دلایل آمپوتاسیون انگشتان دست چیست؟⭐پیوند انگشت مصنوعی طبیعی

آمپوتاسیون انگشتان دست

آمپوتاسیون انگشتان دست، موضوعی است که در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. اگر نمی دانید آمپوتاسیون چیست و دلایل انجام آن چیست، در ادامه با ما همراه باشید.

دلایل انواع آمپوتاسیون انگشت دست چیست؟

قبل از آنکه در مورد علل بروز انواع آمپوتاسیون صحبت کنیم لازم می دانیم به صورت خلاصه و مختصر بگوییم که آمپوتاسیون چیست. آمپوتاسیون به قطع عضو گفته می شود. این واژه، یک واژه فرانسوی است و نه تنها انگشتان دست، بلکه سایر قسمت های بدن از جمله پا، مچ دست و آرنج نیز ممکن است آمپوته یا قطع شوند.

خوب است بدانید که دلایل زیر در بروز آمپوتاسیون نقش اساسی و بسیار مهمی دارند:

1- عفونت های گسترده؛

اگر بنا به هر علتی، عفونتی در دست ایجاد شود و فرد هیچ اقدامی برای درمان آن انجام ندهد، چنانچه این عفونت، گسترده تر شده و جان بیمار به خطر افتد، پزشکان برای آنکه از گسترش آن جلوگیری به عمل آورند تصمیم می گیرند که عمل جراحی آمپوتاسیون یا قطع عضو را انجام دهند. پزشکان تمامی بافت های آلوده و عفونی را قطع کرده و به این شکل، اجازه نمی دهد که عفونت، دیگر قسمت های بدن را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. شاید از نظر شما منطقی به نظر نیاید اما گاهی اوقات، این عمل یک راه درمانی به شمار می رود. اگر فرد در شرایطی قرار داشته باشد که این روش، تاثیر زیادی روی زندگی او بگذارد، چاره ای به جز اقدام برای ساخت پروتز انگشت دست باقی نخواهد ماند.

2- نرسیدن جریان خون به انگشتان دست برای مدت طولانی؛

نرسیدن جریان خون به دست و پا که گاهی ممکن است در اثر سرما باشد، دیگر علت قطع انگشتان دست است. به عنوان مثال، کسانی که کوهنورد هستند و به مدت طولانی زیر برف و کولاک مانده اند، چنانچه نتوانند انگشتان دست و پای خود را گرم نگه دارند، در اثر کاهش گردش خون در این نقاط، انگشتان دست و پا دچار سرمازدگی شدید می شود. در این شرایط، اگر یخ زدگی و سرمازدگی، آسیب زیادی در انگشتان دست ایجاد کرده باشد پزشکان، ناچارند عمل جراحی آمپوتاسیون انگشتان دست را انجام داده و انگشتان را قطع کنند. این گروه نیز برای آنکه این اتفاق تلخ، کیفیت زندگی آنها را تغییر ندهد مجبور خواهند شد برای نصب و پرداخت قیمت پروتز انگشت دست اقدام کنند.

البته، گاهی اوقات سرما نیز دخالت ندارد. مثلا، مثل فردی که دست و پای او بسته است، اگر به مدت طولانی در این حالت باقی بماند، از آنجایی که خون به دست و پا نمی رسد بافت های دست شروع به مرگ می کنند و فرد مجبور می شود تحت عمل جراحی قطع عضو یا آمپوتاسیون قرار گیرد.

3-برخی از بیماری های زمینه ای؛

از دیگر دلایل آمپوتاسیون انگشتان دست می توان به برخی از بیماری های زمینه ای اشاره کرد. دیابت و بیماری های عروقی از جمله بیماری هایی هستند که خونرسانی به قسمت های متفاوت از بدن را کم می کنند. دیابت، در صورتی که کنترل نشود آسیب های جبران ناپذیری برای بدن به دنبال خواهد داشت. در این مواقع، برای آنکه صدمه وارد شده گسترش پیدا نکند قطع عضو انجام می شود. البته، خاطر نشان می کنیم که این بیماری بیشتر پاهای فرد را به خود درگیر می کند و خیلی کم مشاهده شده که افراد دیابتی دچار قطع عضو از ناحیه دست شوند.

4-برخی بیماری های مادرزادی؛

بیماری های مادرزادی نیز در شرایطی که قسمت از انگشتان دست به صورت کامل رشد نکنند ممکن است اتفاق افتد. اگر مشکل مادرزادی باعث ایجاد محدودیت در فرد شود و او نتواند انگشتان دست خود را به درستی حرکت دهد و چنانچه پزشک تشخیص دهد، یک قسمت یا کل آن قسمتی که باعث شده فرد نتواند زندگی عادی داشته باشد قطع می شود. البته، برای پزشکان و جراحان، قطع عضو یکی از اولین راه های درمان نیست و معمولا با توجه به شرایطی که بیمار در آن قرار دارد آمپوتاسیون انگشتان دست انجام می شود.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز انگشت دست با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

دلایل آمپوتاسیون انگشتان دست چیست

در عمل آمپوتاسیون انگشتان دست چه اتفاقی می افتد؟

برای آنکه اطلاعات شما در خصوص آمپوتاسیون انگشتان دست افزایش پیدا کند، شاید لازم باشد در مورد اتفاقاتی که در حین عمل جراحی قطع عضومی افتد نیز نکاتی را بدانید. در طی این عمل جراحی، همه بافت های آسیب دیده و بافت هایی که امکان نگهداری و حفظ آنها وجود ندارد، برداشته می شود. البته، ناگفته نماند جراحانی که این عمل را انجام می دهند سعی می کنند تا جای ممکن، بافت ها را نگهداری کرده و کاری کنند که کمترین میزان از عضو فرد قطع شود.

از دیگر کارهایی که در حین این عمل انجام می شود می توان به اینها اشاره کرد:

 • استخوان های ناهموار صاف می شوند.
 • رگ های خونی برای آنکه دچار خونریزی نشوند، بسته می شوند.
 • ماهیچه ها بسته می شوند تا فرد بعد از عمل جراحی بتواند پروتز نصب کند.
 • یک پانسمان و یا بانداژ استریل روی زخم قرار می دهند.
 • بافت هایی که دچار آسیب دیدگی شده اند و یا استخوان هایی که خرد شده اند، برداشته می شوند.

جراح، از بخیه یا منگه برای دوختن جاهای برش استفاده می کند. البته گاهی نیز صبر می کند تا اگر عفونتی در داخل عضو باقیمانده وجود دارد، خارج شده و سپس برای بستن زخم اقدام می کند. اینکه بعد از تمام شدن عمل چه کاری انجام شود بستگی به نظر پزشک دارد.

 

در عمل آمپوتاسیون انگشتان دست چه اتفاقی می افتد؟

عوارض ناشی از آمپوتاسیون انگشتان دست چیست؟

حال که متوجه شده اید آمپوتاسیون انگشتان دست تحت تاثیر چه عواملی قرار دارد، لازم است که در مورد عوارضی ناشی از آن نیز نکاتی را بیان کنیم. این عمل جراحی نیز حساسیت های خاص خود را داشته و ممکن است با برخی عوارض و مشکلات برای افراد همراه باشد. از جمله عوارض این عمل جراحی می توانیم اینها را مثال بزنیم:

 • مرگ بافت های عضو باقیمانده
 • ایجاد لخته خون در عضو باقیمانده
 • عفونت
 • درد
 • زخم
 • قطع عضو مجدد
 • ایجاد کبودی
 • نامتقارن شدن مفاصل

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که در صورت بی توجهی به عوارض ناشی از آمپوتاسیون انگشت های دست، ممکن است شرایط، وخیم تر شده و پزشک صلاح ببیند که یک بار دیگر، عمل جراحی قطع عضو را انجام دهد و قسمت بیشتری از عضو را قطع کند. به همین دلیل، سعی کنید بعد از عمل جراحی، حتما تحت نظر پزشک قرار بگیرید و در فواصل زمانی مرتب به او مراجعه کنید. به این شکل، حتی اگر مورد غیر طبیعی نیز در بدن شما وجود داشته باشد، پزشک آن را تشخیص داده و هر چه سریع تر برای درمان آن اقدام می کند.

بعد از آمپوتاسیون انگشتان دست چه باید کرد؟

بعد از آمپوتاسیون انگشتان دست چه باید کرد؟

از آنجایی که انگشت های دست به ما کمک می کنند تا بتوانیم به انجام کارهای روزانه خویش بپردازیم، نبود آنها فقدان و نقص بزرگی را در زندگی ما ایجاد می کند و به همین دلیل است که ما باید به فکر یک جایگزین مناسب برای آمپوتاسیون انگشتان دست و بازسازی انگشتان قطع شده بیفتیم.

حقیقتی که در مورد جایگزینی انگشت های قطع شده باید به آن توجه داشت این است که افراد قرار گرفته تحت عمل جراحی آمپوتاسیون انگشت دست، تنها راهی که می توانند انتخاب کنند، اقدام برای ساخت انگشت های مصنوعی است. انگشت های مصنوعی با توجه به نوعی که دارند می توانند قسمتی از مشکلات کسانی را که در اثر بیماری و یا حادثه انگشت دستشان قطع شده است، حل کنند.

البته، نه تنها افراد آمپوته می توانند برای ساخت و نصب انگشت های مصنوعی اقدام کنند، بلکه کسانی هم که به صورت مادرزادی انگشت پا و دست ندارند نیز می توانند برای ساخت آن اقدام کنند. این بهترین و مناسب ترین جایگزینی است که می توانیم برای روزهای بعد از آمپوتاسیون پیشنهاد کنیم.

برای ساخت پروتز، بهترین جایگزین استامپ آمپوتاسیون انگشت دست، چه کنیم؟

نکات مراقبتی بعد از آمپوتاسیون چیست؟

آمپوتاسیون انگشتان دست، یکی از بدترین اتفاقاتی است که برای هر فردی ممکن است بیفتد، اما متاسفانه به جز کنار آمدن با این واقعه و پیدا کردن یک راه حل مناسب برای آن راه دیگری وجود ندارد. ضمن آنکه روزهای بعد از آمپوتاسیون اهمیت زیادی دارد. با ذکر این نکته، سوال مهم ترین نکات مراقبتی بعد از آمپوتاسیون چیست، ممکن است برای برخی ها ممکن است ایجاد شود. پاسخ به این سوال را به شکل زیر خلاصه کرده ایم:

 • احساس درد، یکی از احساساتی است که بعد از آمپوتاسیون انگشتان دست ممکن است حس شود. پزشکان برای کاهش درد بیماران، به آنها قرص های مسکن می دهند. این داروها یا به صورت خوراکی و یا تزریقی هستند.
 • از آنجایی که احتمال لخته شدن خون در افراد وجود دارد، بهتر است برخی حرکت ها و تمرین ها را در خانه انجام داد.
 • حرکت دادن عضو باقیمانده نیز می تواند به کاهش التهاب و ورم ایجاد شده در محل کمک زیادی کند.
 • برای کنترل ورم نیز بیماران می توانند از پوشش های مخصوص کمپرسی استفاده کنند. به وسیله این کمپرس ها، ورم تا مقدار زیادی قابل کنترل خواهد بود.
 • انجام فیزیوتراپی در روزهای بعد از قطع عضو از دیگر کارهای مهم است که افراد باید انجام دهند. انجام فیزیوتراپی، به بازگشت سریع فرد به روال عادی زندگی اش کمک خواهد شد.
در مورد دلایل آمپوتاسیون انگشتان دست چه میدانید

برای ساخت پروتز، بهترین جایگزین استامپ آمپوتاسیون انگشت دست، چه کنیم؟

اگر یک یا دو بند از انگشت دست قطع شده باشد، شاید نیاز به اقدام برای ساخت انگشت های مصنوعی دست وجود نداشته باشد؛ اما زمانی که فرد چندین انگشت دست او قطع می شود ناچار است که برای ساخت انگشت های مصنوعی اقدام کرده و به این ترتیب از استامپ آمپوتاسیون انگشتان دست نیز به بهترین شکل ممکن حفاظ کند. استامپ به عضو قطع شده می گویند و لازم است که بیمار از پروتزها استفاده کند تا این قسمت به جایی برخورد نکرده و ضربه نبیند.

بهترین و عاقلانه ترین کاری که می توان برای ساخت انگشت های مصنوعی دست پیشنهاد کرد، مراجعه کردن به کلینیک هایی همچون کلینیک پایار است. این مجموعه در حوزه ساخت انواع اندام های مصنوعی فعالیت می کند و تا به امروز نیز با ساخت پروتزهای کاربردی، توانسته کمک های خوبی به افراد درگیر با قطع عضو کند. هر قدر گستردگی قطع عضو بیشتر شود، مشکلات آن نیز بیشتر می شود به همین جهت، توصیه می کنیم اگر دستتان از ناحیه مچ قطع شده است، به صفحه ساخت پروتز مچ دست مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری در این رابطه به دست آورید.

کلام آخر

دلایل آمپوتاسیون انگشتان دست، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم نکات گفته شده در افزایش اطلاعات شما کمک خوبی بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *