آیا درمان میخچه با سیر(درمان میخچه با سیر و نمک)⭐امکان پذیر است؟

برای درمان میخچه با سیر به چه شکل عمل کنیم؟

درمان میخچه با سیر، معرفی انواع میخچه و ارائه قطعی ترین روش ها برای درمان آن، موضوعی است که در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم.

میخچه پا چیست؟ با انواع آن آشنا شوید!؟

میخچه، یکی از واکنش هایی است که بدن برای حفاظت از خود نشان می دهد. وقتی که به انگشتان پا و یا یک ناحیه از کف پا فشار وارد می شود، فشار و اصطکاک ایجاد شده سلول های پوست را از بین می برد. در مواجه با این فشار، بدن واکنش نشان می دهد و در نتیجه ی آن میخچه ایجاد می شود. خوب است بدانید که آقایان بیش از خانم ها در معرض ابتلا به این مشکل هستند؛ اما از آنجایی که میخچه ضایعه خطرناکی نیست، لزومی ندارد نگرانی در مورد آن داشته باشید و در موارد خیلی خفیف، برای درمان میخچه با سیر و نمک اقدام کنید.

در ادامه صحبت در مورد میخچه، خوب است به معرفی انواع آن نیز بپردازیم. میخچه دو نوع به شرح زیر دارد:

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از کفش و کفی طبی با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

1-میخچه نرم

میخچه ی نرم، ظریف، قرمز رنگ و حساس است، بین انگشتان پا ایجاد می شود و بافت آن لاستیکی است. کسانی که این نوع میخچه در پای آنها ایجاد می شود درد زیادی را حس می کنند. کسانی که سابقه داشتن این نوع میخچه را دارند، بهتر است هر چه سریع تر به مراکز ارتوپدی فنی مراجعه کرده و با پرداخت قیمت کفش و کفی طبی از بروز مجدد این عارضه جلوگیری کنند.

2- میخچه سخت

میخچه سخت، روی بافت های ضخیم و سفت پا ایجاد شده و یکی از شایع ترین انواع میخچه به شمار می رود. برای آنکه وضعیت این نوع میخچه، وخیم تر نشود، درمان میخچه با سیر و نمک ممکن است به شما کمک کند.

3- میخچه دانه ای

میخچه ی دانه ای، ظاهر کوچکی دارد، خوشه ای است و در پنجه پا، پاشنه و کف پا ایجاد می شود. این میخچه نیز با درد زیادی همراه است. کسانی که خیلی راه می روند و کفش های نامناسب به پا می کنند، بهتر است اول برای درمان میخچه با سیر اقدام کرده و سپس به سراغ ساخت کفش و کفی طبی بروند.

برای درمان میخچه با سیر به چه شکل عمل کنیم؟

برای آنکه درمان میخچه با سیر با نتایج مثبتی همراه شود، خوب است به درستی از آن استفاده شود. اگر می خواهید از سیر به تنهایی استفاده کنید، بهتر است یک عدد سیر را نصف کرده و آن را روی میخچه قرار دهید. برای آنکه حبه سیر از جای خود حرکت نکند، می توانید با استفاده از وسایلی که در خانه دارید، مانند یک تکه پارچه و یا یک باند، آن را در جای خود ثابت نگه دارید. یک شب تا صبح اجازه بدهید که سیر در تماس با میخچه باشد. نکته ای که در مورد استفاده از سیر اصلا نباید فراموش کنید، عدم تماس آن با پوست سالم اطراف میخچه است. سیر را به شکلی روی میخچه قرار دهید که فقط میخچه را در بگیرد و باعث سوختن پوست اطراف آن نشود.

برای درمان میخچه با سیر و نمک نیز می توانید یک سیر را برداشته، آن را قطعه قطعه کنید؛ مقداری نمک روی آن بپاشید و سپس سیر نمک پاش شده را در محل میخچه قرار دهید. اگر می خواهید از این روش درمانی، زودتر به نتیجه برسید بهتر است سه روز سیر را به این روش روی میخچه بگذارید. معمولا بعد از سه روز، میخچه از بین رفته و نیازی نیست که مجددا این کار را انجام دهید.

درمان میخچه با یخ بهتر است یا درمان میخچه با سیر؟

نحوه درمان میخچه با سیر را بیان کردیم، اما خوب است به این نکته نیز توجه و دقت داشته باشید که این روش یک روش کاملا سنتی است و ممکن است در برخی شرایط و یا در برخی افراد نتیجه دلخواه را به همراه نداشته باشد. این قاعده و قانون در مورد درمان میخچه با یخ نیز صادق بوده و ممکن است همه افراد از انجام آن به نتیجه نرسند.

البته این نکته را خاطر نشان می کنیم که درمان میخچه با سیر و نمک، در بسیاری موارد جواب می دهد، اما شما نباید به این دلیل که یک روش درمانی سنتی برای درمان میخچه پیدا کرده اید، بی توجهی کرده و شرایط بروز میخچه را در پای خود فراهم کنید. توصیه می کنیم اگر داشتن یک زندگی شاد و بدون درد برایتان در اولویت قرار دارد، به کلینیک هایی چون پایار مراجعه کرده و برای داشتن یک جفت کفش و کفی طبی استاندارد اقدام کنید. در ادامه به شما می گوییم که این کفش ها چگونه به شما کمک خواهند کرد.

عوارض اقدام نکردن برای درمان میخچه با سیر؟ اگر میخچه درمان نشود چه میشود؟

سوال اگر میخچه درمان نشود چه میشود، سوال پر تکرار کسانی است که نمی خواهند برای درمان میخچه با سیر و یا هر روش دیگری اقدام موثری انجام دهند. به این گروه باید بگوییم، بی توجهی به شما نه تنها باعث نمی شود که میخچه خود به خود درمان شود، بلکه برخی دیگر از مشکلات نیز برای شما به وجود خواهد آمد که از جمله آنها می توانیم به این موارد اشاره داشته باشیم:

  • کسانی که میخچه پای خود را درمان نمی کنند، حتما در زمان راه رفتن لنگ می زنند. در برخی افراد، میخچه با درد همراه است و وقتی فرد در حال راه رفتن است، برای آنکه فشار زیادی به پای میخچه دار وارد نکند، مجبور می شود لنگ بزند تا بتواند به درستی راه برود.
  • گروهی که باید خیلی مراقب کف پا خود باشند و اجازه ندهند میخچه و یا دیگر عوارض در آن بروز پیدا کند، بیماران دیابتی هستند. بی توجهی این دسته از بیماران نیز ممکن است عوارض خطرناکی برای آنها در پی داشته باشد.
  • ناراحتی و دردهای مزمن در پا نیز از دیگر عوارضی است که میخچه می تواند ایجاد کند.

بهترین راهی که می توانیم به افراد مستعد میخچه پا پیشنهاد کنیم پوشیدن کفش های طبی است. بهتر است برای ساخت کفش های طبی به مراکز معتبر در کشور مراجعه کنید (این مراکز می توانند به درخواست متقاضیان ساخت پروتز چشم نیز به خوبی پاسخ دهند).

به جز درمان میخچه با سیر، چه روش های دیگری برای درمان این مشکل پیشنهاد می شود؟

به جز درمان میخچه با سیر، چه روش های دیگری برای درمان این مشکل پیشنهاد می شود؟

روش های درمان میخچه فقط به سیر ختم نشده و افراد به جای درمان میخچه با سیر می توانند کارهای دیگری نیز انجام دهند که ما برخی از آنها را در ادامه معرفی کرده ایم:

1- درمان میخچه با وازلین؛

یکی از روش های درمانی، درمان میخچه با وازلین است. برای این منظور، مقداری وازلین برداشته و همه نقاط میخچه را چرب کنید. بعد از آن، یک تکه پنبه بردارید و آن را در مقداری سرکه فرو ببرید و سپس تکه پنبه را روی میخچه قرار دهید و اجازه دهید که 24 ساعت این پنبه روی میخچه باقی بماند. بعد از گذشت این مدت زمان، با کمک یک سنگ پا و صابون، میخچه را ماساژ دهید. 2 تا 3 ساعت دوباره همین کار را انجام دهید و بعد از 3 تا 5 روز مشاهده می کنید که میخچه از بین رفته است.

2-درمان با پیاز؛

از دیگر روش های درمان میخچه می توان به درمان آن با پیاز اشاره کرد. به این منظور، بهتر است یک تکه پیاز را آماده کرده و آن را در سرکه خیس کرد و سپس آن را روی میخچه قرار داد. بهتر است بعد از قرار دادن پیاز آغشته به سرکه روی میخچه، فرد یک جوراب نخی بپوشد. صبح روز بعد، بهتر است جوراب را خارج کرده و پا را با آب ولرم و سنگ پا ماساژ داد. این روش، یکی از بهترین روش ها برای درمان میخچه به شمار می رود.

عوارض اقدام نکردن برای درمان میخچه با سیر؟ اگر میخچه درمان نشود چه میشود؟

درمان قطعی میخچه پا چیست؟

درست است که درمان میخچه با سیر، اثرگذاری خوبی از خود نشان می دهد، اما نمی توان از آن به عنوان یک روش درمان قطعی میخچه پا یاد کرد. روشی که اغلب متخصصان روی آن اتفاق نظر دارند، پیشگیری کردن از بروز میخچه است.

در ابتدای متن گفتیم که میخچه به دلیل وجود فشار روی برخی نقاط پا ایجاد می شود؛ اگر شما کاری کنید که پا در شرایط نرمالی قرار گرفته و هیچ یک از نقاط پا تحت فشار و اصطکاک نباشد، هیچ وقت به درمان میخچه با سیر و نمک نیازی پیدا نخواهید کرد.

کفش ها و کفی های طبی با اسکنی که از کف پا گرفته شده، ساخته می شوند. این اسکن، تصویری دقیق از پا فراهم می کند و اطلاعات خوبی در مورد نقاط مختلف کف پا در اختیار سازندگان کفش های طبی قرار می دهد. متخصصان، با کمک این تصویر و با شناسایی نقاط تحت فشار پا، کفش و کفی می سازند که با شرایط پا کاملا سازگار بوده و تناسب داشته باشد. با پوشیدن چنین کفش هایی، پا تحت فشار نخواهد بود و هیچ عارضه ای در کف پا به وجود نخواهد آمد.

کلام آخر

درمان میخچه با سیر، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم با توجه به نکاتی که بیان کردیم، به این نتیجه رسیده باشید که بهترین روش برای محافظت از پا، اقدام برای ساخت و استفاده از کفی و کفش طبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *