پلانتار فاشیاتیس چیست؟ ⭐ علائم و علت و درمان پلانتار فاشیاتیس

علائم پلانتار فاشیاتیس چیست

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای هر شخصی در طول دوران زندگی اش اتفاق افتد، پلانتار فاشیاتیس است. اگر در مورد این عارضه اطلاعات زیادی ندارید در ادامه این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار با ما همراه باشید.

پلانتار فاشیاتیس چیست؟ چه علائمی دارد؟

پلانتار فاشیاتیس که به آن التهاب کف پا نیز گرفته می شود از جمله شایع ترین دلایل درد در پاشنه پا به شمار می رود. پلانتار فاشیاتیس در واقع، یک رباط توری شکل و ضخیم در کف پا است ک پاشنه پا را به قسمت جلویی پا متصل می کند. یکی از مزیت هایی که می توان برای این رباط بیان کرد، حفظ شدن قوس کف پا و راحتی در راه رفتن فرد است. این رابط، ضربه هایی که به پا وارد می شود جذب کرده و از قوس کف پا نیز حمایت می کند.

کسانی که اهمیتی به ساخت کفش و کفی طبی نمی دهند و فشار زیادی به پای خود وارد می کنند، به این رباط، آسیب زده و باعث پاره شدن آن می شود. به دنبال پارگی و آسیب آن، علائمی بروز پیدا می کند که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • کسانی که درگیر التهاب پلانتار فاشیاتیس هستند، دردی را در زیر پاشنه پای خود حس می کنند. یکی از بهترین کارهایی که این گروه می بایست برای درمان پلانتار فاشیاتیس انجام دهند، پوشیدن کفش مناسب برای درد پاشنه است.
 • در گروه دیگری از افراد، درد در ناحیه میانی پا احساس می شود که ممکن است به صورت تدریجی به وجود آید.
 • اگر نمی دانید پلانتار فاشیاتیس چیست، خوب است بدانید که این عارضه، ممکن است ابتدا در یکی از پاها بروز پیدا می کند و سپس، پای دیگر نیز درگیر شود.
 • درد ناشی از پلانتار فاشیاتیس، در برخی ها به صورت خفیف بوده و برخی دیگر، دردی تیز را در این ناحیه حس می کنند.
 • سوزش در کف پا دیگر علامتی است که بیماران از آن شکایت می کنند.
 • احساس درد در اول صبح و زمانی که فرد اولین قدم ها را بر می دارد، از دیگر علائم ناشی از این بیماری به شمار می رود.
 • سخت بالا رفتن از پله ها دیگر علامتی است که در بیماران مبتلا به التهاب پلانتار فاشیاتیس مشاهده می شود.

کسانی که نمی خواهند با علائم بالا دست و پنجه نرم کنند، بهتر است برای پیشگیری از این عارضه اقدام کرده و با پوشیدن کفش ها و کفی های طبی کاری کنند که کمترین فشار به رباط قرار گرفته در کف پای شان وارد شود. به همین جهت، توصیه می کنیم با کلینیک هایی همچون پایار تماس گرفته و با پرداخت قیمت کفش و کفی طبی، قدمی موثر جهت پیشگیری از ابتلا به این عارضه بردارید.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت خرید کفش و کفی طبی و قیمت ارتز مچ پا با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

بهترین روش درمان پلانتار فاشیاتیس چیست

بهترین راه برای تشخیص پلانتار فاشیاتیس چیست؟

سوال مهمی که برای برخی ها ممکن است ایجاد شود این است که بهترین راه تشیخص پلانتار فاشیاتیس چیست و چگونه می توان از وجود آن مطمئن شد. برای تشخیص این عارضه، تنها کسی که می تواند به شما کمک کند، پزشکان هستند. پزشکان، آزمایش های فیزیکی را برای بررسی حساسیت کف پا و تعیین کردن وضعیت دقیق کف پا انجام می شود. آنها این آزمایش ها و بررسی ها را انجام می دهند تا به این اطمینان برسند که درد ایجاد شده در این ناحیه، علت دیگری ندارد.

روش دیگری که به پزشکان کمک می کند تا متوجه شوند آیا افراد درگیر عراضه پلانتار فاشیاتیس هستند یا خیر، وجود تورم و قرمزی است که در کف پا به چشم می خورد. پزشکان، با کمک روش های زیر به بررسی و ارزیابی سلامت عصب ها و قدرت عضله ها پرداخته و در مورد این بیماری نیز تصمیم گیری می کنند:

 • هماهنگی
 • تونوس عضلانی
 • بینایی و لامسه
 • واکنش ها
 • تعادل

یکی از بهترین کارها برای آنکه بتوان تشخیص داد فردی به التهاب پلانتار فاشیاتیس مبتلا شده است یا خیر، عکس برداری از کف پا با کمک اشعه ایکس و یا MRI است. با این دو روش عکس برداری، می توان منشا درد پاشنه پا را پیدا کرد و بهترین درمان را برای آن تجویز کرد.

پلانتار فاشیاتیس چیست

بهترین روش برای درمان فاشنیت پلانتار یا درمان پلانتار فاشیاتیس چیست؟

با توجه به توضیحاتی که در مورد پلانتار فاشیاتیس چیست و علائم آن بیان کردیم حال وقت آن است که در مورد روش های درمان نیز نکاتی را بگوییم و شما را با روش درمان این عارضه آشنا کنیم. پزشکان، از یکی از روش های زیر برای درمان و از بین بردن علائم پلانتار فاشیاتیس کمک می گیرند:

1- دارو

یکی از روش هایی که به درمان التهاب پلانتار فاشیاتیس کمک می کند، داروها هستند که از جمله آنها می توانیم به داروهای ضد  التهاب غیر استروئیدی اشاره کنیم. این داروها، تورم و درد فاسیای پلانتار را از بین برده و آن را درمان می کنند. معمولا پزشکان با توجه به شرایطی که بیمار در آن قرار دارد و اینکه میزان وخامت شرایط او چقدر است داروها را تجویز کرده و میزان مصرف آن را تعیین می کنند.

2- تزریق داروهای استروئیدی

دیگر روش درمان پلانتار فاشیاتیس، تزریق کردن داروهای استروئیدی است. کسانی که درد زیادی حس می کنند، می توانند با نسخه و تجویز پزشک از این داروها استفاده کرده و درد خود را کاهش دهند. این داروها را در قسمت دردناک کف پا تزریق می کنند و به این شکل به بیمار کمک می کنند تا درد کمتری را حس کند.

3- بستن آتل

برخی پزشکان از آتل برای درمان استفاده می کنند. این آتل، فاسیای کف پا را در موقعیت بلند نگه می دارد تا کشش آن در زمان خواب فرد افزایش پیدا کند. خاطر نشان می کنیم بستن این آتل نیز باید با تشخیص و تجویز پزشک صورت گیرد.

 

ورزش فاسئیت پلانتار چیست؟

ورزش فاسئیت پلانتار چیست؟

در ادامه پاسخ به سوال پلانتار فاشیاتیس چیست، لازم می دانیم در خصوص دیگر روش های درمان آن نیز صحبت کنیم. پلانتار فاشیاتس که به آن فاسئیت پلانتار نیز گفته می شود با کمک ورزش های زیر قابل درمان خواهد بود:

1- کشش هیپ

یک ورزش فاسئیت پلانتار، کشش هیپ است. برای انجام درست این حرکت به شکل زیر عمل کنید:

 • به شکم دراز بکشید و پاها را صاف کنید.
 • باسن و شکم را منقبض کرده و یکی از پاها را به اندازه 20 سانتی از روی زمین بلند کنید.
 • زانو در این حرکت اصلا نباید خم شود و باید کاملا صاف باشد.
 • به مدت 5 ثانیه پا را در هوا نگه دارید و سپس روی زمین بگذارید و با دیگر پای خود، این حرکت را انجام دهید.
 • برای گرفتن بهترین نتیجه، بهتر است در 3 ستِ 10 تایی، این حرکت انجام شود.

2- ورزش کشش دینامیک

از دیگر ورزش های مناسب برای درمان پلانتار فاشیاتس می توان به ورزش کشش دینامیک اشاره کرد. این حرکت را مطابق با مراحل زیر انجام دهید:

 • روی یک صندلی بنشینید و یک توپ نرم و یا هر چیز دیگری که بتوانید پای خود را روی آن حرکت دهید، زیر پای خود قرار دهید.
 • کف پا را روی جسم انتخابی تان قرار داده و پا را به سمت جلو و عقب ببرید.
 • بهتر است برای چند دقیقه و دو بار در روز انجام شود.

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص سوال پلانتار فاشیاتیس چیست، نکاتی را بیان کردیم و گفتیم، افراد مبتلا به آن می بایست چه کارهایی برای پیشگیری و درمان این عارضه انجام دهند. خاطر نشان می کنیم، پایار، هم در حوزه ساخت کفش ها و کفی های طبی فعالیت می کند و هم در حوزه ساخت اندام های مصنوعی و شما برای دریافت قیمت ساخت پروتز مچ پا نیز می توانید با این مجموعه در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *