هالوکس والگوس چیست؟ علت و درمان آن

هالوکس والگوس

یکی از عوارض و مشکلاتی که برای هر شخصی ممکن است به وجود آید، انحراف شست پا است. ما در ادامه این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار می خواهیم در مورد آن صحبت کرده و اطلاعاتی را در مورد آن به شما بدهیم؛ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

هالوکس والگوس چیست؟ عوارض هالوکس والگوس چیست؟

اگر از جمله کسانی هستید که یک برآمدگی روی استخوان شست پای آنها ایجاد شده باید بدانید که این عارضه، ناهنجاری است که باید برای درمان هر چه سریع تر آن اقدام کنید. شایع ترین و مشخص ترین علامتی که می توان در خصوص این عارضه بیان کرد، بیرون زدن استخوان شست پا است. از دیگر علائمی که می توان در مورد این عارضه بیان کرد، دردناک و قرمز شدن پا است. به غیر از این علائم، ایجاد ظاهری ناخوشایند در پا نیز می تواند برخی افراد مبتلا به انحراف شست پا را اذیت کند. کسانی که این مشکل را در شست پا خود مشاهده می کنند ممکن است تجربه رویایی با علائم زیر را نیز داشته باشند:

  • محدود شدن حرکت انگشت شست پا
  • متورم شدن، قرمز شدن و ملتهب شدن مفصل شست پا
  • ایجاد تاول، میخچه و یا پینه روی انگشت اول یا دوم که به دلیل ساییده شدن این دو انگشت روی هم اتفاق افتاده است
  • سفت شدن و یا احساس درد در انگشت شست پا؛ در برخی مواقع نیز ممکن است فرد احساس کند که اطراف این انگشت، بی حس شده است

هالوکس والگوس از جمله ناهنجاری های جسمانی بوده و ممکن است با عوارض زیر همراه باشد:

  • کمر درد
  • پا درد
  • احساس درد در مفاصل

اگر نمی خواهید این مشکلات و عوارض برای شما نیز ایجاد شود توصیه می کنیم اقدامات پیشگیرانه از این عارضه را مد نظر قرار داده و به آنها عمل کنید. در ضمن، ما در مقاله انحراف شست پا چگونه درمان میشود، به بررسی ابعاد و برخی روش های درمان این عارضه پرداخته ایم که در کنار این مقاله می تواند به شما کمک کند اطلاعاتتان کامل تر شود.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت ارتز انگشت پا با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

روش درمان هالوکس والگوس چیست؟

آیا جراحی هالوکس والگوس، تنها راه درمان این عارضه است؟

یکی از سوالاتی که در مورد هالوکس والگوس ممکن است زیاد پرسیده شود، روش های متفاوتی است که برای درمان آن پیشنهاد می کنند. ما در ادامه به بررسی و بیان روش های متفاوت درمان این عارضه خواهیم پرداخت:

1- استفاده از نوارها و یا پدهای مخصوص این عارضه

پدها یا نوارهای مخصوصی طراحی شده اند که به کاهش این عارضه کمک می کند. این پدها به دور انگشت شست پا پیچیده می شوند و هم شدت درد را کاهش می دهند و هم باعث کاهش پیدا کردن میزان التهاب می شوند. این نوارها برای قرار دادن انگشت شست پا در راستای درست و صحیح نیز کاربرد دارند. نکته ای که لازم می دانیم در اینجا خاطر نشان کنیم آن است که این عارضه، باعث قطع انگشت شست و الزام فرد برای ساخت و نصب پروتز انگشت پا نخواهد شد.

2- جراحی هالوکس والگوس

از دیگر کارهایی که می توان برای درمان انحراف شست پا پیشنهاد کرد، جراحی است. این روش، برای مواقعی که سایر روش ها به درمان کمک نمی کنند، به کار برده می شود. در ضمن، اگر میزان و شدت این عارضه به حدی باشد که فرد نتواند به درستی راه برود، در آن صورت است که پزشک، بیمار را تحت عمل جراحی هالوکس والگوس قرار می دهد. به خاطر داشته باشید، عمل جراحی به معنای اقدامی برای ساخت پروتز انگشت پا نیست و این دو، اساسا با هم تفاوت دارند.

3-پوشیدن کفش های طبی

از دیگر روش هایی که می توان برای درمان عارضه هالوکس والگوس پیشنهاد کرد، پوشیدن کفش های طبی است. کفش های طبی که به آنها کفش های ارتوپدی نیز گفته می شود به کاهش میزان انحراف شست پا و اصلاح کردن وضعیت پا کمک قابل توجهی می کنند. کسانی که انگشت شست پای آنها دچار انحراف شده است، در اثر پوشیدن کفش های نامناسب و غیر طبی در معرض بروز این عارضه قرار گرفته اند. پس، هم کسانی که نمی خواهند درگیر عارضه انحراف شست پا شوند و هم کسانی که این مشکل برای شان به وجود آمده است، می توانند برای درمان و پیشگیری به کلینیک های ارتوپد فنی معتبر در کشور، همچون پایار مراجعه کرده و از آنها بخواهند تا یک کفش به معنای واقعی طبی برای شان بسازند.

هالوکس والگوس چیست؟

درمان خانگی هالوکس والگوس چیست؟

موضوعی که به درمان هالوکس والگوس کمک قابل توجهی می کند، انجام برخی اقدامات و درمان های خانگی است. اگر نمی دانید که برای درمان این عارضه در خانه چه باید کرد، این قسمت را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

تمرین شماره 1

یکی از بهترین کارهایی که می توان برای درمان خانگی هالوکس والگوس انجام داد، انجام برخی تمرین های مفید مانند تمرین برداشتن اشیاء با انگشت های پا است. کسانی که انگشت پای آنها دچار انحراف شده است می توانند یک دستمال یا را روی زمین بگذارند و سپس، سعی کنند با کمک انگشت شست پای خود و سایر انگشتان، آن را از روی زمین بلند کنند. این کار، عضلات را درگیر کرده و باعث تقویت آنها می شود.

تمرین شماره 2

دیگر تمرین و ورزش مناسب برای از بین بردن انحراف شست پا، تمرین برداشتن تیله از روی زمین و انداختن آن داخل یک ظرف دیگر است. می توانید 10 تیله کوچک را روی زمین بریزید و با کمک انگشتان پا، این تیله ها را از روی زمین برداشته و آنها را داخل یک ظرف بریزید. این تمرین برای کاهش انحراف شست پا، تمرین بسیار مفید و موثری است. در ضمن، فکر نکنید که به خاطر انحراف شست پا و عدم آن مجبور خواهید بود که در آینده قیمت پروتز انگشت پا را پرداخته و آن را نصب کنید؛ چرا که این عارضه باعث قطع انگشت پا نمی شود.

بهترین روش های درمان هالوکس والگوس

تمرین شماره 3

یکی دیگر از تمرین هایی که برای درمان هالوکس والگوس در خانه می توان انجام داد، تمرین حرکت دادن انگشت شست پا است. به این منظور، می بایست با کمک انگشتان دست، انگشتی را که دچار این عارضه شده است تحت کشش قرار دهید و سعی کنید که آن را به راستای اصلی و درست آورید. وقتی که انگشت شست پا را صاف می کنید، بهتر است به مدت 10 ثانیه در همان حالت باقی بمانید و سپس آن را رها کنید. توصیه می شود که این تمرین را به مدت 5 بار در طی روز انجام دهید.

تمرین شماره 4

از دیگر تمرین هایی که آن نیز برای درمان هالوکس والگوس مناسب است، کشیدن انگشتان به سمت مخالف است. جهت انجام این تمرین می توانید از کش های مخصوص استفاده کنید. دو سر کش را به دو انگشت شست پا وصل کرده و با اعمال فشار، کاری کنید که انگشتان شست پا به سمت مخالف هم حرکت کنند. خوب است چند ثانیه در همین حالت باقی مانده و سپس پاها را دو مرتبه به حالت اول برگردانید. فشاری که در این تمرین وارد می کنید، نباید خیلی زیاد باشد؛ چرا که ممکن است باعث آسیب دیدگی شما شود.

کلام آخر

هالوکس والگوس، بیان عوارضی که این مشکل دارد و معرفی برخی روش های درمان از جمله موضوعات مطرح شده در این مقاله بود. همان طوری که در این مقاله نیز تاکید کردیم، این عارضه منجر به قطع عضو نمی شود. چنانچه، یکی از اطرافیان شما به هر دلیلی درگیر قطع انگشت پا شده است می تواند برای ساخت انگشت پای مصنوعی به ارتوپدی فنی هایی همچون پایار مراجعه کند. این مجموعه قیمت ساخت پروتز مچ دست را نیز به اطلاع شما می رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *