از کجا بفهمیم میخچه خوب شده است؟⭐روش های کاربردی

درمان قطعی میخچه پا چیست؟

از کجا بفهمیم میخچه خوب شده؛ سوال تکراری کسانی است که یکی از روش های درمانی را جهت نابودی میخچه استفاده کرده اند. اگر شما نیز در همین گروه قرار دارید، در ادامه این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار ما را همراهی کنید و خواندن مقاله درمان میخچه با وازلین را از دست ندهید.

میخچه چیست؟ آیا میخچه خطرناک است؟

یکی از ضایعه های پوستی که برای هر فردی ممکن است ایجاد شود، میخچه است. میخچه، گرد و دایره ای شکل بوده و مرکز آن متمایز و سفت است. پوست ما خیلی حساس است و زمانی که تحت فشار قرار می گیرد عکس العمل نشان داده و نشانه هایی چون قرمزی، تاول و یا تورم ظاهر می شود. این ضایعه، یک نوع واکنش محافظه کارانه است و بدن در واقع، برای آنکه از خود محافظت کند به این شکل رفتار می کند.

میخچه ها انواع متفاوت دارند؛ میخچه نرم و سخت. میخچه نرم، معمولا بین انگشتان ظاهر می شود و دردناک است، اما میخچه سخت، همان طوری که از نام آن مشخص است، سخت است و معمولا روی انگشتان، زیر استخوان بند انگشتان و پاشنه به وجود می آید. ممکن است گاهی اوقات، این میخچه را با زگیل نیز اشتباه بگیرند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از کفش و کفی طبی با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

اگر از جمله کسانی هستید که برای ساخت کفش و کفی طبی اقدام نکرده است، قطعا در یک بازه زمانی مجبور خواهید شد به دنبال جواب سوال از کجا بفهمیم میخچه خوب شده، باشید؛ زیرا نپوشیدن کفش های مناسب و استاندارد، فشار نامتعارفی به کف پا وارد می کند، میخچه ایجاد می شود و فرد هیچ چاره ای به جز اینکه برای درمان آن اقدام کند، نخواهد داشت.

با توجه به نکاتی که در بالا اشاره کردیم، الان می توانیم به سوال آیا میخچه خطرناک است یا نه پاسخ دهیم. میخچه به خودی خطرناک نیست و نمی تواند یک عارضه و مشکل جدی برای شما ایجاد کند، اما از آنجایی که بروز آن در برخی افراد با درد همراه است، عده ای همه تلاش خود را به کار می گیرند تا هر چه زودتر درمانش کنند. به هر جهت، توصیه می کنیم با پرداخت قیمت کفش و کفی طبی شرایطی را ایجاد کنید که این عارضه فرصت ظاهر شدن پیدا نکند.

درمان قطعی میخچه پا چیست؟

قبل از آنکه بگوییم از کجا بفهمیم میخچه خوب شده، می بایست در مورد روش های موثر درمانی نیز نکاتی را به شما بگوییم. برای درمان میخچه، هم روش های پزشکی و علمی وجود دارد و هم روش های خانگی و سنتی. برخی از روش های درمانی این عارضه به شرح زیر است:

1- چسب میخچه

یکی از روش های درمانی موثر برای درمان میخچه، استفاده از چسب میخچه است. چسب های میخچه به مانند چسب زخم هستند و در داروخانه ها به فروش می رسند. در وسط این چسب ها یک ماده موثره برای درمان و از بین بردن میخچه وجود دارد. شما می توانید چسب را در محل میخچه قرار داده و بعد از چند بار استفاده، شاهد نابودی آن باشید.

2- جراحی

از دیگر روش هایی که می توان برای درمان قطعی میخچه پا معرفی کرد، جراحی است. این روش یکی از روش های فوری درمان میخچه است؛ اما باید به خاطر داشت که اگر شرایط برای بروز میخچه فراهم شود، دو مرتبه این عارضه ایجاد می شود.

3- لیزر کردن

از دیگر روش هایی که آن نیز برای درمان میخچه پا مناسب و کارگشا به نظر می رسد، استفاده از لیزر است. در این روش، به کمک دستگاه لیزر، میخچه را می سوزانند. بهتر است این روش درمانی به کمک یک پزشک متخصص و با تجربه انجام شود. درمان میخچه با این روش طی یک جلسه انجام شده و خیلی زود فرد را به جواب می رساند.

آیا در جریان هستید که از کجا بفهمیم میخچه خوب شده است؟

4-درمان های خانگی

در ادامه صحبت در خصوص سوال از کجا بفهمیم میخچه خوب شده است، باید به روش های خانگی درمان این عارضه نیز اشاره کنیم. از جمله این روش ها می توان به درمان میخچه پا با سیب زمینی، سیر، پودر موبر، زردچوبه، پیاز و غیره اشاره کرد.

نکته ای که می بایست در مورد روش های درمانی خانگی بدانید این است که این روش ها ممکن است در طولانی مدت میخچه پای شما را درمان کنند و در ضمن، گاهی اوقات برخی از این روش ها نیز اثربخشی لازم را نداشته و ممکن است میخچه را از ریشه درمان نکنند. به همین جهت، اگر این عارضه شما را خیلی اذیت می کند، حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

در ادامه توضیح از کجا بفهمیم میخچه خوب شده و بیان روش هایی مفید برای درمان خانگی میخچه، خوب است در خصوص درمان میخچه با سیر نیز نکاتی را بیان کنیم. سیر از جمله موادی است که خیلی خوب می تواند میخچه را درمان کند. به این منظور، بهتر است یک عدد سیر را له کنید و له شده آن را به صورت ضماد یا مرهم روی میخچه بگذارید و تا زمانی که میخچه به صورت کامل درمان شود این کار را ادامه دهید. در صورت مداومت در قرار دادن سیر روی میخچه، این عارضه به صورت کلی درمان شده و از بین خواهد رفت.

از دیگر روش های درمان خانگی میخچه می توان به سنگ پا اشاره کرد. سنگ پا به دلیل شکل خاصی که دارد می تواند سلول های مرده پوست را از بین ببرد. شما می توانید وقتی در حال حمام کردن هستید به مدت 10 دقیقه پاهای خود را در داخل آب گرم قرار دهید و بعد از گذشت این مدت زمان، از سنگ پا استفاده کرده و قسمتی که میخچه دارد با کمک آن مالش دهید. پیشنهاد می شود که در طول دوره درمان، 3 تا 4 بار این کار را انجام دهید. در ادامه مقاله، به سوال از کجا بفهمیم میخچه خوب شده است نیز خواهیم پرداخت.

5- پیشگیری

از پیشگیری کردن نمی توان به عنوان یک روش درمان یاد کرد، اما کسانی که یک بار تجربه میخچه را داشته اند باید برای این موضوع نیز فکری کرده و راهکاری درست برای آن بیندیشند. یکی از بهترین کارهایی که می توان برای پیشگیری از بروز این عارضه پیشنهاد کرد پوشیدن کفش ها و کفی های طبی است. این کفش ها، فشار وارد شده به کف پا را پخش کرده و نمی گذارند که یک قسمت از پا تحت فشار زیادی قرار بگیرد. با این خاصیت است که آنها می توانند از بروز میخچه پا جلوگیری کنند.

نظر متخصصان در مورد کندن میخچه با ناخن گیر چیست؟

در ادامه صحبت در مورد سوال ” از کجا بفهمیم میخچه خوب شده” می خواهیم به کار بسیار اشتباهی که برخی ها برای درمان میخچه انجام می دهند اشاره کنیم و از عوارض آن برای شما بگوییم. برخی کسانی که درد میخچه امانشان را بریده است، فکر می کنند با کندن میخچه با ناخن گیر می توانند این مشکل را حل کنند. در پاسخ به این گروه باید بگوییم، جدا کردن و برداشتن میخچه با اشیاء تیزی چون چاقو و ناخن گیر، مشکلات و دردسرهای بیشتری را برای فرد به وجود می آورد.

با این کار، نه تنها میخچه ی شما درمان نمی شود، بلکه عفونت نیز یکی از بلاهایی است که شما را به خود دچار می کند. این اشیاء و وسایل، استریل نیستند و باعث می شوند که میکروب وارد بدن شما شده و به عفونت مبتلا شوید. برداشتن میخچه، یک کار حرفه ای و تخصصی است و پزشکان، این عمل را در مطب با تجهیزات تمیز و استریل انجام می دهند. اگر به دنبال یک درمان فوری برای این مشکل هستید، حتما به پزشکان مراجعه کنید. بعد از مراجعه به پزشک، می توانید از او، سوال از کجا بفهمیم میخچه خوب شده، را بپرسید.

نظر متخصصان در مورد کندن میخچه با ناخن گیر چیست؟

از کجا بفهمیم میخچه خوب شده است؟

از کجا بفهمیم میخچه خوب شده، سوال مهمی است که می بایست به آن نیز یک پاسخ بدهیم. از آنجایی که میخچه علائم ظاهری دارد، اگر برای درمان آن به هر یک از روش هایی که در بالا اشاره شد، عمل کردید و علائم ظاهری آن از بین رفت، می تواند یک نشانه باشد مبنی برای اینکه میخچه درمان شده است.

نگرانی که در مورد این عارضه وجود دارد این است که اگر میخچه از ریشه نابود نشود، بعد از مدتی دوباره خود را نشان می دهد و دردسرها و مشکلاتی را برای فرد ایجاد می کند. پس اگر پزشک تشخیص داد که میخچه پای  شما به صورت کامل درمان شده است، حتما با مراجعه به کلینیک های ارتوپدی فنی مانند پایار و ساخت کفش ها و کفی های طبی، یک قدم موثر برای پیشگیری از بروز این عارضه بردارید و اجازه ندهید که یک بار دیگر زندگی تان تحت آن قرار گیرد.

از کجا بفهمیم میخچه خوب شده؟ در این رابطه چه میدانید؟

اگر میخچه درمان نشود چه میشود؟ در این رابطه چه می دانید؟

در مورد اینکه از کجا بفهمیم میخچه خوب شده، نکاتی را بیان کردیم. موضوع دیگری است که لازم است به صحبت در مورد آن بپردازیم عوارضی است که درمان نکردن میخچه برای فرد به وجود می آورد. چنانچه سوال اگر میخچه درمان نشود چه میشود برای شما نیز پیش آمده است، این قسمت را با دقت بیشتری مطالعه کنید. عوارض ناشی از درمان نشدن میخچه به این شرح است:

  • کسی که میخچه قدیمی در پا دارد، با افزایش احساس درد نمی تواند به درستی راه برود و دائما لنگ می زند.
  • از دیگر عوارضی که درمان نشدن میخچه با خود به همراه دارد، ناهنجاری های استخوانی و آناتومیکی است.
  • درد و ناراحتی مزمن در ناحیه کف پا از دیگر مسائل و مشکلاتی است که درمان نکردن میخچه با خود به همراه دارد.

اینکه از کجا بفهمیم میخچه خوب شده است یا نه، باعث کاهش نگرانی مان در خصوص عوارض این عارضه می شود. بیماران دیابتی نباید اجازه دهند که میخچه به صورت طولانی مدت در پای آنها به صورت درمان نشده باقی بماند. اگر دیابت دارید نسبت به میخچه پا بی تفاوت نباشید و به درمان به موقع آن فکر کنید.

کلام آخر

در مورد اینکه از کجا متوجه شویم میخچه پایمان خوب شده است، نکاتی را بیان کردیم. امیدواریم نکات ذکر شده در افزایش اطلاعات شما کمک کننده بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *