علت موج دار شدن دید چشم چیست؟ [ آن را جدی بگیرید ]

علت موج دار شدن دید چشم

علت موج دار شدن دید چشم، موضوع مهمی است که می بایست در مورد آن نیز نکاتی را با شما در میان بگذاریم. اگر در این رابطه اطلاعات زیادی ندارید ادامه این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار را مطالعه کنید.

دید موج دار یا سوسو زننده چیست؟

دید موج دار یا سوسو زننده، به حالتی گفته می شود که در آن، وقتی فرد می خواهد اطراف خود را نگاه کند حس می کند که دید او ثابت نیست و موج دار است. به بیان دیگر، وقتی که فرد در حال نگاه کردن به یک شیء است، در ابتدا لرزشی را حس می کند. سوسو زدن و یا انحنا داشتن در زمانی که فرد می خواهید به یک نقطه نگاه کند، تحت عنوان دید موج دار شناخته شده است.

نکته ای که می بایست در خصوص این عارضه مورد توجه قرار داد این است که نه تنها تحت تاثیر قرار گرفتن بینایی، انسان را اذیت می کند بلکه ممکن است این عارضه علامت شروع یک بیماری، مانند میگرن باشد. یکی از علائمی که میگرنی ها به کمک آن متوجه بیماری خود می شوند علائمی است که در چشم ها خود را نشان می دهند. موج دار دیدن اشیاء، تنها علامت میگرنی ها نیست و آنها در زمان سردرد نسبت به نور نیز حساسیت زیادی پیدا خواهند کرد.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز چشم با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

علت موج دار شدن دید چشم چه میتواند باشد

البته، تنها اختلال و بیماری که در چشم ها به وجود می اید سوسو زدن نیست. ما در مقاله اختلال بینایی چیست، در مورد مشکل دیگری که در چشم ها ایجاد می شود نکاتی را بیان کرده ایم. امیدواریم خواندن این مقاله به افزایش اطلاعات شما کمک کند.

در مورد علت موج دار شدن دید چشم در ادامه بیشتر بحث خواهیم کرد و روش های درمانی آن را نیز به صورت مفصل و کامل به شما خواهیم گفت. نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که علت این عارضه را تنها پزشکان می توانند تشخیص دهند. با تشخیص علت، درمان بیماری نیز به کار بسیار راحتی تبدیل خواهد شد. اگر علت این عارضه، خیلی جدی و خطرناک نباشد نیازی به تخلیه چشم نیست؛ اما، چنانچه پزشک به خاطر برخی دلایل، چشم یکی از عزیزان شما را تخلیه کرده است، می توانید به صفحه قیمت ساخت پروتز چشم بروید و با اطلاعات زیادی را در مورد چشم های مصنوعی به دست آورید. در صورتی که با کارشناسان پایار صحبت کنید آنها می توانند به تمامی ابهامات شما در مورد چشم های مصنوعی کمک کنند.

علت موج دار شدن دید چشم (علت کج دیدن تصاویر) چیست؟

یک علت موج دار شدن دید چشم، شبکیه است. شبکیه، داخلی ترین قسمت یا لایه چشم است و در آن سلول های مخروطی و استوانه ای دیده می شود. این سلول ها تحریک می شوند و سیگنال های عصبی را از لایه های عصبی زیرین شبکیه به قشر مغز می رسانند. در شبکیه، قسمتی به نام ماکولا یا لکه زرد نیز قرار دارد که در مرکز آن قرار گرفته است. این قسمت به نور حساس بوده و ما به کمک آن می توانیم بخوانیم، چهره ها را تشخیص دهیم، رانندگی کنیم و خیلی کارهای دیگر را انجام دهیم.

برخی بیماری ها، ماکولای چشم را تحت تاثیر می دهند. یکی از این بیماری ها تخریب ماکولا است. فردی که ماکولای چشم او تخریب شده است، خطوط صاف محیط را به صورت موج دار می بیند. وقتی فردی تصاویر اطراف را به صورت موج دار و کج و معوج مشاهده می شود، به این معنی است که شبکیه او متورم شده است.

دیگر علت کج دیدن تصاویر، ممکن است به دلیل بیماری کوریورتینوپاتی مرکزی باشد. در این عارضه، از مویرگ های مشیمیه، مایعی به سمت زیر لایه های حسی شبکیه نشت می کند و از آنجایی که این مایع مجددا باز جذب نمی شوند، فرد محیط اطراف را به صورت موج دار می بیند. این بیماری از جمله بیماری هایی است که در مردان جوان و یا مردان میانسال بیشتر دیده می شود. از جمله عواملی که باعث می شوند این بیماری بروز پیدا کند می توان به سیگار کشیدن، استرس داشتن و مصرف داروهایی که کورتون دارند اشاره کرد. تاری دید، کوچک کردن و موج دار دیدن تصاویر از جمله علائم این بیماری هستند.

تفاوت علت میگرن چشمی عصبی با علت موج دار شدن دید چشم چیست؟

در مورد علت موج دار شدن دید چشم نکاتی را بیان کنیم، حال می خواهیم در مورد اختلال دیگری که چشم ها را به خود درگیر می کند نکاتی را بیان کنیم. این عارضه، میگرن چشمی عصبی نام دارد که در آن، فرد به صورت موقت بینایی خود را از دست می دهد. وقتی که جریان خون کاهش پیدا می کند و یا زمانی که رگ های خونی در شبکیه دچار اسپاسم می شوند، این حالت به وجود می آید. معمولا، بعد از گذشت یک ساعت، بینایی فرد به حالت عادی بر می گردد.

درست است که در میگرن چشمی و موج دار شدن چشم، شبکیه چشم درگیر می شود، اما خاطر نشان می کنیم منشا و علت این عارضه، ژنتیک فرد است و اغلب کسانی که از این عارضه رنج می برند، در آنها سابقه خانوادگی میگرن به چشم می خورد. کسانی که به این حالت مبتلا هستند بهتر است از مصرف شیرین کننده های مصنوعی پرهیز کنند و برخی غذاها مانند پنیر کهنه و یا گوشت دودی را مصرف نکنند. استرس، کمبود خواب، دود سیگار، نوشیدنی های کافئین دار نیز برای کسانی که میگرن چشمی دارند اصلا مناسب نیست.  

تفاوت علت میگرن چشمی عصبی با علت موج دار شدن دید چشم چیست؟

درمان موج دار دیدن چشم چیست؟

بعد از شناسایی علت موج دار شدن دید چشم، لازم می دانیم در خصوص روش های درمان نیز صحبت کنیم. موضوع مهمی که می بایست بدانید این است که انتخاب بهترین روش درمان موج دار دیدن چشم، به نوع و مرحله ای که بیمار در آن قرار گرفته است، بستگی دارد. متاسفانه در حال حاضر روش درمانی مشخصی برای این بیماری وجود ندارد، اما برخی پزشکان در صورتی که بیمار به صورت مرتب و منظم به او مراجعه کند، با بررسی وضعیت چشم ها می توانند بیماری را وارد فاز کنترل شده کنند. در کنار این مورد، ترک سیگار، داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن می تواند باعث کاهش سرعت رشد این بیماری شود.

برخی مکمل ها نیز می توانند به عنوان تقویت کننده چشم وارد عمل شده و نقش درمانی داشته باشند. این تقویت کننده ها از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و اجازه نمی دهند که شرایط بیمار، وارد وضعیت کنترل نشده و خطرناک شود. برای آنکه بدانید کدام یک از تقویت کننده ها می توانند برای این گروه از بیماران مفید و موثر واقع شوند خوب است با پزشک خود مشورت کنید.

در کنار تقویت کننده های چشم، برخی داروها نیز می توانند کمک کنند تا موج دار شدن دید در چشم ها کاهش پیدا کند. در این مواقع، پزشکان داروهای خاصی را به داخل چشم بیمار تزریق می کنند و به این شکل از کاهش بینایی فرد جلوگیری به عمل می آورند. به غیر از داروها، لیزردرمانی در کنار تزریق نیز می تواند یک روش درمانی مفید و موثر برای این بیماری به شمار رود. بهتر است برای اطلاع از جدیدترین روش های درمان این عارضه با پزشکان و متخصصان صحبت کنید.

کلام آخر

علت موج دار شدن دید چشم و معرفی روش های درمان از جمله موضوعات بیان شده در این مقاله بود. امیدواریم که با خواندن آن توانسته باشید اطلاعات کافی در خصوص این بیماری به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *