پروتز دست متحرک⭐(دست مصنوعی متحرک)

آیا پروتز دست متحرک را می توان جدیدترین پروتز دست در ایران نامید؟

دست مصنوعی متحرک موضوعی است که در این مقاله کلینیک ارتوپدی فنی پایار قصد داریم در مورد آن نکاتی را با شما در میان بگذاریم. اگر می خواهید در مورد خصوصیات این نوع پروتز اطلاعات بیشتری به دست آورید، در ادامه با ما همراه باشید، و بعد از آن دیگر مقاله ما را که در مورد راه رفتن با پروتز بالای زانو است مطالعه کنید.

آیا پروتز دست متحرک را می توان جدیدترین پروتز دست در ایران نامید؟

از زمانی که بشر فهمید با کمک اندام های مصنوعی می تواند به افراد درگیر با قطع عضو کمک کند، پیشرفت ها در حوزه ساخت اندام های مصنوعی، مانند ساخت پروتز مچ دست شروع شد، و امروزه، می توانیم به وضوح برخی از جدیدترین اندام ها یا دست های مصنوعی در کشور را مشاهده کنیم. این دست های مصنوعی که به آنها دست های متحرک نیز گفته می شود، قادرند به افراد کمک کنند تا نیرو و توان از دست رفته شان را به دست آورند و امیدی جدید برای شروع یک زندگی تازه را در وجود افراد درگیر با قطع عضو بیدار کنند.

درست است که قیمت پروتز مچ دست از نوع متحرک بالاست، اما از مزیت هایی که این اندام های مصنوعی دارند، نمی توان به هیچ عنوان چشم پوشی کرد. این اندام های مصنوعی به شکلی ساخته می شوند که همه فاکتورهای مهم و اثرگذار، از جمله زیبایی، ساختار و نحوه عملکرد در آنها لحاظ شده باشد.

پروتز دست متحرک را به این دلیل که افراد می توانند کارهای خود را به شکلی مستقل انجام دهند، به جرات می توانیم جدیدترین پروتز دست در ایران بخوانیم. شاید این پروتزها نتوانند به مانند دست خود انسان کار کنند، اما بهرحال می توانند از حجم مشکلاتی که قطع عضو برای افراد ایجاد کرده است، بکاهند. دست مصنوعی متحرک به افراد کمک می کند تا اشیاء و اجسام را از روی سطح بلند کند و تا جایی که می تواند در رفع نیازهای افراد، یاری دهنده ظاهر شود.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز دست با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

انواع پروتز دست متحرک یا انواع متحرک پروتز دست چیست؟

حال که با پروتز دست متحرک آشنا شدیم، خوب است به سوال مهم انواع پروتز دست چیست از نوع متحرک بپردازیم و توضیحاتی را در این خصوص بیان کنیم. انواع دست های مصنوعی متحرک که قابلیت ها و امتیازات زیادی در آنها به چشم می خورد، به شرح زیر است:

1- دست های مصنوعی مایو الکتریک

از جمله جدیدترین دست های مصنوعی متحرک که می تواند بسیاری از نیازهای کاربر خویش را برآورده کند، دست های مصنوعی مایو الکتریک است. این پروتزها به دستورات مغز واکنش نشان می دهند و به این شکل حرکت می کنند.

این اندام های مصنوعی، مجهز به سنسور هستند. سنسورهای دست های مصنوعی مایو الکتریک را روی اعصاب باقی مانده از عضو قطع شده قرار می دهند. سنسورها، پالس هایی که از مغز به عضو قطع شده ارسال می شود، دریافت می کنند و در قدم بعدی آنها را به پالس های دیجیتال تبدیل می کنند. این پالس ها، به موتور تعبیه شده در پروتز ارسال شده و فرد می تواند به شکل طبیعی تری دست مصنوعی خود را حرکت دهد.

در این نوع پروتز، از باتری های قابل شارژ استفاده می شود و فردی که این نوع پروتز را نصب می کند می بایست به محض تمام شدن باتری و برای آنکه بتواند دست پروتزی اش را حرکت دهد، آن را شارژ کند. این باتری ها که از جنس لیتیوم هستند به دلیل نقش مهمی دارند یکی از مهم ترین قطعات و اجزای دست های مصنوعی مایوالکتریک به شمار می روند.

افرادی که فعالیت های زیادی در طی روز داشته اند و با انگشتان خود کارهای متفاوتی را انجام می داده اند، می توانند از مزیت ها و قابلیت هایی که در این نوع به کار برده شده است، استفاده کنند و بدون نیاز به کمک دیگران به انجام کارهای روزانه خود بپردازند. عملکرد این اندام مصنوعی به واسطه امواجی که از مغز فرستاده می شود قابل کنترل است و همین باعث شده است که دست های مصنوعی مایوالکترونیک به یکی از محبوب ترین انواع دست های مصنوعی تبدیل شوند.

عملکرد این دست های مصنوعی شباهت زیادی به عملکرد دست واقعی انسان دارد. این نوع پروتز دست متحرک یکی از گران ترین انواع دست های مصنوعی به شمار می رود و شاید همه افراد توانایی مالی برای ساخت آن را نداشته باشند.

2- دست های بیونیک

دیگر دست مصنوعی متحرک و مدرن امروزی، دست بیونیک است. این نوع پروتز نیز به عضلات دست، متصل شده و با دریافت سیگنال های مغزی، حرکات دست و مچ دست را شبیه سازی می کنند. یکی از امتیازاتی که در این دست های مصنوعی به چشم می خورد، برخوردار بودن آنها از ویژگی های ارگونومیک فرد است. توجه به اصول ارگونومیک در ساخت پروتز موجب بروز رفتاری طبیعی در پروتز می شود. به همین دلیل است که این پروتزها کارایی بالایی از خود نشان داده و جزء یکی از محبوب ترین دست های مصنوعی متحرک در دنیا به شمار می روند.

نکته قابل توجه دیگری که در این پروتزها به چشم می خورد، وجود یک موتور جداگانه در هر انگشت پروتز است. فرد به کمک موتورهای جداگانه ای که در هر انگشت قرار داده شده است، می تواند انگشتان دست خود را به راحتی تکان دهد.

3- دست های مصنوعی هیبریدی

موضوعی مهمی که در مورد دست های مصنوعی هیبریدی به چشم می خورد، جمع شدن ویژگی های پروتزهای مایوالکتریک و پروتزهای معمولی در آن است. متخصصان ساخت پروتز توصیه می کنند، کسانی که دستشان از ناحیه بالای آرنج قطع شده است، برای نصب این پروتزها اقدام کنند.

مزیتهای ساخت پروتز دست متحرک چیست

قیمت پروتز دست مصنوعی (پروتز دست متحرک) چقدر است؟

هزینه پروتز دست متحرک تابع عواملی متفاوتی است، و وجود این عوامل به ما اجازه نمی دهد که یک اظهار نظر قطعی و مشخص در مورد قیمت پروتز دست مصنوعی متحرک ارائه کنیم. برخی پارامترهایی که روی قیمت دست های مصنوعی تاثیر دارد، شامل عوامل زیر است:

  • حجم و میزان گستردگی عضو
  • سن
  • میزان فعالیت های روزانه کاربر
  • حرفه ای که در زندگی به آن اشتغال دارد
  • هدف نصب پروتز
  • نوع پروتز
  • انجام فعالیت های خاص

از دیگر موضوعاتی که روی قیمت پروتز تاثیر دارد، می توان به تغییرات بدنی افراد اشاره کرد. اگر فرد در سن رشد باشد، باید هر چند وقت یک بار برای تعویض پروتز اقدام کند و یا اگر وزن او اضافه شده و یا کاهش پیدا کند، باز هم می بایست مجددا هزینه ای را برای ساخت پروتز و یا تعویض برخی قطعات آن پرداخت کند. به غیر از اینها، ممکن است قطعات در طول زمان دچار فرسودگی شده و نیاز به تعویض داشته باشند. این موارد نیز از جمله مواردی هستند که فرد باید برای آنها هزینه ای را در نظر بگیرد.

نکته اساسی و بسیار مهمی که می بایست در خصوص هزینه و قیمت دست مصنوعی متحرک مورد توجه قرار داده شود این است که حتی بهترین پروتزها نیز نهایتا تا 5 سال دوام می آورند و بعد از گذشت این زمان، باید برای ساخت یک پروتز جدید اقدام شود. با توجه به مواردی که بیان کردیم می توان این گونه بیان کرد که هزینه ساخت پروتز، تنها به یک بار ختم نمی شود و ممکن است فرد در طول عمر خود چندین بار مجبور شود پروتز را تعویض کند و هزینه ای برای ساخت آن پرداخت کند.

ساخت پروتز دست متحرک

قیمت پروتز دست متحرک بیشتر است یا قیمت دست مصنوعی مکانیکی؟

حال که می دانید پروتز دست متحرک چیست لازم است به مقایسه قیمت بین این پروتز و قیمت دست مصنوعی مکانیکی بپردازیم. موضوعی که خوب است به عنوان یک قانون کلی به آن توجه داشته باشید این است که هر قدر یک پروتز، کارایی و عملکرد بیشتری داشته باشد، قطعا قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. با توجه به اینکه پروتزهای متحرک از نظر قطعات به کار برده شده در آنها، مدرن تر بوده و کارایی بالاتری دارند، در مقایسه با دست های مصنوعی مکانیکی، با قیمت بالاتری ساخته می شوند و در اختیار افراد قرار می گیرند.

با این حال، برای آنکه در جریان قیمت دقیق این انواع پروتز از جمله قیمت پروتز چشم و پروتزهای مخصوص پا نیز قرار گیرید بهتر است به کلینیک های ارتوپدی فنی مطرح در کشور مراجعه کنید. در این مراکز با در نظر گرفتن پارامترهای متفاوت، یک نوع خاص از پروتز برای شما ساخته می شود. یکی از مطرح ترین و معتبرترین کلینیک هایی که می تواند به شما بگوید قیمت انواع متفاوت پروتز چقدر است، پایار است. کارشناسان این مرکز، با در نظر گرفتن نیازهایی که دارید، پروتزی را برای شما ساخته و در اختیارتان قرار می دهند.

ساخت پروتز دست متحرک (دست مصنوعی هوشمند در ایران)

چه کسانی میتوانند برای ساخت پروتز دست متحرک (دست مصنوعی هوشمند در ایران) اقدام کنند؟

با توجه به همه نکاتی که در مورد پروتز دست متحرک بیان کردیم، الان به خوبی مشخص شده است که این نوع پروتز از جمله پروتزهای هوشمند در دنیا به شمار می رود. سوالی که در اینجا باید به آن پاسخ دهیم این است که چه کسانی می توانند برای ساخت این دست مصنوعی هوشمند در ایران اقدام کنند؟ و اینکه آیا این نوع پروتز، گزینه و انتخاب خوبی برای هر فرد درگیر با قطع عضوی هست یا خیر.

در مورد پاسخ به این سوال باید بگوییم، اولین کسانی که می توانند برای ساخت این نوع پروتز اقدام کنند، افرادی هستند که توان مالی مورد نیاز برای ساخت این نوع پروتز را دارند. این پروتز به دلیل قابلیت های زیادی که دارد، ارزان نبوده و هزینه بالایی برای ساخت آنها باید پرداخت شود.

دیگر گروهی که خوب است برای داشتن یکی از انواع پروتزهای دست متحرک اقدام کند، کسانی اند که مجبورند در شغل خود، از دستشان زیاد کار بکشند. برای مثال، کسانی که در حوزه صنایع کار می کنند، ورزشکاران، موسیقی دان ها و یا کسانی که در یکی از رشته های هنری فعالیت دارند، در صورتی که دستشان قطع شود، می توانند این نوع پروتز را نصب کرده و از فواید آن نهایت استفاده و بهره را ببرند. به خاطر داشته باشید، این نوع پروتزها نیاز به تنظیمات دارند؛ تنظیمات آنها توسط کارشناسان ساخت پروتز انجام می شود.

برای ساخت پروتز دست متحرک چه باید کرد؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که برای برخی افراد ممکن است ایجاد شود این است که برای ساخت پروتز دست متحرک چه باید کنند. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این گروه می بایست به کلینیک های ارتوپدی فنی در کشور مراجعه کنند. در این کلینیک ها، از قسمت باقیمانده بدن قالب گیری می شود و سپس از روی قالب تهیه شده یک پروتز دست ساخته شده و در اختیار فرد قرار داده می شود.

در مراجعه به کلینیک هایی که ساخت اندام های مصوعی در آنها صورت می گیرد، ابتدا از وضعیت و شرایط زندگی فرد نیز یک برآورد کلی انجام می شود. سپس، با توجه به نیازهایی که فرد دارد اندام مصنوعی برای او ساخته می شود. اگر می خواهید دست های مصنوعی که برای تان ساخته می شود بتوانند کارایی زیادی داشته باشد و در انجام کارهایتان به شما کمک قابل قبولی کنند، حتما با کارشناسان مجموعه های معتبر و مطرح در کشور مانند پایار مشورت کنید. کارشناسان این مجموعه از هیچ تلاشی برای کمک به شما فروگذاری نخواهند کرد و سعی می کنند بهترین و با کیفیت ترین دست مصنوعی را بسازند و در اختیار شما قرار دهند.

برای ساخت پروتز دست متحرک چه باید کرد؟

کلام آخر

پروتز دست متحرک موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم با نکاتی که گفتیم اطلاعات شما در خصوص پروتزهای مصنوعی دست افزایش پیدا کرده باشد. به یاد داشته باشید بهترین راه برای ساخت این پروتز ها مراجعه به کلینیک های فنی معتبر در کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *