استفاده کنید و کمردرد شبانه را از بین ببرید.

و اما سایت ما در این زمینه چه کمکی می تواند به شما نماید؟ ما در مجموعه ارتوپد فنی پایار، با ارائه خدمات ارتز و پروتز به شما کمک می کنیم که علت کمردرد شبانه را بیابید و متناسب با آن، بهترین روش های درمانی را امتحان نمایید.

کلینیک ارتوپد فنی پایار توسط دکتر محمد کفیلی لاریمی با شماره نظام پزشکی ا-پ-۹۷۲ با تخصص ارتوزیست و پروتزیست تاسیس گردیده است. مرکز ارتوپد فنی پایار با بیش از ۲۰ سال سابقه و همکاری با ارگان های خصوصی و دولتی از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران در عرصه ساخت و طراحی انواع پروتز و ارتز با بیش از ۲۵۰۰ مراجعه کننده راضی در کشور عزیزمان ایران و کشور های حاشیه خلیج همیشه فارس مشغول فعالیت است. از جمله خدمات ارتز و پروتز کلینیک پایار که ارائه می دهد، عبارتند از : پروتز انگشت پا ، پروتز زیر زانو و روی زانو ، پروتز بالای زانو ، پروتز لگن ، پروتز مچ پا ، پروتز مچ دست ، پروتز شانه ، پروتز آرنج (زیر آرنج و روی آرنج و بالای آرنج) ، پروتز انگشت دست ، پروتز چشم ، ارتز مچ پا ، ارتز زانو ، ارتز لگن ، ارتز دست ، ارتز شانه ، ارتز آرنج ، ارتز ستون فقرات ، ارتز  گردن (سر و گردن) و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *