علت سیاه شدن انگشت بعد از پیوند چیست؟⭐خطرناک است؟

سیاه شدن نوک انگشت بعد از پیوند به چه دلیل اتفاق می افتد؟

سیاه شدن انگشت بعد از پیوند، یکی از عوارض احتمالی است که در اثر پیوند انگشت قطع شده بروز پیدا می کند. در این مقاله از سری مقالات کلینیک ارتوپدی فنی پایار با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع اطلاعات بیشتری به دست آورید و با برخی روش های جایگزین پیوند، از جمله ساخت پروتز انگشت دست آشنا شوید.

سیاه شدن نوک انگشت بعد از پیوند به چه دلیل اتفاق می افتد؟

وقتی انگشت فردی در اثر یک حادثه قطع می شود، در صورتی که انگشت، کاملا سالم بوده باشد، می توان برای پیوند آن به بیمارستان تخصصی پیوند انگشت مراجعه کرد. در این بیمارستان ها، شرایط فرد و شرایط انگشتی که قطع شده است، بررسی شده و در نهایت پزشکان تصمیم می گیرند که عمل پیوند انگشت دست را انجام دهند یا خیر. روزهای بعد از عمل روزهای سرنوشت سازی است؛ زیرا در طی این مدت ممکن است اتفاقات زیادی بیفتد که یکی از بدترین آنها سیاه شدن انگشت بعد از عمل پیوند است.

یکی از مهم ترین دلایلی که می توان برای سیاه شدن نوک انگشت بعد از پیوند بیان کرد، کم بودن و از بین رفتن جریان خونرسانی به انگشت قطع شده است. وقتی انگشت دست پیوند می شود، در صورتی که خون در داخل انگشت جریان نداشته باشد، به مرور زمان، انگشت، سیاه شده و هیچ چاره ای به جز قطع آن وجود ندارد.

اگر چنین عارضه ای (سیاه شدن انگشت بعد از پیوند) مشاهده شود، امکان آنکه انگشت پیوند شده را بتوان نگه داشت اصلا وجود ندارد و پزشکان مجبور می شوند انگشت را قطع کنند. در چنین شرایطی بهترین کاری که می توان انجام داد، اقدام برای ساخت و پرداخت قیمت پروتز انگشت دست است که در ادامه بیشتر در مورد آن با شما صحبت خواهیم کرد.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز دست با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

روش های مراقبت بعد از جراحی انگشت دست و جلوگیری از سیاه شدن انگشت بعد از پیوند چیست؟

روش های مراقبت بعد از جراحی انگشت دست و جلوگیری از سیاه شدن انگشت بعد از پیوند چیست؟

همان طوری که بیان کردیم، یکی از بدترین عوارضی که ممکن است پیوند انگشت داشته باشد، سیاه شدن انگشت بعد از پیوند است. ممکن است انجام برخی مراقبت ها بروز این حادثه را به میزان زیادی کاهش دهد. روش های مراقبت بعد از جراحی انگشت دست (پیوند انگشت دست) به شرح زیر است:

  • برای آنکه درصد سیاه شدن انگشت کاهش پیدا کند، بیمار بعد از آنکه عمل جراحی اش به پایان رسید می بایست هر یک ساعت یک بار توسط پزشکان و پرستاران معاینه شود.
  • ترک کردن سیگار یکی از مهم ترین کارهایی است که در طی روزهای بعد از انجام پیوند نباید به آن بی توجهی شود. کشیدن سیگار ممکن است اجازه ندهد که خون به اندازه کافی به انگشت قطع شده جریان پیدا کند. در این شرایط، سیاه شدن انگشت و از دست رفتن آن اتفاق خواهد افتاد.
  • نکته ی دیگری که فرد قرار گرفته تحت عمل پیوند انگشت، به خصوص انگشت دست، نباید به آن بی توجه باشد، نگه داشتن انگشتان دست، پایین تر از سطح قلب است. بیمارانی که به مدت زمان طولانی انگشت خود را پایین تر از سطح قلب خود نگه می دارند باعث کاهش میزان خونرسانی به این قسمت می شوند.

به یاد داشته باشید، سن بیمار، نوع برش هایی که در حین عمل انجام شده و همین طور محلی که انگشت از آنجا قطع شده، از جمله عوامل اثر گذار بر کاهش میزان سیاه شدگی انگشت بعد از عمل پیوند انگشت است. اگر پزشکان تشخیص داده اند که نمی توان انگشت قطع شده فرد را پیوند زد، او نباید فکر کند که همه چیز به پایان رسیده است و می بایست با این عارضه، تا آخر عمر خود دست و پنجه نرم کند!!!

اگر درصد موفقیت پیوند انگشت دست پایین بود و انگشت دست سیاه شد، چه باید کرد؟ چه روش جایگزینی برای آن وجود دارد؟

اگر سیاه شدن انگشت بعد از پیوند اتفاق افتد، پزشک قادر نخواهد بود آن را نگه دارد و مجبور می شود که برای قطع آن اقدام کند. هر چند خبر خوبی نیست، اما چاره ای وجود ندارد و برای آنکه عوارض دیگری گریبان گیر بیمار نشود، پزشک می بایست انگشت پیوند شده را قطع کند.

به کسانی که انگشت دست و پای آنها قطع شده است و امکان انجام پیوند در آنها وجود ندارد، توصیه می کنیم برای ساخت پروتزها اقدام کنند. به خصوص کسانی که از ناحیه انگشت دست دچار قطع عضو شده اند، می توانند با ساخت پروتزهای مدرن و پیشرفته به بسیاری از مشکلات خود پایان دهند و بدون نگرانی از بروز هیچ عارضه ای به زندگی خود ادامه دهند.

به این افراد توصیه می کنیم برای ساخت پروتزهای مخصوص انگشت دست و پا به کلینیک های ارتوپدی فنی مطرح در کشور مراجعه کنند. در این مراکز، کارشناسان ساخت پروتز می توانند با ساخت یک پروتز کاربردی موجب بهبود شرایط زندگی او شوند.

اگر درصد موفقیت پیوند انگشت دست پایین بود و انگشت دست سیاه شد، چه باید کرد؟ چه روش جایگزینی برای آن وجود دارد؟

کلام آخر

موضوع صحبت ما در این مقاله علت سیاه شدن انگشت بعد از پیوند بود. اگر به هر دلیلی امکان انجام پیوند انگشت دست وجود ندارد، بهتر است به مراکز ساخت پروتز در کشور، همچون پایار مراجعه کرد؛ این کلینیک در حوزه ساخت انواع و اقسام پروتز، تجربه و سابقه طولانی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *