کیست گانگلیون مچ دست چیست؟ (علائم و درمان آن)

کیست گانگلیون مچ دست چیست

کیست گانگلیون مچ دست، عارضه ای است که ممکن است روزی به سراغ ما هم بیاید. اگر شناخت کافی نسبت به آن داشته باشیم، مطمئناً به شکل بهتری با آن برخّورد خواهیم کرد. در این مقاله ضمن معرفی کیست گانگلیون مچ دست، اطلاعاتی درباره علائم آن، علت به وجود آمدن و روش های تشخیص و درمان آن به شما ارائه خواهد شد. پس حتماً تا انتها با ما همراه باشید.

 

کیست گانگلیون مچ دست چیست؟

طبق محاسبات صورت گرفته، بین 50 تا 70 درصد از توده های دست را گانگلیون تشکیل می دهد. این کیست خوش خیم، از ماده ای ژلاتینی تشکیل شده که با تاندون، مفصل یا لیگامان، ارتباط دارد. کیست گانگلیون، به کمک مجرایی پیچ در پیچ و از طریق مفصل پر می شود. گانگلیون، معمولاً در پشت مچ دست به وجود می آید و آن طور که پیداست، تنها 20 درصد از این کیست ها در جلوی مچ ایجاد می شوند. البته گاهی ممکن است گانگلیون را در نزدیکی مفاصل انگشتان ببینیم.

گانگلیون مچ دست، در هر سن و سالی ممکن است اتفاق بیفتد. اما شیوع آن در سنین 20 تا 30 سالگی رایج تر است. همچنین زنان بیش از مردان در معرض ابتلا به گانگلیون مچ دست قرار دارند. بررسی های صورت گرفته حاکی از آن بود که کودکان مبتلا به این عارضه، ظرف چند ماه، خود به خود بهبود پیدا می کنند.

علت به وجود آمدن کیست گانگلیون مچ دست چیست؟

اگرچه بسیاری از محققین حوزه سلامت، علت گانگلیون مچ دست را فرسایش یا دژنراسیون لیگامانی و یا برخی صدمات فیزیکی می دانند اما هیچ یک از موارد فوق به صورت رسمی تائید نشده و علت گانگلیون دست، همچنان مانند یک معما باقی مانده است.

با توجه به اینکه شیوع گانگلیون مچ دست، در تایپیست ها و موسیقی دانان بیشتر بوده است، شاید بتوان اینطور نتیجه گیری کرد که این عارضه، با حرکات پیوسته دست ارتباط دارد. البته شدت فشار ایجاد شده بر روی مچ دست، عاملی برای ایجاد گانگلیون نخواهد بود؛ کما اینکه شیوع گانگلیون مچ دست در کارگران و کسانی که کارهای سنگین انجام می دهند، بیشتر از دیگران نیست. اما همانطور که گفتیم، حرکات مکرر و ملایم دست می تواند زمینه ساز بروز این بیماری باشد.

کیست گانگلیون دست، انواع مختلفی دارد. یکی از انواع این کیست ها که تحت عنوان کیست موکوسی شناخته می شود، در مفصل انتهایی انگشتان ایجاد می گردد و نوع دیگر از آن، مخفی است و با معاینه کردن نمی توان به وجود آن پی برد.

 

از علائم کیست گانگلیون مچ دست چه می دانید؟

با مشاهده چه علائمی می توان کیست گانگلیون را در مچ دست تشخیص داد؟ این سوالی است که شاید ذهن شما را نیز درگیر خود کرده باشد. در پاسخ به این پرسش باید بگوییم نخستین و مهم ترین نشانه ای که خبر از ابتلا به کیست گانگلیون می دهد، نوعی برآمدگی است که روی مچ دیده می شود و با لمس کردن می توان به وجود آن پی برد. با این حال کیست هایی که از نظر سایز کوچک هستند، احتمالاً زیر پوست مخفی می مانند و دیده نمی شوند. به این نوع از کیست در اصطلاح کیست پنهان یا مخفی گفته می شود.

اکثر قریب به اتفاق کیست های گانگلیون مچ دست، به غیر از همان برآمدگی، نشانه دیگری ندارند. تنها در یک صورت برآمدگی این کیست با درد و حتی ضعف عضلانی همراه خواهد شد و آن زمانی است که کیست بر روی عصبی که از کنار مفصل رد شده است، فشار آورد. در چنین وضعیتی، درد و گزگز از علائم کیست گانگلیون مچ دست خواهد بود.

علت به وجود آمدن کیست گانگلیون مچ دست چیست

با درمان خانگی کیست گانگلیون مچ دست آشنا شوید!؟

خبر خوبی که برای افراد مبتلا به کیست گانگلیون مچ دست داریم این است که افراد مبتلا به این عارضه می توانند با انجام برخی کارهای ساده در خانه، قدمی موثر در جهت در درمان آن بردارند. برخی از کارهایی که از آنها به عنوان درمان خانگی کیست گانگلیون مچ دست یاد می کنند به این شرح است:

1-مصرف داروهای مسکن عمومی؛

برخی داروهای مسکن، از جمله استامینوفن و داروهایی شبیه به این، که بدون نسخه توسط داروخانه ها داده می شوند، یک روش کاهش درد به شمار می رود. اگر کیست گانگلیون دارید و درد زیادی در این ناحیه می کنید تا زمانی که به یک پزشک متخصص مراجعه کنید، این داروهای مسکن را مصرف کنید.

2- نچرخاندن مچ دست؛

دیگر اقدامی که می توان در جهت بهبود این کیست در خانه انجام داد، نچرخاندن مچ دست است. وقتی شما مچ دست خود را می چرخانید فشار زیادی به مفاصل قرار گرفته در مچ وارد خواهید کرد و به این شکل، وضعیت کیست بدتر خواهد شد.

3- استفاده از کمپرس آب گرم؛

از دیگر روش های موثر جهت درمان این کیست، استفاده از کمپرس آب گرم است. کمپرس آب گرم به بهبود جریان خون در ناحیه کیست کمک کرده و باعث می شود مایعات جمع شده در آن سریع تر تخلیه شوند.

با درمان خانگی کیست گانگلیون مچ دست آشنا شوید!؟

تشخیص گانگلیون مچ دست

مهم ترین اقدامی که برای تشخیص کیست گانگلیون مچ دست انجام می شود، معاینه کردن است. پزشک سعی می کند با دقت به بررسی برآمدگی به وجود آمده روی مچ دست بپردازد و حتی آن را لمس کند تا متوجه شود که آیا توده دردناک است یا نه.

اگر شما به عنوان یک بیماری که با مشاهده علائم گانگلیون مچ دست به پزشک مراجعه کنید، احتمالاً با پرسش های رایج دکتر مبنی بر اینکه آیا سابقه ابتلا به این بیماری در خانواده شما هست یا خیر، مدت زمانی که از ایجاد برآمدگی می گذرد، تغییرات آن و… مواجه شوید که آگاهی از آن، روند تشخیص بیماری را برای پزشک آسان تر خواهد کرد.

پزشک معمولاً از نور چراغ قوه خود استفاده می کند تا ببیند که آیا نور از ورای کیست گانگلیون دیده می شود یا خیر. با توجه به اینکه این کیست از مایع پر شده است، عبور نور از آن را می توان مشاهده کرد.

در کنار همه این ها، تصویربرداری نیز می تواند روش موثری برای تشخیص کیست گانگلیون باشد. البته با عکس برداری ساده، صرفاً می توان استخوان های دست را مشاهده کرد و نه کیست گانگلیون را. با این حال پزشک، برای یافتن مشکلاتی نظیر تومور استخوانی یا آرتروز مفصل از بیمار می خواهد که عکس برداری را انجام دهد.

و اما سونوگرافی و ام آر آی، از روش های پیشرفته تر برای عکاسی هستند که بافت نرم کیست گانگلیون را به خوبی نشان می دهند. با این روش ها، به راحتی می توان کیست های گانگلیونی را که پنهان هستند و در ظاهر دیده نمی شوند را پیدا کرد.

خوشبختانه با پیشرفت هایی که در علم پزشکی شاهد آن بود ایم، گانگلیون مچ دست به راحتی قابل درمان درمان است. مهم ترین اقدامی که در این راستا صورت می پذیرد، تحت نظر گرفتن این عارضه است. تنها در این صورت می توان از تغییرات معمول یا غیر معمول آن مطلع شد و روند درمان آن را آغاز کرد.

 

درمان کیست گانگلیون مچ دست

درمان کیست گانگلیون مچ دست از طریق روش های جراحی و غیر جراحی

برای درمان کیست گانگلیون مچ دست، بهتر است در وهله اول، به بیمار اطمینان خاطر داده شود تا از نظر روحی مهیا آغاز فرایند درمان گردد. بسیاری از بیماران تنها با دانستن این موضوع که مسئله ای جدی سلامت آن ها را تهدید نمی کند، خاطری آسوده پیدا می کنند.

برخی از افراد به محض مواجه شدن با کیست گانگلیون مچ دست، به سراغ روش های درمانی سنتی می روند. برای مثال سعی می کنند با قرار دادن یک سکه بر روی کیست، آن را درمان نمایند. اگرچه در مواردی مشاهده شده که این روش موفقیت آمیز است اما توصیه نمی کنیم که به سراغ آن بروید.

از بهترین روش های درمانی، استفاده از مچ بندهای میله داری است که به کاهش درد گانگلیون کمک شایانی می کند. برخی پزشکان، مصرف داروهای ضد التهاب را به بیماران خود پیشنهاد می دهند که اگرچه برای تسکین درد می توان روی آن ها حساب کرد، اما نمی توانند گانگلیون مچ دست را بهبود بخشند. عمل جراحی هم روش دیگری است که برخی از بیماران به سراغ آن می روند. البته انگیزه بسیاری از آن ها برای این اقدام، زیبایی است. مطمئناً اگر عمل جراحی به درستی انجام شود، کیست درمان شده و عود نخواهد کرد.

اگر پزشکی که شما به او مراجعه کرده اید تشخیص بدهد که نیاز است کیست گانگلیون مچ دست شما تنها باید با عمل جراحی برداشته باشد، شما  می بایست به یک جراح مراجعه کنید. معمولا جراحان با توجه به شرایط تشخیص می دهند که برای برداشتن این کیست، بیمار را به صورت عمومی بیهوش کنند و یا به صورت موضعی. در این روش، ناحیه بالای کیست برش داده شده و سپس کیست را خارج می کنند. بعد از آنکه کیست، برداشته شد محل جراحی بخیه زده می شود.

توصیه می شود کسانی که در حال دست و پنجه نرم کردن با یک کیست دردناک هستند برای برداشتن آن از طریق عمل جراحی اقدام کنند. کسانی که کیست گانگلیون مچ دست آنها کوچک است و یا کسانی که درد حس نمی کنند، معمولا به سایر روش ها برای درمان و از بین بردن آن اقدام می کنند. کیست های کوچک، معمولا اختلالی در زندگی فرد به وجود نمی آورند.

درست است که جراحی، مزیت های خاص خود را دارد اما خالی از عیب هم نیست. یکی از عوارضی که ممکن است بروز پیدا کند عفونت در محل جراحی است. برخی ها نیز ممکن است به ماده بیهوشی حساسیت نشان دهند که آن حساسیت را نیز می توان از عوارض انجام این عمل جراحی دانست.

کیست گانگلیون مچ دست

برای جلوگیری از ایجاد کیست گانگلیون مچ دست چه کنیم؟

سعی کردیم اطلاعات کاملی را در مورد کیست گانگلیون مچ دست به شما بدهیم و کمکتان کنیم تا این عارضه را خوبی بشناسید و با روش های درمان آن نیز آشنایی کامل پیدا کنید. موضوعی که لازم می دانیم به آن نیز بپردازیم، ارائه چند روش و راهکار موثر برای جلوگیری کردن از بروز و ایجاد کیست روی دست است. یکی از بهترین کارهایی که می توان برای جلوگیری از بروز این کیست انجام داد، مراقبت و محافظت از مفصل است. از دیگر کارهای که می توان برای در امان ماندن از بروز این مشکل انجام داد، در ادامه ذکر کرده ایم:

  • انتخاب نکردن شغل ها و فعالیت هایی که احتمال بروز آسیب به مفاصل در آنها زیاد است.
  • ترک کردن سیگار دیگر کار پیشگیرانه ای است که می توان در مورد این کیست پیشنهاد داد. تنباکویی که در سیگار وجود دارد قطعا به بافت های نرم و تاندون های بدن ما آسیب وارد می کند.
  • بهتر است کسانی که کارهای آنها در طول روز زیاد است، اندکی به خود، انگشتان دست و مچ دست استراحت دهند.
  • کش دادن انگشتان و مفصل های انگشت نیز برای آنکه این کیست به وجود نیاید، موثر است.
برای جلوگیری از ایجاد کیست گانگلیون مچ دست چه کنیم؟

علت پارگی کیست گانگلیون مچ دست چیست؟

کسانی که کیست گانگلیون مچ دست دارند، اگر به دنبال راهی برای درمان آن نباشند، ممکن است با اتفاقی همچون پارگی این کیست مواجه شوند. در کودکانی که این کیست در آنها رشد کرده و یا بزرگسالانی که فعالیت های ورزشی انجام می دهند، پارگی این کیست از شیوع بیشتری برخوردار است.

معمولا اتفاقاتی همچون افتادن فرد روی زمین، به نحوی که این کیست با زمین برخورد کند، باعث پارگی آن می شود. فشار و یا آسیب های شدید از جمله دلایلی هستند که باعث می شوند این کیست پاره شود. گاهی اوقات نیز یک فرد تلاش می کند بدون آنکه به پزشک مراجعه کند، با دستکاری کردن، این کیست را از بین ببرد که کار بسیار اشتباهی است.

شاید پارگی این کیست به خودی خود مشکلی را به وجود نیاورد، اما احساس بدی به فردی که با این کیست، دست و پنجه نرم می کند، دست می دهد. وقتی کیست، پاره می شود محتویاتی که در داخل آن قرار دارد به زیر پوست وارد شده و در آن منتشر می شود. در نهایت، مایعات پخش شده توسط  خون جذب می شود. به خاطر داشته باشید محل کیست پاره شده ممکن است تا چند روز، همچنان متورم بوده و قرمز و یا زخم به نظر آید.

علت پارگی کیست گانگلیون مچ دست چیست؟

اما روش های غیر جراحی برای درمان کیست گانگلیون مچ دست کدامند؟

  • آسپیراسیون یا تخلیه کیست، یک روش مناسب برای درمان عارضه گانگلیون مچ دست است. در صورتی که درد کیست موجب اختلال در انجام فعالیت گردد، پزشک اقدام به تخلیه مایع کیست خواهد کرد. به این منظور، پس از بی حس کردن اطراف کیست، سوزنی وارد آن شده و محتویات داخل کیست، بیرون کشیده خواهد شد.
  • همانطور که گفتیم کیست های تشکیل شده بر روی مچ دست، سرطانی نیستند و ممکن است هیچ علامت خاصی هم نداشته باشند. حتی احتمال دارد که به مرور زمان از بین بروند. در بسیاری مواقع پزشک از بیمار می خواهد که عجله نکند و منتظر بماند تا از تغییرات غیر عادی در کیست مطلع شود.
  • تجربه نشان داده که حرکت دادن مچ دست، موجب بزرگتر شدن اندازه کیست می شود. به علاوه وقتی فشار بر روی اعصاب ناحیه مچ دست وارد شود، درد شدیدی ایجاد خواهد شد. با این تفاسیر، بی حرکتی یک اقدام درمانی برای بهبود کیست گانگلیون مچ دست می باشد.

عمل آسپراسیون، غالباً برای کیست هایی انجام می شود که در پشت مچ ایجاد شده اند. همانطور که می دانید کیست گانگلیون دارای ریشه است. ریشه این کیست با غلاف تاندونی یا مفصل پیوند خورده و با عمل آسپراسیون نیز از بین نمی رود. بسیار دیده شده که بیماران پس از تخلیه مایع کیست گانگلیون، با عود آن مواجه شده اند. اما انجام صحیح این عمل توسط پزشکی حاذق و مجرب، احتمال بهبودی آن را افزایش خواهد داد.

آیا روغن سیاه دانه برای کیست گانگلیون مچ دست خوب است؟

آیا روغن سیاه دانه برای کیست مچ دست خوب است؟

در خصوص روش هایی که می توان به کمک آنها در جهت درمان کیست گانگلیون مچ دست اقدام کرد، نکاتی را بیان کردیم. از آنجایی که روش های درمانی سنتی مانند استفاده از روغن ها می تواند در درمان برخی امراض به ما کمک کند، سوالی که در اینجا ممکن است برای برخی افراد به وجود آید این است که آیا روغن سیاه دانه برای کیست مچ دست خوب است؟ آیا می تواند آن را درمان کند؟

روغن سیاهدانه یکی از بهترین و پر خاصیت ترین انواع روغن گیاهی است که بشر موفق به کشف آن شده است. این روغن خواص زیادی دارد که یکی از آنها درمان و از بین بردن کیست گانگلیون مچ دست است. خوب است کسانی که به تازگی این کیست را مشاهده کرده اند، کیست را با کمک روغن سیاهدانه ماساژ داده و این کار را متوقف نکنند. ماساژ روزانه آن می تواند در درمان این کیست معجزه آسا و بسیار مفید باشد. با این حال، سعی کنید برای اطلاع از میزان مصرف و نحوه ماساژ دادن، با کسانی که در حوزه طب سنتی تخصص و تجربه علمی و عملی دارند صحبت کنید و اطلاعات کامل تر را از آنها بخواهید.

آیا کیست مچ دست خطرناک است؟ خطرات کیست گانگلیون مچ دست چیست؟

یکی از سوالاتی که افراد درگیر با کیست گانگلیون مچ دست زیاد می پرسند، این است که آیا کیست مچ دست خطرناک است؟ خبر خوبی که برای افراد درگیر با این عارضه داریم این است که این کیست نمی تواند هیچ خطری برای سلامتی شما داشته باشد و به عبارت دیگر نباید از بابت بروز این کیست روی مچ دست خود احساس نگرانی و ناراحتی داشته باشید.

نگرانی که در مورد این کیست وجود دارد، شکل ناخوشایندی است که دست با وجود این کیست پیدا می کند. بسیاری کسانی که برای درمان جراحی این نوع کیست اقدام می کنند، افرادی اند که می گویند این کیست باعث کاهش اعتماد به نفس آنها شده است.

علاوه بر ظاهر نازیبایی که این نوع کیست می تواند داشته باشد، در برخی افراد نیز مایع جمع شده در کیست، در بافت عضلانی اطراف آن نشت کرده و این قضیه می تواند کمی دردناک بوده و باعث اذیت فرد شود. بهتر است تا زمانی که پارگی این کیست ترمیم شود، با کمک روش هایی که پزشک به شما توصیه کرده است، مانند مصرف مسکن، درد را تسکین دهید، و قدمی برای بهبود کیفت زندگی با وجود این کیست بردارید.

جمع بندی

با توجه به توضیحاتی که در این قسمت ارائه شد، متوجه شدیم که کیست گانگلیون مچ دست چیست و چه علائمی دارد. به علاوه با روش های تشخیص و درمان آن نیز تا حدودی آشنا شدیم. اما شما نباید به این موارد بسنده کنید؛ پیشنهاد می کنیم که مقالات مشابهی ای که در این باره تهیه شده را مورد مطالعه قرار دهید و سعی کنید بر آگاهی خود بیافزایید.

مجموعه پایار نیز مرجع مطمئنی برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه است. کادر فعالی که در این مجموعه به خدمت رسانی مشغول شده اند، می توانند راهنمایی های لازم را به شما عزیزان ارائه نمایند. پس فرصت را از دست ندهید و هم اینک با ما ارتباط برقرار کنید.

کلینیک ارتوپد فنی پایار توسط دکتر محمد کفیلی لاریمی تاسیس گردیده است. مرکز ارتوپد فنی پایار با بیش از ۲۰ سال سابقه و همکاری با ارگان های خصوصی و دولتی از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران در عرصه ساخت و طراحی انواع پروتز و ارتز در کشور عزیزمان ایران و کشور های حاشیه خلیج همیشه فارس مشغول فعالیت است. از جمله خدمات ارتز و پروتز کلینیک پایار که ارائه می دهد، عبارتند از : پروتز انگشت پا ، پروتز زیر زانو و روی زانو ، پروتز بالای زانو ، پروتز لگن ، پروتز مچ پا ، پروتز مچ دست ، پروتز آرنج (زیر آرنج و روی آرنج و بالای آرنج) ، پروتز انگشت دست ، پروتز چشم ، ارتز مچ پا ، ارتز زانو ، ارتز لگن ، ارتز دست ، ارتز شانه ، ارتز آرنج ، ارتز ستون فقرات ، ارتز  گردن (سر و گردن) ، کفی طبی و کفش طبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *