درمان قطعی هالوکس والگوس (قوز و انحراف شست پا)

بهترین روش برای درمان قطعی هالوکس والگوس

هالوکس والگوس، یکی از عوارضی است که هر کسی ممکن است درگیر آن شود. اگر نمی دانید که انحراف شست پا یا همان هالوکس والگوس چیست، اولا توصیه می کنیم که مقاله انحراف شست پا چیست را بخواهید و ثانیا، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

درمان قطعی هالوکس والگوس چیست؟

هالوکس والگوس که به آن انحراف شست پا نیز گفته می شود از جمله عوارضی است که برای هر شخصی ممکن ایجاد شود. در این عارضه، وقتی که از بالا به شست پا نگاه می کنید، متوجه خواهید شد که این انگشت به سمت انگشت کناری آن متمایل و یا منحرف شده و در کنار خارجی انگشت پا یک برآمدگی دیده می شود. هر چند که این مشکل در برخی موارد ارثی است و فرد را مجبور به ساخت پروتز انگشت پا نمی کند، اما نباید نسبت به درمان آن بی توجه بود و می بایست با کمک یکی از روش های زیر برای درمان به موقع آن اقدام کرد:

1- جمع کردن حوله یا پارچه از روی زمین

یکی از کارهایی که می تواند به درمان قطعی هالوکس والگوس کمک قابل توجهی کند، جمع کردن یک حوله یا پارچه از روی زمین است. به این منظور می توانید یک پارچه یا حوله را روی زمین پهن کنید و سپس، به کمک انگشت های پا حوله را جمع کنید. می توانید چند ثانیه حوله را با انگشت های پا نگه داشت و سپس مجددا این تمرین را از اول انجام داد. این کار باعث می شود که عضله های انگشت شست پا درگیر شده و هالوکس والگوس نیز به مرور زمان درمان شود. باز هم خاطر نشان می کنیم، بی توجهی به درمان این عارضه باعث نمی شود که فرد در آینده درگیر قطع انگشت پا شده و مجبور شود که هزینه ای از بابت قیمت پروتز انگشت پا پرداخت کند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت ارتز انگشت پا با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

درمان قطعی هالوکس والگوس چیست؟

2- جمع کردن اشیاء از روی زمین

از دیگر کارهایی که می توان از آن به عنوان یک روش درمان قطعی هالوکس والگوس یاد کرد، جمع کردن اشیاء کوچک از روی زمین است. برای مثال، می توانید چند تیله و یا اشیائی از این دست را روی زمین بریزید و سپس، با انگشتان پا آنها را از روی زمین برداشته و به داخل ظرف بریزید. این کار به تقویت عضله های انگشت پا کمک می کند. می توانید تا چندین بار در روز این حرکت را انجام دهید. خاطر نشان می کنیم، تا زمانی که این حرکت ها به صورت مداوم و پیوسته انجام شوند می توان انتظار داشت که هالوکس والگوس درمان شود. در صورت بی نظمی در انجام این حرکت ها، نباید و نمی توانید منتظر باشید که این عارضه در شما درمان شود.

3- پوشیدن کفش ها و کفی های طبی

از دیگر کارهایی که از آن نیز به یک روش درمان قطعی هالوکس والگوس باید اشاره کنیم، پوشیدن کفش ها و کفی های طبی است. از آنجایی که یکی از دلایل ایجاد انحراف شست پا پوشیدن کفش های غیر استاندارد است، شما با پوشیدن این کفش ها، هم یک قدم موثر برای درمان بر می دارید و هم از بروز این عارضه جلوگیری خواهید کرد. برای ساخت کفش و کفی های طبی به کلینیک های معتبر، همچون کلینیک ارتوپدی فنی پایار مراجعه کنید. در این کلینیک از پای شما اسکن گرفته شده و سپس، یک کفش مناسب با فرم و ساختار پای تان در اختیار شما قرار داده می شود.

4-بستن ارتز یا بریس

از دیگر روش هایی که می توان از آن نیز به عنوان درمان قطعی هالوکس والگوس عنوان کرد، بستن ارتز یا بریس است. ارتزها وسایل کمک درمانی هستند که فرد با تهیه و بستن آنها می تواند در جهت درمان عارضه های جسمانی خود قدمی بردارد. طی مشورتی که با پزشکان انجام می شود آنها می توانند بهترین نوع ارتز را معرفی کنند. کسانی که نیاز دارند ارتز انگشت پا تهیه کنند می توانند به ارتوپد فنی پایار مراجعه کنند. این کلینیک، هم ارتزهای آماده دارد و هم می تواند در صورت صلاحدید پزشک، ارتزهای اختصاصی برای فرد بسازد.

5-انجام عمل جراحی

عمل را جراحی را نیز شاید بتوان یک درمان قطعی هالوکس والگوس نامید. روش های جراحی رزکشن آرترپلاستی، استئوتومی، بونیونکتومی،خشک کردن مفصل و بالانس تاندون و لیگامان ها از جمله روش های جراحی هستند که برای درمان این عارضه انجام می شوند. پزشکان و متخصصان، قبل از انجام عمل جراحی، روش هایی که تا به اینجا نام بردیم برای درمان معرفی می کنند. در صورتی که این روش ها موثر نبوده و فرد به واسطه انجام آنها درمان نشود آن وقت است که پزشکان عمل جراحی را انجام می دهند. اگر این عارضه، زودتر تشخیص داده شود بقیه روش هایی که معرفی کردیم می توانند در درمان کمک کننده باشند.

در مورد درمان قطعی هالوکس والگوس چه میدانید؟

برای درمان خانگی هالوکس والگوس چه باید کرد؟

گرچه بی توجهی به درمان قطعی هالوکس والگوس فرد را به سمت قطع انگشت پا و ساخت پروتز انگشت پا سوق نمی دهد، اما به دلیل مشکلات و عوارضی که هالوکس والگوس برای فرد ایجاد می کند نباید نسبت به درمان آن بی توجه بود. برای آنکه روند درمان این عارضه سرعت بگیرد می توانید برای درمان خانگی هالوکس والگوس اقدام کنید. علاوه بر همه کارها و تمرین هایی که در بالا اشاره کردیم و خوب است آنها را انجام دهید، توصیه می کنیم نکات ذکر شده در ادامه را نیز مورد توجه قرار دهید:

  • هر زمان که به صورت طولانی مدت پیاده روی می کنید بعد از آنکه پیاده روی تان تمام شد، می توانید یک کمپرس یخ روی انگشت شست پا قرار دهید. با این کار، درد و تورم ایجاد شده از بین می رود. توصیه می کنیم، کمپرس یخ را داخل یک حوله بپیچید و سپس، آن را روی انگشت شست پای خود قرار دهید.
  • از دیگر کارهایی که می توان در خانه انجام داد، ماساژ دادن انگشت های پا است. روزانه، 2 تا 3 بار انگشت های پای خود را با روغن زیتون ماساژ دهید و با این کارِ به ظاهر ساده، از دردی که در انگشت شست پای خود احساس می کنید، رهایی یابید.
  • اگر عادت دارید در خانه صندل به پا کنید، از پوشیدن صندل های تنگ اجتناب کرده و آنهایی را انتخاب کنید که هیچ فشاری به پای شما وارد نمی کنند.
درمان قطعی هالوکس والگوس

آیا آتل شست پا جهت درمان هالوکس والگوس یک درمان قطعی هالوکس والگوس است؟

یکی دیگر از کارهایی که آن نیز به عنوان یک روش درمان قطعی هالوکس والگوس مطرح است، آتل شست پا است. این آتل که به آن استپلینت نیز گفته می شود، وسیله ای است که بین انگشت شست پا و انگشت دوم پا قرار می گیرد. این وسیله از افزایش انحراف شست پا جلوگیری کرده و اجازه نمی دهد که این وضعیت شدت پیدا کند. آتل شست پا جهت درمان هالوکس والگوس، روی قوز این انگشت قرار می گیرد و به مرور زمان، آن را اصلاح می کند.

به خاطر داشته باشید، برخی انواع این آتل برای استفاده در داخل کفش مناسب نیست و بهتر است زمانی که در خانه هستید و یا زمانی که می خواهید استراحت کنید، آن را ببندید. برخی لا انگشتی ها هستند که می توان بدون هیچ مزاحمتی، در داخل کفش نیز پوشید و روند درمان را سرعت بخشید.

کلام آخر

درمان قطعی هالوکس والگوس موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم با توجه به نکاتی که بیان کردیم توانسته باشیم اطلاعات شما را در این باره زیاد کنیم. درست است که پایار در حوزه ساخت کفش ها و کفی های طبی فعالیت می کند، اما این مجموعه اندام های مصنوعی نیز می سازد و شما در صورت درگیری با قطع پا از ناحیه بالای زانو می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته و در جریان قیمت ساخت پروتز پا بالای زانو نیز قرار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *