7نکته مهم که برای مراقبت از پای قطع شده باید بدانید؟

مراقبت از پای قطع شده

 قطع عضو، به هر علتی که اتفاق افتاده باشد نیاز به مراقبت دارد و از آنجایی که مراقبت از اندام باقیمانده، احتمال بروز قطع عضو مجدد در سال های بعد را کاهش می دهد، توصیه می کنیم اگر در روزهای بعد از قطع عضو هستید، این مقاله از مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار را به دقت مطالعه کنید؛ می خواهیم چند نکته مراقبتی برای نگهداری از پای قطع شده بگوییم.

این نکات مهم را در مورد مراقبت از پای قطع شده باید بدانید؟

هم کسانی که در اثر یک حادثه پای شان قطع شده است و هم کسانی که درگیر آمپوتاسیون پای دیابتی هستند باید از ناحیه باقیمانده به خوبی نگهداری کنند. مراقبت از پا از عفونت پا جلوگیری می کند. از جمله نکات مهم مراقبتی می توان به این موارد اشاره کرد:

1- فشار وارد شده به عضو باقیمانده باید کنترل شود؛

در قطع عضو از ناحیه پا، فرد نباید به گونه ای زندگی و کار کند که فشار زیادی به عضو باقیمانده اش وارد شود. این افراد باید مدیریت و کنترل فشار روی عضو باقیمانده شان را بلد باشند. نکته ای که افراد درگیر با قطع عضو باید به آن توجه کنند این است که هر گونه افزایش فشار به عضو باقیمانده، احتمال ایجاد زخم و درد را زیاد می کند. اگر یک فردِ درگیر با قطع عضو مجبور است مدت زمانی طولانی در یک جا قرار بگیرد، بهتر است یکی از کارهای زیر را برای کاهش درد، کاهش فشار و مراقبت از پای قطع شده انجام دهد:

  • یک جا ننشستن و جا به جا شدن روی صندلی
  • خم شدن به جلو
  • قرار دادن دست ها در دو طرف صندلی
  • ایستادن

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پای مصنوعی و پروتز زیر زانو با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

با نکات مهم مراقبت از پای قطع شده اشنا شوید

2- اندام باقیمانده باید فرم دهی شود؛

بعد از عمل جراحی قطع عضو، یکی از عوارضی که ممکن است مشاهده شود ایجاد تورم در ناحیه باقیمانده است. برای آنکه فرد بتواند جهت نصب پای مصنوعی اقدام کند، بهتر است در جهت کاهش این تورم، اقداماتی از جمله بستن بانداژ به دور پا را انجام دهند. اگر این بانداژها به صورت یک دست و محکم دور اندام پیچیده شده باشند، تورم در عرض چند هفته از بین می رود. در راستای مراقبت از پای قطع شده و برای آنکه بستن بانداژ با بیشترین نتایج همراه باشد، بهتر است نکات زیر را مورد توجه قرار داد:

  • برای آنکه جریان خون در عضو باقیمانده مختل نشود، توصیه می کنند که بانداژ را به صورت مورب بپیچید.
  • در صورتی که بانداژ، شل شد باید هر چند ساعت یک بار مجددا آن را روی پا سفت کرد.
  • بهتر است که بیشترین فشار روی ناحیه انتهایی اندام باقیمانده وارد شود.

موضوعی که به اندازه مراقبت از پای قطع شده از اهمیت برخوردار بوده، پیدا کردن یک جایگزین مناسب و شایسته است. اگر فرد بخواهد به تنهایی کارهای خود را انجام دهد و به دیگران نیازی نداشته باشد، بهتر است برای ساخت پاهای مصنوعی اقدام کند. ما در صفحه قیمت ساخت پروتز پا بالای زانو اطلاعات کاملی در مورد این اندام مصنوعی به شما داده ایم. در صورتی که برای شما سوالی پیش آمده و یا اگر خواستید دانسته های خود را در مورد پاهای مصنوعی افزایش دهید با کارشناسان ما در پایار تماس بگیرید؛ آنها به همه سوالات شما جواب می دهند.

مراقبت از پای قطع شده در خانه چگونه است؟

 مراقبت از پای قطع شده در خانه نیز در نوع خود اهمیت بسیار بالایی دارد. به همین جهت، چند نکته بسیار مهم برای مراقبت از پای قطع شده در خانه بیان خواهیم کرد. این نکات به این شرح هستند:

  • یکی از مهم ترین کارهایی که می بایست افراد قطع عضو شده به آن توجه کنند داشتن فعالیت در خانه است. بهتر است این گروه، با پزشک صحبت کرده و در مورد کارهایی که می توانند در خانه انجام دهند با او مشورت کنند. داشتن فعالیت به فرد کمک می کند تا در طی کوتاه ترین زمان ممکن بهبود پیدا کرده و آماده نصب اندام های مصنوعی شود.
  • رعایت بهداشت و دوش گرفتن نیز در صورت تایید پزشک، یکی از کارهای مهمی است که باید مورد توجه قرار داد. بهتر است اگر از نظر پزشک، منعی برای دوش گرفتن وجود ندارد فرد قطع عضو شده دوش بگیرد. شستن اندام باقیمانده با آب و صابون یکی از کارهای مهمی است که باید انجام شود. بعد از شستشو، اندام باقیمانده باید خیلی خوب خشک شود. برای حمام کردن، اگر نیاز به کمک داشتید می توانید روی کمک دیگران حساب کنید.
  • به خاطر قطع عضو، برخی عضلات دچار تحلیل و ضعف می شوند. به همین منظور، پزشکان چند حرکت و یا تمرین را آموزش می دهند که بهتر است فرد آنها را در خانه انجام دهد. انجام این تمرینات در خانه به افزایش قدرت فرد کمک کرده و عضلات را برای نصب پاهای مصنوعی آماده می کند.
نکات مهم مراقبت از پای قطع شده

آیا قطع پا در اثر عفونت نیز به مراقبت نیاز دارد؟

یکی از سوالاتی که برای افراد ممکن است به وجود آید این است که آیا مراقبت از پای قطع شده، فقط مخصوص کسانی است که در اثر عفونت پای آنها قطع شده است و یا دیگر افرادی که به هر دلیلی، از جمله حادثه و یا دیابت مجبور به قطع پا شده اند نیز باید به این نکات توجه داشته باشند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم، مهم نیست که قطع پا به چه دلیلی اتفاق افتاده است؛ در هر صورت، تورم و زخم ایجاد شده در اندام باقیمانده باید درمان شده و از بین برود و از بین رفتن این زخم و تورم نیز به جز رعایت نکات مراقبتی امکان پذیر نخواهد بود. انجام این نکات مراقبتی، به فرد کمک می کند تا بازه زمانی قطع عضو و نصب پا مصنوعی کمتر شده و او زودتر بتواند به روال عادی زندگی خود بازگردد. به همین سبب، توصیه می کنیم، هم اقداماتی که در این مقاله اشاره کردیم انجام دهید و هم، هر آنچه که پزشک از شما خواسته است رعایت کنید تا هر چه زودتر بهبود یابید.

کلام آخر

نکات مهم برای مراقبت کردن از پای قطع شده، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم مواردی که اشاره کردیم بتواند به تسریع دوران بهبود در روزهای بعد از قطع عضو کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *