آیا پیوند انگشت قطع شده امکان پذیر است؟⭐همه چیز درباره آن

آیا پیوند انگشت قطع شده امکان پذیر است؟

حوادث مختلف باعث می شوند که فرد انگشت دست خود را از دست دهد. امروزه برای حل این مشکل، از روش های متفاوتی، همچون پیوند انگشت قطع شده استفاده می شود. در این مقاله که به دست کارشناسان کلینیک ارتوپد فنی پایار تهیه شده است، نکاتی در مورد این پیوند ارائه خواهد شد؛ پس با ما همراه باشید.

توصیه می کنیم مقاله ی پیوند دست مصنوعی را نیز مطالعه کنید.

آیا پیوند انگشت قطع شده امکان پذیر است؟

اگر در اثر یک حادثه یا تصادف، انگشت فردی قطع شود، در صورتی که پزشک تشخیص دهد، می تواند عمل پیوند را به جای ساخت پروتز انگشت دست انجام دهد. در این شرایط، ممکن است عمل پیوند به فرد کمک کند تا بتواند دوباره انگشت خود را حرکت داده و از آن استفاده کند.

ضمنا، این پیوند را نمی توان برای هر انگشت قطع شده ای انجام داد. پزشکان قبل از آنکه عمل پیوند را انجام دهند، ابتدا باید بررسی و ارزیابی کنند تا متوجه شوند که آیا انگشت قطع شده بعد از انجام پیوند می تواند کارایی گذشته خود را داشته باشید یا خیر. اگر قرار است که این انگشت، فقط زنده بماند و کاری انجام ندهد و یا حتی اگر انگشت پیوند شده، مزاحم انگشتان دیگر باشد، انجام عمل پیوند اصلا کار درستی نخواهد بود.

در تکمیل پاسخ به سوال آیا پیوند انگشت قطع شده امکان پذیر است، باید بگوییم، انگشت قطع شده باید حتما سالم باشد تا پزشک بتواند آن را پیوند بزند. صرف زمان برای پیوند انگشت له شده یکی از بیهوده ترین کارها است و هیچ نتیجه ای ندارد. در صورت عدم انجام پیوند می توان به کلینیک های ارتوپدی فنی مراجعه و با پرداخت قیمت پروتز انگشت دست برای ساخت آن اقدام کرد.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز دست، پروتز انگشت دست  با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

نکات مراقبتی برای افزایش درصد موفقیت پیوند انگشت چیست؟

حال که می دانید آیا پیوند انگشت قطع شده امکان پذیر است یا خیر، خوب است در مورد درصد موفقیت پیوند انگشت نیز نکاتی را بیان کنیم. اگر این عمل توسط پزشکان با تجربه انجام شود و در صورتی که عضو قطع شده نیز به درستی به مرکز درمانی منتقل شود، درصد موفقیت عمل پیوند، 75 خواهد بود. در کنار اینکه پزشکان تاثیر زیادی بر بالا بودن میزان موفقیت این عمل دارند، رعایت برخی نکاتی مراقبتی نیز می تواند به فرد کمک کند تا نتایج بهتری از این عمل دریافت کند. برخی از کارهایی که بیماران بعد از انجام پیوند انگشت باید رعایت کنند، به شرح زیر است:

  • یکی از مهم ترین کارهایی که بیماران نباید انجام دهند، نگه داشتن انگشت، پایین تر از سطح قلب به مدت زیاد است. اگر بیمار خواسته یا ناخواسته این کار را انجام دهد، خون‌رسانی به انگشت پیوند شده را با اختلال مواجه خواهد کرد.
  • موضوع دیگری که نباید نادیده گرفته شود، انجام همه تمرینات و حرکت هایی که است که فیزیوتراپیست به فرد آموزش داده است. این تمرینات طبق یک برنامه دقیق، آماده شده و به فرد کمک می کنند تا انگشتش در بازه زمانی کوتاه تری به حالت طبیعی خود باز گردد.
  • از دیگر کارهایی که انجام دهندگان پیوند انگشت نباید انجام دهند، کشیدن سیگار است. کشیدن سیگار، خون‌رسانی به قلب را کم کرده و حتی ممکن است کاری کند که بدن، پیوند را پس بزند. توصیه می کنیم کسانی که بعد از تحمل دردسرهای فراوانی، عمل پیوند را انجام داده اند، تا مدتی کشیدن سیگار را ترک کنند.

عمل های جراحی تکمیلی پیوند زیبایی انگشت قطع شده چیست؟ در این رابطه چه می دانید؟

در پاسخ به سوال “آیا پیوند انگشت قطع شده امکان پذیر است” گفتیم که بله این عمل امکان پذیر است، اما شرایط و محدودیت های خاص خود  را دارد. در ادامه ی انجام پیوند زیبایی انگشت قطع شده، ممکن است عمل های جراحی دیگری نیاز باشد. برخی این اعمال جراحی به شرحی است که در ادامه ذکر می کنیم:

1- تنولیز

یکی از عمل های جراحی تکمیلی بعد از پیوند انگشت، تنولیز است. طی این عمل جراحی، تاندون های چسبیده به اطراف، آزاد شده و به این شکل، هیچ اتصالی بین آنها و بافت های اطراف وجود نخواهد داشت.

2- تاندون ترانسفر

از دیگر عمل های جراحی موردنیاز بعد از انجام پیوند انگشت، تاندون ترانسفر است. در این عمل جراحی، مسیر حرکت تاندون ها را تغییر می دهند و به این شکل به مفاصل انگشت قطع شده کمک می کنند تا راحت تر حرکت کند.

3- کپسولوتومی

عمل جراحی کپسولوتومی به منظور حرکت بهتر مفصل انجام می شود. در این عمل، برش هایی را در ناحیه کپسول مفصلی ایجاد می کنند و در نهایت این امکان را برای مفاصل به وجود می آورند که بهتر حرکت کنند.

انگشت قطع شده تا چند ساعت قابل پیوند است؟ در مورد این موضوع چه می دانید؟

وقتی صحبت از پیوند انگشت قطع شده به میان می آید، یکی از مهم ترین مسائلی که باعث می شود درصد موفقیت این پیوند افزایش پیدا کند، زمان است. زمان یکی از پارامترهایی است که باید بسیار مورد توجه قرار داده شود.

اگر فرض کنیم انگشت قطع شده، سالم بوده و له شدگی ندارد و از نظر پزشکی نیز صلاحیت لازم برای پیوند در انگشت وجود دارد، مدت زمان مورد نیاز از موقعی که انگشت قطع می شود تا زمانی که عمل جراحی پیوند انجام می شود، حداکثر 6 ساعت است. حتی اگر انگشت، کاملا سالم باشد، اما بیش از 6 ساعت از قطع انگشت بگذرد و پیوند انگشت قطع شده انجام نشود، عمل، موفقیت آمیز نخواهد بود.

البته به غیر از زمان، نحوه انتقال عضو قطع شده به بیمارستان پیوند نیز بسیار مهم است. می بایست انگشت را در یک محفظه کاملا استریل قرار داد؛ اگر چنین شرایطی وجود ندارد، بهتر است انگشت را یک کیسه پلاستیکی قرار داد و سپس اطراف آن را یخ گذاشت. به هیچ عنوان نباید آب در تماس با انگشت قطع شده قرار بگیرد. در ضمن، انگشت قطع شده نباید دچار یخ زدگی نیز شود؛ زیرا ممکن است آسیب های زیادی به انگشت وارد شود. اگر شرایط انجام پیوند وجود ندارد، بهتر است همان کلینیک هایی که قیمت پروتز پا بالای زانو را ارائه می کنند، انتخاب کرده و برای ساخت انگشت های مصنوعی دست به آنجا مراجعه کنید.

انگشت قطع شده تا چند ساعت قابل پیوند است؟ در مورد این موضوع چه می دانید؟

آیا سیاه شدن انگشت بعد از پیوند، یکی از مشکلات پیوند انگشت قطع شده است؟

یکی از مشکلاتی که در مورد پیوند انگشت قطع شده وجود دارد، سیاه شدن انگشت است. یکی از مهم ترین دلایل سیاه شدن انگشت بعد از پیوند، نرسیدن خون کافی به انگشت پیوند شده است. وقتی به عروقی که در قسمت پیوند شده قرار دارند، خون کافی نمی رسد بافت ها از بین رفته و انگشت، سیاه می شود.

البته، سیاه شدن انگشت گاهی ممکن است در اثر اختلال در خون رسانی نبوده و علل دیگری باعث بروز این عارضه شده باشد. گاهی اوقات، ترشح یا عفونت نیز می تواند باعث سیاه شدن انگشتی شود که قبلا پیوند زده شده است. موضوع مهمی که در زمان سیاه شدن انگشت دست باید به آن توجه و دقت داشت، مراجعه به پزشک است. پزشکان با توجه به علائمی که مشاهده می کنند متوجه خواهند شد که این سیاه شدن به چه علت اتفاق افتاده است.

پزشکان در مواجه با چنین شرایطی سعی می کنند هرچه زودتر وارد عمل شده و درمانی را برای این مشکل تجویز کنند. گاهی اوقات که هیچ راهی برای درمان سیاه شدن انگشت وجود ندارد، و بدن نمی تواند انگشت پیوندی را نگاه دارد، بهتر است برای ساخت یکی از انواع انگشت های مصنوعی اقدام کرد.

کلام آخر

آیا پیوند انگشت قطع شده امکان پذیر است؛ موضوع صحبت ما در این مقاله بود. با توجه به نکاتی که اشاره کردیم، الان می دانید که انجام این عمل در صورتی که پزشک آن را تشخیص دهد، امکان پذیر است. فردی که انگشت دستش قطع شده، در صورتی که امکان انجام این پیوند برای او وجود نداشته باشد، می بایست برای ساخت پروتز مخصوص انگشت دست اقدام کند. کلینیک پایار یکی از بهترین مجموعه ها در حوزه ساخت پروتز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *