پروتز دست چیست؟⭐چگونه ساخته می شود؟

پروتز دست چیست

پروتز دست چیست؟ ⭐چند نوع پروتز دست وجود دارد؟ آیا در مورد جدیدترین نوع پروتز دست در کشور چیزی می دانید؟ اینها بخشی از سوالاتی است که در این مقاله در مورد آنها صحبت خواهد شد.

توصیه می کنیم علاوه بر خواندن این مقاله، مقاله ی مفصل مصنوعی مچ پا را نیز مطالعه کنید.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز دست، پروتز زیر آرنج و پروتز بالای آرنج با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

پروتز دست (دست مصنوعی) چیست؟

یکی از تصورات اشتباهی که ممکن است برخی افراد داشته باشند، این است که آنها فکر می کنند اگر دستشان قطع شود، دیگر نمی توانند به مانند گذشته به فعالیت های خود رسیدگی کنند و برای همیشه به دیگران وابسته خواهند بود. این وابستگی برای کسانی به وجود خواهد آمد که برای ساخت پروتز دست، مانند ساخت پروتز مچ دست اقدامی انجام نمی دهد.

پروتز دست، یکی از مهم ترین انواع پروتزها به شمار می رود. ما کارهای خود را با کمک دست هایمان انجام می دهیم و به همین دلیل، کسانی که دستشان قطع شده است، می بایست برای ساخت و نصب این پروتز اقدام کنند. این پروتز، می تواند جایگزین خوبی برای دست قطع شده به شمار رود. اندام های مصنوعی از جمله دست مصنوعی، پروتز لگن و حتی پروتز زیر زانو، توسط کلینیک های ساخت پروتز صورت می گیرد. اگر خواستید از قیمت پروتز مچ دست نیز اطلاع پیدا کنید، می توانید به این کلینیک ها مراجعه کرده و اطلاعات مورد نیاز را از آنها بخواهید.

توضیحی که خوب است در مورد پروتز دست چیست، بگوییم این است که برخی انواع پروتزهایی که برای دست ساخته می شود، کاربرد زیبایی داشته و عملکرد خاصی را نمی توان از آنها انتظار داشت، اما برخی دیگر از پروتزها، عملکردی هستند و کاربر به کمک آنها می تواند چالش هایی که قطع عضو برای او ایجاد کرده است، از پیش رو بردارد.  

جدیدترین پروتز دست چیست

انواع پروتز دست چیست؟ آیا در مورد خصوصیات هر یک از آنها اطلاعی دارید؟

انواع پروتز دست چیست، سوال مهم دیگری است که کاربران باید در مورد آن چیزهایی بدانند تا بتوانند انتخاب دقیق تر و درست تری داشته باشند. برخی از مهم ترین انواع پروتزهای دست به شرح زیر است:

1- پروتزهای غیر فعال دست

یکی از انواع پروتزهای دست، پروتز غیر فعال است. این پروتز را شبیه به دست طبیعی انسان طراحی می کنند و به دلیل وزن کمی که دارد، گزینه مناسبی برای کاربرانی است که می خواهند کارهای روزمره خود را با آن انجام دهند. در کلینیک های حرفه ای ساخت پروتز، و در زمان هایی که کاربر می خواهد با این پروتز، کارهای متفاوتی انجام دهد، مچ دست، مفصل انگشتان دست و سایر مفاصل مورد نیاز نیز به آن اضافه می شود.

2- پروتزهای مکانیکی

به پروتزهای مکانیکی، پروتز فعال با نیروی بدن نیز گفته می شود. این پروتز به کمک نیروی بدن، حرکت کرده و یک سیستم کابلی در آن در نظر گرفته شده است. وقتی فرد، شانه، بازو و یا قسمتی از بالاتنه خود را حرکت می دهد، نیرو به کابل، انتقال داده شده و فرد می تواند به کمک آن، پروتز را نیز حرکت دهد. کسانی که میزان انجام کارهای دستی شان زیاد است، اگر این پروتز را نصب کنند، برایشان بهتر خواهد بود؛ زیرا هم، قیمت مناسب تری دارد و هم، خیلی دیرتر خراب می شود و از نظر اقتصادی کاملا به صرفه است.

3- پروتزهای سیلیکونی

یکی از موادی که برای ساخت پروتز استفاده می کنند، سیلیکون است. سیلیکون یک نوع پلیمر به شمار رفته و سازندگان و کارشناسان فعال در کلینیک های ارتوپدی فنی می توانند با کمک آن، یک نوع پروتز کاملا شبیه به بدن انسان بسازند و در اختیار افراد قرار دهند. این پروتز، قیمت مناسبی دارد و از جمله پروتزهای زیبایی و غیر کاربردی به شمار می رود.

4- پروتزهای الکترونیکی

در ادامه بررسی انواع پروتز دست چیست، پروتزهای الکترونیکی که به آنها پروتز مایوالکتریک نیز گفته می شود، توضیح خواهیم داد. این نوع پروتز، یکی از جدیدترین انواع پروتز بوده و نیروی مورد نیاز برای حرکت آن از طریق موتور و باتری هایی که در آن قرار داده شده است، تامین می شود. پروتزهای مایو، از انواع پروتزهای متحرک هستند و به افراد کمک می کنند تا بتوانند به انجام کارهای روزانه خود بپردازند. این دست مصنوعی، یکی از انواع پروتزهای کاربردی بوده و گاهی اوقات، برای آنکه ظاهر غیر طبیعی اش توجه بقیه را جلب نکند، همراه با دستکش های زیبایی ارائه می شود.

5- پروتزهای هیبریدی

نوع دیگری که در معرفی انواع پروتز دست چیست، می بایست حتما در مورد آن صحبت کنیم، پروتزهای هیبریدی هستند. برای ساخت این نوع پروتز، پروتزهای مکانیکی و الکترونیکی را ترکیب می کنند. برخی انواع پروتزهای هیبریدی ممکن است در شرایطی خاص، نتیجه و عملکرد بهتری داشته باشند. کسانی که دستشان از مفصل شانه قطع شده است، بهتر است برای ساخت پروتزهای هیبریدی اقدام کنند.

6- پروتز مخصوص فعالیت های خاص

از دیگر انواع پروتزهای دست می توان به پروتز مخصوص فعالیت های خاص اشاره کرد. کسانی که به انجام برخی فعالیت های خاص، از جمله ورزش اشتغال دارند می توانند از مزیت های این مدل، بیشترین استفاده و بهره را ببرند. معمولا از این پروتز نمی توان در شرایط عادی استفاده کرد.

جدیدترین پروتز دست چیست؟ آیا در ایران نیز ساخته می شود؟

جدیدترین پروتز دست چیست، سوال کسانی است که می خواهند با داشتن یک پروتز کاملا بروز و مدرن، به تمامی نیازها و چالش هایی که قطع دست برایشان ایجاد کرده است، پایان دهند. یکی از جدیدترین انواع پروتزهای دست، پروتز با قابلیت های خاص است. این نوع پروتز، همانطوری که از نام آن مشخص است، برای کاربردهای بسیار خاصی ساخته می شود.

کسانی که یک فعالیت خاص انجام می دهند، مانند کسانی که ورزشکار حرفه ای هستند و دستشان قطع شده است، می توانند از مزیت های ساخت این پروتز به نحو احسن بهره ببرند. معمولا، این نوع پروتز را نمی توان برای انجام کارهای عادی و معمولی مورد استفاده قرار داد. پروتزهای مخصوص کار و یا پروتزهای مخصوص سرگرمی را نیز می توان در این دسته قرار داد. لازم است بدانید، برخی کلینیک های معتبر و مطرح در کشور، تجهیزات و تخصص لازم برای ساخت این پروتز را دارند.

تفاوت پروتز انگشت دست با پروتز دست چیست

قیمت پروتز دست مصنوعی چند است؟

در ادامه بحثمان پیرامون پروتز دست چیست، لازم است در مورد قیمت پروتز دست مصنوعی نیز صحبت کنیم. قیمت این پروتزها از یک عدد ثابت و مشخص پیروی نمی کند و آن هم به خاطر دلایلی به شرح زیر است:

  • یکی از مسائلی که روی قیمت پروتز دست تاثیر می گذارد میزان و حجم قطع شدگی عضو است. از بین دو نفری که می خواهند برای ساخت یک نوع پروتز دست اقدام کنند، کسی می بایست هزینه بیشتری پرداخت کند که قسمت بیشتری از دست او قطع شده است.
  • دیگر موضوع تاثیر گذار روی قیمت، نوع پروتز است. با توجه به آنچه که در خصوص انواع پروتزها بیان کردیم و با در نظر گرفتن تفاوت هایی که بیان آنها وجود دارد، کاملا مشخص است که نوع پروتز باعث می شود که هزینه ساخت پروتز نیز تغییر کند. ما این مساله را در مورد ساخت پروتز چشم نیز داریم و با تغییر نوع پروتز، قیمت آن نیز تغییر می کند.
  • حال که می خواهید بدانید قیمت پروتز دست چیست، خوب است به خاطر داشته باشید کلینیکی که برای ساخت پروتز به آنجا مراجعه می کنید نیز روی قیمت اثر می گذارد. کلینیک های ارتوپدی فنی مختلف، پروتزهای خود را با قیمت های متفاوتی ساخته و در اختیار متقاضیان قرار می دهند.
پروتز زیبایی دست چیست؟ تفاوت آن با پروتز دست چیست؟

پروتز زیبایی دست چیست؟ تفاوت آن با پروتز دست چیست؟

در مورد پروتز دست چیست نکاتی را بیان کردیم. سوالی که برای برخی افراد ممکن است ایجاد شود این است که چه تفاوتی بین پروتز زیبایی دست با سایر انواع دست های مصنوعی وجود دارد. پروتزهای زیبایی دست، بسیار شبیه به دست های طبیعی انسان هستند. در ساخت این نوع پروتز از ماده ای به نام سیلیکون استفاده می شود. سیلیکون یک ماده انعطاف پذیر است و به کسانی که در حوزه ساخت اندام های مصنوعی فعالیت دارند این امکان را می دهد که بتوانند یک دست با ظاهری طبیعی بسازند و در اختیار افراد قرار دهند.

مهم ترین تفاوتی که بین این نوع و سایر دست های مصنوعی وجود دارد، عملکرد و کاربرد آنهاست. دست های مصنوعی زیبایی، عملکرد آنچنان زیادی ندارند و شاید فرد بتواند به کمک آنها جسمی را از زمین بلند کرده و یا جا به جا کند. برای فعالیت های پیچیده ای مانند پیانو زدن و یا حتی تایپ کردن نمی توان روی این دست ها حساب ویژه و خاصی باز کرد. معمولا، کسانی که یک دست مصنوعی کاربردی نصب می کنند، به این دلیل که ظاهر آنها اندکی عجیب و غریب به نظر می رسد، برای ساخت این دست مصنوعی اقدام می کنند تا ظاهر پروتز توجه بقیه را به خود جلب نکند.

قیمت پروتز دست مصنوعی چند است؟

تفاوت پروتز انگشت دست با پروتز دست چیست؟

یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن افراد و متقاضیان دریافت پروتز دست را به خود مشغول کرده باشد، تفاوت پروتز انگشت دست با پروتز دست است. اولین و مهم ترین تفاوتی که بین پروتز مخصوص دست و پروتز انگشت دست وجود دارد، نوع پروتز است. پروتزهایی که برای انگشت دست ساخته می شوند، برای زمان هایی است که فرد انگشت یا انگشتان دستش در اثر یک حادثه قطع شده و یا فرد به صورت مادرزادی فاقد این قسمت از بدن است؛ اما، پروتز دست، به پروتزهایی گفته می شود که قطع شدگی دست از ناحیه مچ دست به بالا اتفاق افتاده باشد. اگر دست کسی از ناحیه بالای مچ تا بالای آرنج قطع شده باشد، به او توصیه می شود که به کلینیک ارتوپد فنی مراجعه کرده و برای ساخت پروتز دست اقدام کند.

دیگر تفاوتی که بین پروتز دست و انگشت دست وجود دارد، قیمت است. اغلب، قیمت پروتز انگشت دست از قیمت پروتزهای مخصوص دست، پایین تر است و فرد به دلیل کم بودن وسعت قطع شدگی، نیازی نیست هزینه بالایی برای ساخت پروتز پرداخت کند. در ساخت پروتزهای انگشت دست، از سیلیکون استفاده می کنند و این نیز در کاهش قیمت پروتزهای مخصوص انگشت دست بی تاثیر نخواهد بود.

کلام آخر

پروتز دست چیست، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. توصیه می کنیم اگر نیاز دارید یکی از انواع پروتزها، مانند پروتز لگن، پروتز زیر زانو، پروتز بالای زانو، پروتز مچ پا را نصب کنید، به کلینیک های حرفه ای ساخت پروتز مراجعه کنید. در این کلینیک ها که یکی از آنها، کلینیک ارتوپدی فنی پایار است، تجهیرات و تخصص لازم برای ساخت انواع پروتز دست وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *