بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی چیست؟ و چه نام دارد؟

نام بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی چیست

معرفی بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی، موضوع صحبت ما در این مقاله است. اگر دیابت دارید و در پاهایتان زخمی را مشاهده می کنید، این مقاله از مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار را مطالعه کنید.

با انواع زخم پای دیابتی آشنا شوید؟

کسانی که دیابت حاد، مزمن و درمان نشده دارند زخم هایی را در پای خود مشاهده می کنند. دیابت از بیماری هایی است که در مدت زمانی که فرد به آن مبتلا شده است، مشکلات زیادی را برای بیمار ایجاد می کند.

شاید برای برخی کسانی که در مورد بیماری دیابت اطلاعات کافی ندارند این سوال ایجاد شود که، چگونه وقتی زخمی در پا ایجاد می شود فرد مبتلا متوجه آنها نشده و برای درمان اقدامی نمی کند. واقعیت تلخی که در مورد بیماری دیابت وجود دارد این است که دیابت به اعصاب بدن و از جمله اعصاب پا آسیب وارد می کند. وقتی که عصب ها آسیب می ببیند، فرد درد ایجاد شده به خاطر زخم ها را متوجه نمی شود و برای درمان اقدامی نمی کند. این گونه است که این زخم ها، حالت درمان نشده و کهنه پیدا کرده و باعث می شوند که فرد، در معرض خطر قطع عضو و به خصوص قطع پا قرار گیرد و این گونه، شرایط برای داشتن یک زندگی عادی بسیار سخت می شود. اگر شما نیز در چنین شرایطی هستید، پیشنهاد می کنیم برای ساخت پاهای مصنوعی اقدام کنید. ما در صحفه قیمت ساخت پروتز مچ پا اطلاعات زیادی را در این خصوص بیان کرده ایم.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پای مصنوعی و پروتز پا بالای زانو با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

موضوع دیگری که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، معرفی انواع زخم در پای دیابتی است. انواع زخم های دیابتی به این شرح است:

 • زخم درجه صفر: زخم های این درجه، باز نیستند و ممکن است بهبود پیدا کرده باشند.
 • زخم درجه 1: زخم های این درجه، سطحی بوده و هنوز آثار آن در لایه های زیرین به چشم نمی خورد. این گروه می توانند از بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی استفاده کنند.
 • زخم درجه 2: زخم های درجه 2، حالت عمیق تری پیدا کرده اند و به استخوان ها، تاندون ها و کپسول های مفصل رسیده اند.
 • زخم درجه 3: زخم های این درجه، لایه های بیشتری از پوست را درگیر کرده و باعث ایجاد آبسه، تاندونیت و یا استئومیلیت شده اند.
 • زخم درجه 4: بیماری قانقاریا مقداری از پا را به خود درگیر کرده است.
 • زخم درجه 5: بدترین نوع از انواع زخم پای دیابتی است و در آن، بیماری قانقاریا بیشتر قسمت های پا را به خود درگیر کرده است.

با بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی آشنا شوید؟

حال که با انواع زخم های دیابتی آشنا شده اید، خوب است نام بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی را نیز بدانید. چندین پماد در بازار وجود دارد که برای درمان زخم دیابت موثر است. ما در اینجا برخی از آنها را معرفی خواهیم کرد:

 • یکی از پمادهایی که برای درمان این زخم ها استفاده می شود، پماد دیابتی شنجار است. این پماد، عفونت و التهاب های ناشی از بیماری دیابت را از بین برده و در درمان زخم های ناشی از این بیماری، موثر عمل می کند. از دیگر تاثیرات آن می توان به خواص آنتی اکسیدانی و تکثیر سلول های بنیادی اشاره کرد.
 • از دیگر کرم هایی که می تواند در درمان زخم های ایجاد شده در پای افراد دیابتی، مفید و موثر واقع شده، پماد دکتر کامکار است که در آن، ترکیبات متفاوتی از جمله روغن بادام شیرین، زردچوبه، آرنیکا و چای سبز به کار برده شده است. در ساخت این کرم هیچ ماده شیمیایی استفاده نشده و احتمال آنکه با داروهای دیگر تداخل داشته باشد خیلی کم است.
 • پماد زخم دیابت درماهیل نیز از دیگر پماد ها برای کسانی است که زخم دیابتی دارند. این دارو یکی از داروهایی است که در طب سنتی ساخته شده است و در اختیار بیماران مبتلا به زخم دیابتی قرار داده شده است. از جمله موادی که در این دارو وجود دارد می توان به آلکانین و فلاونوئید اشاره کرد. این دارو، خواص ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد التهابی داشته و با از بین بردن اثر رادیکال های آزاد بدن باعث بهبود زخم در پای افراد دیابتی می شود.

 

نام بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی

در مراحل اولیه بروز زخم دیابتی، بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی چیست؟

کرم ها و پمادهایی که برای درمان زخم های دیابتی ها در بازار موجودند زیاد است و بهتر است با توجه به وضعیت زخم برای تهیه این پماد ها اقدام شود. اگر دیابت دارید و زخم ایجاد شده در پای شما در مراحل اولیه است، پمادهای زیر می توانند به شما کمک کنند:

1-کلوتریمازول

بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی برای کسانی که زخم پای آنها در مراحل ابتدایی قرار دارد، کلوتریمازول است. این دارو به یک پماد ضد قارچی نیز به شمار می رود و با پایان دادن مرحله رشد قارچ ها، از ایجاد عفونت های قارچی در افراد جلوگیری می کند. این دارو یکی از داروهایی است که در دسته ایمیدازول ها قرار می گیرد.

2-سیلور سولفادیازین

کرم ها و پانسمان هایی که بر پایه نقره هستند یکی از بهترین روش ها برای درمان زخم دیابتی ها به شمار می روند. سیلور سولفادیازین از جمله آنتی بیوتیک های موضعی است که از ایجاد عفونت در زخم ها جلوگیری به عمل می آورد. این پماد، رشد باکتری ها را در زخم ها متوقف می کند و نمی گذارد که باکتری ها وارد خون شده و سایر بافت های بدن را آلوده کند.

3- پلی هگزا متیلن بیگوانید

پلی هگزا متیلن بیگوانید نیز یک نوع ضد عفونی کننده است که از آن در تولید پانسمان ها و پمادهای مخصوص درمان زخم در افراد دیابتی استفاده میکنند. این ماده نیز خواص ضد میکروبی دارد و جلوی رشد عوامل بیماری زا را می گیرد.

بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی در مراحل اولیه ایجاد چیست؟

درمان زخم پای دیابتی با عسل بهتر است یا بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی؟

اگر زخمی که در پای دیابتی ایجاد می شود به همان حالت درمان نشده باقی بماند باعث قطع عضو می شود و به همین دلیل است که اغلب متخصصان، تاکید زیادی روی درمان این زخم ها می کنند. در مورد بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی صحبت کردیم و برخی پمادهایی که افراد برای درمان زخم ناشی از دیابت می توانند استفاده کنند نکاتی را گفتیم.

ماده دیگری که می توان برای درمان زخم دیابت استفاده کرد، عسل است. عسل یکی از ترکیبات معجزه سا در طبیعت بوده که خواص درمان، ضد البتهابی، ضد عفونی کنندگی دارد. برخی مقاله های نشان می دهند که اثر عسل روی درمان زخم های ناشی از دیابت اگر بیشتر از سایر روش ها نباشد، کمتر هم نیست و امروزه، درمان زخم پای دیابتی با عسل توسط بسیاری از پزشکان و متخصصان طب سنتی توصیه می شود.

در مراحل اولیه که وضعیت زخم، وخیم نشده و می توان آن را درمان کرد بهتر است از عسل استفاده شود. در صورتی که فرد چند روز بعد از مشاهده زخم در پا، هیچ اثر بهبودی مشاهده نکرد بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کند و به جای عسل از پماد استفاده کند.

درمان زخم پای دیابتی با عسل بهتر است یا بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی؟

آیا استفاده از بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی، تنها راه درمان زخم دیابتی در منزل است؟

بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی، تنها راه درمان زخم های دیابتی نیست و برای درمان این زخم ها روش های دیگری نیز وجود دارد که در خانه نیز می توان از انجام داد؛ این روش ها به این شرح هستند:

 • زردچوبه یکی از موادی است که به دلیل داشتن خواص ضد التهابی، ضد قارچی و ضد باکتریایی تاثیر خوبی روی درمان زخم های فرد دیابتی دارد. برخی تحقیقات نشان می دهد که زردچوبه خواص درمانی دارد. کورکومین موجود در این ادویه، فاکتورهایی که روی رشد دخالت دارند تحریک می کند و به این شکل، بهبود زخم ها سرعت پیدا می کند.
 • روغن نارگیل، نیز از دیگر موادی است که باعث می شود زخم پاهای افراد دیابتی، بهبود پیدا کند و حالت عفونی و قانقاریایی به خود نگیرد. این روغن، خواص ضد میکروبی داشته و اسید های چربی که در آن وجود دارد باعث می شود که زخم ها خیلی سریع تر خوب شوند. برخی تحقیقات از موثر بودن این روغن روی کاهش عفونت زخم ها گزارش می دهند.
 • عسل نیز از جمله موادیست که با داشتن خواص ضد التهابی و باکتریایی می تواند در درمان زخم، تاثیر خوبی از خود نشان دهد. کسانی که دیابت دارند می توانند از این ماده نیز استفاده کنند. کسانی که به دلیل بیماری قند نمی توانند عسل را مصرف کنند بهتر است به سراغ عسل های پزشکی بروند. ترکیب این عسل ها با عسل های عادی متفاوت است.
بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی و درمان زخم دیابتی در منزل چیست؟
 • به غیر از بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی، آلوئه ورا نیز از آن جمله گیاهانی است که می تواند برای درمان زخم های دیابتی به کار برده شود. آلوئه ورا، از خانواده کاکتوس هاست و به دلیل داشتن ماده ای به نام گلوکومانان، اثرات درمانی شگفت انگیزی نشان می دهد. این ماده به بازسازی سلول های کمک قابل توجهی کرده و بدن به واسطه حضور آن می تواند کلاژن تولید کند. در ضمن، آلوئه ورا می تواند باعث بهبود زخم ها نیز شود. مالیدن یک لایه نازک از این گیاه روی بدن باعث درمان زخم دیابتی ها خواهد شد.
 • سیر را نیز می توان در کنار بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی استفاده کرد. سیر ترکیبات ضد التهابی و میکروبی دارد و تحقیقاتی که در سال 2020 انجام شده نشان می دهد که می تواند در درمان زخم ها نیز موثر باشد. طبق این تحقیقات، عصاره ای که از سیرهای کهنه به دست می آید می تواند زخم ها را التیام دهد.
 • برای درمان زخم های دیابتی می توان از روغن زیتون نیز استفاده کرد. این روغن نیز مقدار قابل توجهی ویتامین، آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب غیر اشباع دارد. روغن زیتون به بدن کمک می کند تا بتواند به خوبی با رادیکال های آزاد مبارزه کند.

کلام آخر

بردن نام بهترین پماد برای درمان زخم پای دیابتی، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم نکاتی که بیان کردیم که توانسته باشد در افزایش اطلاعات شما در خصوص درمان زخم های دیابتی کمک کننده بوده باشد. گرچه آرزو داریم همیشه سالم باشید، اما اگر به دلیل زخم های دیابتی پا شما قطع شده است بهتر است با کارشناسان پایار تماس گرفته و همه سوالات و ابهاماتتان را طی صحبت با آنها از بین ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *