علت سیاه شدن انگشت بعد از پیوند چیست؟⭐خطرناک است؟

سیاه شدن نوک انگشت بعد از پیوند به چه دلیل اتفاق می افتد؟

سیاه شدن انگشت بعد از پیوند، یکی از عوارض احتمالی است که در اثر پیوند انگشت قطع شده بروز پیدا می کند. در این مقاله از سری مقالات کلینیک ارتوپدی فنی پایار با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع اطلاعات بیشتری به دست آورید و با برخی روش های جایگزین پیوند، از جمله ساخت پروتز انگشت دست آشنا شوید.

سیاه شدن نوک انگشت بعد از پیوند به چه دلیل اتفاق می افتد؟

وقتی انگشت فردی در اثر یک حادثه قطع می شود، در صورتی که انگشت، کاملا سالم بوده باشد، می توان برای پیوند آن به بیمارستان تخصصی پیوند انگشت مراجعه کرد. در این بیمارستان ها، شرایط فرد و شرایط انگشتی که قطع شده است، بررسی شده و در نهایت پزشکان تصمیم می گیرند که عمل پیوند انگشت دست را انجام دهند یا خیر. روزهای بعد از عمل روزهای سرنوشت سازی است؛ زیرا در طی این مدت ممکن است اتفاقات زیادی بیفتد که یکی از بدترین آنها سیاه شدن انگشت بعد از عمل پیوند است.

یکی از مهم ترین دلایلی که می توان برای سیاه شدن نوک انگشت بعد از پیوند بیان کرد، کم بودن و از بین رفتن جریان خونرسانی به انگشت قطع شده است. وقتی انگشت دست پیوند می شود، در صورتی که خون در داخل انگشت جریان نداشته باشد، به مرور زمان، انگشت، سیاه شده و هیچ چاره ای به جز قطع آن وجود ندارد.

اگر چنین عارضه ای (سیاه شدن انگشت بعد از پیوند) مشاهده شود، امکان آنکه انگشت پیوند شده را بتوان نگه داشت اصلا وجود ندارد و پزشکان مجبور می شوند انگشت را قطع کنند. در چنین شرایطی بهترین کاری که می توان انجام داد، اقدام برای ساخت و پرداخت قیمت پروتز انگشت دست است که در ادامه بیشتر در مورد آن با شما صحبت خواهیم کرد.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز دست با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

روش های مراقبت بعد از جراحی انگشت دست و جلوگیری از سیاه شدن انگشت بعد از پیوند چیست؟

روش های مراقبت بعد از جراحی انگشت دست و جلوگیری از سیاه شدن انگشت بعد از پیوند چیست؟

همان طوری که بیان کردیم، یکی از بدترین عوارضی که ممکن است پیوند انگشت داشته باشد، سیاه شدن انگشت بعد از پیوند است. ممکن است انجام برخی مراقبت ها بروز این حادثه را به میزان زیادی کاهش دهد. روش های مراقبت بعد از جراحی انگشت دست (پیوند انگشت دست) به شرح زیر است:

 • برای آنکه درصد سیاه شدن انگشت کاهش پیدا کند، بیمار بعد از آنکه عمل جراحی اش به پایان رسید می بایست هر یک ساعت یک بار توسط پزشکان و پرستاران معاینه شود.
 • ترک کردن سیگار یکی از مهم ترین کارهایی است که در طی روزهای بعد از انجام پیوند نباید به آن بی توجهی شود. کشیدن سیگار ممکن است اجازه ندهد که خون به اندازه کافی به انگشت قطع شده جریان پیدا کند. در این شرایط، سیاه شدن انگشت و از دست رفتن آن اتفاق خواهد افتاد.
 • نکته ی دیگری که فرد قرار گرفته تحت عمل پیوند انگشت، به خصوص انگشت دست، نباید به آن بی توجه باشد، نگه داشتن انگشتان دست، پایین تر از سطح قلب است. بیمارانی که به مدت زمان طولانی انگشت خود را پایین تر از سطح قلب خود نگه می دارند باعث کاهش میزان خونرسانی به این قسمت می شوند.

به یاد داشته باشید، سن بیمار، نوع برش هایی که در حین عمل انجام شده و همین طور محلی که انگشت از آنجا قطع شده، از جمله عوامل اثر گذار بر کاهش میزان سیاه شدگی انگشت بعد از عمل پیوند انگشت است. اگر پزشکان تشخیص داده اند که نمی توان انگشت قطع شده فرد را پیوند زد، او نباید فکر کند که همه چیز به پایان رسیده است و می بایست با این عارضه، تا آخر عمر خود دست و پنجه نرم کند!!!

آیا تغذیه بعد از پیوند انگشت، مانع سیاه شدن انگشت بعد از پیوند میشود؟

یکی از مسائلی که افراد قرار گرفته تحت عمل های جراحی باید به آن توجه و دقت داشته باشند، تغذیه شان در طی روزهای بعد از عمل جراحی است. تغذیه و مواد غذایی که فرد مصرف می کند، روی کاهش مدت زمان بهبودی زخم تاثیر دارد.

نکته ای که لازم می دانیم در خصوص ارتباط بین سیاه شدن انگشت بعد از پیوند و رابطه آن با تغذیه بعد از پیوند انگشت بیان کنیم این است که شاید تغذیه، روی افزایش موفقیت پیوند، به صورت مستقیم نقش نداشته باشد. در این اعمال جراحی، اگر عمل پیوند توسط جراحان با تجربه و حرفه ای انجام نشود و همه رگ ها و بافت های انگشت قطع شده و قسمت باقی مانده به هم متصل نشده باشند، سیاه شدن انگشت یکی از نشانه هایی است که فرد در روزهای بعد از عمل پیوند مشاهده می کند؛ زیرا همان طوری که بیان کردیم، سیاه شدن انگشتان، در اثر نرسیدن اکسیژن به انگشت پیوندی اتفاق می افتد و این مساله است که باعث می شود پیوند، درصد موفقیت بالایی نداشته باشد.

البته، مصرف برخی مواد غذایی حاوی پروتئین، مانند تخم مرغ، و یا مواد غذایی حاوی ویتامین سی، مانند گوجه فرنگی و لیمو ممکن است تاثیراتی بر روند بهبودی زخم پیوند داشته باشند و باعث شوند که این زخم ها با سرعت بیشتری بهبود پیدا کنند.

ارتباط بین سیاه شدن انگشت بعد از پیوند

روش های درمان سیاه شدن انگشت دست (سیاه شدن انگشت بعد از پیوند) چیست؟

برخی ها، به سیاه شدن انگشت بعد از پیوند به عنوان یک بیماری نگاه می کنند و این تصور را دارند که با روش های مناسب برای درمان سیاه شدن انگشت دست می توان این مشکل را به صورت کامل برطرف کرد. خبر بدی که برای این گروه داریم این است که در صورت سیاه شدن انگشت بعد از پیوند، هیچ راهی برای درمان آن وجود ندارد؛ چرا که وقتی انگشت پیوند شده، سیاه می شود به این معنی است که بافت ها و سلول های از بین رفته اند. وقتی که بافت های یک اندام از بین می رود هیچ راهی برای درمان و ترمیم آنها وجود ندارد و به همین دلیل، ما نیز نمی توانیم برای درمان سیاه شدن انگشت های دست بعد از پیوند، راه حلی را به شما پیشنهاد کنیم.

پس، کسانی که در روزهای بعد از پیوند انگشت به سر می برند، در صورتی که مشاهده کردند انگشت پیوند شده شان در حال سیاه شدن است، می بایست هر چه سریع تر پزشک خود را در جریان بگذارند. اینکه فرد اجازه دهد سیاه شدن انگشت ادامه پیدا کند، فقط شرایط را وخیم تر می کند و احتمال آن را که بتوان انگشت پیوند زده را نگه داشت به شدت کاهش می دهد.

در مورد علت سیاه شدن انگشت بعد از پیوند چه میدانید؟

آیا سیاه شدن انگشت بعد از پیوند، تنها خطر عمل پیوند انگشت است؟

برخی هایی که می خواهند عمل پیوند انگشت انجام دهند ممکن است تصور کنند که سیاه انگشت بعد از پیوند، تنها عارضه ای است که این عمل با خود به همراه دارد. از دیگر عوارضی که این عمل جراحی به دنبال دارد می توان به اینها اشاره داشت:

 • یکی از خطرات عمل های پیوند، زمان بر بودن آن است. پزشکانی که این عمل های جراحی حساس را انجام می دهند باید تجربه و مهارت زیادی داشته باشند تا کمترین عارضه، برای بیمار اتفاق افتد.
 • قطع شدن جریان خون و مسدود شدن عروق خونی از دیگر خطرات این عمل جراحی به شمار می رود. این اتفاق، با علائمی همراه است و بیمار در صورت داشتن این نشانه ها باید تحت نظر پزشک قرار گیرد تا مشکل به وجود آمده هر چه سریع تر حل شود. پشت گوش انداختن این موضوع، عواقب خوبی با خود به همراه ندارد.
 • عفونت کردن عضو پیوند شده نیز دیگر عارضه ای است که ممکن است مشاهده شود. درمان عفونت نیز باید تحت نظر پزشک صورت گیرد.
 • قرمز شدن، متورم شدن و درد در محل پیوند شده از دیگر خطرات و عوارض انجام پیوند انگشت دست است.

 

آیا سیاه شدن انگشت بعد از پیوند، تنها خطر عمل پیوند انگشت است

 

اگر درصد موفقیت پیوند انگشت دست پایین بود و انگشت دست سیاه شد، چه باید کرد؟ چه روش جایگزینی برای آن وجود دارد؟

اگر سیاه شدن انگشت بعد از پیوند اتفاق افتد، پزشک قادر نخواهد بود آن را نگه دارد و مجبور می شود که برای قطع آن اقدام کند. هر چند خبر خوبی نیست، اما چاره ای وجود ندارد و برای آنکه عوارض دیگری گریبان گیر بیمار نشود، پزشک می بایست انگشت پیوند شده را قطع کند.

به کسانی که انگشت دست و پای آنها قطع شده است و امکان انجام پیوند در آنها وجود ندارد، توصیه می کنیم برای ساخت پروتزها اقدام کنند. به خصوص کسانی که از ناحیه انگشت دست دچار قطع عضو شده اند، می توانند با ساخت پروتزهای مدرن و پیشرفته به بسیاری از مشکلات خود پایان دهند و بدون نگرانی از بروز هیچ عارضه ای به زندگی خود ادامه دهند.

به این افراد توصیه می کنیم برای ساخت پروتزهای مخصوص انگشت دست و پا به کلینیک های ارتوپدی فنی مطرح در کشور مراجعه کنند. در این مراکز، کارشناسان ساخت پروتز می توانند با ساخت یک پروتز کاربردی موجب بهبود شرایط زندگی او شوند.

نکات مراقبتی برای جلوگیری از سیاه شدن انگشت بعد از پیوند!؟

نکات مراقبتی برای جلوگیری از سیاه شدن انگشت بعد از پیوند!؟

کسانی که عمل پیوند انگشت دست انجام می دهند، برای آنکه با بدترین عارضه این عمل که همان سیاه شدن انگشت بعد از پیوند است رو به رو نشوند، بهتر است کارهای زیر را انجام دهند:

 • یکی از کارهایی که بیماران قرار گرفته تحت عمل جراحی پیوند انگشت، باید خود را نسبت به انجام آن متعهد بدانند ویزیت پزشک است. به این شکل می توان از بروز مشکلات و خطرات احتمالی به مقدار زیادی کاست.
 • معمولا، کسانی که عمل پیوند انجام می دهند، مجبورند برخی داروها را در طی روز مصرف کنند. مصرف به موقع داروها نیز در نوع خود از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • کسی که عمل پیوند انگشت دست را انجام داده است، نباید سیگار بکشد؛ چرا که این امر منجر به کاهش جریان خون در اطرف محل کاشت پیوند می شود و این موضوع، سرعت بهبود زخم ها را کم می کند.
 • اگر پزشک شما توصیه کرده که دست خود را بالاتر از قلب خود نگه دارید، حتما به این توصیه عمل کنید. این کار باعث می شود که سرعت گردش خون افزایش پیدا کند.
 • سعی کنید تا جایی که می توانید از رسانیدن هر گونه سرما به قسمت پیوند شده اجتناب کنید.

در صورت موفقیت آمیز نبودن عمل می توان برای ساخت پروتز و انگشت مصنوعی اقدام کرد. کلینیک هایی چون پایار، نه تنها انگشت های مصنوعی با کیفیتی می سازند، بلکه آنها در حوزه ساخت پروتز چشم نیز فعالیت می کنند.

اگر درصد موفقیت پیوند انگشت دست پایین بود و انگشت دست سیاه شد، چه باید کرد؟ چه روش جایگزینی برای آن وجود دارد؟

کلام آخر

موضوع صحبت ما در این مقاله علت سیاه شدن انگشت بعد از پیوند بود. اگر به هر دلیلی امکان انجام پیوند انگشت دست وجود ندارد، بهتر است به مراکز ساخت پروتز در کشور، همچون پایار مراجعه کرد؛ این کلینیک در حوزه ساخت انواع و اقسام پروتز، تجربه و سابقه طولانی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *