کفش خوب چه ویژگی هایی دارد؟⭐ویژگی های کفش خوب

چرا باید یک کفش یا کتونی خوب بپوشیم؟ فواید کفش خوب چیست؟

برای آنکه بتوانید خوب راه بروید، دچار مشکلات و ناهنجاری های پا نشوید و عوارضی مانند کمر درد به سراغتان نیاید حتما یک کفش خوب به پا کنید. در این سری از مقالات کلینیک ارتوپدی فنی پایار می خواهیم در مورد کفش های خوب و کتونی های خوب حرف بزنیم؛ پس با ما همراه باشید.

علاوه بر این مقاله، مقاله پیوند انگشت قطع شده را نیز مطالعه کنید.

چرا باید یک کفش یا کتونی خوب بپوشیم؟ فواید کفش خوب چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم در مورد کفش خوب چه ویژگی هایی دارد صحبت کنیم؛ اما دوست داریم قبل از آنکه در مورد این ویژگی ها صحبت کنیم، در مورد فواید کفش خوب نکاتی را بیان کرده و به شما ثابت کنیم که پوشیدن کفش های خوب از اهمیت بالایی برخوردار است. فواید کفش های خوب به شرح زیر است:

 • از ایجاد برخی ناهنجاری ها و مشکلات در پا جلوگیری می کنند
 • از ایجاد میخچه و یا قارچ جلوگیری می کنند
 • درد را کاهش می دهند
 • وضعیت ایستادن را اصلاح می کنند
 • کفش های خوب مانع از فرورفتن گوشت در ناخن می شوند
 • کفش های خوب اجازه نمی دهند که میکروب و باکتری در پا تجمع پیدا کند.

چند نکته طلایی برای خرید کفش مناسب زنانه!؟

در ادامه صحبت در مورد کفش خوب چه ویژگی هایی دارد، لازم می دانیم در مورد خرید کفش مناسب زنانه نیز نکاتی را بیان کنیم. اگر یک خانم هستید و می خواهید کفشی مناسب بخرید، اول از همه برای ساخت کفش های طبی اقدام کنید و برخی نکات ذکر شده در ادامه را مورد توجه قرار دهید:

 • پاشنه کفشی که می خواهید تهیه کنید، نباید خیلی بلند باشد. کفش هایی که پاشنه ای در حد متوسط قرار دارد، از جمله کفش های مناسب و استاندارد به شمار می روند. کفش های پاشنه بلند آسیب های زیاد به کمر وارد می کنند.
 • یکی از مهم ترین مواردی که در زمان به وجود آمدن سوال کفش خوب چه ویژگی هایی دارد، باید برای شما مطرح باشد، راحتی کفش است. اگر جزء آن دسته از کسانی هستید که در طی روز خیلی راه می روند، بهتر است قید قیمت بالای برخی کفش ها را بزنید و حتی با وجود گران بودن، به فکر تهیه یک کفش راحت باشید.
 • پهن بودن ناحیه پنجه کفش نیز موضوع مهمی است که در زمان خرید و تهیه یک کفش باید مورد توجه قرار داده شود. از آنجایی که کفش های طبی با توجه به شرایط پا ساخته می شوند، نیازی نیست از بابت پهن بودن و یا تنگ بودن پنجه کفش نگرانی خاصی داشته باشید.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت کفش و کفی طبی با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

کفش خوب چه ویژگی هایی دارد؟

وقتی می گوییم کفش خوب به پا کنید، قطعا اولین سوالی که به وجود می آید این است که کفش خوب چه ویژگی هایی دارد. برخی از مهم ترین و بارزترین مشخصاتی که کفش های خوب باید داشته باشد در ادامه شرح داده ایم:

1- رویه کفش از حبس هوا در آن جلوگیری می کند

وقتی می خواهید یک جفت کفش بخرید به مهم ترین چیزی که می بایست توجه و دقت داشته باشید، جنس کفش است. جنسی که برای تولید کفش ها و به خصوص ساخت کفش طبی به کار برده می شود باید به پا اجازه نفس کشیدن بدهد و باعث عرق کردن پا در داخل کفش نشود. کفش هایی که وضعیت تهویه خوبی ندارند، پا را در معرض ابتلا به انواع میکروب ها و قارچ ها قرار می دهند.

2- اندازه کفش باید مناسب باشد

به کفش هایی کفش های خوب گفته می شود که کاملا اندازه پا باشند. کفش هایی که بزرگ هستند و در پا لق می زنند و یا کفش هایی که کوچک هستند و پا در آنها تحت فشار قرار دارد، اصلا کفش های خوبی نیستند. این کفش ها نمی توانند تعادل شما را در زمان راه رفتن به خوبی حفظ کنند. وقتی برای ساخت کفش های طبی سفارشی اقدام می کنید این مورد، قویا رعایت می شود و به همین دلیل، قیمت کفش طبی را بالا در نظر می گیرند.

3- کفش در برابر ضربه، مقاوم است

از دیگر ویژگی هایی که مهمی که می بایست در یک جفت کفش خوب وجود داشته باشد، مقاومت آن در برابر ضربه و یا عوامل آسیب زا است. کفش ها باید ضخامت مناسبی داشته و از پا در برابر سرما و گرما به خوبی محافظت کنند. برخی از این کفش ها عاج داشته و حتی از سر خوردن فرد نیز جلوگیری می کنند.

4- قوس های کفش با قوس های پا تناسب داشته باشد

در ادامه پاسخ به سوال کفش خوب چه ویژگی هایی دارد، می بایست به یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های کفش ها اشاره کنیم. کفش های خوب و استاندارد، کفش هایی اند که قوس آنها با قوس های پا هماهنگی و تناسب دارد. این کفش ها از جمله بهترین کفش ها برای پیاده روی های طولانی مدت و حتی دویدن هستند. کسانی که در طی روز، خیلی پیاده روی می کنند با پوشیدن این کفش ها احساس خستگی نکرده و به عوارضی که پوشیدن کفش های نامناسب با خود به همراه دارند، مبتلا نخواهند شد.

5- پنجه کفش، فضای کافی دارد

اگر برایتان مهم است که بدانید کفش خوب چه ویژگی هایی دارد، باید در زمان خرید کفش به فضایی که کفش برای قسمت پنجه در اختیار شما قرار می دهد، نیز توجه کنید. اصولا، کفش های راحت و استاندارد کفش هایی هستند که پنجه آنها پهن است. این خصوصیت برای کسانی که ورزش می کنند از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا آنها در زمان ورزش، فشار زیادی را به پای خود وارد می کنند و زمانی که قسمت پنجه کفش پهن است، کمترین فشار به انگشتان وارد می آید و به شکل بهتری از انگشتان پا حمایت می شود.

به یاد داشته باشید، برخی کلینیک های فعال در کشور که در حوزه ساخت پروتز مچ دست فعالیت می کنند، در دیگر حوزه های سلامت از جمله ساخت کفش های طبی نیز فعال بوده و استانداردترین نوع کفش را می سازند.

کفش خوب چه ویژگی هایی دارد؟ آنچه نیاز دارید بدانید

6- انعطاف پذیرند

از دیگر پاسخ هایی که می توانیم به سوال کفش خوب چه ویژگی هایی دارد بدهیم، بالا بودن میزان انعطاف پذیری آن است. کفش هایی که به اندازه کافی انعطاف پذیری هستند، در هنگام پیاده روی پای فرد را اذیت نمی کنند و باعث تغییر شکل راه رفتن او نمی شوند. کفش های خشک و کفش هایی که از این خصوصیت بی بهره اند، باعث ایجاد برخی عوارض در پا، همچون میخچه می شوند.

7- کفی داخل کفش، فضای خالی آن را تحت پوشش قرار می دهد

کفش هایی را می توانیم یک جفت کفش مناسب بنامیم که کفی قرار گرفته در داخل آن، فضای خالی داخل کفش را تحت پوشش قرار می دهد. این یکی از مهم ترین خصوصیات و ویژگی هایی است که هر کفشی باید داشته باشد. با این ویژگی، فرد به عوارضی همچون زانو درد و کمر درد مبتلا نمی شود. کفی که در داخل این کفش ها گذاشته می شود باید به اندازه کافی خاصیت ارتجاعی نیز داشته باشد تا فشارهایی را که به کف پا وارد می شود، کاهش بدهد و به این شکل، از وارد آمدن صدمه به بدن جلوگیری کند. امیدواریم با توجه به توضیحاتی که بیان کردیم متوجه شده باشید که کفش خوب چه ویژگی هایی دارد.

در مورد اینکه کفش خوب چه ویژگی هایی دارد چه می دانید؟

کتونی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

حال که فهمیدید کفش خوب چه ویژگی هایی دارد، خوب است در مورد کتونی ها نیز مقداری حرف بزنیم. برخی از آدم ها به جای پوشیدن کفش، دوست دارند کتونی به پا کنند. برای آنکه بتوانیم به این افراد نیز کمک کنیم، به سوال کتونی خوب چه ویژگی هایی دارد، پاسخ داده و در مورد ویژگی یک کتونی خوب توضیحاتی را در ادامه بیان کرده ایم:

1-کفی آن مناسب است

یک ویژگی کتونی خوب، کفی مناسب آن است. از آنجایی که کف پا در تماس مستقیم با کفی قرار دارد، به همین دلیل کفی کتونی باید از جنس خیلی خوبی باشد. کفی ها باید دوام و ماندگاری بالایی داشته و در ضمن، انعطاف پذیر نیز باشند. وقتی می خواهید کتونی بخرید، کتونی خریداری کنید که بتوان کفی های داخل آن را تعویض کرد.

2- پاهایتان بوی بد نمی گیرد

از دیگر ویژگی های یک کتونی خوب، رویه ی انعطاف پذیر آن است. اگر در ساخت کتونی از چرم طبیعی استفاده شده باشد، کفش به گزینه خوبی برای پوشیدن تبدیل می شود. چرم های طبیعی باعث خنک شدن پا در تابستان و گرم نگه داشتن آن در زمستان می شوند. در ضمن، چرم طبیعی از عرق کردن پا در داخل کفش و ایجاد بوی بد در آن نیز جلوگیری می کند.

3-زیره کتونی، انعطاف پذیر است

در ساخت زیره های کتونی از مواد مختلف استفاده می کنند. برخی زیره ها، مانند زیره پی یو، راحت و انعطاف پذیرند و برخی دیگر از زیره ها، مانند زیره ی پی وی سی راحتی کمتری را در پا ایجاد کرده و معمولا ارزان تر هم هستند. زیره هایی که به آنها eva گفته می شود، یکی از بهترین انواع زیره به شمار رفته، سبکند و هم انعطاف پذیری بالایی دارند.

پاسخ به سوال کفش خوب چه ویژگی هایی دارد

آیا در مورد کفش مناسب روزانه و ویژگی های آن چیزی میدانید؟

اگر یکی از کسانی هستید که در طی روز، خیلی پیاده راه می روند، باید نسبت به سوال کفش خوب چه ویژگی هایی دارد، حساسیت و وسواس قابل توجهی نشان دهید. کسانی که به مدت طولانی پیاده روی می کنند، می بایست برای آنکه راحت تر راه بروند، کفش مناسب روزانه به پا کنند. اگر نمی دانید این کفش ها چه ویژگی هایی باید داشته باشند، اصلا نگران نباشید؛ ما در ادامه، ویژگی هایی که یک کفش خوب روزانه باید داشته باشد بیان کرده ایم:

 • یکی از مهم ترین ویژگی هایی که در زمان خرید کفش روزانه باید مورد توجه قرار داده شود، پاشنه آن است. خانم هایی که می خواهند کفش بخرند نباید کفشی تهیه کنند که پاشنه آن بیش از 5 سانتی متر است. این کفش فشار زیادی به زانو و کمر وارد کرده و در دراز مدت موجب آسیب به این قسمت ها می شود.
 • کفشی که می خواهید بخرید باید از جمله کفش هایی باشد که جنس آن با پوست شما سازگاری دارد. برخی افراد، پوست حساسی دارند و نمی توانند هر کفشی با هر جنسی بپوشند. کفش های چرم طبیعی یکی از بهترین ها برای افراد مختلف به شمار می روند.
 • کفش ها باید خاصیت ارتجاعی داشته باشند. کفش هایی با این خصوصیت، کمترین فشار را به پای فرد وارد می کنند.
آیا در مورد کفش مناسب روزانه و ویژگی های آن چیزی میدانید؟

برای بیماران و افراد با شرایط خاص، چه کفشی خوب است؟

حالا که می دانید کفش خوب چه ویژگی هایی دارد، خوب است در مورد کفش خوب کسانی که در شرایط خاص زندگی می کنند نیز نکاتی را بیان کنیم. افرادی که در زیر نام می بریم، می بایست کفشی خوب به پا کرده و با آن راه بروند:

1- خانم های بارداری؛

یکی از گروه هایی که می بایست در مورد انتخاب کفش دقت زیادی به خرج دهند، خانم های باردار هستند. از آنجایی که در دوران بارداری، نیم تا یک شماره به سایز پای فرد افزوده می شود، به همین دلیل بهتر است این خانم ها کفشی راحت به پا کنند. کفش های راحت، تضمین کننده امنیت آنها در حین راحت رفتن نیز هست و از زمین خوردنشان جلوگیری می کند.

2- افراد دیابتی؛

کسانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، حسگرها و سیستم عصبی که در کف پای آنها وجود دارد، ضعیف می شود و به همین دلیل نمی توان عوامل و خارجی فشاری که از بیرون به پا وارد می شود خیلی خوب حس کنند. کسانی که دیابت دارند می بایست در زمان انتخاب کفش با یک پزشک مجرب و متخصص مشورت کنند.

3- افراد مبتلا به کمردرد؛

مبتلایان به کمردرد، از جمله کسانی هستند که نمی دانند کفش خوب چه ویژگی هایی دارد. معمولا، این افراد به دلیل پوشیدن کفش های نامناسب است که به این عارضه مبتلا می شوند.

برای بیماران و افراد با شرایط خاص، چه کفشی خوب است؟

راه تشخیص کفش مناسب چیست؟

به سوال کفش خوب چه ویژگی هایی دارد، پاسخ دادیم و حال وقت آن است که در مورد راه و روش تشخیص یک کفش خوب نیز نکاتی را بیان کنیم. اگر در زمان خرید کفش به مشخصاتی که می گوییم توجه و دقت داشته باشید، می توانید یک کفش مناسب خریداری کنید:

1- کفش مورد نظر راحت است

یکی از ساده ترین کارهایی که می توان برای تشخیص کفش های مناسب نام برد، راحتی پا در آن است. اگر زمانی که کفش را پوشیده اید، پای شما راحت است و اذیت نمی شود، باید بگوییم، کفشی که انتخاب کرده اید مناسب بوده و باعث ایجاد آسیب در پای شما نمی شود.

2-پشتی کفش، نرم نیست

دیگر راه تشخیص کفش مناسب، امتحان کردن پشتی کفش است. کفش هایی که پشتی آنها نرم بوده و خیلی راحت خم می شود، کفش های مناسبی نیستند و نمی توانند پشتیبانی خوبی از پاهای شما به عمل آورند. وقتی کفش را در دست می گیرید قسمت پشتی آن را خم کنید؛ اگر این قسمت به راحتی خم شد، از خرید آن اجتناب کنید.

3- کفی کفش ضد لغزش است

حال که دانستید کفش خوب چه ویژگی هایی دارد، بهتر است سعی کنید کفش هایی بخرید که به کفی های ضد لغزش مجهز شده باشد. این برای مواقعی خوب است که برای مثال، برف آمده، و زمین، لیز است. این کفش ها از شما در روزهای برفی سال محافظت می کنند.

4-سطح داخل کفش، صاف و یکنواخت است

در ادامه پاسخ به سوال کفش خوب چه ویژگی هایی دارد، لازم می دانیم در مورد یکی دیگر از روش های تشخیص یک کفش مناسب نکاتی را با شما در میان بگذاریم. کفش هایی را کفش های استاندارد و مناسب می خوانند که در سطح داخلی آنها کاملا صاف و یکنواخت است. به این منظور می توانید وقتی که می خواهید یک کفش جدید بخرید، دست خود را به به داخل کفش برده و همه سطوح آن را لمس کنید. اگر دیدید که همه جای کفش کامل صاف است، بدانید که این کفش می تواند کفش مناسبی برای شما باشد.

5- ارتفاع پاشنه مناسب است

از دیگر فاکتورهای مهمی که به فرد کمک می کند تا هم راحت تر راه برود و هم پیاده روی های طولانی مدت، هیچ مشکلی برای زانو و کمر او ایجاد نکند، ارتفاع پاشنه است. پاشنه یکی از مهم ترین قسمت های کفش به شمار می رود و وقتی ارتفاع پاشنه و استاندارد است، فرد تعادل بیشتری در زمان راه رفتن داشته و به کمر درد وزانو درد مبتلا نخواهد شد. بهتر است پاشنه ی کفشی که می خواهید آن را به پا کنید، ارتفاعی بین 1.5 تا 3 سانتی متر داشته باشد. مناسب بودن ارتفاع پاشنه یکی از بهترین پارامترهایی است که می توان در پاسخ به سوال کفش خوب چه ویژگی هایی دارد، ارائه کرد.

کفش خوب چه ویژگی هایی دارد آشنایی با کفش خوب

کلام آخر

در این مقاله در مورد کفش خوب چه ویژگی هایی دارد، نکاتی را بیان کردیم. اگر می خواهید کفشی که به پا می کنید، یک حمایت همه جانبه و کامل از پای شما به عمل آورد می بایست برای ساخت کفش های طبی اقدام کنید. در کلینیک هایی مانند کلینیک پایار، کفش های طبی و کاملا استاندارد ساخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *